La Jeune fille et la nuit

Wydawnictwo: Calmann-Lévy
francuski
Galahad

Un campus prestigieux figé sous la neige Trois amis liés par un secret tragique Une jeune fille emportée par la nuit Côte d’Azur - Hiver 1992 Une nuit glaciale, alors que le campus de son lycée est paralysé par une tempête de neige, Vinca Rockwell, 19 ans, l’une des plus brillantes élèves de classes prépas, s’enfuit avec son professeur de philo avec qui elle entretenait une relation...

Un campus prestigieux figé sous la neige
Trois amis liés par un secret tragique
Une jeune fille emportée par la nuit

Côte d’Azur - Hiver 1992
Une nuit glaciale, alors que le campus de son lycée est paralysé par une tempête de neige, Vinca Rockwell, 19 ans, l’une des plus brillantes élèves de classes prépas, s’enfuit avec son professeur de philo avec qui elle entretenait une relation secrète. Pour la jeune fille, « l’amour est tout ou il n’est rien ».
Personne ne la reverra jamais.

Côte d’Azur - Printemps 2017
Autrefois inséparables, Fanny, Thomas et Maxime – les meilleurs amis de Vinca – ne se sont plus parlé depuis la fin de leurs études. Ils se retrouvent lors d’une réunion d’anciens élèves. Vingt-cinq ans plus tôt, dans des circonstances terribles, ils ont tous les trois commis un meurtre et emmuré le cadavre dans le gymnase du lycée. Celui que l’on doit entièrement détruire aujourd’hui pour construire un autre bâtiment.

źródło opisu: http://calmann-levy.fr/livre/la-jeune-fille-et-la-nuit-9782702163634

źródło okładki: http://calmann-levy.fr/livre/la-jeune-fille-et-la-nuit-9782702163634

na_marginesie_ksiazk | 2019-08-25
Przeczytana: 19 sierpnia 2019

Przeszłość. Bardzo często ją rozpamiętujemy. Lubimy wracać do cennych momentów sprzed lat, by przeżyć je na nowo, by przypomnieć sobie jacy byliśmy wtedy i w jakim momencie swojego życia jesteśmy teraz. Nie zawsze jednak wracamy do tylko tych miłych wspomnień, zdarza nam się roztrząsać te bardziej niechlubne wydarzenia z naszego życia, analizować je by więcej tego typu błędów nie popełniać. Kolekcjonujemy wspomnienia, by dawały nam siłę do codziennego stawiania czoła rzeczywistości, to one dają nam motywację do dalszych działań. Bywają i tacy którzy najchętniej pogrzebali przeszłość w najgłębszym możliwym miejscu. Niestety nie zawsze jest to możliwe, czasami przeszłość nie tylko nie pozwala o sobie zapomnieć, ale wreszcie puka do naszych drzwi w najmniej spodziewanym momencie.

Kiedyś nierozłączni Thomas i Maxime nie kontaktowali się ze sobą od czasów szkolnych. Spotykają się dopiero na zjeździe absolwentów, organizowanym z okazji obchodów pięćdziesięcioletnia ich dawnego liceum....

matram | 2019-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2019

„Zjazd absolwentów” to thriller psychologiczny, którego narratorem i głównym bohaterem jest alter ego autora. Książki Musso pełne są wątków autobiograficznych, chociaż, jak autor podkreśla w posłowiu, „życie Thomasa jest życiem Thomasa, a nie autora – koniec kropka”. Czy aby jednak nie zbyt usilnie tłumaczy się swoim czytelnikom? ;) Czyżby coś było na rzeczy? Żarcik – w pełni akceptuję, że to fikcja literacka stworzona dzięki wyjątkowo bogatej wyobraźni pisarza. Jednak fikcja mało prawdopodobna, chociaż realna. W jednym na milion przypadków mogło tak być…

Jak już wspomniałam, protagonistą „Zjazdu absolwentów” jest pisarz, który zmuszony sytuacją w końcu wyjątkowo postanawia przyjechać do Francji ze Stanów, by podczas imprezy organizowanej przez szkołę spotkać się ze znajomymi z dawnych lat. Przyczyną, dla której zmienił zdanie jest tajemnica z przeszłości, która na zawsze zmieniła życie Thomasa oraz jego przyjaciela Maxima. Okazuje się jednak, że osób, na które zgubny wpływ miały...

Magdalena | 2019-08-24
Przeczytana: 23 sierpnia 2019

Po przeczytaniu "Rana" Wojciecha Chmielarza miałam duże oczekiwania do kolejnej książki i poprzeczka była wysoko. "Zjazd absolwentów" jest dobry, ale Chmielarza czytało mi się o wiele lepiej :)

Malwi | 2019-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2019

Zjazd absolwentów" to niezwykle intrygujący thriller, który od pierwszych stron zaciekawia wątkiem kryminalnym. Tajemnica zniknięcia młodej dziewczyny, zaczyna powoli przeradzać się w łańcuszek zdarzeń, które trudno przewidzieć. Wmieszane są osoby, które trudno podejrzewać o współudział. Wątek miłosny jest również wielkim zaskoczeniem.
Autor powoli odsłania przed czytelnikiem kolejne karty, wprowadza nową intrygę, zaburza obraz rodziny. Tajemnice ukazane w tej powieści wciągają i chce się jak najszybciej poznać ich rozwiązanie.

Zakończenie rozczarowuje. Czy autorowi zabrakło pomysłu na bardziej moralne rozstrzygnięcie? Szkoda, bo cała intryga jest prowadzona perfekcyjnie i po zakończeniu można się było spodziewać fajerwerków. Jak mówią młodzi "żarło, żarło i zdechło".

Przeczytana: 03 sierpnia 2019

Musso jak zwykle stanął na wysokości zadania i dał mi kryminał, który lubię. Taki nie bardzo straszny, ale za to z wieloma wątkami, które sprawiały, że musiałam trochę pogłówkować, aby rozwiązać zagadkę. Jak już myślałam, że wiem, to nagle okazywało się, że wcale nie wiem, bo pojawiał się kolejny wątek.

Powroty do przeszłości są trudne, a dla niektórych bardzo trudne.

Katarzyna | 2019-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2019

Mam wrażenie,że jest moda na Guillaume Musso. Wszędzie spotykam wiele jego książek, które są chętnie kupowane i czytane. Bardzo się cieszę z tego powodu, choć przeczytałam zaledwie dwie, to mogę polecić je z czystym sumieniem. Świetnie się czyta, zrozumiała zawartość powieści, rewelacyjny pomysł na kryminał. Zachęcam do sięgnięcia po ten egzemplarz.
Thomas i Maxime zostali zaproszeni na zjazd absolwentów do liceum,w którym zdobywali wiedzę i nie tylko. Zatrważający był fakt,że budowa nowego kompleksu, miała powstać na starych, istniejących jeszcze budynkach. To w murach hali sportowej, znajdowała się straszna historia, która zmieniła całe ich dorosłe życie. Thomas jako syn mądrych wykładowców, był prymusem klasowym. Dobrze ułożony,lubiany wśród uczniów. Serce wypalała mu jednak obojętność pewnej dziewczyny.
Vinca Rockwell była młodą, śliczną, zagubioną uczennicą. Jedynaczka z bogatej rodziny,z elity intelektualnej. Madra i olśniewająca, przyciągała jak magnes. Chłopcy szybko...

Sebastian Woźniak | 2019-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2019

Dobrnąłem do połowy. Fatalnie napisana i pełna banałów książka. To moje drugie i ostatnie podejście do Pana Musso.

Herbatkow87a | 2019-08-23
Na półkach: Przeczytane, Recenzenckie
Przeczytana: sierpień 2019

Sięgając po “Zjazd absolwentów” spodziewałam się dobrej lektury i taką też otrzymałam. Już od pierwszych stron moja ciekawość została rozbudzona.
Thomas, który jest jednocześnie narratorem pierwszoosobowym, po 25 latach przyjeżdża na Lazurowe Wybrzeże, do miejsca gdzie dorastał. Powodem przyjazdu jest zjazd absolwentów Liceum Saint-Exupery’ego oraz spotkanie z dawnym przyjacielem, z którym teraz łączy go jedynie straszna tajemnica. Sekret, który oboje skrywają przez wiele wiele lat dotyczy zwłok zamordowanych w jednej ze ścian hali sportowej, która na dniach ma zostać wyburzona i zastąpiona nowoczesną Szklaną Wieżą. Podczas zjazdu powracają także wspomnienia o pięknej Vince, która zaginęła bez śladu w tym samym czasie co tragiczne wydarzenia. Thomas był jej najlepszym przyjacielem i do tej pory nie może się pogodzić ze zniknięciem Vinki. Co stało się z dziewczyną? Czyje zwłoki zostały zamurowane w budynku hali sportowej? Czy prawda ujrzy światło dzienne?
Jedno jest pewne, z tą...

Cooki | 2019-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2019

Nie wiem jak G. Musso to robi, że jego książki są tak intrygujące. Te pisarz ma morze pomysłów, które nigdy nie zawodzą czytelnika. Czekam na następną pozycje

Karolina | 2019-08-23
Na półkach: Przeczytane, Książki 2019
Przeczytana: 22 sierpnia 2019

Bardzo dobra, nie za długa nie za krótka. Książka nie nudzi a to bardzo ważne. "Zjazd absolwentów" to moja pierwsza przeczytana książka tego autora i na pewno sięgnę po inne.