„Wolne miasto” Zakopane 1956-1970

Okładka książki „Wolne miasto” Zakopane 1956-1970 Jerzy Kochanowski
Okładka książki „Wolne miasto” Zakopane 1956-1970
Jerzy Kochanowski Wydawnictwo: Znak Horyzont reportaż
336 str. 5 godz. 36 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Znak Horyzont
Data wydania:
2019-12-31
Data 1. wyd. pol.:
2019-12-31
Liczba stron:
336
Czas czytania
5 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324058020
Tagi:
Zakopane miasto PRL historia historia Polski
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pomocnik Historyczny „Trzecia Rzesza 1933-1945” Jarosław Centek, Jerzy Holzer, Jerzy Kochanowski, Adam Kożuchowski, Piotr Madajczyk, Jan M. Piskorski, Krzysztof Ruchniewicz, Jan Skórzyński, Anna Wolff-Powęska, Marcin Zaremba, Andrzej Żbikowski, Stanisław Żerko
Ocena 8,5
Pomocnik Histo... Jarosław Centek, Je...
Okładka książki Nowe Książki nr 12 / 2017 Jan Gondowicz, Jerzy Kochanowski, Redakcja miesięcznika Nowe Książki
Ocena 6,0
Nowe Książki n... Jan Gondowicz, Jerz...
Okładka książki 100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości Katarzyna Babis, Wojciech Bem, Tomasz Biernacki, Wojciech Birek, Jerzy Bralczyk, Krzysztof Budziejewski, Henryk Jerzy Chmielewski, Paweł Chmielewski, Artur Chochowski, Aleksandra Czubek-Spanowicz, Michal Derlacki, Andrzej Dusiewicz, Daniel Gizicki, Grzegorz Janusz, Maciej Jasiński, Zbigniew Kasprzak, Przemysław Kłosin, Jerzy Kochanowski, Tomasz Kołodziejczak, Berenika Kołomycka, Andrzej Łaski, Jacek Michalski, Janusz Morbitzer, Tomasz Niewiadomski, Grzegorz Niewiadomy, Paweł Niewiadomy, Andrzej Olaf Nowakowski, Maciej Parowski, Tomasz Piorunowski, Bogusław Polch, Jacek Przybylski, Adam Rusek, Bartosz Sztybor, Jerzy Szyłak, Marek Szyszko, Witold Tkaczyk, Janusz Wyrzykowski, Robert Zaręba, Paweł Zych
Ocena 7,2
100 na 100. An... Katarzyna Babis, Wo...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
196
183

Na półkach:

Lektura na temat krnąbrności podhalańskiego miasta w czasach PRL. Autor wymienia wiele elementów świadczących o pewnej odrębności Zakopanego jako zielonej wyspy na ponurym tle innych polskich miast przepełnionych służbami, tajniakami, cenzurą i innymi osobliwościami Polski Ludowej.

Lektura na temat krnąbrności podhalańskiego miasta w czasach PRL. Autor wymienia wiele elementów świadczących o pewnej odrębności Zakopanego jako zielonej wyspy na ponurym tle innych polskich miast przepełnionych służbami, tajniakami, cenzurą i innymi osobliwościami Polski Ludowej.

Pokaż mimo to

avatar
82
81

Na półkach:

Polskie półki księgarskie w dziale „historia” są dwubiegunowo przeładowane. Z jednej strony liczne podręcznikowe, podobne do siebie syntezy z wykazami bitew lub też chronologicznymi zestawieniami królów, książąt, prezydentów i premierów, a na drugim biegunie „odkrycia i sensacje” oraz książki naśladujące swymi tytułami, okładkami i opisami ostatnie bestsellery, z nadzieją, że okruchy zainteresowania osób gorączkowo poszukujących „czegoś z historii pod choinkę” spadną i na nie.

Na tym tle stosunkowo nieliczne książki poświęcone historii społecznej, zasługują na szczególną uwagę, dając szansę na to, że jakaś grupa czytelników dowie się, że historia to coś więcej niż władcy i rządzący i ich choćby najbardziej znane kochanki. Oczywiście reguły zabiegania o uwagę czytelnika dotyczą także autorów koncentrujących się na historii społecznej, przy czym dla nich ta rywalizacja może być trudniejsza.

Jerzy Kochanowski zdawał sobie zapewne z tego sprawę. Udało mu się, po wcześniejszych, zapewne mniej zauważalnych próbach zajęcia się zagadnieniami czarnego rynku czy też nieznanymi epizodami stosunków polsko-niemieckich, znaleźć temat bez wątpienia elektryzujący: spojrzenie na Zakopane w okresie Polski Ludowej z zupełnie nieznanej perspektywy.

Nie zdradzając treści książki bardziej niż czynią to opisy wydawcy i sam tytuł, niewątpliwie można uznać zawarte w niej przemyślenia jako zaskakujące. Być może nie tylko odnośnie do Zakopanego. Zamiarem autora było pokazanie, na niewątpliwie spektakularnym przykładzie, „jak mało w dalszym ciągu wiemy o funkcjonowaniu w realnym socjalizmie zarówno władzy, jak i społeczeństwa, jak nieoczywiste i niestereotypowe by(wa)ły ich wzajemne relacje, jak głęboko przenikały się światy władzy i pieniądza oraz jak łatwo ten pierwszy oddawał pole, pozwalając się ujarzmić i oswoić.”

Książka ma charakter naukowy, co absolutnie nie wpływa na przyjemność jej czytania. Kochanowski bardziej oddaje głos uczestnikom i świadkom wydarzeń, ograniczając swój komentarz do minimum. Autor wykazuje na ogół wystarczająco krytyczny stosunek do źródeł, ale osobiście odnoszę wrażenie, że może zbyt wielką wagę przywiązuje do rzetelności „raportu Mysłka” (na którym książka w dużej mierze się opiera),a także, że analizując dokumenty zakopiańskie z tego okresu nie bierze pod uwagę możliwości, że miejscowe władze partyjne mogły pisać swe sprawozdania na odczepnego, aby spełnić swoją powinność wobec warszawskiej czy krakowskiej „góry”, a w związku z tym nie można wykluczyć także możliwości, że ich część była przekoloryzowana, a nawet zmyślona. Jak napisał Umberto Eco w „Imieniu róży”: „Księgi nie po to są, by w nie wierzyć, lecz by poddawać je badaniu. Mając przed sobą księgę, nie powinniśmy zadawać sobie pytania, co ona zawiera, ale co chce powiedzieć.”

Wasz Marchołt

Polskie półki księgarskie w dziale „historia” są dwubiegunowo przeładowane. Z jednej strony liczne podręcznikowe, podobne do siebie syntezy z wykazami bitew lub też chronologicznymi zestawieniami królów, książąt, prezydentów i premierów, a na drugim biegunie „odkrycia i sensacje” oraz książki naśladujące swymi tytułami, okładkami i opisami ostatnie bestsellery, z nadzieją,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , ,

Bardzo dobra i zaskakująca książka, w której czasy Gomułki ukazane są z bardzo nietypowej, podhalańskiej perspektywy. Autor świetnie omawia przemiany, jakie zachodziły w Zakopanem, i jak nie udało się tutaj budować socjalizmu. Najbardziej mnie poruszyła partia tekstu poświęcona przemytowi: konia z rzędem temu, kto domyśliłby się, jakie produkty cieszyły się największym wzięciem po polskiej i po tzw. czeskiej stronie. Książka interesująca jako zapis gospodarczych i społecznych przemian następujących w powojennej Polsce. Żaden tam Marzec '68 i Grudzień '70. Tylko zupełnie inne, wolne miasto.

Bardzo dobra i zaskakująca książka, w której czasy Gomułki ukazane są z bardzo nietypowej, podhalańskiej perspektywy. Autor świetnie omawia przemiany, jakie zachodziły w Zakopanem, i jak nie udało się tutaj budować socjalizmu. Najbardziej mnie poruszyła partia tekstu poświęcona przemytowi: konia z rzędem temu, kto domyśliłby się, jakie produkty cieszyły się największym...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    49
  • Przeczytane
    14
  • Posiadam
    2
  • Teraz czytam
    1
  • Wakacyjne czytanie - posiadam
    1
  • Historia
    1
  • XX wiek
    1
  • Reportaże
    1
  • Polska
    1
  • Do kupienia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki „Wolne miasto” Zakopane 1956-1970


Podobne książki

Przeczytaj także