Wspólnicy i rywale. Koleje życia Kronenbergów i Blochów

Okładka książki Wspólnicy i rywale. Koleje życia Kronenbergów i Blochów Ewa Małkowska-Bieniek
Okładka książki Wspólnicy i rywale. Koleje życia Kronenbergów i Blochów
Ewa Małkowska-Bieniek Wydawnictwo: Wydawnictwo CM powieść historyczna
powieść historyczna
Wydawnictwo CM
2019-01-01
2019-01-01
#historyczna #XIX wiek#kapitalizm#kronenberg#bloch#

Okładka książki Pisać. Rozmowy o książkach Piotr Ambroziewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Maciej Bernatt-Reszczyński, Artur Boratczuk, Jerzy Wojciech Borejsza, Natalia Budzyńska, Kamil Całus, Wojciech Chmielewski, Paweł Chojnacki, Daria Czarnecka, Małgorzata Czyńska, Rafał Dajbor, Piotr Dobrowolski, Krzysztof Drozdowski, Agnieszka Frączek, Piotr Gajdziński, Barbara Gawryluk, Dorota Hartwich, Wacław Holewiński, Marcin Jacoby, Andrzej Jankowski, Elżbieta Jodko-Kula, Grzegorz Kalinowski, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Marcin Kozioł, Joanna Kuciel-Frydryszak, Karolina Kuszyk, Cezary Łazarewicz, Magda Louis, Marcin Ludwicki, Nina Majewska-Brown, Agata Maksimowska, Ewa Małkowska-Bieniek, Anna Mateja, Anna Mieszkowska, Anna Milewska, Katarzyna Miller, Krystyna Mirek, Jarosław Molenda, Ewa Ornacka, Adam Pękalski, Jan Krzysztof Piasecki, Renata Piątkowska, Krzysztof Potaczała, Małgorzata Rejmer, Alek Rogoziński, Zbigniew Rokita, Dominik Rutkowski, Beata Sabała-Zielińska, Anna Sakowicz, Andrzej Skalimowski, Małgorzata Strzałkowska, Justyna Suchecka, Mariusz Surosz, Anna Synoradzka-Demadre, Piotr Szarota, Joanna Szyndler, Anna Tomiak, Mariusz Urbanek, Wojciech Widłak, Violetta Wiernicka, Marcin Wilk, Janusz Leon Wiśniewski, Mirosław Wlekły, Daniel Wyszogrodzki, Andrzej Zbrożek, Robert Ziębiński, Bartosz Żurawiecki
Pisać. Rozmowy... Piotr Ambroziewicz,...

Książka bardzo fajna. Wciągająca lektura na wakacje albo inną chwilę wolnego. Barwne opisy praktycznie pozwalają przenieść się w czasie. Zdecydowanie polecam!

Historia rodu Blochów, a zwłaszcza Kronenbergów z pewnością warta niejednej książki. Niestety „dziełko” pani Małkowskiej-Bieniek to czytadło dla gospodyń domowych (z całym szacunkiem). Do tego dialogi na poziomie „W Jezioranach” lub jakiejś współczesnej telenoweli (tytułu nie podam, bo nie oglądam).

Wspaniała powieść varsavianistyczna będąca barwną panoramą obyczajów, historii i sztuki naszej stolicy w okresie Królestwa Polskiego. Na kartach powieści ożywione zostały sylwetki dwóch słynnych i nieco zapomnianych pionierów polskiej industrializacji drugiej połowy dziewiętnastego wieku - Jana Gotliba Blocha i Leopolda Stanisława Kronenberga oraz ich rodzin.
Dwutomowa powieść tworzy niezapomnianą sagę rodzinną w której sukcesy ciężkiej pracy przeplatają się z trudnościami i intrygami wynikającymi z sytuacji politycznej kraju, uprzedzeń kulturowych czy pozycji społecznych. Poszczególne krótkie, zwięzłe i barwne rozdziały obrazują nie tylko fakty historyczne, ale również sceny z codziennego życia rodzin. Śluby, zaręczyny, zdrady, hazard, pogrzeby, czy narodziny kolejnych pokoleń otoczone są splendorem, oprawie należnej najbogatszej warstwie społecznej powiązanej z arystokratycznymi i szlacheckimi tytułami. Niejednokrotnie z różnych powodów odbywają się poza granicami kraju, często w Paryżu czy znanych miastach Szwajcarii.
Obaj główni bohaterowie to Polacy pochodzenia żydowskiego, którzy zapisali się na kartach historii Polski jako błyskotliwi pionierzy rozwoju wielu dziedzin krajowej gospodarki. Z istniejących wówczas kantorów utworzyli formy bankowości, założyli Bank Handlowy. Ogromne zasługi odnieśli w budowie kolei zarówno polskich linii jak i kolei do Petersburga i Moskwy. Lista ich działalności, odniesionych sukcesów, utworzonych fundacji czy zakładów dobroczynnych i opiekuńczych jest wszechstronna i bardzo długa. Przez powieść przewijają się ponadto słynne postaci świata artystycznego, pisarze, poeci często objęci patronatem. Obie rodziny były jednymi z najbogatszych w ówczesnej Warszawie i mimo ogromnego bogactwa potrafili dostrzec nie tylko potrzebne w mieście inwestycje, ale potrzeby innych ludzi. Warto też wspomnieć, że Jan G. Bloch sporo pracy i czasu poświęcił w sferze polityki dążąc do pokojowego współistnienia panujących mocarstw i przestrzegając przed wojną. Stworzył muzeum wojny i pokoju, zorganizował w Paryżu wśród światowych wystaw - swoją propagując pokój. Za tę działalność był jednym z najważniejszych kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla w 1902 roku, niestety śmierć przeszkodziła w ostatecznym wyborze laureata.
Powieść napisana jest wspaniałym stylem, niesamowicie starannie dopracowana z dbałością o szczegóły nie tylko wydarzeń historycznych, ale obyczajów tamtych czasów. Warto też zwrócić uwagę na przepiękną grafikę, zdjęcia, karykatury i inne ze zbiorów Polona, PAN i innych źródeł. Dla mnie była to jedna z najciekawszych książek przeczytanych tego roku.
Serdecznie polecam nie tylko mieszkańcom Warszawy czy zainteresowanym historią.

Dwutomowa...

• Do znalezienia
  • Judaizm, Żydzi
  • Beletrystyka: Z historią w tle
  • Varsaviana
  • Biografie/Autobiografie/Wywiady-rzeki

Dodaj cytat z książki Wspólnicy i rywale. Koleje życia Kronenbergów i Blochów