Książka Roku 2018

On, Strejlau

Wydawnictwo: Sine Qua Non
On, Strejlau
0tommy

Wyrusz w fascynującą podróż przez życie trenerskiej legendy! W środowisku budzi szacunek. Stacje telewizyjne ustawiają się w kolejce po trzy zdania komentarza do każdej wiadomości ze świata futbolu. Jego głos eksperta zna prawie każdy telewidz. Wydaje się nie do zastąpienia, ale był przeważnie obcym, który nie pasował do układanki w naszej piłce. Za inteligentny i za uczciwy. Do tego...

Wyrusz w fascynującą podróż przez życie trenerskiej legendy!

Wydaje się nie do zastąpienia, ale był przeważnie obcym, który nie pasował do układanki w naszej piłce. Za inteligentny i za uczciwy. Do tego niepijący alkoholu. Ktoś taki był i jest z definicji podejrzany. Bez wahania zabierał głos w różnych gremiach, zawsze gdy nie zgadzał się z jakąś tezą. Nie kalkulował, co mu się opłaci. Do dziś jest romantykiem futbolu. Do bólu logicznym.

Rzadko mówiono o nim w towarzystwie per Andrzej. Raczej Strejlau. Z dodatkiem – ON. Dziwne nazwisko dziwnego faceta… Teraz, po trzech ćwiartkach wieku spędzonych przy piłce, przyszedł czas rozliczenia.

Dwóch dobry znajomych spotkało się i zaczęło rozmawiać, a z konwersacji wyszedł niezwykle porywający wywiad-rzeka. Współpraca Strejlaua i Chromika była gwarantem dokładności i merytoryki, a efekt finalny przerósł najśmielsze oczekiwania.

Rodzinne losy, kulisy sukcesów drużyny Kazimierza Górskiego, korupcja w futbolu i podłoże konfliktu z Jackiem Gmochem – nie tylko o tym opowiada z charakterystyczną dla siebie swadą. To czyta się tak, jakby się słuchało kolejnego komentowanego przez niego meczu!

źródło opisu: www.wsqn.pl

źródło okładki: www.wsqn.pl

Balcar | 2018-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2018

Jeśli ktoś lubi mecze komentowane przez Andrzeja Strejlaua, to po lekturze książki-wywiadu, jego postać z pewnością polubi jeszcze bardziej. Trener jawi się jako osoba niezwykle inteligentna, elokwentna i charyzmatyczna. Bezpartyjny, niepijący, ten obcy spoza wszelkich układów, ale mimo wszystko szanowany przez rzesze sympatyków futbolu w Polsce. Poza piłką nożną, w książce sporo jest również o życiu prywatnym trenera. Przeczytamy o jego młodości, początkach w boksie, piłce ręcznej czy żonie Marii. Część futbolowa koncentruje się już na "przygodach" trenerskich. Są opowieści z reprezentacji, Islandii, Grecji czy Chin, gdzie Strejlau trenował zespoły klubowe. Raczej mało jest o współczesnym futbolu, chociaż trochę miejsca poświęcono na wizje taktyczne trenera. Wydawało mi się podczas lektury, że Strejlau dość bezpiecznie odpowiada na pytania, to raczej Chromik więcej ujawnia ciekawostek w swoich pytaniach. No i rozumiem, że Andrzej Strejlau to gwiazda Twittera (sam go obserwuję),...

Northman | 2019-01-22
Przeczytana: 15 stycznia 2019

Trzy ćwierćwiecza przy futbolu.

Jedna z niewielu postaci rodzimego futbolu, która jest powszechnie szanowana. Doświadczony trener, działacz, komentator sportowy, gwiazda twitterowych - przeważnie trafnych - komentarzy. Wywiad-rzekę z Andrzejem Strejlau przedstawia on sam wraz z Jerzym Chromikiem.

Trzy ćwierćwiecza - mniej więcej tyle czasu Andrzej Strejlau spędził w różny sposób, mniej lub bardziej, przy futbolu. Jest więc o czym pisać w niniejszej książce. Książce tym bliższej czytelnikowi, że napisanej w formie wywiadu-rzeki, a zatem wypowiedzi głównego bohatera będą z całą pewnością czymś znajomym (nie ma się bowiem co czarować, że po tę pozycję sięgnie ktoś, kto Pana Andrzeja nie kojarzy). Elokwencja, inteligencja, trafność osądów, wyważone komentarze - wszystko to, za co dziś Andrzej Strejlau jest lubiany jako komentator znajduje odzwierciedlenie na kolejnych stronach książki.

Biografia Strejlaua to jednak nie tylko obecny etap w roli komentatora. Starsi zapewne wiedzą, a...

Bartek | 2018-11-03
Przeczytana: 02 listopada 2018

Książka wciągająca niczym komentarz piłkarski bohatera. Rozmowa w zasadzie dwójki przyjaciół pełna humoru, ciekawych historii i wspomnień podanych z charakterystyczną dla Andrzeja Strejlaua swadą. Główna postać tego wywiadu - rzeki, co niezwykle ważne, nie jest sfrustrowanym, starszym panem, zachowuje spokój i obiektywizm, nie oskarżając wprost nikogo, nawet ewidentnie nielubianego. Jeśli ktoś szuka taniej sensacji, na tej książce się raczej zawiedzie. Jeżeli ceni wciągające, ciekawie podane wspomnienia, człowieka, o którym mówią "narkoman futbolu", nie powinien ani chwili zwlekać z zakupem. Ostrzegam - lepiej nabyć przed dniem wolnym od pracy, bo nie sposób się oderwać od lektury.

książek: 1913
Iwona | 2019-01-03
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 02 stycznia 2019

Nie przepadam za piłką nożną, ale wywiad-rzeka z jedną z legend sportu to naprawdę dobrze spędzony czas.
Czyta się szybko i przyjemnie. Pełna anegdot i nieznanych historii. Dużym plusem są zdjęcia.
Dla takiego laika jak ja niektóre opowieści zza kulis tego sportu to wielka gratka.
Pozycja dla każdego fana piłki nożnej, ale i dla takich amatorów jak ja ;)
Polecam :)

RealAnia | 2018-11-20

Jego charakterystyczny głos zna chyba każdy kibic w naszym kraju. Andrzeja Strejlaua, bo o nim mowa, zwykle słuchamy, natomiast za sprawą książki „On, Strejlau” możemy także przeczytać o życiu byłego trenera, które nieprzerwanie jest związane z futbolem.

„Język piłki jest uniwersalny.”

Najnowsza książka Wydawnictwa SQN to wywiad-rzeka, a właściwie rozmowa dwójki przyjaciół. Czytając tę pozycję można odczuć, że Andrzej Strejlau i Jerzy Chromik bardzo dobrze się znają. Żartują, ironizują, a nawet sobie dogryzają. Książkę czyta się dobrze, a także szybko. Tekst został ubogacony wieloma ciekawymi fotografiami, więc kolejne strony mijają jedna za drugą.

Lektura rozpoczyna się od wspomnienia korzeni i pochodzenia Andrzeja Strejlaua, później chronologia wydarzeń zostaje zaburzona. Poszczególne wątki się przelatają, a niektóre kilka razy są powtarzane. Autorzy poruszają różne tematy, więc czytelnik ma okazję poznać trenera Strejlaua nie tylko od strony zawodowej. Teraźniejszość miesza...

Piczi | 2019-01-17
Przeczytana: listopad 2018

Wywiad-rzeka - czasami ten gatunek jest "przesadzony". Nie w tym przypadku. Tu naprawdę Chromik i Strejlau zabierają nas do swojej łódki z odrobiną uszczypliwości, gromadą mądrych słów, szczyptą wymiany zdań i dodatkiem humoru. Książka powstawała trzy lata, czuć w niej, że panowie są ze sobą za pan brat. Były i momenty, w których żałowałem, że jakiś wątek się całkowicie urywa i zmierza w inną stronę. Dużo o konflikcie z Gmochem, korupcji, miłości do małżonki, pracy komentatora i o... twitterze.

Damian J | 2018-12-05
Przeczytana: 04 grudnia 2018

Wywiad rzeka z trenerem, który w polskiej piłce jest od zawsze. Do przeczytania w dwa wieczory. Są momenty, gdzie się uśmiechniesz, ale są i takie przy których poczujesz się lekko znudzony. Szkoda, że w niektórych kwestiach trener nie chciał bardziej się otworzyć i powiedzieć trochę więcej. Oczekiwałem też więcej anegdot z szatni i zaplecza telewizyjnego studia. Dla fanów Andrzeja Strejlaua pozycja obowiązkowa.

Krzysiek | 2018-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2018

Oni. Mistrzowie słowa, taktu i wyczucia stylu. On - wyobcowany przez środowisko, a jednak tego przez nie poważany. Wywiad rzeka, który musi doczekać się kontynuacji, autorzy mają jeszcze za dużo wątków do ruszenia aby skończyć na tej jednej książce.

Maciek Matwiej | 2018-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2018

Fantastyczny człowiek, fascynująca opowieść. "On, Strejlau"; On, trener; On, dżentelmen; On, człowiek z pasją; On, profesjonalista. Doskonały wywiad legendy sportowego dziennikarstwa z legendą krajowego futbolu. Doskonała pozycja dla każdego. Gorąco polecam!

utu13 | 2018-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2018

Czyta się niezwykle przyjemnie.
Rozmowa ta jest umiejętnie prowadzona przez autora, który zadał
sobie duży wysiłek aby przez Pana Trenera nie zostać pokonany
w orężu słownym.
Tematy dotykają najróżniejszych spraw od korupcji przez
konflikt z Gmochem, aż do komentowania spotkań w internecie.

Ps. To już zupełnie inny poziom, oraz znak naszych czasów kiedy
w książce o osobie "historycznej" zacytowane jest tak wiele
treści z Twittera.