Świadoma mama

poradniki
Prószyński i S-ka
2020-05-05
2020-05-05

Kolejna książka Małgorzaty Rozenek-Majdan, po którą warto sięgnąć. Świetny poradnik dla kobiet w ciąży jak i dla mam i tatusiów. Przeczytałam ją w jeden wieczór ale pomimo tego będę często do niej wracać. Książka zawiera mnóstwo praktycznych rad na temat ciąży, porodu i stanowi niezły środek doradczy. Polecam.

Cieszę się, że tę książkę wygrałam, a nie wydałam na nią pieniędzy, bo zwyczajnie bym żałowała. Nie jest to zdecydowanie pozycja MUST HAVE jak głosi opis na tylniej okładce. To żaden poradnik, raptem zbiór wywiadów. Niektóre dość ciekawe, inne znacznie mniej. Z niektórymi zagadnieniami nie mogłabym się zgodzić, część informacji wydaje mi się wątpliwa, a już na pewno niekompletna. Dla mnie czuć za bardzo reklamę odpowiedniej kliniki i przychodni. Przeczytać można, ale należy mieć świadomość, że raczej nic nowego, wartościowego książka nie wniesie do Waszego życia. Jest cała masa lepszych ciążowych pozycji.

Małgorzata Rozenek-Majdan będąc w ciąży postanowiła napisać poradnik dla rodziców, który pozwoli na obalenie mitów i poznanie opinii specjalistów na nurtujące tematy. Co ważne, jak wspomina autorka, „To jednak książka nie tylko dla mam, ale i ojców. W każdym wieku. Dla tych, którzy oczekują pierwszego dziecka, ale i kolejnego. Uczy cieszyć się ciążą, a potem oczekiwanym dzieckiem, każdego dnia”. Książka wydana jest w formie rozmów ze specjalistami z różnych dziedzin – profesor położnictwa i ginekologii, doktor psychologii i psychoterapeutka, ginekolog-położnik, seksuolog i endokrynolog, położna, specjalista hematologii, prezenterka i producentka telewizyjna, doktor dietetyki, stylistka i kostiumografka, twórczynie marki La Millou.
Na początku książki Rozenek dzieli się swoją historią i opowiada o macierzyństwie i wspomnieniach związanych z dwoma pierwszymi synami – Tadkiem i Stasiem. Trzecia ciąża Małgorzaty jest z in-vitro, o której powstała książka wydana w 2019 roku – In vitro. Rozmowy intymne. Kolejne rozdziały podzielone są zgodnie z rozmówcami i pokrywają wiele różnych tematów,a nazwane są tak: Początki nigdy nie są łatwe, pod rządami progesteronu, wiele dróg do macierzyństwa, pod dobrą opieką, co każda mama wiedzieć powinna, budujmy intymność i bliskość, rozłóż siły jak w maratonie, rodząca ma możliwości o której jej się nie śniło, polisa na przyszłość, po prostu bądź, w ciąży pozytywna bo aktywna, jemy dla dwojga – nie za dwoje, brzuszek noś z szykiem, oraz piękno, natura i bezpieczeństwo.
W pierwszym rozdziale specjalistą, z którym rozmawia Małgorzata Rozenek, jest profesor Artur Jakimiuk – specjalista I i II stopnia z położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej, endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości oraz perinatologii. W Przychodni Lekarskiej nOvum, specjalizującej się w leczeniu niepłodności, zajmuje się terapią par i prowadzeniem ciąż pacjentek po leczeniu niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego, czyli in vitro. Autorka pyta lekarza m.in. o to, czy kondycja kobiety ma wpływ na zajście w ciąże, rozmawiano także o ciążach mnogich, nadciśnieniu w ciąży czy możliwościach przebadania się.
Jedną z kolejnych rozmów jest wywiad z Jeannette Kalyta – położną z ponad trzydziestoletnim stażem pracy zawodowej. Jej misją jest, aby kobiety rodziły w poczuciu bezpieczeństwa, a noworodki były traktowane z szacunkiem. W tym rozdziale dowiemy się, jak radzić sobie z lękiem przed nieznanym, jak powinniśmy przygotować się do porodu – jak wybrać szkołę rodzenia, na czym polega rola taty, a także jak wybrać położną i jakiepowinny być z nią relacje. Dodatkowo znajdziemy tu informacje o kangurowaniu i przydatne wskazówki dla młodych rodziców.
W kolejnych rozdziałach znajdziemy wiele różnych poruszonych tematów i porady, które mogą uspokoić młode mamy –sygnały ostrzegawcze, na które warto zwrócić uwagę i te, które nie są powodem do niepokoju, a także sposoby na relaks, któremu może poddać się młoda mama.
W książce znajdują się także dwie listy, które są bardzo przydatne i uważam, że powinny znaleźć się w każdych poradnikach o macierzyństwie i ojcostwie: naturalne probiotyki oraz lista z wyprawką. Lista ta podzielona jest na różne zestawy: zestaw kąpielowy, zestaw do spania, zestawy do karmienia itd. Ostatnie strony książki poruszają temat wyboru imienia – Małgorzata Rozenek w fajny sposób opisuje wybór imienia i sposoby, którym powinniśmy się kierować przy wyborze imienia dla naszej pociechy – jak np. niekierowanie się modą.
„Świadoma mama” jest bardzo ciekawą lekturą, która nie jest typowym poradnikiem, a bardziej zestawem wywiadów ze specjalistami, którzy zdementują wszystkie mity i przekazują fakty w przyjemny i łatwo przyswajalny sposób.

Dla mnie bardzo słaba książka w sensie merytoryki. Nie poradnik, tylko wywiady i to chyba nie pisane przez autorkę. Lepiej kupić coś innego.

Ksiazka napisana przez celebrytke, które się na wszystkim zna. No nie...

Ksiazka napisana przez celebrytke, które się na wszystkim zna. No nie...

Będąc celebrytką chce się zarabiać na wszystkim - ta książka idealnie to obrazuje. Minimalna wiedza, ogrom "instagramowych" zdjęć, bardzo wąski zakres tematyczny. Strata pieniędzy.

• Wysłuchane, czyli audiobooki
  • Polskie
  • Poradniki

Dodaj cytat z książki Świadoma mama