Zgłosuj na książki roku 2017

Co to jest populizm?

Wydawnictwo: Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Zaczytana_Aga

Trump, Berlusconi, Erdoğan, Le Pen, Orbán, Kaczyński – gdzie nie spojrzeć, tam populiści. Ale co to właściwie jest populizm? Czy każdy, kto krytykuje Wall Street i komu nie podoba się coś w Unii Europejskiej, jest populistą? Jaka jest różnica między prawicowym i lewicowym populizmem? Czy populizm zbliża rząd do ludzi, czy jest zagrożeniem dla demokracji? Kim są w ogóle ci „ludzie” i kto mówi w ich imieniu?

Populizm to przede wszystkim odrzucenie pluralizmu. Populiści będą zawsze mówić, że oni i tylko oni reprezentują ludzi i ich interesy, a tym samym każdy ich krytyk wypada poza nawias wspólnoty narodowej. Na przekór utartym poglądom, że praktyka rządzenia populistów cywilizuje lub kompromituje, Müller wskazuje, że mogą oni rządzić długo i skutecznie. A jeśli zdobędą wystarczająco dużo władzy, stworzą państwo autorytarne wykluczające z polityki wszystkich, których nie są po ich stronie.
Co to jest populizm? to prowokacyjna i przystępna w lekturze książka, która pokazuje, jak demokraci powinny radzić sobie z populistami, a w szczególności, jak przeciwstawić się ich pretensjom do tego, że mówią w imieniu „milczącej większości” lub „prawdziwych ludzi”.
Populizm jest nie tylko antyliberalny, ale też antydemokratyczny – to nieodłączny cień polityki przedstawicielskiej. Oto teza Jana-Wernera Müllera z tej błyskotliwej książki. Nie ma lepszego przewodnika po populistycznych namiętnościach, które dziś obserwujemy. Ivan Krastew, „International New York Times”
„Co to jest populizm?”, Jana-Wernera Müllera, politologa z Princeton University, to najbardziej przydatna rzecz do zrozumienia uroku Trumpa. W tej ważnej książce Müller wskazuje podstawowe cechy populizmu – antyelityzm, antypluralizm, poczucie wyjątkowości – i wyjaśnia za ich pomocą fenomen Trumpa i innych populistów. Szybko się to czyta – i każdą stronę warto przeczytać. „The Washington Post”
Jan-Werner Müller (1970) – niemiecki historyk i politolog. Profesor na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Princeton w USA. Publikuje w renomowanych czasopismach: „Die Zeit”, „Süddeutsche Zeitung”, „London Review of Books”, „Foreign Affairs”, „The Guardian”. Autor tłumaczonych na wiele języków książek dotyczących XX wieku: Another Country: German Intellectuals, Unification and National Identity (2000), A Dangerous Mind: Carl Schmitt in Post-War European Thought (2003), Constitutional Patriotism (2007). W 2016 roku nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazała się jego książka Przeciw demokracji. Idee polityczne XX wieku w Europi

źródło opisu: Opis wydawcy

źródło okładki: aros.pl

Radosław Gabinek | 2017-07-10
Na półkach: Przeczytane, 2017 rok
Przeczytana: 08 lipca 2017

Osinskipoludzku.blogspot.com

Świetna książka! Im bardziej obiecuję sobie, że będę się dystanował do polskiej ( a właściwie światowej) sytuacji społeczno-politycznej i jak wielu ludzi obecnie będę próbował żyć w błogiej nieświadomości w myśl popularnej zasady "strugam debila" tym mocniej dociera do mnie, że inteligentny człowiek tego nie potrafi na dłuższą metę. To trochę tak jakby próbować powstrzymać się od wizyty w ubikacji kiedy cierpimy na biegunkę. Inteligencja i człowieczeństwo zobowiązują do tego by czytać, poznawać, analizować próbować zrozumieć zjawiska, które zachodzą w społeczeństwie, a następnie brać udział w dyskusji, a w sytuacji zmowy milczenia taką dyskusję prowokować, wręcz się jej domagać.

Populizm to plaga i największe bodajże zagrożenie dla stabilności i pluralizmu we współczesnym świecie. Podczas gdy niektórzy z nas ulegają podsycanym celowo lękom przed islamizacją świata i upadku cywilizacji europejskiej, to właśnie populistycznym ugrupowaniom możemy...

Petroniusz | 2017-08-13
Na półkach: Polityka, Przeczytane, 2017
Przeczytana: sierpień 2017

Krótki przewodnik po tym, jak rozpoznawać populistów i jak z nimi rozmawiać, no a chociaż jak rozbrajać ich rozumienie świata. Niestety o tym jak ich przekonać, jest stosunkowo najmniej, zatem najtrudniejszej kwestii tu nie ma. Niemniej zdecydowanie warto czytać, by wiedzieć na co nie dawać się nabrać.

To pouczające, jak bardzo systemy polityczne Orbana, Erdogana, Chaveza, Putina, Le Pen czy naszych rodzimych spod znaku Kaczyńskiego wiele łączy - na najgłębszym poziomie rozumienia i tworzenia polityki. Populizm wg. Autora to dwie cechy,
1) niechęć wobec elit z jednej strony (Ale to warunek niewystarczający, to samo w sobie może być wręcz pozytywne)
2 ) to przekonanie że tylko "my" reprezentujemy naród i nikt poza nami. Orban powiedział wręcz po przegranych wyborach, że naród nie może być w opozycji.

Ta druga cecha stanowi zwykle o niebezpieczeństwie wykluczania wszystkich innych. Jest bezpośrednim zagrożeniem dla pluralistycznej polityki, dla otwartego i włączającego...

PoProstuAnia | 2017-11-14
Przeczytana: 08 listopada 2017

Każdy człowiek, który chce zrozumieć współczesny świat powinien tę książkę przeczytać. Wyjaśnia czym charakteryzują się partie populistyczne, jaki jest ich program, jak wyglądają ich rządy i w jaki sposób zagrażają one demokracji. Demaskuje też kilka mitów, np. o pojęciu "demokracji nieliberalnej", o wyborcach populistów będących rzekomo głównie słabo wykształconymi mężczyznami z małych miejscowości oraz o tym, że aby z populistami wygrać trzeba się zjednoczyć. Bardzo potrzebna, a przy tym krótka, książeczka.

Inga | 2017-07-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 23 lipca 2017

Warto przeczytać, choć nie dowiesz się z niej, jak postępować z populistami.

Krzysiek | 2017-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2017

Muller w dość prostych słowach szuka odpowiedzi na pytanie postawione w tytule. Można się z nim spierać w niektórych aspektach, jednak należy oddać autorowi że stara się być otwarty na wszelkie argumenty i odpowiadać używając sensownych twierdzeń. Przy czym nie zamyka się na sobie tylko znaną "najprawdziwszą prawdę", a stara się dotrzeć do samego sedna populizmu. Książka warta przeczytania, zwłaszcza żeby zobaczyć jak nasz kraj widzę osoby z zewnątrz.

tulila | 2018-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2018