Ciało nie kłamie

Wydawnictwo: Filia
Working Stiff: Two Years, 262 Bodies, and the Making of a Medical Examiner
literatura faktu
Karolina

Poznajcie jeden z najtrudniejszych zawodów, pełen zagadek, niespodziewanych wyzwań, stojący na pograniczu świata żywych i umarłych. Ciało nie kłamie. Szczery zapis wspomnień patolożki, pracującej w nowojorskim biurze naczelnego lekarza sądowego na stanowisku specjalisty medycyny sądowej. Dr Judy Melinek zabiera czytelników za policyjne taśmy, opowiada o sekcjach zwłok, dokonywaniu...

Ciało nie kłamie.

na stanowisku specjalisty medycyny sądowej.
Dr Judy Melinek zabiera czytelników za policyjne taśmy, opowiada o sekcjach zwłok, dokonywaniu oględzin na miejscu zgonu i wspieraniu pogrążonych w żałobie bliskich. Żeby mierzyć się ze śmiercią, trzeba kochać życie.

Chodzi o żywych. O was i o mnie.
Robię to dla was.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/401

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/401

Pyrlus | 2019-10-17
Przeczytana: 17 października 2019

Bardzo ciekawa pozycja, która przybliża pracę lekarza sądowego. Autorka z własnego doświadczenia opowiada o wielu ciekawych sprawach, z jakimi musiała się zmierzyć w trakcie swojej praktyki. Opisy są dość prostolinijne - jeśli ofiara wypadku miała zmiażdżoną klatkę piersiową, to jest to napisane wprost, nie ma tutaj miejsca na niepotrzebne eufemizmy, co niektórym bardziej wrażliwym czytelnikom może nieco przeszkadzać. Dla mnie jednak jest to plus, każdy opisywany przypadek jest przedstawiony jasno i klarownie wyjaśniony, bez zbędnego medycznego bełkotu. Na osobne wzmiankę zasługuje wspomnienie pracy po atakach 11 września. Ten fragment naprawdę mną poruszył i po raz kolejny pozwolił zrozumieć ogrom tamtej tragedii i ogrom wyzwań przed jakimi stanęły służby, żeby móc choć trochę przywrócić normalność. Polecam, choć na pewno nie jest to lekka i przyjemna lektura dla każdego.

Tetlej | 2019-10-17
Przeczytana: 04 października 2019

Książka napisana bez kompleksów. Mimo, że autor w gruncie rzeczy opisuje jak kroi się zmarłego (bądź zbiera jego szczątki), czyta się to lekko i... przyjemnie. Nie uczy ona jednak tego, że śmierć powinna wskazywać nam jak żyć, ale pokazuje jak kruche jest nasze życie i jak często sami dajemy mu powód żeby dalej kruszało.

Daria | 2019-10-17
Przeczytana: 17 września 2019

Cóż.. jeśli lubisz książki medyczne to musisz sięgnąć także po 'Ciało nie kłamie'
Patolog to nie tyle co ciekawy ale przede wszystkim bardzo trudny i pełny zagadek zawód, który dr Judy Melinek wraz z T.J. Mitchell postanowili opisać w książce. Judy opowiada o sekcjach zwłok, dokonywanych badaniach oraz swoich metodach i tych najgorszych wspomnieniach. Nie wyobrażałam sobie, że może być to pozycja idealna na wakacje ale na prawdę dobrze się ją czytało przy hotelowym basenie z drinkiem w dłoni. Gorzej jednak się czytało rozdział o katastrofie lotniczej w momencie gdy leciałam samolotem.. czego się strasznie boję! Także z całej książki właściwie byłam zmuszona pominąć jeden rozdział.

Jerzy Rzymowski | 2019-10-17

Judy Melinek, autorka "Ciało nie kłamie" jest patologiem sądowym. Zawód ten kojarzy nam się najczęściej ze scenami z kostnic w filmach bądź serialach kryminalnych, gdzie postacie tego rodzaju są niejednokrotnie przedstawiane w mocno przerysowany sposób. Tymczasem rzeczywistość jest z jednej strony dużo bardziej przyziemna, z drugiej zaś potrafi być również o wiele bardziej fascynująca. Obie strony poznajemy z książki Melinek, która opisuje dwa lata pracy w Nowym Jorku, a w tym czasie wykonała 262 autopsje.

Z "Ciało nie kłamie" dowiemy się, co należy do zadań patologa sądowego i z jakimi zaskakującymi problemami może się zetknąć w trakcie sekcji zwłok. Jak wskazuje tytuł - ciało nie kłamie, ale to nie znaczy, że nie kryje wielu zagadek, a dojście do prawdy okazuje się nieraz sporym wyzwaniem. Melinek ilustruje swoją opowieść licznymi przykładami, zarówno typowych sytuacji, z jakimi miała do czynienia, jak tych najbardziej niezwykłych, często makabrycznych, ale bywa również, że...

Keito | 2019-10-09
Przeczytana: 09 października 2019

Świetna pozycja! Przeczytałam już wszystkie dostepne na naszym rynku pozycje dotyczące lekarzy sądowych i myslałam, że nic mnie już nie poruszy. Stało sie inaczej. Dr Melinek opisując sposób przeprowadzania sutopsji pisze w taki sposób, że ciarki idą po plecach i czytelnik zaczyna wręcz czuć jakby sam leżał na stole sekcyjnym. Możliwe, że dla niektórych osób będzie to dość radykalny sposób opisu, jednak ja w końcu poczułam emocje podczas lektury. Co wiecej świetnie równoważy nomenklaturę typowo medyczną z potoczną. Gorąco polecam wszystkim fanom tematyki.

"Moja praca jest makabryczna, ale dla naukowca, miłośnika mechanizmów ludzkiego ciała, jest doskonała."

To od dziś jestem naukowcem. Teoretycznym. Bałam się że coś jest ze mną nie tak, bo wsiąknęłam w tą książkę. Autorka uroczo opowiada o przypadkach z jakimi miała do czynienia nie oszczędzając nam do bólu szczegółowych i makabrycznych opisów autopsji.

Jeżeli lubicie anatomię i chcielibyście pogmerać w ludzkich bebechach to książka dla was.
Dr Judy Melinek - patolog sądowy z niesamowitą lekkością i naturalnością przenosi nas w zimny, odurzający świat sali sekcyjnej.

Zabity przez maszynę do sajgonek, dziwne "wyskoki" narkomanów, najgorszy zgon z jakim miała do czynienia i samobójstwa skoczków, którym wydawało się, że poszybują z wdziękiem i spadną z melodramatycznym hukiem.
Sprostowanie - takie rzeczy to tylko na filmach. Przeważnie trafiali do niej w kawałkach, a rozczłonkowane części mózgu, czaszki czy kończyn były zbierane po różnych piętrach. To tylko kilka przypadków.

Przez...

Smuggler | 2019-10-07
Przeczytana: 06 października 2019

Z jednej strony to co zawsze – czyli anatomopatolog mówi o swej specyficznej pracy. Z drugiej – jest tu odrobinka humoru (nawet niekoniecznie czarnego, choć…), przez co całość jest łatwiejsza do przełknięcia. Ale ostrzegam – nie dla ludzi o wrażliwych żołądkach. I raczej nie przy jedzeniu.

A jako pointa - na pytanie "jak można wykonywać taką pracę?" - zadaną przez jednego z gapiów, autorka odpowiedziała "robię to dla żywych".

teksiążkiSzymona | 2019-10-06
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 2019 rok

Całkiem dobra książka. Napisana tak by łatwo się ją czytało. Można się dowiedzieć, co się z naszym ciałem stać po śmierci i co będą z nim a sekcji zwłok robić - jeśli będziemy ją mieli.

Benerejka | 2019-09-28
Przeczytana: wrzesień 2019

Dobrze napisana, przyjemnie się czyta jeżeli można coś takiego powiedzieć o książce z takiej tematyki. Ale przede wszystkim ciekawa dużo szczegółów:) Zainteresowani tematyką na pewno docenią:)

Gerbera41 | 2019-09-25
Przeczytana: 10 września 2019

Lubię tematykę kryminalistyczno-medyczną.
Główna bohaterka, czyli dr Judy Melinek,to pani psycholog, która pracuje jako lekarka sądowa w dziedzinie medycyny.
Autorka nie tylko bada ludzkie ciało po śmierci, ale opowiada historie z życia ludzi, które poruszają i uwrażliwiają.
Niektóre są wstrząsające.
Sekcja zwłok, to zajęcie bardzo trudne, zwłaszcza dla kobiety.
Judy spotyka się niejednokrotnie z rodziną, bliskim ludzi zmarłych.
Stara się zrozumieć ich ból, cierpienie, pocieszając, jak tylko potrafi.
Pomimo kobiecej wrażliwości, zmęczenia, czy choroby- w pracy Judy zawsze jest "twardą", profesjonalną, skrupulatną osobą.
Czytając książkę robiłam niejednokrotnie przerwę, bo jej treść przerażała, zasmucała, przygnębiała!
Książka tylko dla osób z mocnymi nerwami!