Braciszkowie Niebożątka

Okładka książki Braciszkowie Niebożątka Tomasz Gnat
Okładka książki Braciszkowie Niebożątka
Tomasz Gnat Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Behemot fantasy, science fiction
Behemot
Wydawnictwo Dolnośląskie
2019-11-27
2019-11-27
fantastyka magia przygoda

Pomysły świetne.
Nawiązań literackich całe mnóstwo, czasami, niestety, natrętne.
Zabrakło czegoś w samym języku powieści - jakiegoś "płynięcia" - brakowało napięcia, dynamiki niosącej opowieść.
Poprawna, lecz nie porywająca.

Pomysły świetne.
Nawiązań literackich całe mnóstwo, czasami, niestety, natrętne.
Poprawna, lecz nie porywająca.

Świetnie się czyta, choć może zakończenie trochę mało wyjaśnia. Czy będzie następna część? Oby!

5/10

5/10

Fantastyczna historia opisana niezwykłym językiem - postacie żyją każdym słowem, wydarzenia rozwijają się bez zbędnych opisów. Dawno nie czytałem tak fantastycznego pióra - miałem wrażenie że historia żyje nie tyle bohaterami co sposobem prowadzenia narracji. Nie ma tutaj chyba zbędnego słowa - dobierane bardzo dokładnie i oszczędnie. Postacie nakreślone z pomysłem i z potencjałem.

Braciszkowie niebożątka mimo sporego chaosu i nadmiaru dobrych chęci stanowią intrygujący debiut. Gnat w żaden sposób nie ogranicza swojej wyobraźni i gatunkowym schematom oraz oklepanym pomysłom się nie kłania. Wchodząc na polski rynek, wytacza spore działa i z całą pewnością się wyróżnia – tym bardziej, gdy jego książkę postawimy na półce z fantastyką miejską. Jedyne czego zabrakło, to odrobiny panowania nad nadmiarem koncepcji, który w pewnych momentach wymyka się spod kontroli. Warto jednak obserwować zarówno serię, jak i autora, bo z całą pewnością ich głównym celem będzie zaskakiwanie i oferowanie nam nieźle wstrząśniętych gatunkowych koktajli.
Więcej: https://nerdheim.pl/post/recenzja-ksiazki-braciszkowie-niebozatka/

Bardzo dobra książka. Mnogość wątków, więc lepiej ją łyknąć na raz, ale nie jest to trudne, bo rzeczywiście świat stworzony przez Gnata hipnotyzuje. Trudno uwierzyć, ze to debiut! Ogromny plus za język oraz wyrafinowane poczucie humoru. Aż chciałoby się poznać autora osobiście. Gorąco polecam.

Bardzo ciekawy debiut i pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że jeden z lepszych 2019. Historia gangu wyrzutków żyjących w mieście, gdzie myśli ludzi stają się rzeczywistością. Zamieszani w intrygę sił znacznie od nich potężniejszych, próbują wybrnąć cało z tej kabały. Czy im się uda? Bez spoilerów – i tak i nie.
Ogólnie mam bardzo pozytywne wrażenia po lekturze. Akcja po ociężałym początku przyzwoicie się rozpędza, Gnat buduje ciekawy, oryginalny świat i zaludnia go charakterystycznymi postaciami. Podoba mi się, że autor ma własny styl. Z jednej strony bardzo ziemisty, z drugiej momentami niemal liryczny. Przypomniał mi się w tym momencie Maszczyszyn i Necrolotum. Nie dlatego, że u Gnata jest staropolski, ale właśnie przez inność, rozpoznawalność. Jest humor, jest ironia, jest pewna melancholia i dystans przywodząca mi na myśl kino noir.
Wady są, bo zawsze są wady. Pierwszy rozdział – przerost formy nad treścią, no ale już dalej widać autor znalazł umiar. Historię na pewno dałoby się pociągnąć dalej, bo według mnie kończy się w najciekawszym momencie. Zły autor, sequeli mu się zachciewa. Niektórych bohaterów wolałbym zobaczyć szerzej przedstawionych. Parę przekombinowanych zdań.
Jednak ogólnie jest świetnie. Zasłużona dziewiąteczka.

Ogólnie mam bardzo pozytywne wrażenia po lekturze. Akcja po...

Niełatwa w odbiorze i momentami przegadana, ale świetne kreacje bohaterów i świata przedstawionego wyciągają ocenę wysoko.

Styl literacki to piorunujące połączenie Brunona Schulza z Dołęgą-Mostowiczem. Świat nasz, a jakby inny. Steam punk? Nie. Bez bzdur o tym. To epoka gwałtownej industrializacji, kojarzącej z "Ziemią obiecaną". W tym wszystkim tytułowi Braciszkowie, czyli gang sierot, a pośrodku miasta ogromna Katedra. Kto ją stworzył? Nie wiadomo. Co w niej jest? Nie wiadomo. Kim jest Pan D., którego można zabić, a jego kolejny klon nadchodzi? Nie wiadomo.
Na szczęście o wielu innych rzeczach się dowiemy.
Diabelnie wciąga. Bardzo, bardzo dobra pozycja!

• Chcę kupić

Tomasz Gnat Braciszkowie Niebożątka Zobacz więcej