Czarny wygon

Okładka książki Czarny wygon Stefan Darda
Okładka książki Czarny wygon
Stefan Darda Wydawnictwo: Wydawnictwa Videograf S.A. Cykl: Czarny Wygon (tom 1-4) horror
horror
Czarny Wygon (tom 1-4)
Wydawnictwa Videograf S.A.
2022-07-27
2022-07-27

Pierwsza część bardzo dobra, mroczna, klimat zagubionej wioski. Druga nieco gorsza, ale nadal trzymająca w napięciu. Trzeci tom najsłabszy z serii. Czwarta część nieco lepsza niż trzecia, ale nieco gorsza niż druga.
Ogólnie całość oceniam na 7 z uwagi na klimat całej powieści.

Ogólnie całość oceniam na 7 z uwagi na klimat całej powieści.

To nie mój gatunek

To nie mój gatunek

Jak dotąd chyba najlepszy cykl powieściowy tego autora. Czytałem z zapartym tchem. Jest to dzieło nietuzinkowe. Połączenie świata żywych i zmarłych sprawia, że nie można się oderwać od Poznania w pełni tej historii. Cykl mógłby się zakończyć po trzeciej części. Finał całej historii nieco rozczarowuje. Jednak dawno tak dobrze nie bawiłem się przy czytaniu.

Stefan Darda to jeden z najpopularniejszych polskich autorów literatury grozy.
"Czarny Wygon" to obok "Domu na wyrębach" najbardziej rozpoznawalny cykl grozy autora.
Wydawnictwo pokusiło się o wznowienie całego cyklu w jednej książce.
Witold Uchmann doświadczony dziennikarz po pięćdziesiątce, zajmujący się opisywaniem zjawisk paranormalnych.
Po awanturze z szefem zamierza złożyć wypowiedzenie. Jednak tajemniczy meil, że na Roztoczu, niedaleko Zwierzyńca, znajduje się przeklęte miejsce, o którym nie wie nikt oprócz nadawcy tej wiadomości, skłania go do zmiany decyzji.
Witold mimo ostrzeżenia od przyjaciela, który we śnie widział swoją zmarłą żonę, a ta ostrzegała go postanawia wyjechać na spotkanie z informatorem.
Czy to tylko szaleniec?
Co tak naprawdę skrywa się za słodką nazwą "Sielska Dolina"?

Cykl Czarny Wygon to świetna seria powieściowa grozy.
Autor w swoich powieściach potrafi stworzyć niebywały klimat.
Niemal namacalnie przenosimy się w mroczne miejsca, do domu, który być może skrywa więcej niż nam się wydaje.
Kiedy wsiąkniemy w fabułę i przemierzamy zakątki o których pisze autor, spotykamy niewyjaśnione zjawiska na swojej drodze, a chłód gasnącej świecy powoduje ciary na całym ciele, wtedy już nie ma ucieczki i nie odłożymy książki dopóki nie dotrzemy do prawdy.
Autor świetnie potrafi budować napięcie i utrzymać czytelnika w tym stanie.
Dla mnie świetna seria grozy. Polecam.

Stefan Darda to jeden z najpopularniejszych polskich autorów literatury grozy.
Wydawnictwo pokusiło się o wznowienie całego cyklu w jednej książce.
Po awanturze z szefem zamierza...

Stefan Darda to jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy literatury grozy. Na swoim koncie ma już kilka powieści, a w tym roku wydawnictwo zdecydowało się na wydanie czterotomowego cyklu "Czarny Wygon" w jednej książce. Powieści grozy nie są gatunkiem, po który sięgam często, ale twórczość Pana Stefana chciałam poznać już dawno dlatego z ogromną przyjemnością sięgnęłam po cykl powieściowy "Czarny Wygon".

Witold Uchmann, doświadczony dziennikarz po pięćdziesiątce, zajmuje się opisywaniem zjawisk paranormlanych. Pewnego dnia po kłotni z szefem postanawia złożyć wypowiedzenie, jednak w ostatniej chwili zmienia zdanie. Na redakcyjną skrzynkę pocztową przychodzi e-mail, w którymlody mężczyzna informuje dziennikarza o tym, że niedaleko Zwierzyńca na Roztoczu znajduje się przeklęte miejsce. O jego istnieniu nie wie nikt, oprócz tajemniczego nadawcy. Pomimo ostrzeżeń, dziennikarz decyduje się na spotkanie z mężczyzną. Czy rzeczywistość skrywana pod sielską nazwą "Słoneczna Dolina" okaże się naprawdę przerażająca? A może to tylko urojenia chorego umysłu młodego człowieka?

Jak wspomniałam wyżej, było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Stefana Dardy i cieszę się, że na półce czeka jeszcze drugi cykl jego powieści. Bardzo spodobał mi się styl Autora. Stefan Darda stworzył niesamowity klimat powieści, z której już od pierwszych stron wieje grozą. Nie spodziewałam się tak dobrze skonstruowanej fabuły, ciekawych opisów, które sprawiają, że czytelnik może poczuć się, że jest bohaterem powieści.
Choć nie jestem znawcą literatury grozy, to uważam, że "Czarny Wygon" jest dobrze napisaną powieścią. Takie połączenie thrillera i horroru jak najbardziej mi odpowiada i z pewnością przypadnie do gustu fanom obu gatunków. Niech Was nie zniechęci objętość, bo pomimo tego, że książka ma prawie 1000 str, napisana jest w sposób niezwykle lekki i przyjemny, a cała historia jest na tyle intrygująca, że przekręcając kartka za kartką nawet nie zauważycie kiedy dobrniecie do ostatniej strony.

Mamy tu przede wszystkim motyw zawieszonej w czasoprzestrzeni tajemniczej wsi Starzyzna na Roztoczu i zagubionego tam człowieka. Wszystko to opisane w brulionie, który dostaje się w ręce wrocławskiego dziennikarza Witolda Uchmanna. Uchmann zajmuje się opisywaniem zjawisk paranormalnych, więc temat wydaje mu się ciekawy i wyrusza na Roztocze w poszukiwaniu rozwiązania zagadki.
Darda jak zwykle zachwyca opisami przyrody, tym razem mamy do czynienia z przepięknymi i bardzo tajemniczymi krajobrazami Roztocza.
Ja uwielbiam powieści autora. Jest tu wszystko czego szukam w tego typu książkach: groza z elementami horroru, tajemnica do rozwikłania, polska rzeczywistość, mała i bardzo zamknięta na obcych społeczność oraz mnóstwo zjawisk paranormalnych.
Cały cykl powieściowy liczy sobie ponad 900 stron, ale nie można się od niego oderwać. Dla mnie to majstersztyk. Serdecznie polecam! Mam za sobą sześć książek Autora i na pewno sięgnę po kolejne.

• Horror
  • EmpikGO
  • Polskie
  • Do kupienia
  • [Stan:] Posiadam

Dodaj cytat z książki Czarny wygon