Imię wroga

Okładka książki Imię wroga Mirosława Kareta
Okładka książki Imię wroga
Mirosława Kareta Wydawnictwo: WAM Cykl: Saga rodu Petrycych (tom 5) literatura obyczajowa, romans
Saga rodu Petrycych (tom 5)
WAM
2019-10-30
2019-10-30

Niezwykłe zakończenie sagi. Wspaniała, pełna wydarzeń i zwrotów akcji lektura. Dzieje Polski, przemiany obyczajowe i polityczne, w tle wielka historia. A do tego dalsze losy rodziny Petrycych.

Spotkamy się ze znanymi już z poprzednich tomów bohaterami. Każdy z nich wniesie coś do akcji, niejeden ukaże skrywane dotąd oblicze. Na nudę narzekać nie można, ciągle pojawiają się nowe okoliczności, a odpowiedzi na pytania mnożą tylko kolejne wątpliwości. Nie warto wyrywać do przodu lub się zniechęcać. Na wytrwałego czytelnika czeka nagroda w postaci wyjaśnienia wielu faktów, zamknięcia wszystkich wątków.

Polecam serdecznie zarówno tą część, jak i całość opowieści o Maksymilianie i jego rodzinie.

Sprawiedliwość zwyciężyła, nareszcie rodzina Petrycych,
po wielu nieprzyjemnościach i strachu o życie, zazna spokoju.
Bardzo interesujący cykl, z przyjemnością przeczytałam o wytrwałości
w wyjaśnianiu tajemnic z przeszłości i radzeniu sobie z nimi
w życiu bieżącym. Wsparcie rodziny i przyjaciół jest tu bardzo istotne.
Brawa dla autorki za udokumentowanie historyczne!

Sprawiedliwość zwyciężyła, nareszcie rodzina Petrycych,
po wielu nieprzyjemnościach i strachu o życie, zazna spokoju.
Bardzo interesujący cykl, z przyjemnością przeczytałam o wytrwałości
w wyjaśnianiu tajemnic z przeszłości i radzeniu sobie z nimi
w życiu bieżącym. Wsparcie rodziny i przyjaciół jest tu bardzo istotne.
Brawa dla autorki za udokumentowanie historyczne!

Ostatni tom nie spełnił moich oczekiwań. Spodziewałam się czegoś innego. W mojej ocenie watek żydowski bardzo naciągany.

Piękny koniec sagi o Petrycych:)

Piękny koniec sagi o Petrycych:)

"Może tak już jest, że trzeba dosięgnąć dna, żeby się odbić. Może dopiero wtedy człowiek zaczyna doceniać małe rzeczy." (str.35)

Jest to piąta i ostatnia część historii rodziny Petrycych. Życie ich boleśnie doświadczyło, wiele przeszli. Teraz panuje względna stabilizacja. Wiele rzeczy wróciło do normy, wiele się wyjaśniło, ale nad niektórymi trzeba jeszcze popracować. Doktor po przejściu zawału musiał zwolnić tempo. Prowadzić zdrowy tryb życia, unikać stresu, zrezygnować z osobistych ambicji. Zmienił pracę, zrezygnował z habilitacji, zrzekł się mandatu radnego. Jednak demony z przeszłości go nie opuszczały. Jego żona Marysia po urodzeniu dziecka z wadą genetyczną wraca do pracy, gdzie zmaga się z problemami nowo utworzonej spółki pracowniczej i prywatyzacją biura.

Praca zawodowa, obowiązki nad wymagającym szczególnej opieki nowym członkiem rodziny nie sprzyjały bliskości małżonków. Po przebytych przejściach zachowywali dystans, nie było między nimi czułości i tej więzi, która ich łączyła. Cierpiały na tym dzieci. Starsze co prawda wyfrunęły z domu, lecz zostało dwoje nastolatków w fazie przechodzącego buntu. Po długiej nieobecności zjawia się w domu najstarszy syn z dziewczyną. Wreszcie między ojcem i synem dochodzi do szczerej rozmowy. Wychodzą na jaw rzeczy, które oboje długo w sobie tłumili, więc przyszła pora na wyjaśnienia, usprawiedliwienia i dogadanie się. Marysia po rekonstrukcji zakładu pracy, po przejściowych kłopotach coraz lepiej sobie radzi. Odzyskuje wiarę w siebie i ludzi. Ma nowe, ciekawe pomysły, a jej strategia zaczyna przynosić zyski.

Dom Petrycych tętni życiem, ciągle ktoś się w nim pojawia, przyjaciele, dalsza rodzina i obcy lecz wszystkim mieszkańcom wychodzi to na dobre. Sympatyczna ciocia z Anglii Pelagia podjęła życiową decyzję, opuszczając na zawsze swój kraj i postanawia zamieszkać w Krakowie. Jest to przeurocza staruszka, lubiąca zmieniać kolor włosów w zależności od sytuacji, z poczuciem humoru, która wiele wniosła pozytywnego w życie rodziny i bardzo ich wspomogła. Nie należy zapominać o wiernej przyjaciółce Jance, która miała siódmy zmysł i zawsze zjawiała się w trudnych dla rodziny momentach niosąc pomoc i znajdując pozytywne rozwiązania. Poznajemy też tragiczną historię jej przodków.

Doktor nie potrafi wieść spokojnego trybu życia i znowu podejmuje walkę ze złem. Nad jego rodziną zbierają się czarne chmury, ktoś im grozi. W końcu poznaje swojego wroga. Zżyłam się z bohaterami powieści, kibicowałam im, współczułam, przeżywałam ich dramaty i rozterki, cieszyłam się razem z nimi z ich małych radości i sukcesów.

Drugim wątkiem jest historia piątki żydowskich przyjaciół mieszkańców krakowskiego sierocińca, w którym o ile tak można powiedzieć o sierotach byli szczęśliwi do momentu wybuchu wojny. Później przyszło najgorsze. Utworzenie getta, liczne akcje wysiedlania Żydów, grabieże i mordy. Świadkami tego wszystkiego są nastoletni bohaterowie. Kiedy dochodzi do likwidacji sierocińca muszą uciekać. Przetrwali dzięki pomocy życzliwych ludzi. Ich droga do wolności okupiona była cierpieniem, bólem, poniżeniem i śmiercią części z nich. Walczyli w ruchu oporu, co na chwilę zmieniło ich życie i postrzeganie świata. Walczyli z ukrycia z wrogiem, licząc się z utratą życia, lecz byli dumni z tego co robili. Później trafiali do kolejnych obozów, przeżywając gehennę. Kiedy wojna dobiegała końca byli świadkami zacierania zbrodni przez okupanta. Przekonali się o sile przyjaźni, która pozwoliła im przetrwać trudne chwile.

Ciągle mi czegoś brakuje nie takiego końca sagi się spodziewałam i chętnie przeczytałabym kolejną cześć ktorej nie będzie :(

Oceniam wysoko jak zwykle za wiedzę historyczną, spójność wątków, ciekawe rozwiązania, ale z drugiej strony cieszę się, że skończyłam tę sagę. Muszę odpocząć od wielotomowych historii. 🙂

Ostatnia i zarazem najlepsza część, w mojej ocenie, sagi rodu Petrycych. Wspomnienia z czasów wojny są momentami przerażające, jednak prawdziwe, oparte na faktach. Autorka umieszcza w fabule wiele faktów i prawdziwych postaci historycznych, co czyni książkę bardzo wartościową. Doskonała lekcja historii, szczególnie Krakowa i okolic. Polecam

Genialna saga o krakowskiej rodzinie Petrycych na tle wydarzeń XX wieku z naciskiem na czasy wojenne i okres transformacji ustrojowej. Świetnie i ciekawie napisana, z doskonałym i dopracowanym rysem historycznym.
Jestem zachwycona i polecam!

Jestem zachwycona i polecam!

Dobra, pięknie historycznie opracowana - zarówno ta bardziej jak i mniej odległa historia. Wciągająca chyba najbardziej z sagi. W rodzinie Petrycych dzieje się wieeeele i dobrego i mniej dobrego.