Książka Roku 2018
historia
komiksy
skun

100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości to wyjątkowa publikacja historyczna wydana przez WSiP S.A., stworzona przy współpracy wybitnych rysowników, scenarzystów i historyków. Ten unikatowy zbiór komiksów powstał by uczcić odzyskanie niepodległości przez Polskę oraz uhonorować uczestników tamtych wydarzeń. Historia Polski, ukazana w formie kolorowych komiksów,...

Historia Polski, ukazana w formie kolorowych komiksów, zamknięta w jednej książce to jedyna taka na rynku publikacja, zachwycająca różnorodnością stylu, estetyki i słowa. Podana w nowoczesny sposób, zainteresuje każdego czytelnika!

Antologia to:

17 komiksów historycznych stworzonych przez prawie 30 rysowników i scenarzystów – artystów światowego formatu, takich jak m.in. Papcio Chmiel, Bogusław Polch, Zbigniew Kasprzak, Marek Szyszko i Andrzej O. Nowakowski. Komiksy to nie tylko graficzna opowieść o walce o niepodległość, ale również tło historyczne tych wydarzeń;
więcej niż komiks – Antologia zawiera również 8 artykułów autorstwa wybitnych historyków, pisarzy, językoznawców, badaczy, twórców i krytyków komiksu, będących cennym uzupełnieniem przedstawionych historii;
wstępy historyczne do każdego komiksu, które – poszerzają wiedzę historyczną czytelnika;
notki biograficzne przed każdym komiksem, przybliżające sylwetki rysowników i autorów scenariuszy.
Historia zaklęta nie tylko w rysunkach, ale również w typografii – dzięki wykorzystaniu w komiksie odkrytej niedawno czcionki Brygada 1918, pochodzącej z 1929 roku.

źródło opisu: http://sklep.wsip.pl

źródło okładki: http://sklep.wsip.pl

czomicz | 2019-01-08
Przeczytana: 14 listopada 2018

Antologia - sto stron komiksu na stulecie odzyskania niepodległości. Taki był przynajmniej plan, gdyż życie szybko weryfikowało, że owe sto stron to o wiele za mało.
Album wydany bardzo ładnie i schludnie. Piękniście się prezentuje na półce, no i stanowi ciekawą pamiątkę z okrągłej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę kochaną.
A cóż mamy w jego środku? Szesnaście nowel komiksowych plus dwustronicowy kadr z albumu "Tytus, Romek i A'Tomek obchodzą 100-lecie odzyskania niepodległości Polski z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani" (który za cholerę nie jest siedemnastą nowelą, tylko właśnie dwustronicowym kadrem reklamującym osobny album ;) ). Każdą z nich poprzedzono biogramami twórców oraz krótkimi wstępami prezentującymi przeważnie rys historyczny danej opowieści.
Przejdźmy teraz do tego, co tygryski lubią najbardziej, czyli do komiksiorków. Scenariuszowo jest bardzo dobrze. Oprócz standardowych w tego typu albumach opowieści edukacyjno-historycznych mamy takie...

Wkp | 2018-10-13

NIE TYLKO DLA MIŁOŚNIKÓW HISTORII

W tym roku Polska obchodzi stulecie odzyskania niepodległości, ale z tym właśnie jubileuszem wiąże się jeszcze jeden wart wspomnienia, o którym łatwo zapomnieć. O czym mowa? Oczywiście o przypadających na przyszły rok setnych urodzinach komiksu polskiego, który powstał tuż po odrodzeniu się wolności w naszym kraju. Niniejsza antologia komiksowa w obliczu tego faktu nabiera zupełnie nowego znaczenia. To wszystko nie ma jednak to właściwie jedynie ciekawostka, liczy się bowiem tylko to czy „100 na 100” to dobry album i jak wypada jego wymiar edukacyjny. Na szczęście twórcom obie te rzeczy udały się całkiem nieźle.

Wojna i pokój. Zabory i niepodległość. Życie i śmierć. Trzydziestu twórców, siedemnaście historii ukazujących nam różne aspekty mrocznego czasu naszego narodu i budzącą się nadzieję, ziszczoną w końcu po wielu trudach i poświeceniach.

Całość recenzji na moim blogu:...

Danielista | 2018-11-02

Bardzo wartościowa, a przy tym nieszablonowa pozycja edukacyjna, wydana z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Komiks sam w sobie kojarzony jest bardziej z rozrywkowym charakterem, tutaj stał się znakomitym narzędziem do opowiadania różnych aspektów trudnej, ale ciekawej historii Polski. Polityczno - militarna rzeczywistość pierwszej wojny światowej, która stała się dla znajdującej się pod zaborami, podzielonej Polski wielką szansą na zjednoczenie i odzyskanie podmiotowości; dyplomatyczne wysiłki; trwająca, mimo odzyskania państwowości, walka o ostateczny kształt granic; trudne początki II RP - zaletą tej antologii jest przedstawienie szerokiego spektrum tematów, terytoriów, postaci. Różne są też stylistyki (mimo że dominuje realistyczna, nie brakuje tutaj nawet akcentów onirycznych), formuły i akcenty poszczególnych opowieści czy pomysły na językowe i graficzne oddanie ducha czasów odradzającej się Rzeczpospolitej. Przy okazji wyrobiony czytelnik komiksów może...

Olga | 2019-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2019

Album zawiera 16 opowieści obrazkowych, wszystkie są oczywiście związane z naszą historią. Antologię otwiera komiks opowiadający o mobilizacji polskiej młodzieży w krakowskich Oleandrach, potem jest tekst o roli Paderewskiego w wydarzeniach z roku 1918, można także przeczytać o tym jak zmieniała się polska szkoła w 1915 roku; komiks pt. Głos kobiet prezentuje podstawy ruchu emancypacyjnego - czytamy o Lidze Kobiet Pogotowia Wojennego, kobiecych związkach strzeleckich. Na kartach albumu pojawiają się nazwiska znane: Paderewski, Piłsudski, ale też mniej słyszane: Pszczyński, Marceli Jastrzębski-Śniadowski, Chełkowscy ze Śmiełowa, Eugenia Waśniewska - wszyscy oni swoją postawą i czynami przyczynili się do powstania wolnej Polski. Wiele historii jest prezentowanych z punktu widzenia zwykłego człowieka, dziecka, żołnierza, kobiety. Znajdziemy tu dyskusję o Śląsku, o reformie Grabskiego, o obronie Lwowa i Orlętach Lwowskich, o powstaniu wielkopolskim; jest też historia szczypiorniaka,...

Pawello | 2018-10-21

Przyjemna antologia. Oczywiście nie wszystkie opowieści prezentują równy poziom graficzny ale scenariuszowo jest bardzo OK. Do tego mamy warstwę teoretyczną na koniec, która miło kończy antologię. Polecam nie tylko nauczycielom i miłośników komiksów!

Katarzyna_Es | 2019-01-30
Michał | 2019-01-17