Raróg

Lira
2020-05-22
2020-05-22
literatura polska kryminał psychologiczny

Polecam do przeczytania w wolnej chwili, natomiast książka niestety nie trzyma w napięciu, nie kończy się nieprzewidywalnie, nie ma wrażenia niedosytu jak bywa przy niektórych pozycjach.

Niestety książka raczej słaba. Są w niej przyzwoite momenty i czyta się lekko, ale ... protagonistka zupełnie pozbawiona mocy sprawczej. Wszelkie tropy w śledztwie podsuwają jej postaci poboczne. A to ktoś da jej cynk, a to ktoś zadzwoni, a to ktoś porwie, a to uratuję przyjacielski gangster - taki liść na wietrze fabuły.
Zakończenie dosyć przewidywalne.
Można na pewno było wycisnąć więcej z historii. Skoro już jest narracja pierwszoosobowa to przydałoby się więcej rozterek moralnych.
Jednak jeszcze kiedyś sięgnę po jakąś książkę autorki.

Zakończenie dosyć przewidywalne.
Można na pewno...

Kryminał przesiąknięty symboliką słowiańską. Powieść o dużym potencjale, częściowo zmarnowanym. Akcja wciągająca, ale intryga przewidywalna.

Książka Anny Sokalskiej „Raróg” zachęca niebanalną, intrygującą i nieco mroczną okładką oraz ciekawą szatą graficzną i niestety, na tym jej plusy się kończą.

Temat, który poruszono w książce powinien sprawić, że akcja będzie pędzić jak szalona a adrenalina osiągnie najwyższy poziom. Tymczasem tutaj nic takiego się nie działo, było drętwo, nudno i kilka razy miałam ochotę odłożyć książkę, ale liczyłam na to, że w którymś momencie jednak coś „zaskoczy” i akcja popłynie nieco bardziej wartkim nurtem, jednak tak się nie stało.

Główną bohaterką jest Sonia Kosowicz, której ojciec Mariusz Kosowicz (o ksywce Wołos) był bossem polskiej mafii. Zamordowano go w obecności 5-letniej wówczas Sonii, na posesji ich domu, nie wiadomo również co się stało z jej matką, ale Sonia uważa, że również stała się ofiarą egzekucji. Dziewczyna całe życie poświęca na to aby rozwikłać tajemnicę śmierci rodziców , ale moim zdaniem robi to dosyć nieudolnie, biorąc pod uwagę fakt, że pracuje w policji, co daje jej więcej możliwości niż przeciętnemu człowiekowi. W dodatku jej partnerem życiowym jest prokurator Damian, który również ściga gangsterów. W końcu Sonia przechodzi „na drugą stronę mocy” i podejmuje współpracę z aktualnym szefem mafii, Rarogiem, który ma jej pomóc w odnalezieniu zleceniodawców zabójstwa jej ojca czy też rodziców, bo matki nigdy nie odnaleziono. Przy okazji Sonia ucina sobie romansik z gangsterem, chociaż może to za dużo powiedziane. Po prostu lądują w łóżku.

Dziewczyna ukrywa przed wszystkimi, że ma guza mózgu. W wyniku tej choroby pojawiają się u niej dziwne wizje, podczas których widzi zmarłe osoby: ojca, ofiary przestępstw przy których pracuje. Jedynie jej koleżanka, psychoterapeutka Marlena zna jej tajemnicę i przepisuje jej leki łagodzące objawy choroby.

Natomiast te wszystkie odniesienia do symboliki słowiańskiej + liczne didaskalia to dla mnie jakieś nieporozumienie, bo jeszcze bardziej „zamulały” i tak na maxa nudną książkę i miały się do całej akcji jak „pięść do nosa”.

Pomysł na książkę dobry, ale skopany totalnie. Ani to kryminał, ani thriller psychologiczny, jak sugeruje okładka z tyłu książki, ciągnęło się to wszystko jak flaki z olejem. Może sam finał nieco zaskoczył i Sonia w końcu rozwikłała zagadkę, której poświęciła większość życia, ale chyba ją samo zaskoczyło to, co odkryła. Książki nie polecam ani nie odradzam, bo może jednak ktoś znajdzie w niej coś, co go zainteresuje. Dla mnie okazała się totalną klapą.

2088

Kryminał połączony z mitologią słowiańską?? Czemu nie.Anna Sokalska stworzyła ciekawą powieść o mafii i pragnieniu zemsty.Sonia główna bohaterka ma pięć lat kiedy ginie jej ojciec wpływowy gangster,a matka znika.Kto stoi za zbrodnią??Tego usiłuje dowiedzieć się po latach dorosła bohaterka.Warto!

Całkiem udana powieść gangsterska.
Sonia jest policjantką. Sonia jest także córką gangstera. Jej ojciec został zamordowany a matka zniknęła. Tak zaczyna się opowieść o dzielnej policjantce, która poświęciła większość życia, aby poznać prawdę i odnaleźć morderców swojego ojca.
W pewien sposób akcja rozwija się według określonego szablonu: zbrodnia-poszukiwanie sprawców- przełom( spotkanie osoby dzięki której następuje przełom) - spektakularne zakończenie.
Jest dobry prokurator i tajemniczy gangster. Jest też trzepot serca, trochę rozmyślań nad egzystencją i... tajemnica. Sonia ma wielki sekret, którego nie zna prawie nikt i jest on ( po zemście) głównym powodem brawurowego i rozpaczliwego poszukiwania odpowiedzi " Kto? " O wtedy zjawia się " ON".
Całkiem współczesna akcja zawiera wiele, nie do końca zrozumiałych,opowieści o Słowiańskich bogach, demonach i wierzeniach.
Trochę drażniły mnie " rozmyślania" bohaterki, które trącił filozofowaniem. Akcja rozwijała się, a Sonia popadała w nastrój nieomial wisielczy.
Tajemnica uwierała, życie osobiste kulało a na domiar złego dziewczyna pchana wewnętrznym przymusem zaczyna podejmować ryzykowne decyzje.
Lektura dosyć przyjemna i relaksująca.

Całkiem udana powieść gangsterska.

; Nie wszystko, co widzisz, jest prawdziwe, i nie każda prawda jest widoczna dla twoich oczu ;

Anna Sokalska ( Wydawnictwo Lira )

Kiedy latem 1985 r. pięcioletnia Sonia zostaje świadkiem makabrycznej zbrodni ojca, który notabene był w latach dziewięćdziesiątych szefem polskiej mafii, po latach wychowywana w domu dziecka, dorasta i trafia do policji. Tam zaczyna mierzyć się z przeszłością i tych którzy zamordowali jej ojca. Co zrobili z matką której ciało nie odnaleziono? Przypadkiem policjanci dostają anonimowe wezwanie, gdzie na polu znaleziono ciało zamordowanej dziewczyny przy której był liścik, jakoby pozdrowienia lub próba zwrócenia uwagi na Bieluńską mafię. Tak powoli Sonia wchodzi w sprawy gangu chcąc pojmać sprawcę i doprowadzić sprawę do końca, natrafiając na poszlaki, gubiąc wątki, coraz bardziej sprawa zaczyna się komplikować kiedy zostaje zatrzymany jeden z bossów gangu. W trakcie przewozu więźniarki do aresztu, oskarżony zostaje uprowadzony, a Sonia ledwo uchodzi z życiem. Na światło dzienne wypływa tajemnicza postać o pseudonimie Raróg. Gdyby można przytoczyć słowiańską symbolikę, uznajmy iż ten jest wpisany jako stały element folkloru. Często pojawia się w różnych mitach i legendach Słowian jako mitologiczny ptak uważany za symbol słońca, światła i ognia. Pojawienie się na niebie Raroga każdorazowo przynosiło ludziom szczęście, światło i ciepło...W powieści stanowi klucz do rozwiązania wszystkich zagadek i pytań które nasuwają się. Czy osoba ta jest wrogiem, być może przyjacielem który chce pomóc Soni w odnalezieniu nie tylko sprawcy, lecz pozyskaniu prawdy która niesie za sobą ofiary jak i rozwiązanie tajemnicy.

Historia bohaterki, rozterki z którymi musi się zmierzyć, przeszłość do której powraca i ludzie którzy naprowadzają na tropy, a także ci którzy te tropy zacierają. Jedno jest pewne, nie ma nudy, nie ma banału w postaci analizy, jest kryminał z domieszką psychologii, jest mierzenie się z niedyspozycją ciała, próbą radzenia sobie z własnymi słabościami, zrozumieniem własnych potrzeb i na końcu bezradność, która staje się siłą napędową. Jakże fajnie i czysto poprowadzona akcja, zmylenie czytelnika który niby wie kto stoi na czele mafii, kim jest morderca i na końcu - niespodzianka. Powieść trzymająca napięcie, dająca dobre emocje jakie chciałoby się uzyskać po przeczytaniu tej książki. Polecam.

Anna Sokalska ( Wydawnictwo Lira )

Sonia Kosowicz to bohaterka niebanalna, po przejściach, bez marzeń, za to z jednym celem. Chęć zemsty i wyrównania rachunków kieruje jej życiem. Zdaje się, że Sonia nie będzie mogła pójść dalej dopóki nie rozprawi się z dręczącymi ją pytaniami raz na zawsze. Choć wydawać by się mogło, że Sonia ma udane życie. Ciekawa praca i udany z związek z prokuratorem, który jest w stanie zrobić dla niej wszystko, to pozory, których bohaterka mocno się trzyma. Opowiedziana z jej perspektywy historia to opowieść o życiu z traumą i chorobą, naznaczonym morderstwem i obrazami przeszłości. Jej doświadczenia sprawiły, że jest silna, niezależna , odważna i nie boi się przeciwności. Nie sposób przejść obojętnie obok tak charyzmatycznej i nietuzinkowej postaci. Tym bardziej, że jej działania i motywacje bywają dyskusyjne.

KRYMINAŁ PSYCHOLOGICZNY A SŁOWIAŃSKA MITOLOGIA
Jakie to zaskakujące, że tak kompletnie różne światy idealnie do siebie pasują. Choć motyw historycznych, religijnych czy mitologicznych symboli jest dosyć powszechny w przypadku historii kryminalnych to Anna Sokalska poszła o krok dalej. Całą historię ubrała w mitologiczną symbolikę i tajemniczą aurę duchów i demonów przeszłości, które może i nie wrócą, lecz nadal mają wpływ na nasze życie.

Gangsterskie porachunki czy mafijne przetasowania ujęte w bogatej słowiańskiej symbolice sprawiają, że ta dosyć prosta historia staje się bardzo klimatyczna i nieodgadniona. „Raróg” Zaskakuje zwrotami akcji, fascynuje inteligentną intrygą i wzmaga apetyt na więcej odpowiednim tempem opowieści. Autorka uwodzi stylem, którego próżno szukać w innych kryminałach. Bardzo charakterystyczny i ujmujący.

PODSUMOWANIE
„Raróg” okazał się być świetnie napisaną, wciągającą i niejednoznaczną historią. Anna Sokalska miło zaskoczyła mnie tym jak niezwykle, barwnie i nonszalancko potrafi snuć opowieść kryminalną. Autorka intryguje czytelnika historią od pierwszych stron, świetnie rozwija wątki i żadnego szczegółu nie pozostawia przypadkowi. Każdy użyty przez nią słowiański symbol czemuś służy i ma dobrze zakorzenione motywacje. Poza tym „Raróg” świetnie się czyta. Dochodzenie do prawdy, odnajdywanie samego siebie, historia morderstwa i sieć niebanalnych powiązań dobrze ze sobą współgrają i nie pozwalają się nudzić.

Jeśli szukacie czegoś niebanalnego, kryminału napisanego w zupełnie innym, niestandardowym stylu to „Raróg” może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Sonia jest córką Wołosa - bossa lokalnej mafii, który został zamordowany jak miała pięć lat. W dorosłym życiu kobieta postanawia zostać policjantką aby odkryć prawdę związaną ze śmiercią ojca i zaginięciem matki. Pragnie zemsty na gangu Bielunia, który jak jej się wydaje jest odpowiedzialny za śmierć Wołosa. Kobieta wplątuje się w układ z Rarogiem, który jest nową postacią w gangsterskim światku. Czy powinna mu zaufać? Kim jest tajemniczy Raróg ?
Niestety kolejny raz przekonałam się, że powieści z motywem gangsterskim w tle nie są dla mnie. Nie kręcą mnie te klimaty.
Mimo to polecam przeczytać książkę gdyż sama w sobie nie jest zła. Po prostu nie trafiła w moje gusta.

Coś mi w tej książce zgrzytało.

Coś mi w tej książce zgrzytało.

• Kryminał, sensacja, thriller