K.I.S.S.

Okładka książki K.I.S.S. Tomasz Prusek
Okładka książki K.I.S.S.
Tomasz Prusek Wydawnictwo: Agora Cykl: Olga Kirsch (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Olga Kirsch (tom 1)
Agora
2019-04-24
2014-05-16
literatura polska

Ja niestety jestem na nie😔 Po przeczytaniu 140 stron pierwszego tomu "K.I.S.S." poddałam się 😕 Jak dla mnie książka jest trochę toporna.

Cała akcja krąży wokół giełdy (zebrania wspólników, głosowania, przekręty itd). Jednak mnie strasznie nudziła, okazało się, że to całkowicie nie moje klimaty🤷‍♀️ Wydaje mi się, że dla ludzi interesujących się giełdą i "siedzących" w tym temacie może być przyjemną lekturą, ale ręki nie dam sobie za to uciąć😄 Przez pierwszy tom nie przebrnęłam, dlatego też nawet nie sięgam po drugi i ubolewam, że kupiłam od razu 2 tomy😐 No ale cóż, przeżyję jakoś nietrafiony zakup😄

Książka idealnie nadaje się, gdy potrzebujesz relaksu.
Do pociągu i do poczytania na plaży. Akcja krąży wokół giełdy. I tu brawa dla autora, że potrafił przybliżyć jej mechanizmy tak, że zrozumie to nawet ktoś komu temat jest zupełnie obcy.
Dodatkowo zrobił to w taki sposób, że nie czuje się jakby czytało podręcznik a i sama akcja nie jest tym wstrzymywana.
Pierwsza część zachęciła mnie do przeczytania drugiej.
Czytałem w formie papierowej - dla mnie idealnie dobrana wielkość czcionki.

Książka idealnie nadaje się, gdy potrzebujesz relaksu.
Pierwsza część...

Giełda to świat wielkich pieniędzy - nie zawsze czystych i władzy. Wielkich wzlotów i równie wielkich upadków.
Olga Kirsch to ładna, młoda, ambitna i zdolna finansistka. W wieku niespełna 30 lat ma już pozycję jednego z najlepszych analityków giełdowych w Polsce. Obraca niewyobrażalnym majątkiem klientów funduszu, dla którego pracuje. Zarabia dla nich duże pieniądze. I jest uczciwa. Nie boi się przeciwstawić swoim pracodawcom, gdy intuicja podpowiada jej inny scenariusz. Ale czy bezwzględny świat giełdy pozwoli jej pozostać wierną swoim ideałom? Czy kryzys jaki się szykuje na rynkach światowych zmieni jej plany na przyszłość? Czy zdobędzie sprzymierzeńców czy tylko wrogów?
Pozycja napisana lekko, łatwym językiem, ciekawie pokazująca świat polskiej giełdy i finansjery. Rozpusty i przekrętów. Jednocześnie trzymający w napięciu thriller. Polecam.

Tego co się działo na rynkach finansowych w 2008 roku nie trzeba większości osób przypominać. Każdy pamięta krach na światowych giełdach, którego konsekwencje dotknęły i dotykają do dziś wiele osób.

I właśnie giełda stanowi tło historii przedstawionej w K.I.S.S. O ile można nazwać ją tłem ponieważ wszystko w książce kręci się wokół niej i wielkich pieniędzy. Główną bohaterką jest młoda kobieta- wschodząca gwiazda rynków finansowych. Wyróżnia ją nie tylko świetne przeczucie w podejmowaniu decyzji ale również to, że jako nieliczna stara się grać uczciwie i nie zgadza się na wszystko co się dzieje wokół niej. A dzieje się sporo. Zawsze tam gdzie są wielkie pieniądze są i wielkie przekręty. Na taki przekręt trafia właśnie Olga i doprowadza do jego udaremnienia. I właśnie w tym momencie zaczyna się jej koniec. Zadarła bowiem z niewłaściwą osobą. To, że rynki finansowe przetrwały wiemy nie od dziś. Natomiast by dowiedzieć się czy przetrwała Olga należy sięgnąć po K.I.S.S.

Książka w dość prosty sposób przedstawia podstawowe zagadnienia związane z giełdą i rynkami finansowymi. Nie trzeba być specjalistą ani miłośnikiem tych tematów by zrozumieć o co chodzi w książce czy jak działa cała ta machina. W ciekawy sposób zostały przedstawione również motywację ludzi pracujących w funduszach inwestycyjnych oraz wszelkie układy panujące tam. Książka uświadamia do jakich przekrętów są zdolni ludzie by osiągnąć cel oraz jak są zaślepieni swoim już i tak ogromnym majątkiem oraz chęcią powiększenia go za wszelką cenę. Potwierdza się znane przysłowie, że apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Książkę podsumowuje jedno stwierdzenie: Im więcej masz tym więcej chcesz. Są jednak w książce również pozytywne postacie, które starają się przeciwstawić temu co się dzieje. I jak zwykle to one obrywają najbardziej.

Niestety, wbrew szumnym działaniom marketingowców, ta książka, porównując do zagranicznych pozycji z giełdowej beletrystyki, jest naprawdę bardzo, bardzo słaba.
Nie trudno znaleźć afer, do których autor robi aluzje, ale te afery opisywane przez dziennikarzy "Parkietu" czy "Pulsu Biznesu" na łamach ich gazet, były dużo bardziej ciekawsze.

Fabuła jest przewidywalna i niczym nie zaskakuje, akcja momentami jest niewiarygodnie toporna, jakby pisana na siłę, by przykryć strony literami. Coś strasznego!

Dla miłośników klimatów z Wall Street, ta książka jest jak naplucie w twarz.

Nie ma 1/10 tylko 3, gdyż żargon finansowy nadawał ułamek klimatu.

Liczyłem na więcej po tych wszystkich "ochach i achach".

Fabuła jest przewidywalna i niczym...

Bardzo dobry thriller o polskim rynku kapitałowym. Z pewnością zainteresuje wszystkich, którzy są aktywni na giełdzie lub kiedykolwiek mieli z nią do czynienia. W przeciwnym wypadku wydaje mi się, że walne zgromadzenia akcjonariuszy, rady nadzorcze itp. będą dla czytelnika mało zrozumiałe, choć autor starał się wyjaśniać bardziej zawiłe sprawy.
Fabuła jest interesująca a książkę spokojnie można przeczytać w jeden wieczór. Historia wciąga i każda kolejna strona wzmaga chęć doczytania do końca.
Polecam, choć nie jest to książka dla każdego.

Fabuła jest interesująca a...

Jako wielbiciela tematyki giełdowej bardzo podobała mi się gra Pana Tomka niuansami prawa giełdowego. Fabuła poza wątkiem giełdowym także trzyma w miarę poziom, tak więc mocne 7!

Pozornie historia o ludziach.
O ich mocnych i słabych stronach. Tak też zaczęła się opowieść o nich. W ekstremalnych warunkach, sprawdzających człowieczą wytrzymałość na wysoki poziom adrenaliny, ryzyka i stresu w górskich warunkach podczas wspinaczki na stromy, trudny i wymagający bardzo dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, szczyt. Już wtedy mogłam zauważyć, kto kim jest. Co sobą reprezentuje. Jak reaguje w skrajnych i niebezpiecznych sytuacjach. Tym krótkim intro, opisującym wypad w góry czwórki znajomych ze sfery finansowej, autor wstępnie naszkicował osobowości głównych bohaterów.
Marcina postępującego tak, jak inni tego od niego oczekiwali. Adama z lękiem wysokości zakochanego w Oldze. Kamila agresywnego i roszczeniowego wobec świata i innych, narzeczonego Olgi. I wreszcie Olgi, urodzonej liderki potrafiącej odnaleźć się w zaskakujących i najtrudniejszych chwilach, natychmiast rozwiązującej problem z korzyścią dla wszystkich. Te prywatnie ujawnione cechy autor przeniósł w sferę zawodową, a zdobywanie szczytu w górach uczynił metaforą zdobywania szczytów na giełdzie. Tam wszyscy byli młodymi, obiecującymi finansistami, spośród których najbardziej wyróżniała się Olga. Nie tylko talentem analityka giełdowego, który nigdy nie popełnił błędu, ale przede wszystkim cechą kłopotliwą wśród ludzi finansów – przyzwoitością. Lubiła powtarzać za Immanuelem Kantem – „Niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie”. Te zasady czyniły ją niewygodną. Wręcz niepożądaną w kruchych układach biznesowo-politycznych, w których liczył się przede wszystkim maksymalny zysk przy minimalnym ryzyku. Uczciwość, która miała być jej tarczą, a kompetencje i talent gwarancją pozycji giełdowego guru, okazały się zbyt kruche do obrony przed agresywnymi działaniami chciwych decydentów wpływowego lobby, politycznych zależności, funduszy zarządzającymi szemranymi pieniędzmi, wykorzystującymi do tego czwartą władzę – prasę. Na dodatek nadciągała bessa przełomu lat 2007/2008, w trakcie której Olga miała przekonać się, kto był jej wrogiem, kto przyjacielem, a kto aniołem stróżem.
Jednak te postacie nie były jedynymi bohaterami tej powieści.
Równie ważnym, a może najważniejszym, była giełda i wszystko to, co wiązało się z jej funkcjonowaniem. Tym oficjalnym, prowadzonym w biurach analityków giełdowych, gabinetach zarządów, salach walnych zebrań, jak i tym nieoficjalnym. Planowanym i realizowanym na spotkaniach w restauracjach, klubach i prywatnych domach, na kontach w rajach podatkowych i w indywidualnych kieszeniach. Autor uchylił rąbka tajemnicy o patologii w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi, w której chęć zysku i ryzyko uzależniają równie mocno, jak hazard. Pozwolił zajrzeć za kulisy nieprzewidywalnej w skutkach gry, która może skończyć się pocałunkiem śmierci albo K.I.S.S., którego tytułowy akronim rozszyfrowuje na ostatnich stronach książki. Może dlatego ludzie w tej powieści pełnią rolę jednego z wielu elementów wchodzących w skład mechanizmów giełdowych, które są głównym i dominującym wątkiem powieści.
Dla mnie zbyt dominującym.
Widać to zwłaszcza w jej końcowej części, w której o losach, zdawałoby się najważniejszej bohaterki, dowiedziałam się od osób trzecich. Również w końcowej akcji poszatkowanej szybko kończącymi się wątkami ujętymi niemalże w telegraficznym skrócie tak, jakby autorowi zabrakło chęci i cierpliwości do tworzenia spoiwa między nimi.
Przede mną dalsze losy Olgi i giełdy w P.I.I.G.S.

Pozornie historia o ludziach.

Książka bardzo dobra, wciągająca i zaskakująca, trudno się oderwać od czytania. Świat finansów opisany został w bardzo przystępny sposób, przez co nie nudził czytelnika, nawet nieznającego wszystkich branżowych terminów.

Moim zdaniem super książka, trzymała mnie w napięciu i dała wstęp do dalszych refleksji. Rozumiem że niektórym może jednak nieprzypaść do gustu ponieważ całą akcją jednak opiera się na świecie finansów, którego nie każdy musi być fanem.

• Kryminał
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki K.I.S.S.