To nie jest kraj dla pracowników

Wydawnictwo: W.A.B.
literatura faktu
niechec

Co się stało z pracą na świecie i w Polsce, co się z nią dzieje i wreszcie - co się z nią stanie w przyszłości? Dlaczego tak wielu z nas czuje się wykorzystywanych przez swojego pracodawcę? Dlaczego tak mało zarabiamy? Czy reguły polskiego rynku pracy można zmienić? Znakomity publicysta Rafał Woś próbuje odpowiedzieć na te i wiele innych ważnych pytań, dotyczących codzienności i przyszłości każdego z nas.

źródło opisu: https://www.profit24.pl/To-nie-jest-kraj-dla-praco...(?)

źródło okładki: https://www.profit24.pl/To-nie-jest-kraj-dla-praco...»

Hubert Igliński | 2017-10-18
Przeczytana: 17 października 2017

Można zarzucać Wosiowi czasem nazbyt kolokwialny język, powracanie do opisanych już wątków i przykładów, spłycanie złożoności zjawisk oraz niedostateczne, zdaniem niektórych, udokumentowanie wywodu.
Ale!!!
Zaczynając od końca. Nie jest naukowcem a jak na dziennikarza bibliografia i tak jest imponująca, spłyca istotnie, czasem aż za bardzo i to irytuje, ale bez tego musiałby napisać co najmniej 2 razy więcej, nawraca, bo uważa to za ważne i chce, aby nawet mniej uważny lub oporny/wrogi ideologicznie czytelnik zrozumiał i zapamiętał jego argumentację i najważniejsze tezy. A że nie opisuje tego wysokim językiem? Cóż... mnie też to czasem raziło, ale może właśnie taka forma sprawi, że więcej osób sięgnie po tę książkę i będzie dla nich bardziej przystępna.
Nie ma co kruszyć kopii o niuanse. Prawda jest bowiem taka, że jest to niezwykle ważna książka, która mam nadzieję otworzy szeroką dyskusję o pracy w Polsce, jej problemach i przyszłości, bo ta nie jest zbyt różowa, a nawet...

Marcin W | 2017-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2017

To druga książka Rafała Wosia, którą przeczytałem (po "Dziecięcej chorobie liberalizmu"). I zdecydowanie, podobnie jak pierwszą, polecam.
Myślę, że bez względu na to czy mamy poglądy prawicowe, lewicowe, centrowe - warto uświadomić sobie jak bardzo wszyscy daliśmy się przekonać przez ostatnie 25 lat, że jedynym prawidłowym wzorcem jest neoliberalizm gospodarczy. Nie, zdecydowanie nie jest. A praca nie musi być jedynym sensem życia, tak jak to niestety wygląda dla bardzo wielu z nas.
Po lekturze zastanawiam się jedynie czy rządzący nami politycy też zechcą sięgnąć po tę książkę. Jeśli nawet nie dziś to może jutro?

Antagonista Esklaważu | 2017-10-01

Hurr durr neoliberalizm. U pana Wosia wszystko po staremu.

panna_uriana | 2017-10-02

Bliżej mi w poglądach gospodarczych do liberalizmu niż socjalizmu, ale moja ocena nie wynika z liberalnej złośliwości. Książkę Rafała Wosia trudno sklasyfikować - ani to społeczno-ekonomiczne studium poparte rzetelnym przedstawieniem faktów i rysem historycznym, ani luźny felieton czy czysta publicystyka. Raczej coś pośrodku, co przez pierwsze rozdziały przytłacza swoją schematycznością i skakaniem z wątku na wątek. Bardzo dużo rozmaitych informacji, aż za dużo, natomiast sensu i konkretnego przesłania czasem braknie.

Język Wosia jest bardzo bezpośredni, mi osobiście przypominał społeczno-ekonomiczną pogadankę na ławce przy piwie. Spotkał się jeden socjalistyczny idealista i mówi drugiemu, jak jest źle. Nie wchodzi w szczegóły, tylko ślizga się po powierzchni zjawisk i niekiedy prawi komunały, bo taka już jest forma piwnej pogadanki. Temat istotny i mam nadzieję, że kiedyś doczeka się bardziej rzetelnego opracowania. W takim ujęciu - mimo wszystkich niedociągnięć - przeczytać...

Jarek1983 | 2017-11-24
Przeczytana: 03 listopada 2017

To nie jest intelektualna zabawa.

Redaktor Rafał Woś z uporem godnym lepszej sprawy w swoich publikacjach stara się przekonać, że korekta myślenia jest możliwa. Teraz, jako swoje narzędzie, wybrał kaliber większy tj. książkę. „To nie jest kraj dla pracowników” poświęcona jest sprawom ekonomicznym, ale ujętym w ramy społeczne. Idąc dalej, Woś proponuje zmianę optyki myślenia o polskiej transformacji. No więc wychodzi mu na to, że to nie był sukces. Tu stop, bo czasy takie a nie inne, bo autor do klubu entuzjastów dobrej zmiany też się nie zalicza. Dość napisać, że regularnie pisuje w tygodniku „Polityka”. Pióro ma znakomite, poglądy nietuzinkowe, a myśl w nich całkiem nowa.

Zachęcam do zapoznania się z treścią książki głównie po to, aby się z nią pospierać (lub zgodzić), dać się wyciągnąć z medialnego podziału sceny politycznej i spróbować pomyśleć samodzielnie. Najlepiej jednak użyć tego co literatura w swej obfitości proponuje czyli wyjścia z własnej roli na rzecz Polki lub...

pawelmhm | 2017-10-31
Przeczytana: 02 września 2017

Świetna książka na temat polskiej transformacji ustrojowej autorstwa znanego lewicowego publicysty, jednego z twórców pojęcia "symetryzmu". Woś jest krytyczny wobec doktryny neoliberalizmu, na bazie której budowano w Polsce kapitalizm. Autor ujmuje polskie przmiany ustrojowe po 1989 roku w kontekście zachodniej literaatury ekonomicznej krytycznej wobec neoliberalnej, klasycznej ekonomii.

Bardzo ciekawa jest interpretacja PRL i odmienna od mainstreamu interpretacja historii ekonomicznej PRL i kryzysu ekonomicznego PRL w latach 80-tych. Autor wini o inflacje głównie rządy Jaruzelskiego.

Książka szeroko opowiada o patologiach polskiego rynku pracy, różnorodnych dzikich praktykach uprawianych przez rodzimych Januszy biznesu.

Rafał | 2017-11-13
Na półkach: 2017 r., Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 08 listopada 2017

Książka zawiera w skompensowanej formie przegląd relacji pracy z kapitałem w Polsce i na świecie na przełomie kilku wieków, aż do dnia dzisiejszego. Poruszony jest temat transformacji ustrojowej i jej wpływu na nasz rynek pracy. Dodatkowo Autor podaje kilka propozycji zmian, które w przyszłości mogą poprawić pozycję pracy względem kapitału. Treść jest przedstawiona zrozumiałym, przystępnym językiem, nie trzeba być ekonomistą aby zrozumieć wywody autora. Jest to kolejna książka wpisująca się w dyskusje o rynku pracy i jego patologiach. Polecam lekturę.

GZal | 2017-09-25
Przeczytana: 25 września 2017

Po wnikliwym przeczytaniu pierwszych dwóch rozdziałów. Wynotowaniu dziesiątek niedopowiedzeń i manipulacji, zostawię 3 gwiazdki. Nie za idee. Nie za próbę rozmowy o ważnych sprawach, tylko właśnie za nierzetelność w ocenie faktów i naginanie rzeczywistości do własnych potrzeb.

więcej:

patsy | 2017-12-06