Chirurdzy. Opowieści prawdziwe

reportaż
eSPe
2018-09-17
2018-09-17
dzienniki listy wspomnienia literatura faktu lekarze chirurdzy medycyna

Niby fajna, miła i przyjemna lektura na podróż. Z drugiej jednak strony nadmiar wątków religijnych, aż kole w oczy. Wydaje się, że autor z góry traktuje inny personel. W odbiorze opisów przypadków łatwo dojść do wniosku, że autor przedstawia pielęgniarki jako głupiutkie istoty, a ratownicy medyczni są średnio inteligentnymi sanitariuszami. Pomijam już fakt zachęcania czytelników do wykonywania konikotomii czy obarczania odmy.
Książka może i dobra, dla osób, które z ochroną zdrowia nie mają nic wspólnego. Jako specjalista w swojej dziedzinie jestem zaskoczona, tym jak można zatracić tak dobry pomysł na książkę.

Powiatowy chirurg wprowadza nas w świat sali operacyjnej, dyżurów, papierologii(a jakże!). Moim zdaniem jest to książka warta przeczytania, ciekawa ze względu na wątki autentycznych pacjentów, ale również ciekawostki medyczne po szycie bez igły(jak to w ogóle możliwe?!).
Polecam serdecznie :)

Polecam serdecznie :)

Chirurg to specjalizacja niezwykle wymagająca. I to zarówno pod względem wiedzy, jak i wytrzymałości fizycznej. O swojej pracy i zmaganiu się ze słabościami opowiada autor, który prowadzi nas poprzez salę operacyją, przychodnię po oddział ratunkowy. bo konsultacja chirurgiczna potzrebna jest właściwie wszędzie.
Ksiązka ciekawa pod względem naukowym, jedynym mankamentem jej jest jak dla mnie zbyt duża ilość przemyśleń filozoficznych. A może to właśnie jest sens tej książki dla autora?

Ksiązka ciekawa pod względem naukowym, jedynym mankamentem jej...

Warto przeczytać ze względu na cytaty oraz postscriptum dołączone do każdego rozdziału. Zawarte tam perełki dobitnie świadczą o szerokich horyzontach i zainteresowaniach autora. Sporo tam o pionierskich metodach w chirurgii. Aczkolwiek są lepsze pozycje do ich poznania. Choćby serial " The Knick", czy też "Stulecie chirurgów" Jurgena Thorwalda - tam dopiero ukazane jest błądzenie we mgle ( a w zasadzie brzuchu pacjenta). Tutaj natomiast mamy wersję soft. A jaki był zamiar napisania takiej książki przez autora? Nie wiem, ale można domniemywać, że próbował zwrócić uwagę na samotność w chorobie i starość, która niestety nie ominie nikogo. Gdzieś w tym wszystkim dołożone zostały liczne wątki religijne. Taka mieszanka, ale przejrzystego przekazu nie odnalazłam.

Dałbym 8/10, gdyby nie to, że autor powołuje się na EBM mimo pisania o atawizmie i braku korzyści z posiadania wyrostka robaczkowego.

Jedna z ciekawszych książek w tej tematyce. Ciekawe wątki, fajnie i dobrze opisane

Bardzo dobrze i szybko się czyta. Ciekawe historie z medycznego podwórka.

Bardzo dobrze i szybko się czyta. Ciekawe historie z medycznego podwórka.

Świetna! Mnóstwo ciekawostek z historii medycyny, które z powodzeniem wykorzystuję na lekcjach.

Czytając tę książkę czułem się jakbym czytał relacje księdza a nie chirurga. Za dużo wspominania o bogu i modlitwie a za mało medycyny.

Bardzo lekka lektora super przykłady reflekce bardzo szybko polknolem dużo przykładów z życia wzięte i dużo rad, dziekuje

• Medyczne

Lech Mucha Chirurdzy. Opowieści prawdziwe Zobacz więcej