Jedna krew

Okładka książki Jedna krew Stefan Darda
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2020
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Jedna krew
Stefan Darda
Inne

Wyróżniona opinia i

Jedna krew

przeczytanych książek 5772 napisanych opinii 669

Po słabym “Domu na Wyrębach” postanowiłem dać jeszcze jedną szansę Dardzie. “Jedna krew” zawiodła mnie jeszcze bardziej.
Fabuła to straszny bełkot bardzo rozwleczony w czasie. Szacunek dla tego co potrafi to wszystko ogarnąć i rozumie o co w tym chodzi. Motyw “jednej krwi” wydaje się ciekawy, ale tutaj autor odciąga od niego naszą uwagę przez lanie wody.
Wieńczysław ładnie sam siebie opisał: “Jakbym był bohaterem książki to by mnie nie obchodziło co o mnie sądzą”. To zapewne nie poczuje się urażony jak napisze, że jest strasznie męczący i irytujący. Reszta bohaterów to też takie pionki, które po prostu są i zachowują się podobnie.
Zakończenie to najlepsza część tej książki, bo zwiastuje jej koniec. Co do jej strefy fabularnej to wywraca wszystko do góry nogami.
Reasumując to widać, że proza Stefana Dardy nie jest dla mnie.

Wieńczysław Pskit przyjeżdża na pogrzeb kuzynki do małej miejscowości w Bieszczadach. Jest świadkiem dziwnych wydarzeń nazywanych przez ludzi klątwą “jednej krwi”. Po kilku latach znowu będzie musiał się z tym zmierzyć.

Wieńczysław ładnie...

ę fabułę to na pewno czytałam wcześniej jako jakąś “zajawkę” w formie opowiadania w którymś innym tomie Dardy? Bo początek na pewno ten sam tyle że tutaj jest rozwinięcie tematu i jego zakończenie. Takie czytadło horror w “old schoolowym” stylu, lektura na 3 dni. Klasyk strasznie można rzec. Ktoś umiera tyle że nie do końca. Bo ozywa i zaczyna łazić po wsi i ubijać sąsiadów. Całość dzieje się w Bieszczadach więc dostęp trudny a i tradycje związane z umarlakami bardziej zakorzenione w narodzie. Kiedyś mieszkańcy sobie sprawniej radzili z zombiaczkami a że czasy się zmieniły seniorzy powymierali a w ich miejsce przybyli miastowi to i brak wiedzy co robić jak umarlak z trumny wylezie. Na froncie praktycznie sam nie licząc księdza zostaje 40 letni facet który kiedyś jako dzieciak mieszkał w feralnej wsi i zetknął się już z ową tytułową klatwą “jednej krwi”. Facet niby dzielnie wojuje ale ...... i tu sobie czytelnik sam doczytać bo koniec w moim odczuciu leciutko się zagmatwał a przynajmniej mnie się trochę linia czasowa zerwała ale to może z wlekanocnego przeżarcia.

Liczyłem na troszkę więcej grozy i strachu. Sam motyw jednej krwi ciekawy, tak samo sposób pochówku. Ale brakło tego czegoś.

Niestety będę w kontrze do poprzednich opinii. Prawdę powiedziawszy nie mam pojęci jak można tą książkę przeczytać z przyjemnością. Nie dość, że bardzo marny język, to bohaterowie zdecydowanie ,,wyblakli". No i nie zapominajmy o meritum, intryga to właściwie poskładane fragmeny innych książek. Owszem, da się to przeczytać, jeśli ktoś chce kolejny raz czytać o ludzkich potworach z czarnymi oczami.

~ Tej powieści się nie czyta ją się pochłania... od samego początku historii czujemy mroczny klimat, przepełniony jakimś złem.
Młody chłopiec udający się na pogrzeb kuzynki chcąc ją pożegnać wchodzi do trumny i ją przytula ,na swoje nieszczęście w dziwnych okolicznościach kuzynka nie jest do końca martwa ...
Stare legendy ,mity ,zabobony, wierzenia wszystko połączone w jedną spójną lecz przerażającą historię 📖👌
Ja bawiłam się doskonale, chociaż w niektórych momentach udało się autorowi mnie nastraszyć 🔥

Stare legendy ,mity ,zabobony, wierzenia wszystko połączone w...

Na półkach: , , , , , ,

Historia z tych, które są nierealne ale jednak ..... nigdy nie wiadomo co tam na prowincji, w górach i jeziorach naprawdę się dzieje ..... no jest creepy, jak to zawsze u Pana Dardy, jest ten dreszczyk i strach wieczorem wyjść z psem bo jeśli ..... takowe rzeczy naprawdę się dzieją, to co kryje ciemność ....? Polecam bardzo, w sumie to czytam inną książkę ale ta weszła w kolejkę poza kolejką bo mnie tak mocno ciekawiła i nie żałuję.

Z przeczytanych przeze mnie książek Dardy (a przeczytałem prawie wszystkie) ta jest najlepsza. Świetne rozwinięcie jednego z opowiadań z tomu "Opowiem ci mroczną historię". Dobrze stworzone postaci, świetny klimat, a wszystko w niepowtarzalnym stylu autora.

Czytałam ciekawsze książki tego autora. Pomysł ciekawy, jednak mam odczucie niedosytu. Momentami się gubilam w tej historii..

Jak na Stefana Dardę nie byłam zachwycona. Historia dosyć ciekawa, zakończenie jeszcze ciekawsze, ale co z tego , jak o strachu nie było mowy. Zabrakło mi autentyczności

Pomieszanie z poplątaniem. Zero grozy,kupa nudy. Zupełnie nie dla mnie pozycja.

Pomieszanie z poplątaniem. Zero grozy,kupa nudy. Zupełnie nie dla mnie pozycja.

• Horror

Stefan Darda Jedna krew Zobacz więcej