rozwińzwiń

Lewicę racz nam zwrócić, Panie!

Okładka książki Lewicę racz nam zwrócić, Panie! Rafał Woś
Okładka książki Lewicę racz nam zwrócić, Panie!
Rafał Woś Wydawnictwo: Post Factum nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
328 str. 5 godz. 28 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Post Factum
Data wydania:
2019-05-15
Data 1. wyd. pol.:
2019-05-15
Liczba stron:
328
Czas czytania
5 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381107297
Tagi:
polityka lewica Rafał Woś ekonomia
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Czy lewica jest nam potrzebna?



714 92 557

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
45 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
243
90

Na półkach: ,

Rafał Woś w swojej książce porusza temat lewicy, słabości lewicowych ugrupowań na scenie politycznej. Pierwszy rozdział poświęcony jest lewicowym postulatom wprowadzanym w na przestrzeni dziejów naszej ojczyzny. Wspomina również postacie i ich lewicowe poglądy, wśród nich Tadeusza Kościuszko, Adama Mickiewicza. W następnym rozdziale opisane są działania lewicowych polityków po zdobyciu władzy, często te działania nie pokrywały się z lewicowymi postulatami. Autor wymienia problemy z jakimi boryka się lewica w dzisiejszych czasach. Odpuszczenie takich haseł jak wolność, równość i braterstwo, rezygnacja z form walki jakim jest strajk czy zamknięcie się na na inne środowiska. Ostatnia część poświęcona jest problemom z jakimi borykają się dzisiejsze demokracje liberalne, nierówności, zmiany klimatu, osłabienie państwa opiekuńczego, niewłaściwa organizacja UE. Wskazane prze Wosia problemy są jednocześnie polami na których powinna się skupić dzisiejsza lewica.

Redaktor Rafał Woś w swoim dziele porusza bliski mi temat lewicy i jej słabości na współczesnej scenie politycznej. Pomaga spojrzeć na tent temat z kilku perspektyw. Przedstawia kilka kierunków którymi może iść lewica aby odzyskać swoją pozycję i móc wprowadzać realne zmiany. Z kilkoma tezami Autora się nie zgadzam np. przedstawianie PIS-u jako ugrupowanie z którym lewica może rządzić i budować kraj dobrobytu. Struktura książki jest niespójna, część tematów się powtarza w poszczególnych rozdziałach, mimo to warto przeczytać.

Rafał Woś w swojej książce porusza temat lewicy, słabości lewicowych ugrupowań na scenie politycznej. Pierwszy rozdział poświęcony jest lewicowym postulatom wprowadzanym w na przestrzeni dziejów naszej ojczyzny. Wspomina również postacie i ich lewicowe poglądy, wśród nich Tadeusza Kościuszko, Adama Mickiewicza. W następnym rozdziale opisane są działania lewicowych polityków...

więcej Pokaż mimo to

avatar
108
16

Na półkach:

Przypomnienie historii lewicy w Polsce. Duży plus dla autora za skupienie się na kwestiach ekonomicznych

Przypomnienie historii lewicy w Polsce. Duży plus dla autora za skupienie się na kwestiach ekonomicznych

Pokaż mimo to

avatar
791
791

Na półkach: ,

33/24/2019
Rzut oka wstecz: po I wojnie podjęto szereg działań mających na celu ochronę różnych grup: pracowników (płatne urlopy wypoczynkowe, regulacje dot. czasu pracy, początki ubezpieczeń społecznych, turystyka zorganizowana),kobiet (prawa wyborcze, urlopy macierzyńskie, szkoły, w tym zawodowe),lokatorów (spółdzielczość mieszkaniowa, przepisy chroniące lokatorów),dzieci (darmowa i obowiązkowa szkoła powszechna, place zabaw, turystyka zorganizowana),poza tym świetlice, biblioteki... bajka.
Potem tradycyjna lewica skręciła w stronę liberałów i państwo wpierające wszystkich zmieniło się we wspieranie biednych i ogólnie tych, którzy sobie nie radzą. To był czas mitu od pucybuta do milionera i idei, że każdy jest kowalem swego losu i zdany jest na siebie. A jak sobie nie radzi, to na zasiłek. Lewica przestała być kojarzona ze strajkami, straciła piwo i stadiony oraz poparcie kobiet (szczegóły w książce),a przede wszystkim zapomniała o prostych i przez to skutecznych rozwiązaniach. Welfare state zmieniło się w wellness: państwo wycofuje się z opieki medycznej czy edukacji, ale za to - jak prześmiewczo wskazuje autor - interesuje się, czy każdy chodzi na jogę i czy aby nie przesadza z czipsami.
W trzeciej części książki autor wskazuje, czym się powinna zająć lewica, na jakie obszary (które wcześniej odpuściła) powrócić. Idealistyczne. Nie ma chyba na to szans, ale warto pomarzyć.
Książka naprawdę warta przeczytania. W jednym miejscu zebrane i zanalizowane informacje historyczne, omówione przyczyny powodzenia populistów, poruszone zagadnienie dochodu podstawowego i uchodźców... Na mnie, poza kompleksowością opracowania, zrobiła wrażenie obszerna i różnorodna bibliografia.
Wiedzieliście, że Mickiewicza można by uznać za ekologa?

33/24/2019
Rzut oka wstecz: po I wojnie podjęto szereg działań mających na celu ochronę różnych grup: pracowników (płatne urlopy wypoczynkowe, regulacje dot. czasu pracy, początki ubezpieczeń społecznych, turystyka zorganizowana),kobiet (prawa wyborcze, urlopy macierzyńskie, szkoły, w tym zawodowe),lokatorów (spółdzielczość mieszkaniowa, przepisy chroniące lokatorów),...

więcej Pokaż mimo to

avatar
253
197

Na półkach:

Dobre, inspirujące, dające do myślenia. Wciągająca lektura, niekoniecznie o lewicy, a raczej szerszym wymiarze ekonomii. Najbardziej podobała mi się ostatnia część, opisująca różne koncepcje i teorie dotyczące zmian w gospodarce, rządzeniu, Unii Europejskiej. Zajmujące!

Dobre, inspirujące, dające do myślenia. Wciągająca lektura, niekoniecznie o lewicy, a raczej szerszym wymiarze ekonomii. Najbardziej podobała mi się ostatnia część, opisująca różne koncepcje i teorie dotyczące zmian w gospodarce, rządzeniu, Unii Europejskiej. Zajmujące!

Pokaż mimo to

avatar
169
82

Na półkach:

Kolejna bardzo dobra książka Wosia. Na początku o historii lewicy, potem o dzisiejszej lewicy, a w ostatniej dla mniej najciekawszej część o przyszłości lewicy.

Kolejna bardzo dobra książka Wosia. Na początku o historii lewicy, potem o dzisiejszej lewicy, a w ostatniej dla mniej najciekawszej część o przyszłości lewicy.

Pokaż mimo to

avatar
347
120

Na półkach:

Niezwykle ciekawa, napisana ze swadą, książka o istocie lewicowości. Wychodząc od historii autor wskazuje na meandry, jakie przeszła idea równości (istota lewicowści) od czasów prehistorycznych do dziś. Uzupełnia takie pozycje jak ,,Prześniona rewolucja. Ćwiczenia z logiki historycznej" Andrzeja Ledera, dzieląc z tym autorem (re)waloryzację czasów dyktatury proletariatu w Polsce. Woś unaocznia potrzebę bardziej egalitarnego społeczeństwa, wskazując na konsekwencję nadmiernego rozwarcia nożyc Giniego (vide: czterej jeźdźcy Apokalipsy, jako wielcy zrównywacze). Podejmuje też problem robotyzacji pracy. Dostrzega brak lewicowego, egalitarnego ducha w dzisiejszej Polsce, co skutkuje skostnieniem dyskursu, a dalej brakiem recept na palące problemy (prekaryzacja, robotyzacja, postępujące rozwarstwienie społeczeństw). Ukonkretniona przykładami została krytyka reform Balcerowiczowskich, omówił też autor okoliczności ich wprowadzenia (te kwestię szerzej omawia Karol Modzelewski w ,,Zajeździmy kobyłę historii. Wyznaniach poobijanego jeźdźca'').
Kolejny ważny punkt to lewackość Jana Pawła II, poparta cytatami z encyklik; jego teza o utowarowieniu pracy w kapitalizmie to powtórzenie tezy Karola Marksa. Są też frapująca wypowiedź przywódcy AK Stefana Roweckiego-,,Grota'':,, Przyszła Polska musi być czerwona, chłopsko-robotnicza. Jeśli tak miałoby być, jak było to niech to szlag trafi!''
Autor dostrzega elementy lewicowości w Prawie i Sprawiedliwości (co chyba nie zjedna mu sympatyków). Wywody, wnioski autora poparte zostały konkretnymi danymi ekonomicznymi, jest tu ich wiele: to duży plus książki. Minus: brak spisu treści, przydałby się też indeks.

Niezwykle ciekawa, napisana ze swadą, książka o istocie lewicowości. Wychodząc od historii autor wskazuje na meandry, jakie przeszła idea równości (istota lewicowści) od czasów prehistorycznych do dziś. Uzupełnia takie pozycje jak ,,Prześniona rewolucja. Ćwiczenia z logiki historycznej" Andrzeja Ledera, dzieląc z tym autorem (re)waloryzację czasów dyktatury proletariatu w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    78
  • Przeczytane
    57
  • Posiadam
    14
  • Teraz czytam
    2
  • 2019
    2
  • 2021
    2
  • Polityka
    1
  • Chcę kupić
    1
  • Filozofiosocjoekonomopolitologia ;)
    1
  • Przeczytane w 2019
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Lewicę racz nam zwrócić, Panie!


Podobne książki

Przeczytaj także