P.I.I.G.S

Okładka książki P.I.I.G.S Tomasz Prusek
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki P.I.I.G.S
Tomasz Prusek Wydawnictwo: Agora Cykl: Olga Kirsch (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Olga Kirsch (tom 2)
Agora
2019-04-24
2019-04-24
finanse giełda kryzys finansowy literatura polska manipulacja oszustwo powieść sensacyjna szantaż śledztwo Wall Street zagrożenie

Równie udana co pierwsza część.
Po raz kolejny autor przeprowadza nas przez świat operacji finansowych i znowu robi to udanie i z wyczuciem.
Odrobinę za mało Olgi no i dla mnie zupełne zaskoczenie jeżeli chodzi o Bernsteina i jego postać.
Jeżeli wyjdzie kolejna część- postaram się również przeczytać.

Czytałem w formie papierowej - dla mnie idealnie dobrana wielkość czcionki.

Równie udana co pierwsza część.
Jeżeli wyjdzie kolejna część- postaram się również przeczytać.

Czytałem w formie papierowej - dla mnie idealnie dobrana wielkość czcionki.

Polecam zarówno dla fanów finansów jak i thrillerów.

Polecam zarówno dla fanów finansów jak i thrillerów.

"P.I.I.G.S” jest kontynuacją udanego “K.I.S.S.” i w niczym nie ustępuje poprzedniczce.
Tym razem autor inaczej rozłożył akcenty traktując wątek sensacyjny marginalnie i skupiając się na globalnych rozgrywkach w sferze finansów, co moim zdaniem wyszło tej książce na korzyść.
Prusek użył przykładu bankrutującej Grecji jako pretekstu do pokazania złożonych rozgrywek na globalnych rynkach finansowych i zagrożeń, jakim może być duży kapitał w rękach bezwzględnego finansisty umiejącego sprawnie posługiwać się inżynierią finansową. Oczywiście, na potrzeby powieści i przeciętnego czytelnika mamy tu do czynienia z dużymi uproszczeniami, ale najważniejsze, że nie odbyło się to kosztem wartości merytorycznej.
Tematyka jest mi ogólnie dość bliska i interesująca sama w sobie, ale jestem pod wrażeniem, że o niełatwych w gruncie rzeczy zagadnieniach można pisać w tak lekki i przystępny sposób. Dla mnie największym atutem tej powieści jest fakt, że poza warstwą sensacyjną posiada ogromny walor edukacyjny, bo w pasjonującej formie prowadzi czytelnika przez gąszcz problemów i terminów, których roli i znaczenia na co dzień często nie rozumie, a na pewno nie docenia.
Bardzo dobra książka, gorąco polecam.

Druga książka z bohaterką Olgą Kirsch jest równie dobra jak pierwsza. Fabuła książki też dotyczy rynków finansowych, ale dzieje się już nie w Polsce a na rynkach światowych. Obnaża wiele mechanizmów które rządzą światowym pieniądzem. Dla człowieka, który jest blisko rynków finansowych (a ja nim jestem),jest to thriller, który się połyka. Książce naprawdę nic nie można zarzucić a czyta się ją z zapartym tchem. Niestety obawiam się, że dla osób zupełnie niezainteresowanych rynkami finansowymi fabuła jest za bardzo "ekonomiczna". Niemniej naprawdę polecam!

dałabym do przeczytania, tym dzięki którym nasz dług rośnie, a socjal w postaci + szaleje

Miałem naprawdę nadzieję, że autor się wyrobi i dałem mu drugą szansę.

Niestety znów mamy przewidywalny do bólu schemat.

Fabuła kuleje, momentami wieje nudą, że przestawia się tylko kartki. Parę momentów było niekiepskich, ale jakby je wyciąć i złożyć w całość, wyszłoby 8-10 stron. Czyli mamy materiał na opowiadanie, nie na książkę.

Temat jest z wielkim potencjałem, przyciąga czytelników, ale wykonanie to jedna wielka klapa.

Nie wiem jak można coś tak słabego wydawać. Niech autor najpierw poćwiczy pisząc opowiadania, bo mam wrażenie, że te 300 stron było pisane na siłę, by coś zarobić. Naprawdę lepiej skupić się na krótszych tekstach, które mogą być dobre i dopiero z czasem wejść na głęboką wodę.
Gdyby nie cena (17,54zł w promocji) nigdy bym tego nie kupił. Marketing nieadekwatny do zawartości.

Miałem naprawdę nadzieję, że autor się wyrobi i dałem mu drugą szansę.

Niestety znów mamy przewidywalny do bólu schemat.

Temat jest z wielkim potencjałem,...

Książka kompletnie nie przypadła mi do gustu. Poza wpleceniem dość wiarygodnych informacji o funkcjonowaniu rynków finansowych i tle kryzysu długu w strefie euro, ja nic szczególnego dla siebie nie znalazłem.
Fabuła bardzo płaska i przewidywalna. Raczej nie sięgnę po kolejne książki tego autora.

Kontynuacja K.I.S.S. duuuuużo lepsza!
W moim ratingu kredytu zaufania do umiejętności autora, używając nomenklatury ekonomicznej, podniosła się z A do AA. A to za sprawą Olgi Kirsch, z którą tym razem nie zgubiłam kontaktu do końca jej emocjonującej i niebezpiecznej historii, a narrator zewnętrzny cały czas sprawiedliwie rozdzielał uwagę pomiędzy bohaterów powieści. Zaczynającej się jak bajka, w której po próbie samobójczej Olgi zjawia się anioł stóż i ratuje ją z opresji. Opłaca kobiecie rehabilitację w niemieckiej klinice, a potem skutecznie namawia do powrotu na scenę tym razem światowej finansjery. Do gry w P.I.I.G.S., której akronim autor rozszyfrowuje w powieści. Przypomina zabawę układania kostek domino w jednym ciągu, której efekt końcowy bywa zwykle spektakularnie destrukcyjny dla układu i wszystkich graczy, oprócz tego, kto je układał i kto pchnął pierwszą kostkę.
Dokładnie tego dokonała Olga.
Ze swoim nowym amerykańskim współpracownikiem Stevenem. Podopiecznym Davida Bernsteina, anioła stróża Olgi. Sukcesy, przychylność i opiekuńczość ze strony mocodawcy uśpiły jej przyzwoitość. Wprawdzie na moment. Tylko na chwilę zapomnienia w codziennej adrenalinie gry, ale to wystarczyło, by uczynić ją współwinną. Było już za późno, gdy poczuła woń krwi swoich ofiar.
Opamiętanie i bunt ponownie postawiły ją w sytuacji zagrożenia życia.
Druga odsłona losów Olgi była zdecydowanie lepiej opowiedziana. Autor po przeładowanej wiedzą ekonomiczną w części pierwszej, tutaj znalazł proporcjonalną równowagę między fikcją a wiedzą merytoryczną. Dzięki temu powieść nie przypominała już miniencyklopedii ekonomicznej, ale bardzo dobry thriller z wątkiem sensacyjnym. Dodatkowo rozwinął płaszczyznę korzystnie komplikującą fabułę – indywidualne układy, zależności i walka o status quo między bohaterami w życiu prywatnym. Podniosło to napięcie i przyśpieszyło dynamikę fabuły z kierunkami rozwoju nie do przewidzenia w skutkach. W ten emocjonujący sposób przekazał bardzo ważną wiedzę. Nie o ekonomii jako takiej, ale o jej wpływie na mnie, zwykłego człowieka.
Bardzo niepokojącą.
Nie tylko na czym polegają spekulacje giełdowe, jakie są ich konsekwencje dla gospodarek państwowych i przeciętnego człowieka, ale wytłumaczył również znane z mediów bankructwo Grecji. Fenomen państwa, które przez dekady mogło zadłużać się ponad miarę, budując kraj na oszustwie, korupcji, nepotyzmie, kumoterstwie i niepłaceniu podatków. Poszedł w tej wizji o jeden krok dalej, burząc moje poczucie bezpieczeństwa – ukazał kruchość mechanizmów giełdowych oraz łatwość wpływania na ich kierunki rozwoju włącznie z destrukcyjnym wpływem na gospodarkę dowolnego państwa.
W tym Polski.
Wszystko zależy od człowieczej chciwości i przyzwoitości, jakie walczą w ludziach finansów. Od umiejętności mówienia „nie” zyskom, kiedy w grę wchodzi ludzkie nieszczęście. Jej wynik obserwujemy od czasu do czasu w doniesieniach medialnych – krach, oszustwo, bankructwo, spadek, kryzys czy samobójstwo sąsiada-bankruta.
To my, zwykli ludzie, jesteśmy ostatnią kostką w tej grze domino P.I.I.G.S.

Kontynuacja K.I.S.S. duuuuużo lepsza!

• Do kupienia
  • Ekonomia i rynki fin.