Renomowany katalog Walker & Dawn

2019-11-20
2019-11-20
Ewa Nicewicz

Okładka książki The Game Davide Morosinotto, Lucia Vaccarino
The Game Davide Morosinotto,...

Można napisać, że książka zgodna z opisem - szalona podróż, mroczne zagadki itd. Ja powiem tak: świetny początek, pomysł na zawiązanie akcji rewelacyjny. Środek - to droga, którą każdy chciałby odkryć. Koniec absurdalny, ale to przecież fikcja. Epilog genialny. I jeszcze na koniec muszę powiedzieć, że książka jest dobrze wydana.

Moim zdaniem "Renomowany katalog Walker & Dawn" jest jedną z najlepszych książek dla dzieci i młodzieży. Historia inteligenta, a zarazem przyjemna, porywająca i fajnie napisana. Bohaterowie są dobrze zarysowani, a klimat i otoczka kulturowa- fantastyczne. A oprawa graficzna jest absolutnie zachwycająca! Ilustracje, okładka i obwoluta są PRZEPIĘKNE! Godna lektury :)

TAK. Rewelacyjna, urocza, świetnie napisana. Lekko, sprawnie, i na poziom młodego czytelnika, a mimo to, ta historia nie jest nudna, wręcz przeciwnie.... porywa. Jest trochę kryminalnie, trochę tajemniczo. Jest tajna kryjówka na bagnach, są świetnie zbudowane postaci głównych bohaterów: Joju, Tit, Ed i Te Trois to prawdziwa "paczka", na którą każdy może liczyć. Fajna jest ta naiwność , którą autor wbudował w bohaterów - dzięki temu stają się bliżsi, prawdziwsi, a czytelnik przenosi się razem z nimi do bayou, Nowego Orleanu, na Missisipi, do Chicago i na bagna Luizjany. Świetne są też ryciny wewnątrz, czasem mapy z krótkimi informacjami geograficznymi - to taki dodatkowy smaczek. Historia jest ciekawa, wszystko zaczyna sie od niewinnych 3 dolarów znalezionych na rybach, zamówienia, które przychodzi przez pomyłkę do czwórki małych bohaterów, a potem wielka podróż, zwiedzanie miast. Świetnie że autor podzielił powieść na 4 różne części, przy czym każda opowiedziana jest przez innego z bohaterów. No polecam dla dorosłych i młodszych nastolatków. Ah i od niedawna po nieco inne spojrzenie zapraszam na Instagram do Cienkoczytam :

Książka opowiada o 4 przyjaciół z Luiziany i ich podróży przez Stany Zjednoczone.
Poznajemy ich gdy łowiąc ryby wyławiają puszkę, a w niej znajdują $3. Postanawiają przeznaczyć znalezioną kwotę na zakup z Katalogu Walker&Dawn, ich wybór pada na Rewolwer policyjny i amunicję. Podstępem udaje im się dokonać zamówienia, którego normalnie nie mogliby dokonać jako dzieci. Podobnego fortelu używają, żeby odebrać zamówienie od listonosza w imieniu matki jednego z chlopców. Niestety listonosz postanawia upewnić się, że pani domu otrzymała zamówienie, przez zostają zdemaskowani. Zamówiony przedmiot okazuje się być pomyłką, zamiast rewolweru otrzymują zepsuty zegarek. Gdy zastanawiają się jak go zwrócić, żeby cała sprawa się nie wydała, w miasteczku pojawia się pracownik katalogu Walker & Dawn szukający adresata pomylonej paczki. Umawia się z nimi o północy i próbuje oszukać odbierając im zegarek i nie dając nic w zamian. Na szczęście dzieciom udaje się uciec na bagna i schować w kryjówce, w tym czasie napastnik grzęźnie w ruchomych piaskach, a swoim krzykiem przywołuję krokodyla, który dokańcza to, co ruchome piaski zaczęły. Czwórka przyjaciół nie słyszać żadnych dźwięków postanawia upuścić kryjówkę, niedaleko niej znajdują na wpół zjedzonego napastnika, który przy sobie ma niewiele ponad $30 i list, z którego treści wynika, że za znalezienie zegarka należy się nagroda w wysokości nie wyższej niż $4000. Nie mówiąc nic rodzicom postanawiają sami udać się po nagrodę do Chicago i w tym momencie zaczyna się właściwa część historii, bardzo wciągająca, trzymająca w napięciu i dająca wiele frajdy.

Jest to fenomenalnie wydana książka z jeszcze lepszą treścią. Na kartach książki zobaczymy wycinki Katalogu Walker&Dawn, mapy i plany, całość prezentuje się świetnie, dodaję 2 zdjęcia książki w komentarzach. Wydanie książki jest bardzo podobne do "Sekretów Twin Peaks", a sama treść trochę przypomina "Serię niefortunnych zdarzeń". Mimo, że jest to literatura młodzieżowa, mogę ją z czystm sumieniem polecić każdemu.

Książka Morosinotto przypomniała mi czasy PRL, kiedy to w naszym domu pojawił się kolorowy katalog wysyłkowy z RFN. Dla mnie – małego dziecka – wówczas to był szok. Przyzwyczajona byłam do pustych półek w sklepach i faktu, że połowy klasy chodziła do szkoły w takich samych butach, miała w piórniku takie samo wyposażenie w postaci chińskich pachnących gumek do ścierania i kredek świecowych z pandą. W każdym razie katalog „otwierał” świat. I nie tyle te dobra z katalogu były obiektem pożądania, co właśnie sam katalog. W tamtych czasach samo wertowanie kolorowych kartek tam i z powrotem było takim lepszym światem. Z podobną sytuacją spotykamy się w tej książce. Mieszkańcy prowincjonalnej miejscowości w Luizjanie nie mają szans na to, że kiedyś dokonają jakichkolwiek zakupów dzięki renomowanemu katalogowi Walker & Dawn. Jak się okazuje – wówczas niesamowicie popularnego. Według reklamy, zaraz po Biblii była to najczęściej czytana książka w całej wielkiej Ameryce. Dwa tysiące stron, na których zaprezentowane zostały najróżniejsze przedmioty: portfel dla dżentelmena, męski płaszcz Redington, lampa naftowa z niklu i mosiądzu czy zegarek kolejowy American Company. Dla ludzi zamieszkujących bayou samo pojawienie się Katalogu w każdym domu było większym świętem niż Boże Narodzenie. Książka przenosi nas w czasie. Początki XX wieku charakteryzowały bieda, zacofanie, walka o byt każdego dnia. Czwórka dzieciaków: Te Trosi, Eddie, Tit i Julie przyjaźnią się ze sobą. Jeśli tylko mają taką możliwość, każdą wolną chwilę spędzają ze sobą na bagnach. Nie jest to łatwe, bo dzieci w tamtych czasach musiały pomagać swoim rodzicom w różnych pracach domowych. Pewnego dnia dzieciaki znajdują starą puszkę, a w niej trzy dolary. Jak na tamte czasy była to zawrotna suma. Dzieci po długich dyskusjach, naradach i kłótniach postanawiają dokonać zamówienia ze wspomnianego już katalogu Walker & Dawn. Pewnie zdziwi Was ich zakup podobnie jak i mnie zdziwił. Dzieciaki zakupiły … rewolwer. Ale jak zakupić broń, żeby nie zainteresował się tym listonosz lub rodzice? Dzieciaki musiały się nagłówkować, by ich zamówienie mogło być zrealizowane. Jakże wielkie było ich zdziwienie, gdy paczka w końcu nadeszła a w niej… No właśnie, w niej czwórka przyjaciół nie znalazła rewolweru, ale zepsuty zegarek. I by nic więcej nie zdradzać – dodam tylko, że zegarek ów będzie początkiem wielu niesamowitych wydarzeń i przygód. Cała czwórka wyruszy w długą podróż liczącą kilkaset mil. Ale jak? Bez rodziców? Bez pieniędzy?

Powieść Morosinotto przypomina mi stare powieści: z niespieszną rozbudowaną fabułą, w której na wszystko jest czas. Nikt nikogo nie ponagla, nikt się nigdzie nie spieszy. Autor poświęca dużo miejsca swoim bohaterom. Każdemu z nich daje prawo do swojej wersji wydarzeń – co rusz zmienia się narrator i jego wizja świata. Jest tu czas na przyjrzenie się ludziom, miejscom, budynkom, krajobrazom. Chcę tu zaznaczyć, że wszystko jest dobrze przemyślane, każdy element ważny. Jeśli ktoś boi się dłuuugich opisów – spokojnie, całość jest dobrze wyważona i proporcje zachowane. Książka wciąga, gdyż wyeksponowany jest wątek kryminalno-detektywistyczny, połączenie przygody z niebezpieczeństwami. Nic nie jest przewidywalne, brniemy do zakończenia powieści z zaciekawieniem, czasem zdenerwowaniem o bohaterów. Bo wyobraźcie sobie, że czwórka dzieci w dzisiejszych czasach wyrusza w długą podróż. Czujecie ten stres? Nie zdradzę zakończenia. Po książkę warto sięgnąć też ze względu na ilustracje. Do złudzenia przypomina starą książkę z czarno-białymi rycinami: mapami, fragmentami tytułowego katalogu, wycinkami z prasy.

Pamiętacie te czasy, kiedy nie było internetu? Brzmi abstrakcyjnie? No cóż, dla współczesnej młodzieży na pewno. A pamiętacie katalogi, z których się zamawiało towary i otrzymywało pocztą? Takie analogowe Allegro można powiedzieć. W Polsce może nie były bardzo popularne, ale w Ameryce, w dodatku sto lat temu, były niemal świętością, szczególnie w biedniejszych regionach kraju. Zamówienie czegokolwiek z katalogu było celebrowane niemal jak Boże Narodzenie. Szczególnie gdy ktoś chciał zamówić rewolwer…

Akcja książki Renomowany Katalog Walker & Dawn rozgrywa się mniej więcej sto lat temu w małej i biednej wiosce „gdzieś w Luizjanie”. Czworo przyjaciół: Julie, Te Trois, Tit i Eddie pewnego dnia znajduje trzy dolary. No, znajduje, jak znajduje. Tak naprawdę pieniądze znajdowały się w wyłowionej starej puszce. Trzy dolary w tamtych czasach to był prawdziwy majątek. Po długich naradach zadecydowali, że za te pieniądze kupią ni mniej, ni więcej, tylko… prawdziwy rewolwer z katalogu. Nie było to takie proste, bo zamówienie trzeba było złożyć tak, by listonosz nie zorientował się, o co chodzi, a potem jeszcze odebrać tak, by rodzice o niczym się nie dowiedzieli.

I może nasi bohaterowie zrobiliby z tym rewolwerem coś głupiego, gdyby do paczki przez pomyłkę nie trafił zegarek. Niezbyt nowy, do tego zepsuty. Szybko jednak okazało się, że zegarek ma dla kogoś niesamowitą wartość. Małolaty dochodzą do wniosku, że pozostało im tylko jedno – pojechać do Chicago. Bez pieniędzy i bez wiedzy rodziców. W końcu tysiąc kilometrów z hakiem to nie tak dużo. Prawda?

Pełna recenzja → https://wrolimamy.pl/recenzja/renomowany-katalog-walker-dawn/

Ta pięknie wydana, wzbogacona o niebanalne ilustracje, pełna przygód książka, to niezwykła podróż do Stanów Zjednoczonych początku XX wieku , w którą zabiera nas włoski autor, znany na świecie z wielu książek dla dzieci i młodzieży. Podsuńcie ją swoim żądnym przygód dzieciom, a i Wy przeczytajcie. Przypomną Wam się lektury sprzed lat – przygody dzielnego Tomka Sawyera i jego kolegi Hucka.

Końcówka mojego roku zdecydowanie należy do książek, które właściwie nie są dla mnie, jeśli patrzeć na ich kategorię, ale czemu miałabym z tego powodu się ograniczać, skoro dają mi one tyle radości? Weźmy taki «Renomowany katalog Walker & Dawn», powieść przygodową dla dzieciaków wkraczających w nastoletni wiek. Wspaniale się przy niej bawiłam i zaraz wam opowiem, dlaczego.

Kiedy na starość odkrywasz w sobie dziecko

Jakkolwiek głupio to nie zabrzmi, nie mogę się nacieszyć, że na stare lata odkryłam literaturę dziecięcą. Każdy kolejny tytuł budzi we mnie zachwyt coraz większy i większy. Nie mogę się nadziwić, jak piękne i mądre książki teraz się wydaje, do tego tak wspaniale wydane. Czasem myślę o tym, żeby zupełnie przerzucić się na podobną literaturę, zarówno czytelniczo, jak i blogowo, ale mam zbyt eklektyczny gust, by zrezygnować ze wszystkich innych rodzajów książek. Moja miłość do literatury dziecięcej skupiała się dotychczas na książkach raczej dla kilkulatków, powiedzmy do magicznej granicy 10 lat, więc powieść Davide’a Morosinotto jest niejako nowym doświadczeniem. I to jak najbardziej udanym.

Pierwsze doświadczenie z dziecięcą literaturą przygodową?

Myślę, że lektura «Renomowanego katalogu Walker & Dawn» to moje pierwsze świadome doświadczenie z literaturą przygodową dla dzieci. Na pewno już wcześniej czytałam coś z tej kategorii, ale dopiero teraz miałam w pełni świadomość po jaki tytuł sięgam, dla kogo jest on mniej więcej przeznaczony i co może mnie czekać. A czekała mnie wspaniała przygoda i podróż przez Stany Zjednoczone z czwórką dzieciaków.

Powieść Davide’a Morosinotto to powieść przygodowa przeznaczona dla młodszej młodzieży, powiedziałabym że mowa o wieku 10-13 lat, której akcja rozgrywa się na początku XX wieku na południu USA. Przygoda naszej czwórki młodych bohaterów rozpoczyna się w Luizjanie, kiedy to podczas łowienia ryb znajdują 3 dolary. Ciężko podzielić tyle pieniędzy na cztery osoby, postanawiają więc wspólnie dokonać zakupu w słynnym Renomowanym Katalogu Okazji Mistera Walkera & Miss Dawn. Nie przypuszczają nawet, że ich zamówienie rozpocznie największą przygodę ich życia i sprawi, że wyruszą w podróż do odległego o ponad 1000 mil Chicago.

Chciałabym znów być dzieckiem, żeby czytać takie książki

Podczas lektury tej powieści, czułam się jak dziecko. Ile ja bym dała, żeby móc ją przeczytać mając te 10-13 lat! Jestem pewna, że czytałabym ją wieczorami pod kołdrą oświetlając sobie strony latarką. Książka podzielona jest na cztery części, w każdej z nich narratorem jest kolejny z naszej czwórki bohaterów. Mamy więc porywczego łobuziaka Te Trois, rozważnego i nieco lękliwego Eddiego, jedyną dziewczynę w paczce - Julie, która pragnie wyrwać się z dotychczasowego życia, jakie wiedzie, oraz jej młodszego małomównego brata - Tita. «Renomowany katalog Walker & Dawn» napisany jest fantastycznie, mamy ciekawych, oryginalnych bohaterów, wartką i wciągającą akcję, momenty grozy, ale i spokojniejszego oddechu. Miejsce i czas umiejscowienia akcji powieści też są strzałem w dziesiątkę. Są w tej powieści takie momenty, że dzieciaki będą je czytać z wypiekami na twarzy, ukrywając się przed dorosłymi: kilkunastoletni bohaterowie popijający alkohol? posiadający rewolwer? palący cygara? Wyraźnie jednak widać, że Morosinotto wie, co robi, pisząc o takich rzeczach i wcale nie ma na celu demoralizowania młodzieży.

Podsumowując

«Renomowany katalog Walker & Dawn» to wspaniała powieść przygodowa dla młodszej młodzieży i myślę, że będzie idealnym prezentem pod choinkę. Nie dość, że jest świetna pod względem treści, to i wydanie budzi mój zachwyt: twarda oprawa owinięta kolorową obwolutą, do tego rozdziały poprzedzają tematyczne ilustracje robiące świetny klimat. Bardzo wam polecam ten tytuł, ja jestem nim oczarowana.

Blurb na tylnej okładce zachęca:
"Daj się porwać niezwykłej przygodzie z czasów parowców na Missisipi i pierwszych automobili!"

No to dałam się porwać!
Przygodzie, ekscytującej i niebezpiecznej.
Szybkiej akcji, świetnym opisom, gawędziarskiemu stylowi.
Wszystkiemu, co autor Davide Morosinotto zaproponował czytelnikowi
w książce "Renomowany katalog Walker & Dawn".

"Chodziło oczywiście o
RENOMOWANY KATALOG OKAZJI MISTER WALKERA 7 MISS DAWN:
NAJNIŻSZE CENY! - DOBRZE WYDANE PIENIĄDZE! - ZWROT GWARANTOWANY!
Jak głosiła reklama, była to druga po Biblii najczęściej czytana książka w Ameryce, ale ja myślę,
że w rzeczywistości była pierwsza, bo w naszych okolicach niewiele osób potrafiło czytać,
a w Katalogu można było przynajmniej obejrzeć ilustracje.
No właśnie, ilustracje. Dwa tysiące stron zapełnionych po brzeg najrozmaitszymi przedmiotami,
a przy każdym piękny rysunek. Tak szczegółowy, że miało się wrażenie, że to, co przedstawia,
jest na wyciągnięcie ręki.
Guziki, mazidła, młotki i narzędzie rolnicze. Powozy. Siodła. Biżuteria i zegarki, kapelusze i ubrania,
damskie buty. Strzelby. Wędki. Lekarstwa. Rękawice bokserskie. Zestaw materiałów do budowy domu."

Wszystko krąży wokół tego katalogu i jego pomysłodawców.

Czworo dzieci wyławia z rzeki 3 dolary i zamawia z Katalogu rewolwer.
Jednak zamiast niego w przesyłce znajdują stary zepsuty zegarek.
Gdy zastanawiają się, jak dokonać zwrotu, przyjeżdża do nich przedstawiciel firmy
i jako rekompensatę za pomyłkę oferuje im 50 dolarów. To dla nich fortuna!
Do wymiany jednak nie dochodzi, a dzieci znajdują dokument mówiący,
że zegarek wart jest dużo, dużo więcej.
Postanawiają więc uciec z domu i osobiście zwrócić zegarek właścicielowi.
Muszą przeprawić się przez całe Stany Zjednoczone.

Akcja pędzi, gna, komplikuje się, staje się niebezpieczna.
Przygoda zamienia się w kryminalną zagadkę.
Więcej o fabule powiedzieć nie mogę ;-p

Książka podzielona jest na 4 chronologiczne części,
a narratorem każdej z nich jest inny bohater ze wspomnianej czwórki.
Najpierw autor oddaje głos odważnemu, zawadiackiemu, żądnemu przygód Te Troisowi.
Potem opowiada tchórzliwy, mądry okularnik Eddie, który rozumie świat przyrody.
Następnie czytamy relację Julie - twardzielki, schowanej w emocjonalnej skorupie.
Ostatnie słowo należy do najmłodszego Tita - autystycznego (?) brata Julie.

Dzięki takiemu zabiegowi patrzymy na wydarzenia oczami ich uczestników,
jednocześnie znając towarzyszące im uczucia.

Ze mną cały czas było zaciekawienie!
Czytałam z wypiekami na twarzy!

Świetny pomysł na książkę, mistrzowsko zrealizowany!
Polecam!

Blurb na tylnej okładce zachęca:

No to dałam się porwać!
Przygodzie, ekscytującej i niebezpiecznej.
Szybkiej akcji, świetnym opisom, gawędziarskiemu stylowi.
Wszystkiemu, co autor Davide Morosinotto zaproponował czytelnikowi
w książce "Renomowany katalog Walker &...

• Kupione
  • -0- aNOWOŚCI 2019