Krótka historia myśli politycznej

Okładka książki Krótka historia myśli politycznej Marcin Król
Okładka książki Krótka historia myśli politycznej
Marcin Król Wydawnictwo: Krytyka Polityczna Seria: Seria Historyczna [Krytyka Polityczna] nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria Historyczna [Krytyka Polityczna]
Krytyka Polityczna
2019-04-17
2019-04-17
9788366232082
politologia demokracja myśl polityczna

Okładka książki Genealogy of Contemporaneity Puchejda Adam, Błesznowski Bartłomiej, Marcin Król
Genealogy of C... Puchejda Adam, Błes...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 1 / styczeń 2018 Halina Bortnowska, Sylwia Chutnik, Marta Frej, Tymek Jezierski, Tomasz Kamiński, Ignacy Karpowicz, Marcin Król, Łukasz Lamża, Piotr Matywiecki, Rafał Milach, Weronika Murek, Redakcja magazynu Pismo, David Remnick, Bartek Sabela, Beata Sosnowska, Filip Springer, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Ewa Wołkanowska-Kołodziej, Agnieszka Wolny-Hamkało, Marta Zabłocka
Pismo. Magazyn... Halina Bortnowska, ...

Prof. Marcin Król był zadeklarowanym liberałem (chociaż według obecnych standardów właściwie konserwatywnym liberałem),ale starał się w sposób możliwie jak najbardziej obiektywny przedstawić najważniejszych myślicieli i idee polityczne. Niekiedy gani nawet próby dyskredytowania ideowych przeciwników, na przykład krytykując sugestie dotyczące związków Kościoła katolickiego i totalitaryzmu.

Oczywiście omawiana publikacja jest tylko zarysem historii myśli politycznej, dlatego omawia najważniejsze idee w dużym skrócie, tym niemniej wręcz zachęca do bardziej szczegółowego zagłębienia się w temat.

Świetna, choć krótka panorama myśli politycznej od czasów Machiavellego do Hannah Arendt. Treść skondensowana, erudycyjna, i co ważne - w miarę obiektywna. Jedna gwiazdka odjęta za brak odniesień do źródeł, co jednak przeszkadza przy czytaniu. Zapewne miało być krótko, ale moim zdaniem, to wada.
Mimo wszystko, prawdziwa uczta intelektualna.

Mimo wszystko, prawdziwa uczta intelektualna.

Krótka historia myśli politycznej zdecydowanie daje do myślenia. Być może dla osób zajmujących się na co dzień politologią jest lekturą bardziej zrozumiałą, ze względu na posiadaną wiedzę w tej dziedzinie. Dla mnie brakowało trochę rozwinięcia pewnych wątków.

Prof. Marcin Król i kolejne wznowienie klasyka wydanego 22 lata temu pod tytułem Historia Myśli politycznej od Machiavellego do Arendt. Potem wydawana jako Historia Myśli politycznej od Machiavellego po czasy współczesne. Jednak od dwóch wcześniejszych jest ona grubsza o 32 strony myśliciele wyszczególniani w poprzednich edycjach byli wyszczególniani oddzielnymi paragrafami poza głównymi tutaj już tego nie ma, praca jest mrówcza i pouczająca dla współczesności ponieważ pozwala wejrzeć w sprawy ważne dla polityki różnych części epoki nowożytnej od XVI w do okresu powojennego. Jednak brakuje tu szeregu myślicieli np. włoski renesans np. Guiccardini również Florentczyk czy po wojnie nowa prawica i nowa lewica to tylko kilka przypadków, które można wprowadzić z innych podręczników np. Lecha Dubla czy Stanisława Filipowicza lub z historii historiografii Andrzeja Grabskiego lub historii myśli socjologicznej Jerzego Szackiego. Polecam ją jako dobry wstęp do problematyki politycznej i intelektualnej genezy współczesności.

Jak w tytule — książka to przegląd głównych teorii i idei w nowożytnej historii. Zaczyna się od Machiavellego, a kończy na Hannah Arendt. Rzeka wykładu początkowo płynie jednym korytem, z grubsza wspólnym dla całej Europy, a potem rozdziela się na kilka nurtów: liberalizm, katolicką myśl społeczną, totalitaryzm... Praca podzielona na osiem części, każda poświęcona innej epoce w polityce lub nurtowi i podzielona na zazwyczaj kilkustronicowe rozdziały.

Czyta się nieźle, chociaż nie jest to lektura lekka. Historia krótka, więc nie ma biografii myślicieli — a co Iksińskiego skłoniło do głoszenia właśnie takich poglądów, a z kim się nie zgadzał, kto go popierał... Nie. Tylko, skrótowo przedstawione, najważniejsze poglądy. Nawet nie wszystkie, tylko te związane z wizjami społeczeństwa. I lecimy dalej.

Więcej szczegółów tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2020/06/krotka-historia-mysli-politycznej-madrze.html

Przypuszczam, iż dla studentów politologii to oczywista oczywistość, ale dla mnie ta książka była odkryciem. Dzięki niej odkryłem, że pewne wydawałoby się jasne, „same przez się zrozumiane” pojęcia jak wolność, demokracja mogą dla każdego co innego znaczyć w zależności od poglądów, postawy religijno-społecznej, itp. Do tej pory myślałem, że jak mówimy „wolność jednostki” to wszyscy mamy to samo na myśli, a tu niespodzianka: wolność, ale jaka? Co innego widzi liberał, faszysta, narodowiec, socjalista, itd. To samo z demokracją.
A do tego podróż przez wieki, obserwacja jak pojęcia władzy, wolności i inne ewoluowały. Prezentacja i porównanie różnych ideologii: liberalnej, konserwatywnej, socjalistycznej, nacjonalistycznej, chrześcijańskiej. Pasjonujące po wydawałoby się tak nudno wyglądającej książce.

Dla każdego zadającego sobie pytania o kształt systemu polityczno-społecznego w jakim żyje, chciałby żyć. Też aby uświadomić sobie, że posługując się w dyskusji tymi samymi pojęciami możemy co innego rozumieć i stąd być może brak porozumienia…?

Daje do myślenia

Daje do myślenia

o genezie współczesności

o genezie współczesności

Zbiór krótkich podsumowań założeń najważniejszych myślicieli polityczno filozoficznych

• Polityka
  • Politologia

Dodaj cytat z książki Krótka historia myśli politycznej