Klątwa gruzińskiego tortu

Onepress
2014-10-08
2014-10-08
Gruzja Kaukaz

Okładka książki Patrząc na Wschód Piotr Brysacz, Wojciech Górecki, Jacek Hugo-Bader, Maciej Jastrzębski, Michał Książek, Jędrzej Morawiecki, Włodzimierz Pawluczuk, Wacław Radziwinowicz, Magdalena Skopek, Andrzej Stasiuk, Mariusz Wilk, Wojciech Śmieja
Ocena 7,4
Patrząc na Wschód Piotr Brysacz, Wojc...
Okładka książki Europa. Stop. Wschodnia. Stop Piotr Andrusieczko, Kamil Całus, Joanna Dziuba, Lucyna Dąbrowska, Maciej Jastrzębski, Iwona Kaliszewska, Jagoda Kołodziejczyk, Tomasz Kułakowski, Katarzyna Kwiatkowska, Piotr Oleksy, Piotr Pogorzelski, Ziemowit Szczerek, Kateryna Szestakowa, Marcin Wojciechowski, Wojciech Śmieja
Ocena 6,0
Europa. Stop. ... Piotr Andrusieczko,...

Coś pomiędzy reportażem (bardziej) a przewodnikiem. Myślę, że jest to niezła lektura wprowadzająca w tematykę Gruzji, która pozwala zorientować się, czym żyje ten kraj. Gruzini są podobni do Polaków w wielu aspektach :) Barwne opisy przyrody i kuchni na plus. Jak dla mnie trochę zbyt dużo narracji jak w powieści, tj wątki historii konkretnych osób, które nie tyle opisują...

Historia współczesnej Gruzji od strony politycznej. Ciekawie opowiedziane nudne sprawy wyborów, polityków, frakcji, partii itp. Dobrze przedstawione powody i sam konflikt w Osetii w 2008. Autor słowami ludzi, których spotkał w strefie konfliktu powiedział, że wojny wywołują politycy, a giną niewinni cywile. Gdyby nie politycy nie byłoby problemu Osetii.

Przewodnik dość ciekawy, ale największy plus za uczciwe opisanie genezy konfliktu w 2008 roku. Polecam wszystkim zainteresowanym.

Gruzja historyczna i teraźniejsza, polityczna i społeczna, smaczna i gorzka jednocześnie- taką Gruzję poznajemy w książce ,,Klątwa gruzińskiego tortu". Nie jest to jednak kolejny przewodnik a relacja z pobytów autora utrzymana w konwencji opowiadania, które stopniowo odkrywa przed nami kolejne aspekty tego pięknego i (nadal) trochę tajemniczego kaukaskiego kraju.

Warto przeczytać przed wyjazdem do Gruzji. Część osób zarzuca, ze sporo polityki, ale moim zdaniem ładnie wplecione w nią są wątki uniwersalne dla Gruzji. A i meandry polityki warto poznać, by lepiej zrozumieć ten kraj

Ciekawa, ale bez szaleństwa :)

Autor, korespondent Polskiego Radia opisuje swoje wyjazdy do Gruzji, gdzie relacjonował przemiany polityczne głównie lat 2008-2013, wplatając w swą opowieść wątki historyczne, geograficzne i co jak dla mnie bardzo fajne losy Polaków którzy de facto w sposób znaczący pomagali budować oraz "promować" Gruzję. Zaczynając od naszych zesłańców z okresu powstań narodowych i...

Za mało Gruzji jako takiej, za dużo nużącej polityki.

Przyjemna opowieść o Gruzji. O Gruzinach, o zwyczajach, o kuchni, ale także o wojnie. I o polityce. Dużo o polityce. Cóż, takie czasy.
Ale już wiem dlaczego Batumi jest takie ładne, choć ta ładność trochę kontrowersyjna. Tylko nie wiem, co lepsze, zobaczyć Gruzję a potem poczytać o Gruzji, czy najpierw poczytać, potem pojechać. A może pojechać, poczytać i jeszcze raz pojechać?

Jeden z lepszych reportaży na temat Gruzji. Autor skupia się na społeczeństwie, historii i kulturze Gruzinów, oddając głos im samym. Niektóre wątki książki sprawiają, że czyta się ją jak dobry kryminał, polecam!

• Kaukaz
  • Reportaż
  • 2015
  • Gruzja
  • 2014
  • Audiobook

Dodaj cytat z książki Klątwa gruzińskiego tortu