Okładka książki Do samego końca. Peter Grant, Led Zeppelin i pozostali. Opowieść o życiu największego managera rockowego Mark Blake
Mark Blake Wydawnictwo: Kagra biografia, autobiografia, pamiętnik
Bring It on Home: Peter Grant, Led Zeppelin and Beyond
Kagra
2020-02-28
2020-02-28
Anna Cichosz
led zeppelin peter grant rock muzyka biografia

Błyskotka dla fanów starego rocka. Wysokooktanowy suplement diety dla wielbicieli Led Zeppelin oraz koneserów niesportowego trybu życia. Pierwsi znajdą tu malownicze uzupełnienie i uporządkowanie historii ich milusińskich. Drudzy – solidnie udokumentowane potwierdzenie plotek, że seks, używki i rock’n’roll nie zawsze prowadzą do trumny w dwudziestej siódmej wiośnie życia, że balować można dłużej, tyle, że ważne jest towarzystwo na tym przyjęciu.
Brytyjski dziennikarz muzyczny Mark Blake to człowiek o pokolenie młodszy od Led Zeppelin i dwa pokolenia młodszy od swojego – menadżera tego jednego z największych zespołów w historii, Petera Granta. Jednak, jak na dzisiejsze standardy medialne, to zawodnik z epoki kamienia łupanego. Już od pierwszych stron widać, że spędził dziesiątki godzin na wertowaniu starych magazynów popkulturowych w bibliotekach oraz rozmowach z najbliższymi i świadkami czasów oraz wyczynów Granta. Jednak w „Do samego końca” nie ma nic z archiwistycznego nudziarstwa i przesłodzonych gadek szmatek. To naprawdę ostra rock’n’rollowa jazda przyspieszająca jeszcze na licznych zakrętach, które przydarzyły się Grantowi i ludziom, którzy go otaczali. Dynamika opowieści Blake’a jest tak potężna, że nie są w stanie jej zatrzymać (lub choćby spowolnić) liczne meandry przed zeppelinowe – opowieść o świecie brytyjskiej rozrywki lat 50. i 60.
Ale „Do samego końca. Peter Grant, Led Zeppelin i pozostali. Opowieść o życiu największego managera rockowego” to coś więcej niż tylko barwna historia bardzo kolorowej postaci. Mark Blake pisze o monstrum wśród monstrów, gigancie wśród gigantów i człowieku, który cały czas starał się dorosnąć do wyobrażenia o tym, jaki powinien być; o facecie, który był wzorcowym sukinsynem i, jednocześnie, najlepszym, najbardziej lojalnym przyjacielem; o nieustraszonym życiu pełną piersią i, jednocześnie, codziennym strachu, że w jednej chwili utraci się wszystko, co się zdobyło; radości egzystencji w cieniu innych i bólu życia życiem innych; o samotności w tłumie i nieustannym oczekiwaniu na cios ze strony pochlebców.
Blake nie ma wątpliwości, że Peter Grant był największym menadżerem w historii rocka a nawet szerzej – całej muzyki pop. Rzuca nazwiska wielkich i jeszcze większych, którzy – według niego – wzorowali się na jego bohaterze. Ale, jednocześnie, nie boi się postawić tezy, że tak naprawdę Grant był Jankiem Muzykantem showbiznesowego zarządzania, że w jego pracy nie było metody – rządził nim tylko instynkt. Ale może właśnie to, ta instynktowność, zwierzęcość zachować stanowi o jego wielkości. Bo z książki Blake’a wyłania się obraz rock’n’rollowego giganta. I to nie tylko z powodu wielkości kwot, które przenosił w plastikowych reklamówkach. „Do samego końca” to portret człowieka, przy którym nawet ludzie uchodzący za wielkich rockowych frików okazują się drętwymi pozerami.
Opowieść o gargantuicznym menadżerze Led Zeppelin to także ballada o czasie, kiedy rozrywka była jeszcze rozrywką, a nie produktem wykreowanym w wąskich umysłowościach księgowych. Była świetną zabawą nie tylko dla odbiorców, ale i jej twórców. Ci wybitni potrafili się zresztą bawić najlepiej. I choćby dla opisów tego szaleństwa warto tę ksiązkę o największym menadżerze największego, według niektórych, zespołu rockowego ever przeczytać. Choć ryzyko jest spore - można złapać doła – dziś już tak balować potrafią chyba tylko hiphopowcy.

• Led Zeppelin
  • Biografie
  • Biografie muzyków, etc.
  • UK/Anglia 💂
  • Gdańsk 001 Manhatan