Nowy dom na Wyrębach II

Cykl: Dom na Wyrębach (tom 3)
Wydawnictwo: Videograf SA
horror

Akcja trzeciej części cyklu Wyręby rozgrywa się w ostatnich miesiącach 1996 roku. Po wydarzeniach, które miały miejsce pod koniec września, budowa nowego domu staje pod znakiem zapytania, a Hubert Kosmala zastanawia się, czy niebezpieczeństwo nie przywędrowało za nim do Lublina. Ewa Firlej ma wrażenie, że niebo runęło jej na głowę, ale to dopiero początek jej problemów z Mikołajem. Tymczasem w okolicach Wyrębów mają miejsce przerażające wypadki wiązane przez niektórych z tragiczną śmiercią Marty i jej nienarodzonego dziecka. Czy słusznie? A może niebezpieczeństwo czai się zupełnie gdzieś indziej...? Aby sprostać wyzwaniom stawianym mu przez los, Hubert musi skorzystać z pomocy swojego przyjaciela.

źródło opisu: http://www.videograf.pl/zapowiedzi.php

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Fragment książki

Nina | 2018-11-05
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 05 listopada 2018

No, w końcu coś drgnęło. Szkoda, że dopiero przy ostatniej części. Cóż, lepiej późno niż wcale :) Nowy dom na Wyrębach II ma dobre zadatki na powieść grozy, czego nie mogłam powiedzieć o pierwszych dwóch tomach cyklu. W tym przypadku udało się autorowi kompletnie przykuć moją uwagę, od czasu do czasu czułam nawet pewien dreszczyk :) To dobrze, bo takie właśnie emocje książka pretendująca do powieści grozy powinna budzić. Nie wiem, czy sięgnę po kolejne książki autora, aż tak bardzo mnie nie zachwycił. Nie uważam jednak, że to był kompletnie stracony czas.

Michał Laskowski | 2018-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2018

Prawie półtora roku wyczekiwania na finał. Długo, na tyle długo, że przed rozpoczęciem tego ostatniego etapu musiałem cofnąć się na moment do poprzednich części, odświeżając sobie nieco historię.

Zło ciągle nie zostało pokonane, a kolejne brutalnie zamordowane ofiary są tego wyraźnym przykładem. Nad Wyręby jak i okolice nadciągają ciemne chmury, a mieszkańcy stają się coraz bardziej nieufni względem nowo przyjezdnych. Hubert Kosmala z pomocą przyjaciela postanawia uporządkować niedokończone sprawy, a poszczególne fazy księżyca stają się wyznacznikiem ich kolejnych kroków.

To jednak nie wszystko, bo mógłbym wyłapać jeszcze kilka ciekawszych wątków i można by pomyśleć, że trup ściele się tu gęsto, a czytelnik nie ma czasu nawet na oddech. Niestety, akcja jest jakby przespana, bohaterowie śpią, śnią, czytają pamiętniki i od czasu do czasu decydują się na bardziej zdecydowany ruch. Owszem, klimat jak najbardziej ciekawy, doświadczymy ludowej demonologii, gdzie zjawy i mary nękają...

Wkp | 2018-11-03

TRZECI RAZ W TEJ SAMEJ RZECE
„Dom na Wyrębach”, debiutancka powieść Stefana Dardy, stała się dla mnie nie tylko ciekawą lekturą – o wiele lepszą, niż się spodziewałem – ale także wstępem do trwającej już od lat przygody z jednym z najlepszych rodzimych autorów horrorów. Sam pisarz co prawda na pewien czas porzucił świat z tej książki, zajęty kreowaniem swojego opus magnum, jakim bez wątpienia jest tetralogia „Czarny Wygon”, w końcu jednak wrócił do własnych początków. A teraz powraca z trzecim tomem „Wyrębów” i trzeba przyznać, że trzyma poziom, do jakiego nas przyzwyczaił.

Akcja powieści toczy się u schyłku roku 1996, tuż po wydarzeniach z poprzedniej części. Hubert Kosmala nie może otrząsnąć się po tym, co przeżył. Nie ułatwiają mu też tego nawiedzające go koszmary i ciągły niepokój, które coraz bardziej wpływa na jego życie. Czyżby zło wciąż się gdzieś czaiło? Wszystko na to wskazuje, nie tylko w jego otoczeniu, ale także u Ewy Firlej oraz w okolicy samych Wyrębów. Hubert...

Matylda Saresta | 2018-10-26

Odrobinkę lepsza niż część poprzednia, w której zadziało się coś dopiero w końcówce. Tu "dzieje się coś"mniej więcej od połowy książki, ale i tak akcja mnie nie rozpieściła.
Klimat jest, ale średni, najgorsze są dialogi (dla mnie) i akcja - reakcja ("wypijmy herbatę", "zabijmy wilk-ołaka" wypowiadane tonem jednostajnym:))

Można przeczytać, ale ja nie jestem miłośniczką tego rodzaju narracji i sennego prowadzenia opowieści.

Mieczysław | 2018-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2018

Trzecia część powieści lepsza od poprzedniej, ale to i tak "odgrzewany kotlecik". Pierwsza część była najlepsza i już.
Miałem problem, gdyż treść książki "Nowy dom na Wyrębach" wyleciała mi z pamięci, a najnowsza jest jej kontynuacją. Dość dawno czytałem, no i głowa już nie ta. Dopiero potem jakoś się połapałem. Tym razem fabuła zamyka się i trylogia Dardy jest całością. Trzeba jednak przeczytać wszystkie trzy po kolei.

telefonalarmowy | 2018-10-26
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 26 października 2018

Z niecierpliwością czekałem na trzecią część mojego ulubionego horroru czyli "Domu na Wyrębach", nie mogę powiedzieć, że się zawiodłem, bo świetny klimat powieści został zachowany, jednak pierwsza część to to nie jest. Tamta była pasjonująca, napisana bardzo ciekawym językiem i nie dało się od niej oderwać. Druga część na szczęście kontrastuje z "Nowym domem na Wyrębach II", co daje mu dodatkowego plusa i ostatecznie plasuje na 2 miejscu z tej trylogii. Niestety język pisania został w moim odczuciu lekko zubożony i widać to im dalej brniemy w powieść, do tego wydarzenia końcówki, z pewnością ciekawe, ale moim zdaniem od pewnego momentu lekko zaczynają odbiegać od głównego wątku, ostatecznie się z nim łącząc co sprawia wrażenie pewnego synkretyzmu, który niekoniecznie pasował do poprzednich dwóch tomów. Wydaje mi się raczej, że autor nie do końca miał pomyśl jak zakończyć Wyręby i dokleił niejako dodatkową historię. Oczywiście ogromny plus również za wątek ludowy i demonologiczny,...

Dominika | 2018-10-30
Przeczytana: 29 października 2018

Jeden z moich ulubionych autorów i takie rozczarowanie. :(
Już przy drugiej części Wyrębów czułam, że to nie to.. nie ten klimat, cała fabuła jakaś, taka mocno naciągana. Liczyłam jednak, że trzecia część mnie pozytywnie zaskoczy.
Tymczasem wyszło słabo. Zakończenie potraktowane po macoszemu, można było odnieść wrażenie, że autora gonił termin i chciał jakoś szybko i zgrabnie skończyć całą historię.
Cóż, wyszło kiepsko i bardzo przeciętnie. A po zamknięciu książki miałam po prostu odczucie, że cała ta kontynuacja pierwszej części była niepotrzebna. Szkoda.

McRap1972 | 2018-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2018

Moja przygoda z "Wyrębami" dobiegła końca. Mówię to z wielkim żalem bo czytanie trylogii pana Stefana było wielka frajdą.

"Nowy dom na wyrębach. Część II" to bezpośrednia kontynuacja poprzedniego tomu. Tym razem akcja robi się jednak dużo bardziej dynamiczna. Bardzo przypadło mi do gustu prowadzenie narracji w trojaki sposób. Obok głównej narracji mamy jeszcze "Codziennostki" czyli pamiętnik pisany przez ... nic z tego, nie zdradzę tego :)i "Kartki z sennika". To naprawdę świetnie się uzupełnia. Oprócz świetnego klimatu, oprócz sporej dawki grozy, dostajemy tu jeszcze pędzącą ekspresowo fabułę. Dowiadujemy się wreszcie kim dokładnie jest nowy znajomy Ewy. Brawo za wyobraźnię Panie Autorze! Ostatnie kilkadziesiąt stron to już jazda bez trzymanki. Byłem po prostu zachwycony.

Moja ocena to 10/10. Wiem, że to ocena bardzo emocjonalna. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to arcydzieło światowej literatury. To niby zwykła rozrywka ... ale na poziomie nieosiągalnym dla wielu...

AŚKA | 2018-10-21
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 21 października 2018

Żal się żegnać z Wyrębami.To była wspaniała przygoda ,która często przyprawiała o dreszcze.Ostatni tom jest tzw."wisienką na torcie".
Zakochałam się w stylu autora,w opisach,bohaterach i pomyśle na fabułę.Stefan Darda przywrócił mi wiarę w wysoki poziom książek na naszym rynku.To było jak uderzenie w głowę,po pierwszym tomie od razu kupiłam wszystkie wydane książki autora na rynku.
Dziękuję Panie Darda dzięki Panu ja też zaczęłam patrzeć w niebo.
Ostatnia część choć nie zdradzę o czym jest by nie psuć lektury nowym fanom autora,którzy jeszcze po cykl nie sięgnęli jest równie klimatyczna,mroczna i ciekawa.
Powieść,która zmusza mnie do myślenia,rozwiklania tajemnic staje się czymś więcej niż przezucaniem stron poddając się jej treści.
Będę tęsknić za Domem na Wyrębach ale na pewno do niego wrócę za jakiś czas.
Polecam.

Natalia | 2018-10-21
Przeczytana: 21 października 2018

Stefan Darda "Nowy Dom na Wyrębach II"

I to koniec... koniec tej fantastycznej historii. Tajemniczej, strasznej. Tak wspaniałej... jestem pod ogromnym wrażeniem.
Już nie Strzyga, a Wysocy grają główny wątek. Spore zaskoczenie, ale w sumie wyszło na duży plus. Idealnie zarysowane napięcie. Przejmująca groza. I ten stan niepewności. Czy to wciąż sen, czy już jawa?
Całkowita przemiana Huberta. Z faceta o bardzo nieufnym obliczu stał się kimś, kto gotowy jest uwierzyć we Wszystko, aby tylko jego najbliżsi byli bezpieczni. Postać Ewy trochę bardziej rozwinięta. Choć jej naiwność przekroczyła wszelkie granice. No i oczywiście Mikołaj i ksiądz Dobrowolski ... tu wielki szok. Największy jaki może być. No takiego zakończenia to ja w ogóle się nie spodziewałam...
Podsumowując. Cały cykl O Wyrębach jak najbardziej godny polecenia! Wspaniałe opisy krajobrazów. Dobre przedstawienie postaci. Ciekawy styl. I świetna, nieoklepana historia. Na długo pozostanie w pamięci. Ciężko uwierzyć, że to...