Osadzony

Wydawnictwo: Albatros
dług
Owcunia

Sławomir Sikora, ułaskawiony w grudniu 2005 roku uczestnik jednej z najgłośniejszych spraw kryminalnych lat 90., spowiada się z ostatnich lat swojego życia. Jak zmieniło się polskie więzienie przez 20 lat? Czy frajer, cwel, klawisz, grypsujący znaczy to samo teraz, co kiedyś? Jak przetrwać uwięzienie w pudle? Jakie zawierać sojusze i co liczy się za murami: kasa, spryt, czy po prostu szczęście? A co z rodziną, kobietami, miłością...

Anika | 2013-09-21
Przeczytana: 13 września 2013

Sławomir Sikora dość precyzyjnie przedstawił obraz polskiego więziennictwa. Przyznam jednak, że podczas czytania chwilami odczuwałam znużenie.

chili | 2014-06-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 04 lutego 2014

Ludzie, którzy pragnęli zapewnić swoim bliskim byt, wpadli w pułapkę, z której nie było dobrego wyjścia. Zarówno Sławomir Sikora, jak i jego przyjaciel, Artur Bryliński, zostali postawieni pod ścianą, nie mieli wielkiego wyboru - prawo albo najbliżsi.

W książce "Osadzony" Sikora opisuje, co spotkało go po tym, gdy wraz z przyjacielem przyznali się do popełnionego przestępstwa. Nie od dziś wiadomo, że życie więzienne nie jest usłane różami. W każdej chwili zza rogu może wyłonić się ktoś, komu nie będą odpowiadały nasze poglądy, przekonania, to że nie chcemy grypsować, bądź wskazujemy błędy służb więziennych. Wydaje się, że jedyną szansą na przetrwanie tego piekła jest obronny pancerz, który pozbawi nas jakichkolwiek uczuć. Tylko dzięki temu jesteśmy w stanie przetrwać, gdyż każda słabość względem bliźniego może być dla nas zgubna.

Zdarza się, że to ofiara staje się katem, a jej największą karą jest pamięć.

Damian | 2013-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2013

Książka przedstawia nam losy Sławka Sikory, gościa, który na początku lat 90-tych chciał dorobić się wielkiej kasy na legalnym biznesie, ale z powodu braku zdolności kredytowej wszedł w dziwy układ z dziwnym, dawnym znajomym. W książce nie jest to wprost powiedziane – ze zwyczajnym lichwiarzem, w dodatku oszustem. Pieniędzy nie dostał, dostał za to „bilet do wesołego miasteczka”, z którego trafił prosto do innego, zwanego więzieniem.
Na podstawie tamtych wydarzeń nakręcono film „Dług”, aczkolwiek książka to taka bardziej rozwinięta "Symetria". Jeżeli komuś „Symetria” się podobała, to spokojnie może się w tej książce zaczytywać, bo ukazano tam brudne, parszywe, śmierdzące więzienne życie i głupie zasady tam panujące (grypsowanie, itp.).
Nie ma tam klimatyzowanych cel z lodówką i łazienką, nie ma stołówki ze szwedzkim bufetem. Jest prysznic 1 raz w tygodniu, zjełczała margaryna i przeterminowane serki homogenizowane.
Z „Osadzonego” możemy dowiedzieć się bardzo dużo o tym co...

Ana | 2012-05-22

Pełna emocji.
Ukazująca więziennictwo od strony skazanego w latach dziewięćdziesiątych.
Daje do myslenia.

Owcunia | 2010-07-24
Przeczytana: 23 lipca 2010

Bardzo ciekawa książka. Ukazuje zasady więziennego życia i współżycia z innymi skazanymi oraz służbą więzienną. Polecam!

pearlea | 2013-03-19

bardzo dobra, warto przeczytać. Obraz polskiego więziennictwa nabiera innego znaczenia.

scarabone | 2016-03-09
Kornblumenblau | 2015-07-30