100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości

Okładka książki Sherwood #01 Tomasz Kołodziejczak, Michał Oracz, Piotr Pieńkowski [gry], Rafał Szyma, Ignacy Trzewiczek, Mateusz Wielgosz, Mateusz Zaród
Sherwood #01 Tomasz Kołodziejcza...
Okładka książki Wielkie wyprawy Zofia Bieniarz, Jean-François Charles, Maryse Charles, Zbigniew Kasprzak, Tomasz Kołodziejczak, Bran MacLeod, Maria Olszewska, Stefan Weinfeld
Wielkie wyprawy Zofia Bieniarz, Jea...
Okładka książki Batman - Świat Brian Azzarello, Lee Bermejo, Ethem Onur Bilgiç, Alessandro Bilotta, Alberto Chimal, Ertan Ergil, Carlos Estefan, Mathieu Gabella, Inpyo Jeon, Jung Gi Kim, Tomasz Kołodziejczak, Stepan Kopriva, Piotr Kowalski (rysownik), Qiu Kun, Kirill Kutuzov, Nicola Mari, Thierry Martin, Pedro Mauro, JaeKwang Park, Egor Prutov, Paco Roca, Michal Suchánek, Rulo Valdés, Xu Xiaodong, Lu Xiaotong, Okadaya Yuichi, Natalia Zaidova, Benjamin von Eckartsberg, Thomas von Kummant
Batman - Świat Brian Azzarello, Le...

Okładka książki Anastazja tom 1 Joanna Karpowicz, Magdalena Lankosz
Anastazja tom 1 Joanna Karpowicz, M...
Okładka książki Pijak Hans Fallada, Jacob Hinrichs
Pijak Hans Fallada, Jacob...
Okładka książki Pan Higgins wraca do domu Warwick Johnson-Cadwell, Mike Mignola
Pan Higgins wr... Warwick Johnson-Cad...

Bardzo ciekawa antologia, przystępna forma poznawania historii odzyskania niepodległości przez Polskę. Jak to w antologii bywa mamy różnorodny styl, kreskę
Polecam zainteresowanym tematem

Polecam zainteresowanym tematem

Zbiór komiksów powstał z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Znajdziemy tu kilkanaście historii, które przedstawiają różne wydarzenia historyczne i osoby,
które przyczyniły się do powrotu naszego kraju na mapę. Poziom jak to bywa w takich antologiach nierówny, ale ogólnie nie ma biedy. To między innymi zasługa obecności takich nazwisk
jak Szyszko, Kasprzak, Papcio Chmiel czy Polch. Nie wszyscy wieszczowie polskiego komiksu zachwycają, ale dzielnie wspomaga ich młodsze pokolenie.
Jak na tego typu publikację jest całkiem nieźle, acz nie udało się uniknąć patosu i przygniecenia czytelnika nudą z podręczników do historii.

jak Szyszko,...

2081

Różne kreski (bo to zbiór komiksów wielu autorów),różnoraki sposób opowieści (każda opowieść ma innego scenarzystę) i wbrew moim obawom nie ma wciąż tych samych wątków oraz nadętego opowiadania o bohaterstwie. Jest mozaika czynów wielu Polaków na drodze do odzyskania niepodległości.
Wielu dorosłych powinno tą pozycję przeczytać.

Wielu dorosłych powinno tą pozycję przeczytać.

Komiks 100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości to zbiór 17 krótkich, kilkustronicowych historii związanych z różnymi tematami. Znajdziemy tu nie tylko przedstawienie bitew i walk jak te pod Przasnyszem (Pod Radzymin i z powrotem Bogusława Polcha, Macieja Parnowskiego, autorów Funky Kovala i Wojciecha Bema) , ale także zmiany w szkolnictwie, dzięki którym odradzała się nasza państwowość (Pierwsza lekcja Zbigniewa Kasprzaka i Tomasza Kołodziejczaka),próby wpłynięcia na opinię międzynarodową jakie podnosił Paderewski podczas swojego tournée po Stanach Zjednoczonych (Paderewski w Białym Domu Janusza Wyrzykowskiego Pawła Chemielewskiego),wybory na prezydenta, które wygrał Żeromski (Rzeczpospolita Zakopiańska Przemysława Kłosina oraz Pawła i Grzegorza Niewiadomych),przyłączenie się kobiet do czynnej walki i pierwsze próby zdobycia prawa do głosu (Głos kobiet Katarzyny Babis) czy nawet historię powstania piłki ręcznej w obozie jenieckim w Szczypiorniaku pod Kielcami (Szczypiorniak Bereniki Kołomyckiej i Pawła Niewiadomego). Są historie bardzo realistycznie pokazane, ale i alegorycznie jak np. Gra o granice Andrzeja Łaski i Grzegorza Janusza (scenarzysta m.in. w Tymczasem) czy Ostatni skok Pawła Zycha i Bartosza Sztybora.

Więcej na https://www.monime.pl/100-na-100-antologia-komiksu-na-stulecie-odzyskania-niepodleglosci/

Chociaż w środku znaleźć można kilka oryginalnych komiksów poruszających nietypowe wątki (prawa kobiet, napady na bank, szczypiorniści itd.),to większość komiksów jest po prostu obrazkową wersją podręcznika do historii - i to podaną w tak nudny sposób, że były ciężkie do strawienia nawet dla mnie - magister historii. Ostatnie 30 stron przemyśleń różnego typu intelektualistów i twórców komiksów na temat roli komiksu w ogóle i w Polsce również jest bardzo nierówne. W części znajdziemy interesujące opinie, ale część - to powtarzające się informacje, które również potrafią bardzo zmęczyć czytelnika.

Kolejny komiks z ostatnich dni. Na fali obchodów stulecia Niepodległości wydano ów komiks, by w formie przystępnej przybliżyć młodym ludziom wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Zakładam, że chodziło o młodych ludzi;-) ale i ja się skusiłem, stary człowiek też może;-)
Jest to zbiór historii na pewno bardzo nierównych – zarówno pod względem fabuły jak i wykonania ilustracji. Kilka perełek, kilka, hmmm… nieporozumień? Cóż, znam twórców komiksów, którzy sprawdziliby się lepiej. Z drugiej strony trzeba docenić sam zamysł.
Interesująca pozycja, warto po nią sięgnąć, choć można było postarać się o ciekawsze komiksy niż niektóre z tych, które tu umieszczono.

Album zawiera 16 opowieści obrazkowych, wszystkie są oczywiście związane z naszą historią. Antologię otwiera komiks opowiadający o mobilizacji polskiej młodzieży w krakowskich Oleandrach, potem jest tekst o roli Paderewskiego w wydarzeniach z roku 1918, można także przeczytać o tym jak zmieniała się polska szkoła w 1915 roku; komiks pt. Głos kobiet prezentuje podstawy ruchu emancypacyjnego - czytamy o Lidze Kobiet Pogotowia Wojennego, kobiecych związkach strzeleckich. Na kartach albumu pojawiają się nazwiska znane: Paderewski, Piłsudski, ale też mniej słyszane: Pszczyński, Marceli Jastrzębski-Śniadowski, Chełkowscy ze Śmiełowa, Eugenia Waśniewska - wszyscy oni swoją postawą i czynami przyczynili się do powstania wolnej Polski. Wiele historii jest prezentowanych z punktu widzenia zwykłego człowieka, dziecka, żołnierza, kobiety. Znajdziemy tu dyskusję o Śląsku, o reformie Grabskiego, o obronie Lwowa i Orlętach Lwowskich, o powstaniu wielkopolskim; jest też historia szczypiorniaka, którego nazwa wzięła się stąd, że rozgrywano tę grę w obozie przejściowym dla jeńców wojennych w Szczypiornie pod Kaliszem. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości zawiera ogromną porcję wiadomości o naszej historii i powinna znaleźć się w każdej bibliotece. Komiksy są stworzone bardzo różnymi technikami, historie są utrzymane w konwencji realistycznej i fantastycznej; album zawiera też teksty o historii odzyskania niepodległości oraz o historii polskiego komiksu. Komiks historyczny musi trzymać się faktów, dlatego trudno wymyślić coś wyjątkowego, może dlatego w mojej ocenie najciekawsze są komiksy utrzymane w konwencji fantastycznej. Duże wrażenie zrobiła na mnie historia pt. Pociecha duchowa autorstwa Grzegorza Janusza, rysunki: Aleksander Spanowicz. Bardzo wartościowa pozycja.

Antologia - sto stron komiksu na stulecie odzyskania niepodległości. Taki był przynajmniej plan, gdyż życie szybko weryfikowało, że owe sto stron to o wiele za mało.
Album wydany bardzo ładnie i schludnie. Piękniście się prezentuje na półce, no i stanowi ciekawą pamiątkę z okrągłej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę kochaną.
A cóż mamy w jego środku? Szesnaście nowel komiksowych plus dwustronicowy kadr z albumu "Tytus, Romek i A'Tomek obchodzą 100-lecie odzyskania niepodległości Polski z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani" (który za cholerę nie jest siedemnastą nowelą, tylko właśnie dwustronicowym kadrem reklamującym osobny album ;) ). Każdą z nich poprzedzono biogramami twórców oraz krótkimi wstępami prezentującymi przeważnie rys historyczny danej opowieści.
Przejdźmy teraz do tego, co tygryski lubią najbardziej, czyli do komiksiorków. Scenariuszowo jest bardzo dobrze. Oprócz standardowych w tego typu albumach opowieści edukacyjno-historycznych mamy takie perełki jak wyborny "Szczypiorniak", mieszankę chocholego tańca z romantycznym mesjanizmem, czyli "Grę o granice", Kiciputkowy manifest feministyczny w "Głosie kobiet", wyborne boje węgierskich kolejarzy z komuchami parszywymi w "W ostatniej chwili", czy Patriotyzm złodziejski w "Ostatnim skoku". Długo można wymieniać...
Rysunkowo mamy istny majstersztyk. Kasprzyk, Lewandowski, Polch, Szyszko, wymieniona już Kiciputek, Zych i wielu, wielu innych... Cud, miód i malina. Żałuję jedynie, iż zabrakło w niniejszym albumie Grzegorza Rosińskiego. Szkoda, wielka szkoda...
Dzieła wieńczy garść felietonów znanych historyków, językoznawców oraz znawców i koneserów - zarówno teoretyków jak i praktyków - komiksu.

Istna perełka, która (myślałem, iż nigdy nie użyję tego zwrotu bez nuty pogardy, ale cóż... jednak się udało) bawiąc uczy.
Zdecydowanie polecam.

A cóż mamy w jego środku?...

Bardzo wartościowa, a przy tym nieszablonowa pozycja edukacyjna, wydana z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Komiks sam w sobie kojarzony jest bardziej z rozrywkowym charakterem, tutaj stał się znakomitym narzędziem do opowiadania różnych aspektów trudnej, ale ciekawej historii Polski. Polityczno - militarna rzeczywistość pierwszej wojny światowej, która stała się dla znajdującej się pod zaborami, podzielonej Polski wielką szansą na zjednoczenie i odzyskanie podmiotowości; dyplomatyczne wysiłki; trwająca, mimo odzyskania państwowości, walka o ostateczny kształt granic; trudne początki II RP - zaletą tej antologii jest przedstawienie szerokiego spektrum tematów, terytoriów, postaci. Różne są też stylistyki (mimo że dominuje realistyczna, nie brakuje tutaj nawet akcentów onirycznych),formuły i akcenty poszczególnych opowieści czy pomysły na językowe i graficzne oddanie ducha czasów odradzającej się Rzeczpospolitej. Przy okazji wyrobiony czytelnik komiksów może dokonać porównania wysiłków starych mistrzów oraz młodszego pokolenia twórców. Dopełnieniem komiksów jest kilka bardzo interesujących artykułów i omówień znawców tematu (m.in. Rusek, Szyłak, Parowski). Oczywiście poszczególne komiksy prezentują różny poziom, ale nie chciałbym szczególnie wyróżniać czy dezawuować poszczególnych autorskich wysiłków - dość powiedzieć podsumowująco, że Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne podjęły naprawdę bardzo ciekawą inicjatywę, której efektem jest ten całościowo bardzo udany, a przy tym potrzebny zbiór.

Przyjemna antologia. Oczywiście nie wszystkie opowieści prezentują równy poziom graficzny ale scenariuszowo jest bardzo OK. Do tego mamy warstwę teoretyczną na koniec, która miło kończy antologię. Polecam nie tylko nauczycielom i miłośników komiksów!

• Komiksy
  • Komiks

Dodaj cytat z książki 100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości