Zdrada Skorpiona

Okładka książki Zdrada Skorpiona Andrew Kaplan Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Zdrada Skorpiona
Andrew Kaplan Wydawnictwo: Dragon Cykl: Skorpion (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Skorpion (tom 2)
Scorpion Betrayal
Dragon
2019-07-17
2013-03-14
Teresa Tyszowiecka-Tarkowska

Agent do zadań specjalnych, znany pod pseudonimem Skorpion wyrusza w pościg za człowiekiem, który zamordował szefa egipskich Służb Bezpieczeństwa. Żadna ze współpracujących ze Skorpionem służb nie zna wyglądu ani tożsamości sprawcy, a jedyny trop mordercy to jego pseudonim „Palestyńczyk”. Skorpion ma utrudnione zadanie, jednak jako doświadczony agent ma swoje sprawdzone sposoby na dojście do sedna sprawy. Jednak, kiedy wydaje mu się, że jest już na prawdę blisko i namierzył „Palestyńczyka” ktoś lub coś nieustannie przeszkadza mu na drodze do jego ujęcia. Coś w tej całej sprawie nie do końca gra, jakby nieustannie brakowało jakiegoś puzzla do ułożenia w całość układanki. Jakby ktoś specjalnie wyprowadzał Skorpiona na manowce... Czy tym razem wszystko pójdzie zgodnie z założeniami agenta Skorpiona? Czy jego intuicja nie zawiedzie słynnego agenta i zdąży zapobiec wielkiej katastrofie? O tym wszystkim przekonacie się czytając książkę „Zdrada Skorpiona”.

„Zdrada Skorpiona” od samego początku wzbudziła moją ciekawość. Opis książki i dobre opinie zachęciły mnie do podjęcia lektury. Czy jednak thriller szpiegowski to gatunek książki, który przypadł mi do gustu? Akcja książki, która rozpoczęła się na początku lektury należy do tych z „wielkiego kalibru”. Nie było tutaj zbędnych wstępów i sentymentów, po prostu rozpoczął się wyścig z czasem za tajemniczym sprawcą. Nie zaznałam w książce nudnych momentów, wręcz przeciwnie – nieustannie czułam narastające emocje i napięcie w związku z całą historią. Autor książki Andrew Kaplan zaserwował swoim czytelnikom sporą dawkę adrenaliny i informacji. Czytając można było z łatwością przenieść się w ten fikcyjny świat i oczami obserwatora przyglądać się z boku poczynaniom Skorpiona. Momentami miałam wrażenie, że tam jestem i gdzieś w bezpiecznym schronieniu obserwuję wszystkie wydarzenia. Czułam dreszcz emocji podczas lektury i do ostatniej kartki nie byłam w stanie przewidzieć zakończenia. Książka mimo tego, że jest thrillerem szpiegowskim przypadła mi do gustu, ale zdecydowanie nie są to moje książkowe klimaty. Nie mniej jednak polecam lekturę wszystkim, którzy lubią takie sensacyjne i nieco zawiłe historie z pościgiem w tle.

Nie rozumiem książek w których autor mnoży wiele wątków, komplikuje krótkim wstawkami fabułę. A efekt całej historii jest banalny.
Książka na początku zapowiada się ciekawie ale po kilkudziesięciu stronach przemieszczamy się po całym świecie w zawrotnym tempie. Wszystko się rozjeżdża, powieść robi się męcząca i pozbawiona jakiegokolwiek napięcia.
Nie polecam.

Nie polecam.

Polityczny kryminał, mający akcje w kilku krajach (głównie w Europie). Wg. mnie trochę łamigłówki. Ale warto przeczytac.

Szef egipskich Służb Bezpieczeństwa zostaje zamordowany, przez tajemniczego „Palestyńczyka”, w ślad za nim zostaje wysłany były agent CIA „Skorpion”. Co planuje terrorysta i czy „Skorpionowi” uda się go zatrzymać?
Nie wiem, co mnie podkusiło, nie czytam czystej sensacji, jeśli już to jakiś sprawdzonych autorów. Przede wszystkim miałam wrażenie jakbym czytała encyklopedię służb wywiadowczych całego świata – wycinam informacje i zostaje mi może 50 stron, z czego połowa to znów informacje o sposobach walki, a druga połowa to obcojęzyczne zwroty słowo „dziwka”- tu będę specem. Oprócz wyjaśniania jak nazywają się służby na świecie, jak działają, to jeszcze mamy przypisy i słowniczek na końcu. Bardzo dużo zdań w językach państw, do których się udawali i „Palestyńczyk” i „Skorpion”. Cala fabuła pościgu i motywów bardzo słaba. Irytujące były morderstwa, raz obydwaj panowie mordowali z zimną krwią świadków, raz darowywali życie, jakby się nie mogli zdecydować. Całość jest napisana w taki sposób jakby autor się chciał pochwalić, że zna cały szpiegowski świat.

"Zdrada Skorpiona" to porywający thriller szpiegowski. Akcja rozpoczyna się od pierwszych stron i trzyma w napięciu do samego końca. Zamach na szefa egipskich Służb Bezpieczeństwa początkujące serie ataków. Wszystkie organy ścigania stają w gotowości, ale tylko jedna osoba może złapać głównego sprawcę. Skorpion - były agent CIA, który odszedł ze służby wkracza do akcji. Jednak wszystkie elementy układanki musi złożyć sam, bo konflikt interesów powoduje, że wiele faktów jest zatajonych. Kto gra po właściwej stronie i jaki jest główny powód zatrudnienia Skorpiona do akcji? Czy fanatyczny przeciwnik to jego jedyny cel? Życie milionów ludzi jest w rękach Skorpiona. Polecam tym, którzy lubią intrygi, szybką i pełną zwrotów akcję i trzymająca w napięciu fabułę. Książka nadaje się na scenariusz filmowy. Jedyne co mi przeszkadzało to trochę zbyt wiele postaci i momentami się w tym gubiłam.

Tak sobie myślę, sięgając po tę książkę, trochę taka męska, chyba nie dla mnie. Aczkolwiek natura kobieca podąża za ciekawością, idę dalej tym tropem, przecież nie muszę jej czytać do końca. Cóż stała się dziwna sytuacja, przeczytałam do ostatniej strony i jeszcze wmówiłam mojej połówce, że ta książka, to jego lektura na weekend😜
Książka jak narkotyk wciąga od pierwszego zdania i nie można się oderwać. Sceny drastyczne, najlepiej wyłączyć wyobraźnie, no, chyba że lubicie
rozczłonkowane ciała. Książka akcji, ostry język, ostre sceny. Książka trafiła w idealnego odbiorcę, takie powieści kocham.
kobietywpewnymwieku.blogspot.com

Książka jak narkotyk wciąga od pierwszego...

Działający samodzielnie były agent Skorpion próbuje powstrzymać człowieka zwanego Palestyńczykiem przed zdetonowaniem bomby w czasie międzynarodowego kongresu. Obaj panowie są bezwzględni i ogromnie zdeterminowani aby osiągnąć swój cel. I to właściwie jest opis książki, bo jakbym napisała więcej, zdradziłabym zbyt dużo :)

Książka mi się podobała, ale nie czytało się jej szybko ani łatwo. Na fabule trzeba było mocno się skupić, a dużo wtrąceń w różnych językach na pewno nie przyspieszało czytania. Polubiłam natomiast głównego bohatera, jego podejście do życia i świata. Podobało mi się, że mimo że podczas swoich misji jest bezwzględny i brutalny, jest również zdolny do normalnych ludzkich uczuć, co pokazywał wielokrotnie na kartach książki. Strasznie mocno kibicowałam Skorpionowi, aby wszystko mu się udało, aby ocalił świat przed atakiem terrorystów. Siedziałam jak na szpilkach czekając, co tym razem wymyśli, by wydostać się z pułapki lub zdobyć kolejne informacje potrzebne do powstrzymania Palestyńczyka.

Dla mnie "Zdrada Skorpiona" była trochę za bardzo książką akcji. Ja jednak lubię bardziej takie thrillery, kiedy niekoniecznie są strzelaniny, zdrady, bomby i pobicia. Pomimo tego z dużą dawką przyjemności i oczekiwania na to co wydarzy się dalej czytałam tę powieść. Najwyraźniej raz na jakiś czas nawet ja potrzebuję trochę strzelanin rodem z filmu (i tu powinnam podać tytuł jakiegoś filmu akcji, ale jako że praktycznie takich nie oglądam, do głowy przychodzi mi jedynie J. Bond, a to jednak nie to samo).

Wydawało mi się momentami, że Skorpion jest zbyt bystry - łączy pewne fakty i przyjmuje je właściwie za pewnik jedynie na podstawie kilku bardzo niejasnych przesłanek. Dodatkowo był praktycznie nieomylny. Ale to chyba poprostu urok tego typu książek, inaczej być nie może. Zdziwił mnie również fakt, że w swojej książce Andrew Kaplan pokazuje, że za pieniądze można kupić dosłownie wszytsko. Nie wiem, bo raczej nie starałam się nigdy przekupić nikogo, aby wwieźć do kraju substancję, z której można zrobić bombę, która potem zabije mnóstwo osób, ale wydaje mi się, że nie każdy dałby się w takiej sytuacji przekupić. Tutaj natomiast, poza jedną osobą, przekupiony jest cały kraj. Może ja żyję w bańce i nie zauważam takich rzeczy, ale czy my, ludzie, naprawdę jesteśmy tak skorumpowani, że dla pieniędzy zrobimy wszystko?

Książka jest dobra. Zmusza do skupienia się na fabule i na pewno nie jest to lekkie czytadełko na odprężenie. Nie jest do końca w moim typie gatunkowym, ale nie przeszkadzało mi to. Zdecydowanie polecam jej lekturę, ale nerwy do czytania trzeba mieć ze stali :)

Książka mi się podobała, ale nie czytało się jej...

"Armia owieczek dowodzona przez lwa zawsze pokona armię lwów dowodzonych przez owcę."

Fantastycznie, że książka przebiła się w zalewie gatunkowo jej podobnych i trafiła w moje ręce, można powiedzieć, że dotarła do właściwego czytelnika, uwielbiającego poruszać się w obszarach sensacji podszytych elementami thrillera szpiegowskiego i fikcji politycznej. Podobało mi się ciekawe wplecenie w fabułę aspektów współczesnych obaw o stan władzy i gorycz nieudanego przywództwa, lęków społeczeństwa wobec napływającego islamu i terrorystycznych gróźb. Sięgnięto też po klasyczne zagrożenia budujące napięcie w sensacji, jak zagrożenie użycia broni biologicznej, utrata dominacji, infiltracja państw przez obce wywiady, wypływ strategicznych informacji, wzajemna niechęć tajnych służb do współpracy.

Główny bohater, Skorpion, czyli Nick Curry, został interesująco sportretowany. To outsider, buntownik, znawca sztuk walk, opowiadający się za dobrem, ale nie zachowuje krystalicznego charakteru i dorobku. Skoncentrowany na misji, jej wykonaniu za wszelką cenę, choć nie potrafi oprzeć się urokowi pięknych kobiet. Przychodzi mu zmierzyć się z niezwykle przebiegłym i sprytnym przeciwnikiem, pragnącym unicestwić ustalony porządek między narodami, podobnie jak on samotnym wilkiem, który po wielu życiowych doświadczeniach nie potrafi już zaufać nikomu. Drobne zastrzeżenia mam jedynie do niektórych mało przekonujących zachowań kluczowej postaci, po przeczytaniu mnóstwa powieści sensacyjnych uważam, że mogłabym mu podpowiedzieć bardziej efektywne sposoby działania, oczywiście te na miarę fikcji literackiej.

Śledzimy ucieczkę przedstawiciela zła, udajemy się za nim w pogoń, docieramy do różnych zakątków świata, wielokrotnie jesteśmy o krok od złapania szaleńca, a jednak w ostatniej chwili wymyka się nam z rąk. W tej rozgrywce, prowadzonej w dynamicznych rytmach, wszystko wydaje się możliwe, w końcu dwie silne osobowości ścierają się na śmierć i życie, zaś ich wyjątkowe umiejętności nie podlegają dyskusji. Dochodzi do ostatecznej konfrontacji, a za jej brzmieniem skrywa się jeszcze jedna prawda, druga strona obrazu świata, nadająca słuszność podjęcia drastycznych kroków, gdyż ważą się losy milionów mieszkańców Europy i Ameryki.

Sympatycznie zagłębiałam się w tę przygodę, odpowiadał mi wartki rytm, nieustanne zmienianie scenerii, zaglądanie w umysł dobrego i złego bohatera. Narracja ciekawie prowadzona, uwzględnia wystarczającą ilość detali, aby urealnić historię, atmosferę statusu zadania i miejsca aktywności. Wiele się dzieje, frapujące zwroty akcji, zgrabne podsycanie napięcia i niecierpliwości poznania, co kryje się na kolejnych stronach. Atrakcyjne prowadzenie i logiczne zespolenie wszystkich wątków. Jeśli poszukujecie sensacji opartej na klasycznych wzorcach, ale przedstawionej w efektownej i uwspółcześnionej oprawie, to "Zdrada Skorpiona" dostarczy sporej satysfakcji czytelniczej. Chętnie biorę się za poszukiwania pierwszego tomu serii o Skorpionie.

bookendorfina.pl

Jeden z pilniej strzeżonych ludzi szef egipskich Służb Bezpieczeństwa zostaje zamordowany. Amerykanki wywiad ustala, że sprawcą zamachu jest człowiek o pseudonimie Palestyńczyk. Niestety nic oprócz tego pseudonimu nie wiadomo. Jedyną osobą, która jest w stanie go wytropić to Skorpion były agent CIA. Wraz ze Skorpionem ruszamy śladem po Bliskim Wschodzie a później Europie za Palestyńczykiem. Poznamy wiele ciekawych miast, gdzie autorowi udało się oddać ich niepowtarzalny klimat. Od Bejrutu przez Damaszek po Utrecht , Rzym i Sankt Petersburg, będziemy śledzić poczynania Palestyńczyka który chce zniszczyć zachodni świat. Po piętach depcze mu Skorpion, ale czy uda mu się zapowiedz katastrofie?

Cóż to była za książka. Od pierwszej strony zostajemy wrzuceni w wir akcji. Tutaj już nie ma czasu na oddech. Pełna niebezpiecznych przygód i zawiłych zagadek do rozwiązania podróż Skorpiona nie pozwala odłożyć książki na bok. Cała historia, mimo że autor ‚skacze’ po wielu miejscach na świecie jest logiczna, dobrze osadzona w czasie i odpowiednio prowadzona. Świetnie skonstruowana fabuła, szybka akcja i pełno zwrotów akcji to jest coś co charakteryzuje tego typu książki. Kaplan wprowadził jeszcze coś. Zazwyczaj śledzimy historię tylko przez pryzmat tego dobrego bohatera który musi uratować świat. Tutaj dostaliśmy również możliwość obserwowania Palestyńczyka i jego kroków które podejmuje by doprowadzić swój plan do końca. Jeśli chodzi o łownego bohatera, to postać Skorpiona jest dobrze rozwinięta. Pokazuje mocne i słabe strony, jest troskliwy i zimny, moim zdaniem pokazuje swoje człowieczeństwo. Jednak mimo wykazującego człowieczeństwa i uczuć jest twardym facetem, któremu nie drgnie powieka nawet wtedy gdy strzela w głowę osobie, na której mu zależy. Bardzo spodobało mi się obserwowanie jego umysłu podczas dużego stresu, jak waży wskazówki, przesuwa dezinformację i wyszukuje właściwą nić do wyciągnięcia by dotrzeć do terrorysty.

Ogólnie rzecz biorąc jest to dobrze napisana książka z doskonałą fabułą, ze szpiegami, radykalnymi muzułmanami, biologiczną bronią, ciekawymi miastami których klimat i topografia została bardzo dobrze oddana. Za każdym razem gdy wydaje Ci się że wiesz dokąd zmierza skorpion, nagle pojawia się coś co burzy nasze przypuszczenia. Kaplan sprawia, że ​​akcja pędzi błyskawicznie, ze stałymi zwrotami akcji. Jego styl prowadzenia fabuły przypomina książki mistrza w tej dziedzinie Roberta Ludluma. Samo zakończenie jest równie zaskakujące jak cała książka ale to już musicie sami sprawdzić. Mogę Was zapewnić że „Zdrada Skorpiona” to książka która tylko co pozwoli Wam złapać oddech a już musicie przygotować się na kolejne jego wstrzymanie.

Nuda

Nuda