Hipokryzja. Pedofilia wśród księży i układ, który ją kryje

Okładka książki Hipokryzja. Pedofilia wśród księży i układ, który ją kryje Radosław Gruca
Okładka książki Hipokryzja. Pedofilia wśród księży i układ, który ją kryje
Radosław Gruca Wydawnictwo: Muza reportaż
reportaż
Muza
2019-09-18
2019-09-18
Kościół pedofilia

Okładka książki Osadzony Radosław Gruca, Sławomir Sikora
Osadzony Radosław Gruca, Sła...

Chore zwyrole!

Chore zwyrole!

Niby człowiek wie, co dzieje się w kościele, ale zawsze książki ujawniające hipokryzję wymienionej wyżej instytucji mocno mnie bulwersują. Książka ukazuje nam dewiacje wysokich hierarchów, skłonności do otaczania się bogactwem i wykorzystywanie swoich uprzywilejowanych pozycji. Czyta się ją dosyć przyjemnie, choć niektóre wywiady, sprawiały wrażenie mało wiarogodnych.

1957

Wstrząsające, gdy człowiek sobie uświadomi, jak bardzo kościelni hierarchowie idą ręka w rękę z prokuraturą, gdy w grę wchodzi krycie nadużyć seksualnych w Kościele.

Nóż się w kieszeni otwiera na arogancję i butę oskarżonych o molestowanie, którzy uparcie winę próbują zrzucić na ofiary, odwracając kota ogonem. Jak w każdej próbie dotarcia do prawdy i sprawiedliwości dopatrują się atakowania Kościoła.

I tylko dziwię się, że takie publikacje nie powodują lawiny konkretnych działań w stosunku do tych, którzy są winni...

"Hipokryzja" to bardzo porządnie napisany reportaż, rzetelnie przedstawiający problem ukrywania pedofilii i innych przestępstw seksualnych w polskim kościele. Autor przywołuje liczne źródła, oddaje głos pokrzywdzonym oraz osobom, które mają odwagę się za nimi wstawiać. Choć Radosław Gruca jest katolikiem, nie boi się wyrażać ostrych osądów dotyczących kondycji "swojego" kościoła - zarówno duchowieństwa, jak i zaślepionych wyznawców.

Ta książka jest brutalna - graficzne opisy pedofilii wywołały u mnie odruch wymiotny, a bezkarność przestępców w sutannach i głupota ich zwolenników jak zwykle doprowadza do białej gorączki. Uważam, że takie reportaże są potrzebne, jeśli sytuacja w tym kraju kiedykolwiek ma się zmienić.

Książka ukazuje układy oraz pozycję KK w Polsce. Temat uważam, że bardzo ważny do poruszania i uświadamiania społeczeństwa, aczkolwiek moim zdaniem osoby, które powinny zapoznać się z tym materiałem nigdy po taką książkę nie sięgną.

Książka miejscami naprawdę bardzo poruszała. Jednak faktów jest bardzo dużo i moim zdaniem autor przedstawiał je trochę chaotycznie - miejscami musiałam jeden fragment czytać kilka razy, żeby zrozumieć o czym i o kim mowa. Łączenie wątków nie jest najlepszą stroną autora. Niemniej jednak dowiedziałam się też sporo rzeczy, o których wcześniej słyszałam jakieś strzępki informacji i dużo mi rozjaśniła.

Kurczę, nie zastanawia Was to jakim cudem normalny Polak zawsze musi ponosić konsekwencje za to jak w pracy popełni jakiś najmniejszy błąd, a tyle rządowych (lub kościelnych lub kościelno-rządowych) afer i przekrętów przechodzi bez echa?
Moim zdaniem to wyciąganie tych konsekwencji sprawia, że organizacje są godne zaufania - gdyż nie pozwala im się na błędy i oszustwa.
A jeśli w obrębie jakiegoś środowiska dochodzi do molestowania dzieci i sprawy są tolerowane, lekceważone lub tuszowane - to takie organizacje nie mają racji bytu i powinny być jak najszybciej unicestwione, a nie wychwalane pod niebiosa.

Sporo książek o grzechach kościoła mam już za sobą. Ta jest kolejną dobrą pozycją do kolekcji. Sporo medialnych spraw. Szczegółowe opisy molestowań czasami wprowadzają w stan obrzydzenia więc sugeruję uważać. Co ciekawe autor książki miał brata molestowanego przez księdza k ta historia również tu się znalazła.

Klasyczna publicystyka, choć dotyczy szeroko znanych i medialnie omawianych przypadków. Synteza wszystkich medialnych przypadków seksualnego molestowania spiętych w ramach jednej pozycji książkowej, czyli zebrany do przysłowiowej "kupy" temat pedofilii wśród najświętszych z świętych na tej ziemi. Polecam chcącym zrozumieć, z jakim odmętem piekieł mamy do czynienia, z jaką patologią i sitwą, zwłaszcza w Polsce. Im więcej osób przeczyta, tym więcej może przejrzy na oczy i odejdzie z tego bagna.Czyta się szybko, sprawnie napisane.

Książka uzupelnia tematy znane z tv.Są w niej tez opisane sprawy nieobecne w publikatorach-jak np.sprawa brata autora.Polecam!

Na początku (1rozdział) chciałam się poddać, ze względu na dużo opisów wyroków sądowych itp, jednak zaraz wróciłam do książki. Ujawnia zeznania, wyroki, wywiady, listy których nigdzie wcześniej nie mogłam przeczytać ani zobaczyć. Dowiedzialam się bardzo dużo na temat pedofilów w sutannach, a w szczególności przekonałam jacy są hierarchowie kościoła w purpurowych sukienkach. Obrzydliwość. Ta książka to 10 letni materiał dowodowy, to, co dla mediów a w szczególności tv było tabu. Polecam.

Niedobrze, bo po roku jedynie 167 czytelników na LC, a i wynik niezbyt radujący: 7,02 (41 ocen i 8 opinii). Wprawdzie „nil novi sub sole”, lecz książka potrzebna i kierowana do szerokich mas, które zasadniczo rozumieją zarzuty wobec kleru, lecz w zanadrzu często winią ofiarę.
Na LC „zetbasia” pisze:
„Kolejny ważny głos w sprawie przestępstw popełnianych przez kler i skrzętnie ukrywanych przez Kościół. Autor jest katolikiem, synem watykanisty i bratem ofiary księdza. Opisuje przypadki pedofilii i demaskuje cały system chroniący przestępców w sutannach, za których trzeba się modlić, bo są niesłusznie oskarżani przez tęczową zarazę. Włos się na głowie jeży, gdy słyszy się, że to dzieci szukają "miłości", a księża ulegają pokusie. Prokuratur umorzył sprawę, potem wznowił śledztwo, by znów umorzyć. Ofiary się zastrasza albo próbuje przekupić, albo zniechęcić do zeznawania przeinaczając fakty. Przerażające! Ile dzieci jeszcze zdążą skrzywdzić pedofile w sutannach nim sprawiedliwości stanie się zadość?!
Książka ważna i potrzebna, polecam!”
Nic dodać, nic ująć, więc ocenę zachowuję, ze względu na ważność tematu, jak autorka recenzji – 8/10, a sam zabłysnę złotą myślą, że walka z mentalnością naszego zniewolonego ciemnogrodu jest trudna, by nie powiedzieć beznadziejna

Na LC „zetbasia” pisze:
„Kolejny ważny głos w...

• Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Hipokryzja. Pedofilia wśród księży i układ, który ją kryje