In vitro. Rozmowy intymne

Prószyński i S-ka
2019-05-14
2019-05-14
in vitro

Test wrażliwości. Ile kresek?

Potrzeba nam w Polsce książek o in vitro. Rozmowy bardzo różne, niektóre świetne merytorycznie, niektóre bardziej emocjonalne. Natomiast rozmowa z psychoterapuetą okropna, strasznie stereotypowa, aż sprawdziłam, czy ten człowiek naprawdę jest terapeutą (i niestety tak). Rozdział z dominikaninem pominęłam po 2 stronach, bo nie dość, że pierdzieli kocopoły, w których jest dużo słów, ale zero treści, a jak już jest treść to pogardliwa. Nie widzę w ogóle sensu jego obecności tutaj. Ogółem warto przeczytać z pominięciem tych 2 rozdziałów, bo szkoda życia.

Temat in vitro nie dotyczy mnie bezpośrednio, niemniej jednak bacznie obserwuje jak wygląda sytuacja demograficzna w naszym kraju. A wygląda naprawdę dramatycznie. Mam dziecko urodzone w 2023 roku, w którym urodziło się rekordowo mało dzieci. Problem niepłodności dotyka wiele par, a będzie ich jeszcze więcej. Dzięki tej książce dowiedziałem się jak wygląda ten proces. Moim zdaniem mogłoby być więcej rozmów z rodzicami, którzy przeszli procedurę bo na ponad 250 stron książki było ich mało. Wypowiedź dominikanina to jedna wielka papka teoretycznie biblijna, ale merytorycznie nie powiedział nic co mogłoby obronić stanowisko kościoła.
In vitro to cud, nie mam co do tego wątpliwości.

Książka przedstawia procedurę in vitro z różnych perspektyw: pacjentów, lekarzy, pielęgniarek, kościoła. Pozwala spojrzeć na tę procedurę holistycznie, co przede wszystkim przyczynia się do lepszego zrozumienia samego problemu niepłodności, uczy empatii. Ważne zdanie, które wyniosłam z tej książki, to "oczywista oczywistość", że aby coś ocenić, trzeba najpierw zrozumieć. A żeby zrozumieć, trzeba być świadomym, otwartym na wiedzę. Dopiero później możemy to zaakceptować lub nie. Ze swojej strony polecam, książka ma przyjemną formę, przyjazny język. Osobiście chętnie zapoznałabym się z kolejnymi historiami pacjentów, czułam trochę niedosyt, choć to bolesna lektura.

Myślę, że to pozycja warta przeczytania, w szczególności dla tych na początku drogi diagnozowania i zetknięcia się z problemem niepłodności. Znajduje się tutaj wiele wywiadów, szczerych rozmów z parami, specjalistami, a także osobą duchowną.

Ten wywiad akurat najbardziej mnie dotknął. Wspomniany duchowny wspiął się już na same wyżyny swoich filozoficznych przemyśleń, tyrad i jałowych wywodów. Siedząc w ciepłym fotelu, gdy Pani gospodyni podaje kolejne posiłki czy wydaje czystą, wyprasowaną odzież, ma czas na studiowanie filozofów, pism, ksiąg, a potem żenującymi cytatami, podchodzi dorosłego człowieka, żeby wątpił w swoją wolną wolę i rozum. Krytykuje lekarzy, którzy są wręcz pyszni i stawiają się w pozycji Boga. "obie strony wobec faktu niemożności powołania do istniania dziecka, próbują ograć rzeczywistość". A może to szansa, a nie ogranie? Szkoda słów :)

Dobrze, że Pani MRM we wstępie wymieniła osoby, które pomagały jej przy pisaniu i redagowaniu tej książki. Z pewnością sama nie byłaby w stanie tak kompleksowo zaopiekować się tematem. Jednakże poczuła misję i chęć szerszego rozmawiania o in vitro, za co serdeczne podziękowania. Nie jest to łatwy temat, warto rozważyć za i przeciw, poczytać i zastanowić się czy to dla Ciebie.

Myślę, że to potrzebna książka. Wszystkiego w niej po trochu: opisów sytuacji osób zmagających się z tym "problemem" opisy popularnonaukowe. Wszystko napisane przystępnym, zrozumiały językiem... o prawie wszystko...... Duże rozczarowanie związane z rozdziałem napisanym przez przedstawicieli kościoła, język tych odpowiedzi, lawirowanie wokół odpowiedzi bez odpowiedzi wprost.. brawo! miałam poczucie, że ten Pan byłby świetnym rzecznikiem prasowym wielkiej korporacji...

Książka dla każdego, zarówno zwolenników jak i przeciwników. Przede wszystkim objaśnia różnice między NIEPŁODNOŚCIĄ a BEZPŁODNOŚCIĄ, których mam wrażenie większość ludzi nie rozumie. Ponadto ukazuje zabieg In Vitro z różnych perspektyw, jego powodzenie i niepowodzenie, a także historie ludzi, którzy nie boją się odpowiadać na najbardziej intymne pytania.

Jestem tego samego zdania co reszta tu komentujących. Choć nie jestem fanką Pani Rozenek-Majdan uważam że jej książka jest nieocenionym wkładem i pomocą dla przyszłych rodziców. Szczególnie w naszym kraju, gdzie wyraźnie odstajemy od reszty (głównie Zachodniej) Europy, pomimo, wielu wybitnych specjalistów i placówek. Fajnie było poczytać o różnych podejściach, poznać innych zdanie i doedukować się w tym temacie, by odróżnić fałszywe sądy i opinie, któych obecnie nie brakuje w opinii publicznej. Polecam:)

Nie spodziewałam się tak dobrze napisanej książki. Pokazuje wiele historii, niekoniecznie zakończone happy endem. Mimo wszystko daje wiarę.

Na półkach: , , , , , ,

Naprawdę fajna książka, która porusza poważny temat. Mało ludzi zdaje sobie sprawę jak wygląda to naprawdę, więc warto po nią sięgnąć.

to druga ksiazka kt przeczytalalam z zakresu teamtu , bardzo dobra ale moze to daltego ze sama kiedys znalazlam sie w podobnej sytuacji ? bardzo dobra aby uswaiadamic innych , swietnie zbudowana , doskonali goscie , warta uwagi

Małgorzata Rozenek-Majdan In vitro. Rozmowy intymne Zobacz więcej