Rozstaje

Okładka książki Sprzedawcy marzeń Krystyna Chodorowska, Piotr W. Cholewa, Grzegorz Chudy, Anna Hrycyszyn, Anna Kańtoch, Marta Magdalena Lasik, Joanna Nałęcz, Małgorzata Pudlik, Katarzyna Rupiewicz, Alicja Tempłowicz, Agnieszka Żak
Sprzedawcy marzeń Krystyna Chodorowsk...
Okładka książki Cały człowiek Lena Kuran, Anna Łagan, Maria Moriewna, Ginny Nawrocka, Sida Olesiak, Asia R., A. Szydlik, Paweł Wójcik, Agnieszka Żak
Cały człowiek Lena Kuran, Anna Ła...
Okładka książki Niewidoczne Marta Magdalena Lasik, Michał Niedźwiedzki, Katarzyna Rupiewicz, Marta Ryczko, Alicja Tempłowicz, Paula Wanarska, Agnieszka Żak
Niewidoczne Marta Magdalena Las...
Okładka książki Tęczowe i fantastyczne: antologia queerowej fantastyki Mira Bór, Krystyna Chodorowska, Loë Fjorsigviss, Albert Jan Górecki, Gabriela Kasprzyk, Aleksandra Klęczar, Justyna Kulisa, Katarzyna Laba, Anna Łagan, Magdalena Lisiecka, Zofia Lubińska, Weronika Mamuna, Ewan Mrozek, Olga Viviana Nauthiz Szynkaruk, Ginny Nawrocka, Ole Niełacne, Olga Niziołek, Artur Nowrot, Michał Ochnik, Kaja Piaścik, Joanna Krystyna Radosz, M.J. Rambert, Paulina Rezanowicz, Dominik Simlat, Zuzanna Śliwa, Agnieszka Szmatoła, Anna Szumacher, A. Szydlik, Mateusz Tokarski, Paweł Wójcik, Julia Fatima Zagórska, Agnieszka Żak
Tęczowe i fant... Mira Bór, Krystyna ...

"Rozstaje" przeczytałam już jakiś czas temu, tylko nie było czasu napisać opinii. Teraz więc mogę na zbiorek spojrzeć z dystansu - trochę to plus, a trochę minus.

Zobaczmy, co zapamiętałam.

W TANIEJ SŁUŻBIE JEJ KRÓLEWSKIEJ MOŚCI - Krystyna Chodorowska

Ta historia nie do końca mieści się w narzuconych objętością ramach. Ciekawy świat, może nie odkrywczy, ale bogaty w szczegóły, logiczny, aż prosi się o dłuższą opowieść. Na plus polityka, smaczki dotyczące różnych nacji/kultur, surowe realia Akademii oraz relacja pomiędzy Alistairem a Tathir. Na minus trochę zbyt jasna i oczywista intryga i zwroty fabularne, zabrakło miejsca i dodatkowej puli znaków na poukrywanie różnych tropów, wprowadzenie innych postaci itp., co uczyniłoby opowieść mniej przejrzystą. Ogólnie opowiadanie sympatyczne, klasyczne fantasy, w dobrym tego słowa znaczeniu.

WYBÓR ANNY - Małgorzata Binkowska

Nie do końca wykorzystany potencjał. Opowiadanie pęka na pół, w pierwszej połowie mamy rozwój relacji Anny z Philipem, w drugiej ten wątek zostaje potraktowany po macoszemu, zajmujemy się już czymś innym, też w nastroju i wydźwięku. Akcenty są więc nierówno rozłożone i to opowieści szkodzi. Znów, jak przy "W taniej służbie...", zabrakło chyba miejsca na pełne pokazanie zarówno świata, jak i historii, która miała się w tym świecie rozegrać. Trochę problemów z opisywaniem (przez dobre pół opowiadania nie wiadomo, że główna bohaterka i jej znajomi wyglądają inaczej, niż "zwykli" ludzie). Sama tematyka ciekawa, na czasie, ładnie odbija problemy współczesności. Dobre zakończenie.

TERU CZERWONA PIĘŚĆ - Alicja Tempłowicz

Napisane sprawnie, choć wg mnie za bardzo naiwne. Nie wiem, czy to minus. Na pewno są czytelnicy, którym taki poziom słodkości, sentymentalizmu i naiwności będzie odpowiadał. Plus za niestandardową bohaterkę. Minus - znów zabrakło przestrzeni na opowieść, niektóre wątki i przemiany bohaterów przedstawiane bardzo skrótowo, po łebkach.

MIESZKAŃCY - Olga Niziołek

Klimatyczne i ujmujące, ale... Niewiele poza tym. Bardziej impresja niż opowiadanie. Zabrakło mi czegoś więcej.

SPLĄTANIE - Marta Potocka

Strasznie trudno było mi przypomnieć sobie, o czym był ten tekst. A jak już sobie przypomniałam... Doszłam do wniosku, że chyba największym problemem było wykonanie. Dość chaotyczny i niedopracowany język nie udźwignął skomplikowanej koncepcji. Trzeba by całość przepracować. Bo sam pomysł jest do obronienia.

MORDERSTWO NAD SAHARĄ - Michał Niedźwiedzki

Kryminał w starym, dobrym stylu Agathy Christie - grupa odciętych od świata nieznajomych, morderstwo, śledztwo. Plus sterowiec i ogólnie stempunkowy klimat. Jestem za. Tylko... To kolejna historia, której imho zabrakło miejsca, żeby się rozwinąć. Jak na kryminał mało mamy tu rzeczy ważnych dla kryminału: śledztwa, zeznań, przesłuchiwania, różnych tropów, podejrzanych itp. Przez to intryga za bardzo się upraszcza. Na minus też dość nachalne i łopatologiczne poprowadzenie wątku rozstajów.

DŁUGO WYCZEKIWANA SAMOTNOŚĆ - Agnieszka Żak

Najbardziej podoba mi się to, że fantastyka jest tutaj wykorzystana do opowiedzenia nie o czymś wielkim, a zwykłym i codziennym. Nowa technologia jest cały czas w tle, kształtuje świat przedstawiony, wpływa na decyzje bohaterów, ale sama w sobie nie jest tematem głównym, tylko tłem, głównym tematem są relacje międzyludzkie. I tak się właśnie powinno opowiadać historie. Przyczepiłabym się odrobinę do wykonania - język czasami szwankował. Można by też dopracować początek (rozumiem, że trudno było pokazać na wstępie stopień zrośnięcia bliźniaczek, i że to miało w czytelników uderzyć, ale imho zabieg nie do końca się udał, na początku w ogóle nie wyłapałam, o co chodzi, rozumiałam tylko, że jedna siostra jest fizycznie zależna od drugiej). I na koniec jeszcze zarzut-nie-zarzut. W opowiadaniu w sumie brak jakichkolwiek zaskoczeń. To raczej studium i pokazanie drogi do - ale nie ma tu jakichś wielkich zwrotów akcji, wolt czy twistów fabularnych. W sumie od początku wiemy, gdzie zmierza opowieść i jak ma się skończyć. Ale... czy to minus? Nie zawsze literatura musi skupiać się na zaskakiwaniu.

KĄT ZAŁAMANIA - Jesion Kowal

Nie kupiło mnie nawet w najmniejszym stopniu. Język niechlujny i niedopracowany. Fabuły, bohaterów i emocji właściwie brak. Ot, taki twist, pomysł, zapisany przeciętnym językiem. Bez fajerwerków.

BAJKI DO OPOWIEDZENIA - Marta Magdalena Lasik

Czuję się trochę jak zdarta płyta, bo znów muszę napisać, że ta historia nie mieści się w objętości i narzuconym formacie. Bardzo ciekawy świat przedstawiony, pomysły technologiczne, socjologiczne, kulturowe, całkiem porządni bohaterowie, wszystko jest, tylko upchnięte na małej - jak na rozmach historii - powierzchni. Ogólnie byłam z lektury usatysfakcjonowana, ale też troszeczkę rozdrażniona, że dostałam tylko tyle. Nie wszystko dobrze i w pełni wybrzmiało.

WIARA - Anna Hrycyszyn

I znów opowiadanie, o którym całkowicie zapomniałam. Po szybkim przypomnieniu - lepiej wypada pierwsza połowa, mocno obyczajowa, twardsza, słabiej druga połowa. No i zabrakło mi trochę - przy takiej tematyce - jakiejś refleksji, komentarza do tego, co się dookoła wiary i kościoła dzieje współcześnie. Autorkę znam i jednak spodziewałam się czegoś lepszego.

Podsumowując, zbiór solidny, ciekawy, z potencjałem - nie zawsze do końca wykorzystanym. Ale na pewno warto zajrzeć.

Zobaczmy, co zapamiętałam.

W TANIEJ SŁUŻBIE JEJ KRÓLEWSKIEJ MOŚCI - Krystyna Chodorowska

"Rozstaje" zawierają dziesięć opowiadań poświęconych przede wszystkim podejmowaniu trudnych decyzji, napisanych w różnych konwencjach – od realizmu magicznego, przez horror i kryminał do fantasy, cyberpunka oraz science fiction. To udana, a przy tym raczej poważna w tonie antologia poświęcona podejmowaniu trudnych wyborów. Cieszy jej różnorodność gatunkowa, barwne wyobraźnie autorów i wysoka jakość stylistyczna, a także wielorakość podejść do wszelkiej maści dylematów. Polecam ja gorąco każdemu, kto ma ochotę na odrobinę refleksji nad konsekwencjami decyzji, które niejednokrotnie nie są wcale łatwe do podjęcia. A dodatkową zachętą niech będzie to, że ten zbiorek możecie ściągnąć zupełnie za darmo. Życzę Wam zatem udanej lektury!
A na bardziej szczegółowe omówienie opowiadań zapraszam tu: https://glodnawyobraznia.blogspot.com/2019/10/decyzje-i-dylematy-zbior-opowiadan.html#more

Wybór Anny Małgorzaty Binkowskiej to futurystyczna opowieść o młodych ludziach żyjących w świecie, w którym nie trzeba już pracować a edukacja przeznaczona jest głównie dla dzieciaków z bogatych domów. Przyznam że od tej opowieści niestety się troszkę odbiłem – problemy młodocianych bohaterów, narzekanie na wirtualną rzeczywistość, opowieść o zachowaniu człowieczeństwa wobec technologii – to wszystko już było.

Intrygujące love story w fantastycznych realiach oddaje w nasze ręce Alicja Tempłowicz. Jej Teru Czerwona Pięść to historia tytułowej orkini, wychowywanej na królewskim dworze. W wyniku wojennej zawieruchy ona i królewicz rozpoczynają wieloletnią tułaczkę, która wyraźnie ich do siebie zbliży. Ale czy przyszły król i bestia, w której wszyscy inni widzą jedynie maszynę do zabijania, mogą pozostać razem? Tego dowiecie się z oczywiście z opowiadania.

Na tle pozostałych utworów gatunkowo wyróżniają się Mieszkańcy Olgi Niziołek, traktujący o garstce współlokatorów zamieszkujących tajemniczy budynek. Każde z nich wiedzie swoje życie, mając ze sobą niewiele wspólnego, poza zielonym pokojem i jego mieszkańcami, których każdy z lokatorów musi raz na jakiś czas odwiedzić.

Science-fiction dotykającego tematu światów równoległych proponuje Marta Potocka w Splątaniu. Jego bohaterka dokonuje przełomowych badań w dziedzinie teorii kwantowych i decyduje się przeprowadzić nowatorski eksperyment. Nie jest to wprawdzie zbyt oryginalna fabuła, ale wyróżnia ją intrygująca bohaterka i forma wpisów, szczególnie gdy próbują one zachować perspektywę kogoś znajdującego się w kilku światach równocześnie.

Więcej: http://kulturacja.pl/2019/09/rozstaje-recenzja-antologii/

"Rozstaje" to trzeci tom serii "Ścieżki wyobraźni" wydawanej przez Śląski Klub Fantastyki.
Podobnie jak we wcześniejszych publikacjach ze wstępu - tym razem napisanego przez Elżbietę Gepfert - dowiemy się trochę o Sekcji Literackiej LOGRUS i jej historii. Zostaniemy delikatnie wprowadzeni w magię światów stworzonych przez autorów poszczególnych opowiadań.

Poznamy tutaj losy zaginionej księżniczki "noszącej magię", której korzenie są nie do końca jasne. Będziemy świadkami dylematów moralnych w świecie zamieszkiwanym przez paraludzi. Przemierzymy ścieżkę życia z gotową do największych poświęceń półorczycą o groźnie brzmiącym imieniu - Teru Czerwona Pięść. W imieniu "Mieszkańców" powita nas Aneta, która przecieka i Grzegorz - budowniczy, który zbiera mydelniczki. Muśniemy koncepcji wieloświatów, która daje nadzieję. Będziemy również rozwiązywać zagadkę kryminalną w sterowcu, na którego pokładzie przebywa pacjent, noszący w sobie ognisko nieznanej choroby. Zastanowimy się nad sensem życia na przykładzie bliźniaczek syjamskich żyjących w czasach dających możliwość posiadania - bionicznego ciała. Niepokój wywoła pewien mężczyzna z kluczem francuskim, a rezygnacja z wyobrażeń zabierze nas na podmorskie rozstaje, byśmy następnie poznali potęgę "Wiary".

Każda z tych trzech publikacji spod szyldu Sekcji Literackiej Logrus (wcześniejsze dwie "Zabawa w Boga" i "Skafander i Melonik") zawiera w sobie interpretację tytułu i czasem można naprawdę bardzo się zdziwić - gdzie tym razem wyobraźnia zabrała twórcę i jak ciekawą koncepcję udało mu się przedstawić. Polecam wszystkim fanom szeroko pojętej fantastyki i trudnej formy jaką niewątpliwie jest opowiadanie - na pewno nie będziecie zawiedzeni.

Poznamy tutaj...

Zbiory opowiadań złożone z twórczości kilku autorów to zawsze dla mnie pewna niewiadoma oraz obawa odnośnie poziomu publikacji. Nie inaczej było, gdy rozpoczynałem lekturę zbioru opowiadań „Ścieżki Wyobraźni: Rozstaje” wydane przez Sekcję Literacką LOGRUS.

Na zbiór składa się dziesięć opowiadań, w których poznamy historię m.in. Półorczycy, dwóch bliźniaczek syjamskich, pewnego Franciszkanina oraz wielu zwykłych i mniej zwykłych ludzi, których poznajemy na tytułowych rozstajach. Rozstaje, temat na pierwszy rzut oka, czy może myśli, wydaje się jednoznaczny i monotematyczny. Twórcy tej antologii udowadniają nam jak jest to myślenie błędne. Pokazali oni bowiem jak szeroko można ten temat rozważyć, jak różnie zinterpretować, a do tego wpleść go we wspaniałe historie i światy, które teoretycznie niewiele mają ze sobą wspólnego. Można powiedzieć, że zbiór ten stawia nas na tytułowych rozstajach między różnymi gatunkami literackimi, a mimo różnic form, przedstawionych światów oraz bohaterów, wszystkie bez wyjątku prowadzą nas do refleksji o konsekwencji naszego sumienia, naszych działań i wyborów, nie tylko dla nas samych, ale również dla innych osób, często bardzo nam bliskich. Przyznam szczerze, że od dawna żadne opowiadanie nie skłoniło mnie do tylu refleksji i przemyśleń, jak większość z tych opublikowanych w tej antologii. Autorzy swoimi tekstami pokazali jak dojrzale podeszli do tematu rozstajów życiowych, nie przedstawili nam tylko ciekawych historii, ale włożyli w nie coś więcej – ideę, którą chcieli przekazać swoim czytelnikom. Dzięki temu opowiadania te czyta się z wielką przyjemnością, i chce się więcej i więcej. Nie przeszkadzała mi w tym nawet wspomniana wcześniej mnogość światów, a były w nich przedstawione realia nie tylko takie, w których czuję się jak ryba w wodzie, ale również te, których mówiąc kolokwialnie nie trawię. Tutaj nic takiego nie poczułem, zagłębiałem się w przedstawione wydarzenia i widziałem je oczami wyobraźni, czułem powagę problemów w nich przedstawionych i razem z bohaterami analizowałem możliwe scenariusze.

Zbiór „Rozstaje” to według mnie pozycja obowiązkowa dla każdego fana szeroko rozumianej fantastyki. Każde opowiadanie to zupełnie inna historia, która wciąga, urzeka i pozwala uwierzyć, że znajdujemy się w jej centrum. Każde opowiadanie to inny temat do przemyśleń i rozważań wyborów bohaterów oraz możliwość porównania ich do własnych przemyśleń i decyzji. Mogę z czystym sumieniem napisać, że jest to jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy zbiór opowiadań jaki przeczytałem w ostatnim czasie. Cóż, chyba idealną rekomendacją może być fakt, że po prostu chcę więcej tych tekstów, więcej światów, więcej bohaterów i więcej rozważań nad rozstajami życia.

Dziękuję Sekcji Literackiej SKF LOGRUS za przesłanie zbioru opowiadań „Ścieżki Wyobraźni: Rozstaje”. Każda chwila spędzona nad tymi opowiadaniami to czysta przyjemność.

Jak to zwykle bywa w antologiach nie wszystkie opowiadania są równe, ale w tej więcej jest dobrych niż słabych
+ spory przekrój gatunków od klasycznego fantasy, science fiction do kryminału.

+ spory przekrój gatunków od klasycznego fantasy, science fiction do kryminału.

• Posiadam Nie Czytałem
  • Polecam