Giełda milionerów

Wydawnictwo: Muza
literatura polska
Ag2S

Wielkie pieniądze, wielkie emocje i tajemnice, które skrywa Zakopane. Zakopane. Komendant Derebas prosi komisarza Karpiela o pomoc w ostatniej sprawie, którą prowadzi przed odejściem na emeryturę. W biurze fundacji założonej przez małżeństwo ekscentrycznych milionerów doszło do morderstwa. Właściciele uważają, że ktoś celowo chce ich skompromitować, bowiem fundacja, oprócz działalności...

Wielkie pieniądze, wielkie emocje i tajemnice, które skrywa Zakopane.

Zakopane. Komendant Derebas prosi komisarza Karpiela o pomoc w ostatniej sprawie, którą prowadzi przed odejściem na emeryturę. W biurze fundacji założonej przez małżeństwo ekscentrycznych milionerów doszło do morderstwa. Właściciele uważają, że ktoś celowo chce ich skompromitować, bowiem fundacja, oprócz działalności kulturalnej, prowadzi współpracę ze Stowarzyszeniem Ochrony Zabytków w Zakopanem i skupuje zagrożone wyburzeniem stare budynki. Dzięki swoim poczynaniom fundacja zyskała rozgłos, pojawili się jednak również wrogowie...

Ofiarą zabójstwa jest Jan Lewcun, były kierownik różnych miejskich instytucji, który, jak się w toku śledztwa okazuje, ma niejedno na sumieniu… Co było zatem motywem zbrodni – walka o wpływy w mieście czy wyrównanie osobistych porachunków?

Niespodziewanie policjanci otrzymują wskazówkę od tajemniczej osoby o pseudonimie Sprzątacz. Czy to morderca podjął z nimi grę, czy rzeczywiście ktoś usiłuje im pomóc?

źródło opisu: https://muza.com.pl/

źródło okładki: https://muza.com.pl/

Angel KubRick | 2019-08-19
Przeczytana: sierpień 2019

W biurze fundacji założonej przez małżeństwo ekscentrycznych milionerów dochodzi do morderstwa. Ofiarą jest Jan Lewcun. Były kierownik różnych miejskich instytucji, który niejedno ma na sumieniu. Lista przewinień powoli zaczyna się nawarstwiać, a im więcej wiemy, tym bardziej rozumiemy konsekwencje niektórych wydarzeń. Kryminał Mariusza Koperskiego "Giełda milionerów" toczy się w sercu Tatr, Zakopanem. To wyjątkowe środowisko. Wiecie, że jako jedyna gmina w Polsce, Zakopane nie przyjęło ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie? Od ponad 8 lat, z zebrania na zebranie, konsekwentnie odmawiają, w tym roku już po raz 10. Wszechobecny patriarchat nie ugina się przed żadną władzą. Zapytana o to premier Beata Szydło jedynie pogratulowała -> AKTU ODWAGI! Cytat dosłowny! Akty przemocy psychicznej, fizycznej i ekonomicznej dokonują się codziennie, w niemal każdym domu. Ukrywane, zamiatane pod dywan, przykrywane pudrem, szminką i nieśmiałym uśmiechem. Właśnie o tym jest też ta książka....

gresro | 2019-06-19
Przeczytana: 18 czerwca 2019

To co mnie skłoniło do przeczytania tej książki to informacja o tym, że fabuła osadzona jest w Zakopanem. Ale to ułuda, Zakopanego jest w niej jak na lekarstwo, gór w ogóle brak, więc na dobrą sprawę powieść mogłaby być osadzona w dowonym miejscu w Polsce czy też na świecie. Czyta się dobrze, ale książka posiada wiele braków w fabule, historia wymyślona przez autora jest poszatkowana i momentami nie do końca spójna. Jednak to co w kryminale być powinno, czyli dobre przewrotne zakończenie jest zaakcentowane i to duży plus. Na pewno nie jest realna - prowadzenie śledztwa przez byłych/wyrzuconych/na urlopie policjantów nie ma prawa bytu w naszym kraju, a na pewno nie w takiej formie (dostęp do wszystkich dowodów i świadków), więc można ją traktować troszkę jak policyjny science - fiction. Mimo wszystko warta pochłonięcia.

dobrerecenzje | 2019-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2019

Mariusz Koperski ukochał góry.
Od 25 lat mieszka na Podhalu i dlatego stworzył zakopiańską powieść kryminalną pt. ”Giełda milionerów”.
Jak już sam tytuł wskazuje akcja powieści toczy się w Zakopanem.
W nocy do pomieszczeń znanej zakopiańskiej fundacji ktoś się włamał.
Na środku biura ustawił fotel, posadził na nim mężczyznę, przywiązał go do taśmy i zakleił usta, a potem zamordował, wbijając nóż w serce.
Zwłoki znalazł rano szef fundacji i jednocześnie biura, który przyszedł rano do pracy.
Ofiarą tej zbrodni był Jan Lewcun-emeryt.
Kiedyś był dyrektorem w kilku firmach.
Ale to jeszcze nie wszystko....
Żeby było zabawniej zabójca uwieńczył to nagrywając kamerą całe zdarzenie.
Śledztwo w tej sprawie zlecono Sławomirowi Derebasowi oraz jego bliskiemu przyjacielowi-komisarzowi Tomaszowi Karpielowi.
Morderstwo było dokładnie zaplanowane, a do tego najdrobniejsze szczegóły były kilkakrotnie ćwiczone.
Morderca przećwiczył każdy cios nożem, bo chciał być pewien, że nóż dobrze wejdzie w...

Mecha_Kulturacja | 2019-05-29

Mocną stroną są bohaterowie. Mogliśmy już ich poznać w poprzednich książkach autora i wyrobić sobie o nich pewne zdanie. Nic tu jednak nie jest takie, na jakie wygląda. Bohaterowie ulegają pewnym zmianom, nowe wydarzenia mają wpływ na ich podejście do życia, pracy i spraw osobistych. Poza tym możemy się z nimi identyfikować i nie są nam obojętni. Już sam ten fakt powinien świadczyć o pewnym kunszcie autora.

Giełda Milionerów to historia jakich mało. Wciąga i trzyma w napięciu. Gra, którą serwuje nam autor jest zniuansowana i nieoczywista. Tajemnica goni tajemnicę, a przeszłość, która warunkuje teraźniejsze wydarzenia, sprawia że warto dla tych sekretów zabić.

zielonooka_aga | 2019-05-27
Przeczytana: 02 kwietnia 2019

„Krwawa zbrodnia wstrząsa Zakopanem. Skończysz czytać dopiero wtedy, kiedy dowiesz się, kto jest mordercą”. Taki napis wydrukowany czerwoną czcionką widnieje na samej górze okładki „Giełdy milionerów”. Czy rzeczywiście powieść jest tak wciągająca?
Tatrzańskie widoki są jednymi z najcudowniejszych w naszym kraju. Magiczne szlaki górskie i ludzie, których gwarę nie da się pomylić z żadną inną. To wszystko wzbudza w nas sympatię niezależnie od tego, z jakiej części Polski pochodzimy. Nic dziwnego, że autorzy umieszczają tu akcje swoich książek, licząc na przychylność czytelników związaną z dobrymi skojarzeniami. Na szczęście w tym przypadku miejsce akcji nie jest jedynym plusem. „Giełda Milionerów” to 350 stron dobrej historii, którą przeczytałam z dużą przyjemnością.
Nie raz już podkreślałam, że dużą uwagę zwracam na głównych bohaterów. „Skrojona na miarę” postać pozwala nam wczuć się w akcję książki, co jest gwarantem przyjemności płynącej z czytania. W tym przypadku Mariusz...

magdaandbooks | 2019-05-25
Przeczytana: 25 maja 2019

Giełda milionerów 📖 Mariusz Koperski
Skusił mnie głównie opis: Zakopiańska powieść kryminalna, bardzo lubię gdy akcja dzieje się w miejscach, które znam, wtedy moja wyobraźnia może rozwinąć skrzydła 😆
Bardzo się cieszę, bo się nie zawiodłam, czyta się to genialnie, kawał dobrego kryminału z klimatem 🤠

Monika Frenkiel | 2019-05-11

Dla mnie atutem książki jest ten klimat Zakopanego, o którym wspomniałam, daleki jednak od zachwytów. Mieszkam wystarczająco blisko tego miasta, jako była pracownica dawnej administracji publicznej wiem, jak wygląda urzędnicza rzeczywistość takich miejsc, gdzie rządzą pospołu pan, wójt i pleban – tu w postaci pana miejscowi biznesmeni. Autor ich znakomicie przedstawił – zabytki, widoki są passe, liczy się kasa, misiu, kasa, turysta ma przyjechać, zostawić pieniądze i spierdalać. Dobroczynność jest taka, żeby nie dać za dużo, tyle, żeby uzyskać wdzięczność i nagłośnić nazwisko i zyskać nad beneficjentem władzę. No i ta...społeczna tradycja przemocy wobec kobiet. Ze wspomnianym w książce ewenementem na krajową skalę, że to Zakopane, jako jedyne w Polsce nie przyjęło ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Klimat ten Koperski, od 20 lat mieszkający w Zakopanem (i pewnie wciąż traktowany jak obcy) pewnie poznał wystarczająco.

Nie ma tu tak charakterystycznego dla większości...

WKsiążkowymŚwiecie | 2019-05-06

Gdy czytam kryminał najbardziej skupiam się na atmosferze i odczuciach, jakie powieść na mnie wywiera. Oczywiście bardzo ważny jest aspekt logiki w historii, jednak to zawsze klimat utrzymuje w przy książce, nawet gdy pojawiają się w niej małe luki pod względem logicznym.
Niedawno przeczytałam „Giełdę Milionerów” autorstwa Mariusza Koperskiego i szczerze mówiąc, nie uważam aby książka ta była dobra. Problem w tym, że nie jest tez złą pozycją. Jednak aby rzetelnie przedstawić Wam moje odczucia, muszę wpierw przybliżyć Wam wydarzenia opisane w tejże pozycji.
„Giełda Milionerów” opowiada o śledztwie, prowadzonym przez trzech policjantów w Zakopanem.
Karpiel – młody policjant z zakopiańskimi korzeniami - jest jednak głównym narratorem tej historii. Współpracuje on z dwoma dużo bardziej doświadczonymi policjantami: Derebasem i Kapralem.
Sprawa dotyczy tajemniczego morderstwa znanego i szanowanego przez opinię publiczną mężczyznę, działającego swego czasu w radzie miasta – Jana...

franek_reads | 2019-04-30
Przeczytana: 22 kwietnia 2019

Na polskim rynku wydawniczym mamy obecnie ogrom kryminałów i thrillerów psychologicznych. Jednakże tylko niewielka ich część rozgrywa się w polskich górach lub w ich bliskich okolicach. Dlatego nie będę ukrywał, iż to właśnie miejsce akcji najnowszej powieści Mariusza Koperskiego przekonało mnie w zupełności do recenzji tej pozycji. Czy się zawiodłem? Nic bardziej mylnego, gdyż "Giełda milionerów" to solidny, wciągający polski kryminał.

Zacznijmy od bohaterów, czyli zakopiańskich policjantów i komisarzy. Autor bardzo zręcznie i logicznie przedstawił ich losy i perypetie (także te rodzinne i uczuciowe), przez co czytelnik bardzo szybko może utożsamić się z głównymi postaciami i przejąć się ich dalszym losem w czasie fabuły. Sama zagadka kryminalna jest dość skomplikowana, a natłok wydarzeń i szybkie tempo akcji, powodują iż, na pewno nie będziemy się nudzić przy samej lekturze.

Zakończenie być może nie zaskoczy fanów gatunku, aczkolwiek samo rozwiązanie było spójne i przede...

Maria | 2019-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2019

Zlekceważyłam motto poprzedzające fabułę.
To był mój błąd, bo od zrozumienia jego przesłania zależało moje czytelnicze śledztwo i podążanie tropem zabójcy. Przywiązując wagę do konkretów, tkwiłam w rzeczywistości podawanej mi przez bohaterów. Niekoniecznie prawdziwej. W swojej naiwności przyjmowałam ją jednak za jedyną obowiązującą w tej kryminalnej historii.
A było ich tutaj kilka.
Tworzyły delikatną tkankę powiązań. Kruchą sieć układów. Czuły system zależności. Niewidoczną grzybnię przeszłości. Wszystkie nakładały się na siebie warstwami i przenikały, ukrywając to, co widoczne i oczywiste. Stwarzając pozory. Żeby dotrzeć do głębszych pokładów istotnych informacji, trzeba było je bezkompromisowo demaskować. Czasami boleśnie zdzierać, by dokopać się do sedna zbrodni i mordercy.
Nie było mi łatwo.
W Zakopanem, w siedzibie fundacji prowadzonej przez małżeństwo miliarderów, zamordowano pozornie szanowanego i lubianego emeryta – Jana Lewcuna. Wbito mu zwykły, kuchenny...