Podróż do Carcassonne. Tom II

Okładka książki Podróż do Carcassonne. Tom II Agnieszka Janiszewska
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Podróż do Carcassonne. Tom II
Agnieszka Janiszewska Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Podróż do Carcassonne (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Podróż do Carcassonne (tom 2)
Novae Res
2019-08-23
2019-08-23

Marzenia, które pozwalają przetrwać

"Podróż do Carcassonne" to moje pierwsze zetknięcie z książkami autorstwa Agnieszki Janiszewskiej. Bardzo mi się podobało!
Opowieść jest podzielona na dwie części, nie jest jakaś monumentalna, jak bywa z rodzinnymi historiami. Jednak w tych cienkich książeczkach zawiera się wszystko czego oczekuję od dobrej powieści.
Historia rodziny Leszczyńskich oraz Natalii Moor i jej córki Iwony, choć podobna do tylu innych banalnych romansów, relacji typu wyższe sfery versus panna z nizin społecznych, została przez autorkę napisana tak pięknym językiem, że chyba to szczególnie podobało mi się w tej książce. Nie mogłam się oderwać od lektury i pochłonęłam całość w dwa dni. Agnieszka Janiszewska udowadnia, że dobra powieść nie musi zapełniać tysiąca stron. Na pewno sięgnę po inne książki autorki, a "Podróż do Carcassonne" szczerze polecam.

Historia rodziny Leszczyńskich oraz Natalii Moor i jej...

Dobra kontynuacja pierwszego tomu chociaż wydaje się mniej burzliwa. Lubię gdy tajemnice wychodzą na jaw i zakończenie ich jest szczęśliwe. Tutaj zakończenie trochę mnie rozczarowało, spodziewałam się czegoś bardziej spektakularnego. Niemniej jednak cała historia jest ciekawa a pióro autorki bardzo przystępne. Fajna pozycja obyczajowa.

Druga część sagi. Te książeczki są cienkie i nie wiem czemu zostały podzielone.
Ta część jest bardzo wzruszająca. Poznajemy dalsze losy, nadal z perspektywy kilku bohaterów, postaci z pierwszego tomu. Rozpoczynamy na drugiej wojnie światowej, a kończymy na latach 50-tych ubiegłego wieku.
Bardzo dobrze napisana książka. Dużo emocji. Najpierw córka głównej bohaterki mnie drażniła, następnie drażnił mnie Ksawery ;-) każda z postaci jest wyrazista i ma swój charakter. Bardzo dobrze zostały one poprowadzone. Czyta się szybko. Polecam!

Druga część sagi. Te książeczki są cienkie i nie wiem czemu zostały podzielone.

Losy rodziny Leszczyńskich są rozciągnięte w czasie i obserwujemy ich życie na przestrzeni trzydziestu lat. Poznajemy historie Natalii Moore, która uwikłana w romans z zamożnym mężczyzną z innej sfery, musi ponieść tego konsekwencje. Trudne życie samotnej matki jest również przedstawiana oczami jedenastoletniej córki, a później już dorosłej dziewczyny, co daje zupełnie inne spojrzenie na całą historię.

Możemy się spodziewać dużo emocji i poszarpanych więzów rodzinnych. Miłość matki do syna, okazuje się być zbyt natarczywa, chęć kontroli nad nim, dominuje inne uczucie. Kontakty między kuzynami, rodzeństwem nie zawsze są przyjacielskie. Głęboka relacja matki z córką, ich samotne życie jest pełne wyrzeczeń, wzruszeń i matczynego strachu o swoją latorośl.

Autorka opisuje losy ludzi, którzy borykają się nie tylko z rodzinnymi problemami, tajemnicami, ale i walczą o przetrwanie w czasie wojny. Pięknie napisana historia z wojną, która się wdziera w codzienny spokój. Doskonale oddaje rozterki w owych czasach młodych ludzi, którzy szanując wartości patriotyczne, miotają się między tym, co słuszne dla kraju, a tym co dobre dla bliskich. Każda książka z historią w tle, uzmysławia mi, jak wojna jest okrutna i mam wrażenie, że nie ma wygranych, tylko sami przegrani.

Przyjemna opowieść umieszczona w tak strasznych czasach. Polecam!!!

Przyjemna opowieść umieszczona w tak strasznych czasach. Polecam!!!

Drugi tom okazał się trochę ciekawszy, ale ogólnie książka mnie nie zachwyciła.

Drugi tom okazał się trochę ciekawszy, ale ogólnie książka mnie nie zachwyciła.

Podróż do Carcassonne - to kolejna saga rodzinna pióra Agnieszki Janiszewskiej. To poruszająca historia o miłości, o relacjach rodzinnych , o konsekwencjach podjętych decyzji, o tajemnicach skrywanych latami, o błędach młodości i prawdziwym życiu. A to wszystko dzieje się z trudnymi wydarzeniami, przedstawionymi w tle miedzy wojennej, okupowanej i powojennej Warszawy, Krakowa a także wiejskiej posiadłości Pobierowo na Mazowszu. Kolejna powieść, którą gorąco polecam!!!

Solidna kulminacja i rozsądne zamknięcie wątków z pierwszej części. Podobno autorka jest nauczycielką, może dlatego miałam wrażenie że chce wyłożyć w książce pewne życiowe lekcje - o dojrzałości, poświęceniu, wybaczeniu, pokorze. Mimo wielu ciężkich tematów, książka zgrabnie napisana, czyta się lekko i dużo przyjemniej niż pierwszą część.

Fajna odskocznia od codzienności i podróż w przeszłość

Fajna odskocznia od codzienności i podróż w przeszłość

Szeroko zakrojona panorama obyczajowo - historyczna Warszawy i Krakowa począwszy od lat 20. po lata 50. XX wieku, ze szczegółowo odrysowanymi sylwetkami arystokratycznej rodziny postawionej przed trudnymi wyzwaniami nie tylko rodzinnymi, ale i nowego systemu politycznego kraju i porządku świata. Na tym tle czytelnik poznaje zawiłe i dramatyczne losy Natalii i jej nieślubnej córki Iwony.

Agnieszka Janiszewska Podróż do Carcassonne. Tom II Zobacz więcej