Is This the Real Life?: The Untold Story of Queen

2011-01-17
2011-01-17
queen freddie mercury muzyka

Okładka książki On, Strejlau Jerzy Chromik, Andrzej Strejlau
On, Strejlau Jerzy Chromik, Andr...
Okładka książki Running. Autobiografia mistrza snookera Simon Hattenstone, Ronnie O'Sullivan
Running. Autob... Simon Hattenstone, ...
Okładka książki Idę tam gdzie idę. Autobiografia Rafał Księżyk, Kazik Staszewski
Idę tam gdzie ... Rafał Księżyk, Kazi...
Okładka książki The Disaster Artist. Moje życie na planie The Room, najlepszego złego filmu na świecie Tom Bissell, Greg Sestero
The Disaster A... Tom Bissell, Greg S...

Esencja rzetelnej biografii, której autorowi udało się zachować równowagę - z szacunkiem dla dorobku, wpływu na historię muzyki i popkulturę, ale bez unikania trudnych tematów czy kontrowersji związanych z życiem członków - w tej kwestii ze wskazaniem, oczywiście na lidera - zespołu.

Najciekawszym aspektem publikacji jest zdecydowanie - dla mnie osobiście bardziej interesującym niż wątki relacji wewnątrz grupy, bulwersujące legendy i rzeczywiste skandale, związane z pozasceniczną aktywnością członków zespołu - jest dogłębny wgląd w proces twórczy Queen oraz unaocznienie wpływu wydarzeń społeczno-politycznych i zmian kulturowych na ich muzykę i vice versa.

Biografia ta nie tylko zaspokoi - w wielu aspektach - ciekawość największych fanów twórczości Queen, ale z pewnością okaże się również, dla osób znających zespół jedynie z jego największych przebojów, znakomitym przewodnikiem i zachętą do zagłębienia się w obszerny dorobek artystów. Polecam!

Świetnie pokazana historia Queen, członków formacji, historia powstawania wielu utworów oraz małe co nieco o życiu na scenie i poza nią. Autor sięga do czasów szkolnych wszystkich członków formacji aż do odejścia Freddiego, niestety, do lat następnych aż do roku około 2010. Kawał doskonałej historii świetnych ludzi z naciskiem na Freddiego. Doskonale się czyta, zawiera bardzo dużo informacji o powstawaniu kolejnych utworów jak i również o zmaganiach z rzeczywistością, której ciężko było podołać. Wspaniała historia wspaniałych ludzi w tym jedynego w swoim rodzaju, nieodżałowanego Freddiego Mercury'ego. Polecam wszystkim fanom i nie-fanom.

Zespół Queen był niezwykle barwny na scenie, jak i poza nią. Czterech członków ekipy, którzy mocno różnili się od siebie, a przez lata tworzyli wielką historię muzyki, przede wszystkim rocka. Nie bali się oni wychodzić poza ramy jednego gatunku, co skutkowało tworzeniem muzycznych arcydzieł.

„Queen. Królewska historia” pozwala czytelnikowi poznać lepiej jedną z największych w historii kapel muzycznych. Queen zapisało się w historii muzyki, a do dzisiaj słyszymy ich największe utwory w radiu, w filmach czy w internecie. Czasem nie zdając sobie sprawy z tego, że słyszymy głos Freddiego Mercury'ego.

Fani Queen zdawali sobie dobrze sprawę z tego, że członkowie zespołu są niezwykle ciekawymi postaciami. Często były to osoby inne podczas występów na żywo, a inne w strefie prywatnej. Zwłaszcza lider i wokalista – Freddie Mercury – był zupełnie kimś innym w momencie trzymanie mikrofonu w ręku i szaleniu na scenie, a stawał się kim innym kiedy kurtyna opadała.

Dla kogo jest książka „Queen. Królewska historia”? Myślę, że jest ona skierowana zarówno dla fanów zespołu Queen, jak i dla osób dopiero poznających tę kapelę. Osoby śledzące od dawna ten zespół lub też interesujące się jego historią, w tej pozycji też odnajdą ciekawe rzeczy. Zawsze można znaleźć coś nowego, o czym się wcześniej nie wiedziało. Zwłaszcza że ta ekipa grała od lat 70. XX wieku aż do śmierci Freddiego. Był to niezwykle płodny muzycznie zespół.

Nie chce zdradzać, co Mark Blake umieścił w swojej książce, ale częściowo mogę napisać o fabule. To jednak jest to biografia, więc nie ma wielce wymyślnych historii. Autor skupił się głównie na zespole Queen w nurcie ich pracy muzycznej. Nie unika on też wątków prywatnych, ale nie rozwija on ich bardzo mocno. Choć w niektórych poczynaniach Queen konieczne było rozwinięcie historii poza muzycznych, abyśmy mogli zrozumieć dane działanie grupy.

Dla mnie osobiście najlepsze są działy początkowe, w których autor skupiał się na poszczególnych członkach ekipy. Przez znaczny początek książki poznajemy Freddiego Mercury'ego, Briana Maya i Rogera Taylora z czasów ich edukacji.

Dowiadujemy się np. jak późniejszy wokalista Queen trafił do Anglii i Londynu, jak wyglądały początki muzyczne gitarzysty i perkusisty? Jak zbierali doświadczenie? Czym się inspirowali? A na końcu wreszcie jak do kapeli trafił John Deacon i jakim cudem on wytrzymał tyle z resztą ekipy?

„Queen. Królewska historia” pozwala czytelnikowi poznać lepiej jedną z...

Biografia na 10!
Zdecydowanie jedna z najlepszych biografii jaką można przeczytać. Lepsza od nie jednej AUTObiohrafii. Po przeczytaniu kilku stron odrazu widać jak bardzo autor przyłożył się do jej napisania. Zawiera taka ilość różnych bardzo ciekawych anegdot i historii z życia zespołu, że żeby wszystko zapamiętać trzeba by ja przeczytać ze 3 razy. Na plus zdecydowanie, że autor opisując jakaś teorię przedstawia ja z punktu widzenia kilku świadków, dzięki temu czytelnik może sam trochę pogłówkować i stwierdzić jak mogło być naprawdę.
Polecam każdemu, a najbardziej fanom zespołu. Na pewno się nie zawiedziecie! ;)

Biografia na 10!

Mark Blake wykonał tutaj tytaniczną pracę. Przez lata rozmawiał z trzema żyjącymi muzykami grupy, dawnymi członkami zespołu, dokopał się nawet do kolegów ze szkoły Freddiego. Masa jest w tym ciekawostek, nieznanych faktów czy historii, które do tej pory nie ujrzały światła dziennego.
Jednocześnie autor nie popełnia błędu innych biografów zespołu. Nie skupia się tylko i wyłącznie na Freddiem, inni członkowie grupy też mają odpowiednio dużo miejsca. No, co prawda nie tyle co największa gwiazda i frontman, w końcu to on był twarzą zespołu, ale jednak.

No i to niestety tyle z plusów. Poza tymi elementami książka leży. Jej konstrukcja jest dziwna, nieprzemyślana, jakby sklejona na szybko z większych elementów. Pierwsza połowa to początki zespołu, rozciągnięta niemiłosiernie, potem autor sprintem przeskakuje przez kolejne lata. Do tego biografia napisana strasznie topornie, nudno wręcz, musiałem się zmuszać, żeby czytać te napisane bez żadnego polotu fakty. Ale tu nie wiem, może to wina tłumaczenia, nie autora. W każdym razie historia tak barwnego zespołu nie powinna być napisana tak płasko, jak szkolny podręcznik. A biografię da się napisać ciekawie. Autor dodatkowo powołuje się często na tabloidy, które raczej ze sprawdzonych informacji nie słyną. Tak samo cytaty, wrzucone bez żadnego krytycyzmu. Powiela to niestety mity na temat grupy.

Dla fanów – pozycja może być ciekawa, ale trzeba filtrować informacje od autora. Dla wszystkich innych – stanowczo odradzam.

Niezła, rzetelna pozycja, ale nieco się nudzi, nie pochłania się jej

Niezła, rzetelna pozycja, ale nieco się nudzi, nie pochłania się jej

Od zawsze ceniłam muzykę Queen i ucieszyłam się, gdy dostałam tę pozycję w prezencie. Książka musiała trochę poczekać na swoją kolej, ale się doczekała! I cóż mogę powiedzieć. Jestem pod jeszcze większym wrażeniem całego zespołu. Myślę, że po tej lekturze jeszcze bardziej doceniam ich kompozycje, ich złożoność. Jeśli ktoś chce poznać początki zespołu, ścieżki poszczególnych członków, to powinien sięgnąć po książkę Marka Blake'a.

Takiej książki szukałam! Chociaż sam początek jest trochę za długi (ale konkretny!),to cała reszta broni się pięknie. Mnóstwo smakowitych anegdot, solidny przegląd każdego albumu oraz ciekawy styl pisarski, złożyły się na naprawdę świetną książkę. Polecam, nie tylko fanom!

Pół książki w jedno popołudnie przeczytałam, a resztę z równą ekscytacją przeszłam. Trochę brakowało większej ilości cytatów samych członków Queen, aczkolwiek, i tak, całościowo książka ta skrupulatnie opisuje historię zespołu. Początkowo autor skupia się na życiu prywatnym całej czwórki i ich dochodzeniu do stworzenia bytu sceniczno-muzycznego zwanego Queen. Troszkę brakowało w dalszej części książki tej strony prywatnej, która miała mocny wpływ na twórczość zespołu. Co nie zmienia faktu, że książka dostarcza.

Książka pełna nazwisk, nazw i dat.
Biografia w wielkim stylu - w takim, na jaki zasługuje ten zespół.
Queen to moje życie. To odważne słowa, ale po przeczytaniu tej książki i przeżyciu całej fenomenalnej historii jednego z największych zespołów na świecie jestem tego pewna.
Oczywiście wzruszyłam się wiadomo w którym momencie.
"Freddie, chciałeś spełniać swoje marzenia"
Wszystkie piosenki mają swoje miejsce w moim sercu. Sam Freddie to dla mnie wielka gwiazda, showman, kultowa już postać, która narodziła się z nieśmiałego chłopaka z Zanzibaru.
Został gwiazdą, a później legendą.
Odszedł 30 lat temu, jednak wciąż mieszka w sercach wielu osób.
"Let's go, little Queenie"
Nie zapomnę. Śpiewaj dalej. Niech wszechświat usłyszy Twój głos.
"Show must go on"
Wiecie, że ostatnią piosenką, którą nagrał Freddie było "Mother love" - w maju 1991 roku, pół roku przed swoją śmiercią. Nigdy nie powiedział rodzicom o swojej chorobie. Nie chciał, żeby się matrwili.
Biografia jest o całym zespole, nie tylko o jego wokaliście, ale chciałam go tu wyróżnić.
Panuje tu chaos, ale wszystko płynie z serca.
"We are the champions"

Książka pełna nazwisk, nazw i dat.
Biografia w wielkim stylu - w takim, na jaki zasługuje ten zespół.
Oczywiście wzruszyłam się wiadomo w którym momencie.
"Freddie, chciałeś spełniać swoje...

• Biografie
  • Do kupienia