Szary Mag

Wydawnictwo: Wydaje.pl

Minipowieść „Szary Mag” to wstęp do nowej trylogii fantasy, rozgrywającej się w świecie, w którym słowa ciągle mają jeszcze moc tworzenia, a ludzie, zwani magami, wciąż potrafią nimi władać. Czytelnik nie znajdzie tu prostych schematów, świat został stworzony od nowa, od początku trzeba go odkryć. „Szary Mag” jest opowieścią o samotności, niezrozumieniu i miłości silniejszej niż czary. Chociaż...

„Szary Mag” jest opowieścią o samotności, niezrozumieniu i miłości silniejszej niż czary. Chociaż minipowieść jest wstępem do kolejnych, pełnowymiarowych części, to jednak stanowi odrębną całość, niezależną historię.
Warto polecić tę pozycję; tym którzy lubią fantasy, tym którzy lubią opowieści o miłości oraz tym wszystkim, którzy lubią niebanalne i ciekawe książki.

źródło opisu: wydaje.pl

źródło okładki: wydaje.pl

Kasia | 2014-10-07
Przeczytana: 07 października 2014

Książkę Szary Mag czyta się jak bajkę, napisaną dość prostym językiem z przejrzystą fabułą. Bohaterowie dają się lubić. Jest w tej historii miejsce dla uczuć, ale też pomysł na rozbudowę akcji. Jeśli książka ta stanowi wstęp do dalszych przeżyć głównych bohaterów (i nie tylko ich), to warto sięgnąć po kolejne części. Chociaż nie jestem fanką tego typu literatury, to jak najbardziej, tak właśnie zrobię.

Anna | 2015-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Ale ja przecież nawet nie lubię fantasy!

Krótka forma ma swoje zalety. W tej książce jest wszystkiego dokładnie tyle, ile potrzeba. Nic się nie dłuzy, nic się nie ciągnie. Autor może pozwolić sobie na drobne przeskoki w czasie, nie musi wszystkiego dokładnie tłumaczyć i z detalami opowiadać.
Jest i intryga, zarysowana dokładnie tak jak lubię - bez nadmiernego dramatyzmu.

Macie czasami tak, że układacie w myślach dalszy ciąg sceny, którą właśnie czytacie? Że wiecie, co chcielibyście na nastepnej stronie przeczytać? Jak sami ułozylibyście losy bohaterów?
Ta książka odgadywała moje myśli! Czułam się trochę tak, jakbym sama ją pisała :)

Jak na debiut literacki to jest nadspodziewanie dobre. Czytałam w jednej z opinii, że jako czytelnik nie znający się na fantasy nie powinnam jej tak wysoko oceniać. No cóż, moja opinia, więc stawiam tyle gwiazdek, ile chcę :)

A Autorowi należą się moje przeprosiny za to, że z góry załozyłam, że tej ksiązki nie polubię :)

Visenna | 2014-10-01
Przeczytana: 01 października 2014

Trochę dziwi mnie wysoka średnia ocen tej mikropowieści. Jest to debiut literacki autora, dlatego byłam przygotowana na pewne niedociągnięcia. Niestety, tutaj jest ich zbyt dużo.
Książeczka (bo liczy jedynie 68 stron) zawiera liczne klisze z Ursuli Le Guin - choć być może trzeba policzyć to autorowi in plus, gdyż korzysta z najlepszych wzorów. Fabuła pokazana jest (a w zasadzie ledwie zarysowana) z perspektywy kilkorga bohaterów, których kreacja niczym nie zaskakuje, poza tym, iż jest - jak na gatunek fantasy - zarysowana topornie i chwilami mocno melodramatycznie.
Smuci mnie jedynie to, iż niektórzy czytelnicy, którzy nie obcują na co dzień z gatunkiem fantasy, uznali tę pozycję za satysfakcjonującą i ocenili ją na 7-8 gwiazdek.
W moim odczuciu autor dokładnie prześledził pewne sprawdzone schematy stosowane w fantastyce i zastosował je w swej wprawce pisarskiej.

Dominika Rygiel | 2016-02-27
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2016
Przeczytana: 27 lutego 2016

"Jeśli kochasz, stawiasz tę osobę przed samym sobą. Wybaczasz jej wszystko, błędy, chwile słabości, głupie zachowania. Jeśli nie potrafisz wybaczać to znaczy, że nie potrafisz kochać."

Nie czytuję fantasy. Nie, nie dlatego, że nie lubię. Czytać kocham. Wszystko. No... może nie wszystko ale na pewno większość. I tylko pod warunkiem, że poziom pozwala na czerpanie przyjemności z lektury. Ale z fantasy mi jakoś nie po drodze. Tak jak i z debiutującymi autorami. Jakoś ich również unikam. I to, muszę przyznać niezbicie, chyba błąd.

Nie wiem jak powinna wyglądać idealna powieść fantasy. Wcześniej przeczytałam zaledwie dwie: Grę o tron oraz Hobbita. Pierwszą polubiłam, druga mnie znudziła i zupełnie nie załapałam w czym tkwi jej fenomen. W swojej opinii nie będę więc pewnie obiektywna, gdyż nie mam za bardzo punktu odniesienia. Uważam jednak, że "Szary Mag", jako debiut autorski Jarosława Prusińskiego, wypada jeśli całkiem nieźle, to na pewno zupełnie przyzwoicie.

Muszę przyznać, że...

Zapiskispodpoduszki | 2014-06-20
Przeczytana: 10 czerwca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Lubię sięgać po nieznanych mi autorów. To dla mnie takie małe prywatne odkrycia, które pozwalają mi poszerzać horyzonty. Szczególne miejsce wśród nich zajmują debiutujący pisarze, którzy dla mnie są ludźmi o ogromnej pasji, których podziwiam za wytrwałość. Blogowanie dało mi między innymi właśnie możliwość zetknięcia się z nimi. Jestem przekonana, że gdyby nie blog i mój kontakt z wieloma wspaniałymi osobami, poznanymi dzięki niemu, nie przeczytałabym, np. "Szarego Maga" Jarosława Prusińskiego. Czego, teraz z perspektywy czasu, wiem, że żałowałabym.

"Szary Mag" to minipowieść, w której słowa mają moc, a władać nią mogą tylko nieliczni. Są to magowie. Biada tym, którzy posługują się mocą słów nie będąc wśród wybrańców Zakonu, "świętych mężów obdarzonych Darem". Takich czekają tortury i śmierć, a w najlepszym razie niewolnictwo... lub ucieczka na Stepy lub jeszcze dalej na Pustynie Trwogi, choć tam zapuszczają się tylko zdesperowani lub nieostrożni. W Ziemi Świętej na targu...

Iwona | 2016-03-22
Przeczytana: 11 stycznia 2016

[Autor] między wierszami przypomniał stare porzekadła, w myśl których „Prawdziwa miłość silniejsza jest niż magia” oraz „Pragnienie miłości czasem bywa silniejsze niż rozum”.

Cała opinia na stronie: http://pieninyinfo.pl/kultura/szary-mag-trylogia-jaroslawa-prusinskiego-recenzja-iwony-niezgody-4701

OkiemMK | 2014-08-20

Minipowieści to według mnie idealne umilacze czasu w poczekalniach, autobusach czy pociągach. Są czymś w rodzaju wstępu do dalszej, bardziej złożonej fabuły. Szary Mag ma właśnie takie cechy. Wciąga, intryguje i powoduje, iż fan fantastyki chce się zanurzyć w świeżo poznanym świecie. To fantastyczna opowieść, w której magia daje przewagę, ale jednocześnie istnieje tylko dla wybranych. Szary Mag to rodzaj fantasy, w którym poznamy zarys świata Świętej Ziemi, poczytamy o mocy tworzenia oraz ujrzymy ludzką stronę bohaterów: Szarego Maga, Vivian, Ordena czy Mariki - ich rozterki, miłostki, radości i cierpienia. To opowieść, w której samotność odgrywa kluczową rolę, szczególnie dla ludzi pragnących podążać własną drogę, a miłość jest siłą, która potrafi przenosić góry. Odnalazłam w nim to co kocham w fantastyce: nieznane światy, moc i intrygujące postacie. Kolejnym miłym zaskoczeniem jest zakończenie, które intryguje, a ja aż się palę, by dowiedzieć się więcej o świętej księdze i...

| 2015-04-15
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

Byłaby świetna...
Gdyby była dłuższa.
Tak wiem, że to miniaturka, jednak brakowało mi rozwinięcia, czegoś więcej. Liczę na to, że przy kolejnych będzie tylko lepiej.

Diane_Rose | 2014-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2014

"Szary mag" to po prostu tytuł i pasująca okładka, które jako całość bardzo rzuciły mi się w oczy. Widziałam na jakimś blogu recenzję i zainteresowałam się samym ebookiem, jak również i stroną "wydaje.pl". Jak się już pewnie domyślacie "Szary mag" to debiut, co więcej bardzo udany.

– Szukasz guza? – warknął. – Wynocha, bo rozpłatam twoją niewolnicę!
– O tak, tak – zaśmiał się szyderczo mag. – Myślisz, że możesz ruszyć choćby palcem? (...)

– A ty chcesz zobaczyć, co masz w środku? – zwrócił się do tego z jednym zębem. – Mogę rozciąć cię teraz, tak jak lubisz.

Autor - Jarosław Prusiński
Absolwent Politechniki i zarządzania.
Miłośnik literatury, poezji śpiewanej i fotografii.
"Szary Mag" jest debiutancką powieścią autora, która znalazła uznanie nie tylko wśród miłośników gatunku.
Świat bohaterów powieści nie jest powieleniem utartych ścieżek, został stworzony od nowa, czytelnik sam musi go odkryć i zrozumieć. Nietypowa narracja pokazuje ten świat z różnych punktów widzenia,...

Carlli | 2017-06-17

"- Nigdy ci się nie oddam! - wrzasnęła. - Nie przekupisz mnie jedzeniem ani nawet złotem. Możesz wziąć mnie siłą, ale zrobię wszystko, żeby nie było ci przyjemnie. Codziennie będę obmyślać nowe, coraz sprytniejsze sposoby na zatruwanie ci życia!"

"Szary Mag" okazał się bardzo udanym wstępem do trylogii. Nie tylko sprawił, że zapragnęłam poznać kolejne części, ale i przekonał mnie do twórczości Jarosława Prusińskiego. Widzę, że tworzy on taką fantastykę, jaką lubię. Cieszę się bardzo, że udało mi się odkryć nowe, magiczne i intrygujące zarazem uniwersum.

Ona, obdarta z dumy, naznaczona piętnem niewolnicy na swojej drodze spotyka Jego. Czy ów tajemniczy On okaże się dla niej wybawieniem i szansą na odzyskanie kobiecej godności, czy może kolejnym piekłem, jakie przyjdzie jej znosić w jego towarzystwie?
Przekonajcie się sami, kogo los postawił na jej drodze i cóż będzie jej dane przeżyć. On i Ona zapraszają Was do odkrycia słów kryjących się pod bezimiennymi podmiotami, bowiem...