Dom na Klifie

Tłumaczenie: Anna Bańkowska
Wydawnictwo: W.A.B.
The Book of Summer
Ag2S

Brawurowy powrót autorki Apartamentu w Paryżu. Ocean, dzikie róże na wydmach i wspaniały Dom na Klifie wznoszący się na szczycie urwiska Sconset w Nantucket. Wyblakłe strony księgi gości skrywają fascynujące historie mieszkańców pensjonatu i niejedną tajemnicę. Lecz z biegiem czasu targany morskim wiatrem dom jest coraz poważniej zagrożony rozpadem. Po czterech latach nieobecności lekarka...

Brawurowy powrót autorki Apartamentu w Paryżu.

Po czterech latach nieobecności lekarka Bess Codman odwiedza letnią posiadłość należącą do pradziadków. Z powodu erozji gleby dom osuwa się do morza. Bess jest zmuszona odłożyć na bok wspomnienia, spakować rzeczy, opróżnić dom i poradzić sobie z matką, która nie chce opuszczać rodzinnej posiadłości. Kobieta musi zmierzyć się nie tylko z rodzinnymi wspomnieniami, ale także stawić czoła swej miłości sprzed lat.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Edyta | 2019-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2019

Nie mogłam się doczekać kiedy sięgnę po "Dom na Klifie" dlatego, że zachwycił i oczarował mnie na "Apartament w Paryżu" oczekiwałam czegoś naprawdę niesamowitego i wybitnego, a niestety jest to moje rozczarowanie roku.

Historia prowadzona jest w dwóch płaszczyznach współczesnej i za czasów II drugiej wojny światowej. Przedstawiona oczami kobiet: babki Ruby, matki Cissy i wnuczki Bess. Problemem dla mnie jest to, że żadna z przedstawionych historii nie wciągnęła mnie tak żeby chciało mi się czytać o losach bohaterek - nic co by zaciekawiło mnie swoją fabułą. A szkoda bo wiem, że Autorka potrafi skonstruować niesamowity klimat, szczególnie jeśli chodzi o opisy dawniejszych czasów: budynków, mebli, szczegółów, a tego mi tutaj brakło. Dłużyło się niesamowicie. Chociaż sam koncept stuletniego domu historii w nim opowiedzianych wydawał mi się świetnym, to wykonanie rozczarował.

Były jakieś krótkie momenty gdzie faktycznie można było dostrzec ten styl autorki, w którym się zakochałam,...

Wiesława | 2019-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2019

Taka sobie czytanka i chyba trochę zbyt "amerykańska", aby zyskać szeroki poklask. Fabuła oparta na prawdziwych wydarzeniach, opisująca historię znikającego domu na klifie, który po stu latach wskutek erozji kończy swój żywot, spadając do morza. Zanim zniknie, dowiadujemy się o jego mieszkańcach, osobach, dla których był ważny, o losach całej rodziny, której członkowie całe życie w sezonie letnim odwiedzali rezydencję na półwyspie Nantucket, oddając się uciechom nadmorskiego kurortu.
Trochę nostalgiczna, niestety przegadana i bez tempa, ale da się przeczytać.

Ola hopeandfaaith | 2019-08-07

Więcej recenzji książek na blogu hopeandfaaith.blogspot.com

Ostatnio zaczęłam się interesować domami z historią. A zwłaszcza szperać po strychach lub piwnicach w takich domach. Można znaleźć wiele ciekawych przedmiotów, a zwłaszcza pamiątek rodzinnych. Właśnie z tych powodów zdecydowałam się na przeczytanie książki o historii domu na klifie.
Historia zawarta w książce skupia się na dwóch bohaterach - córce właścicielki domu i wspomnianym domu. Bardziej skoncentrowałam się na samym budynku, bo szczerze powiedziawszy historię głównej bohaterki Bess można opisać w jednym zdaniu. Kobieta po rozwodzie przyjeżdża do rodzinnej miejscowości, w której nie była kilka lat na ślub kuzynki i odnajduje swoją starą miłość. Czyż to nie brzmi tak banalnie? Jak dla mnie tak. Mamy to praktycznie co w drugiej powieści romantycznej. Lecz, tak jak już pisałam, zainteresował mnie sam motyw ukazania historii domu. Zwłaszcza takiego, który był przekazywany z pokolenia na pokolenie przez prawie 100 lat....

slytherin_books | 2019-07-26

"Poza tym on po pijaku nigdy nie zachowywał się agresywnie, po prostu upijał się na smutno. Chyba się nam zdawało, że potrafimy go uzdrowić miłością."
Bess Codman powraca do rodzinnej posiadłości - Domu na Klifie. Stawia przed sobą trudne zadanie: spakować wszystkie rzeczy z posiadłości, która kiedyś była najpierw letnią rezydencją, potem pensjonatem, a teraz.. powoli osuwa się do wody. Najtrudniej jednak będzie przekonać jej swoją matkę, by opuściła dom, który tak wiele dla niej znaczy. Podczas pakowania natrafia na tajemniczą i chyba już zapomnianą księgę gości, która kryje w sobie fascynujące historie.
Chyba nie potrafię Wam opowiedzieć jak bardzo podobała mi się ta historia.. Poznajemy w niej nie tylko historię Bess, ale także jej krewnej, a wszystko to przeplatane jest listami sprzed lat, wpisami różnych osób do księgi gości i wpisami z bloga pewnej blogerki, która bez problemu mogłaby być konkurentką dla Rity Skeeter, przedstawiając (zazwyczaj) wyłącznie swoje poglądy....

TeaBooksLover | 2019-07-22
Przeczytana: 16 lipca 2019

W zeszłym tygodniu skończyłam czytać "Dom na klifie" i muszę przyznać, że do końca towarzyszyły mi dość mieszane uczucia. Książka opowiada historię młodej amerykańskiej lekarki Bess, która - chociaż sama tonie w problemach - dostaje niemal niemożliwe do wykonania zadanie przekonania swojej ekscentrycznej matki do opuszczenia rodzinnej letniej posiadłości na szczycie klifu, który lada dzień może runąć do morza. Równolegle poznajemy historię babci Bess - Ruby, której beztroska młodość została przerwana przez wojnę.
Napiszę krótko, co mi się podobało, a co nie.

➕ Lubię historie rodzinne, o kilku pokoleniach, a także lawirowanie między przeszłością a teraźniejszością.
➕ Do tej pory czytałam książki o II wojnie głównie z perspektywy Europejczyków, a tutaj możemy dowiedzieć się więcej, jak to wyglądało u Amerykanów, którzy przecież wcale nie musieli włączać się w działania wojenne.
➕ Książka opowiada przede wszystkim o sile kobiet i o relacjach między nimi. Pokazuje też życie kobiet...

Katarzyna | 2019-07-05

Dom na Klifie 📚
Michaelle Gable „-Elisabeth, musisz wyciągnąć matkę z tego domu- błagał ją ojciec zaledwie trzy dni temu.
- sam to zrób. Przecież jest twoją żoną. - proszę... od lat już mnie nie słucha. Tylko ty możesz coś wskórać. ...”
Bess po kilku latach nieobecności, musi zawitać do Domu na Klifie, rodzinnej posiadłości znajdującej się na szczycie urwiska. Pradziadkowie Bess zbudowali go prawie sto lat temu jako letnią rezydencję, później zaczęto organizować wesela oraz przyjmować pensjonariuszy.
Niestety z biegiem czasu budynek nie oszczędzany przez klimat i wiatry, niebawem znajdzie się w wodzie.
To właśnie Bess będzie musiała stanąć na wysokości zadania i przekonać swą matkę, która w dalszym ciągu zamieszkuje posiadłość by dała się przekonać do przeprowadzki, kobieta jednak za wszelką cenę chce zostać w rodzinnym domu
Czy Bess sprosta zadaniu i przekona rodzicielkę do zmiany decyzji ?
Jakie będą skutki pojawienia się młodej kobiety w Domu na Klifie ?

smallangel | 2019-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2019

„Dom na klifie” wydawnictwa W.A.B. jest zupełnie nową propozycją na rynku wydawniczym, bowiem powieść w Polce ukazała się niecałe dwa tygodnie temu.
Autorką książki jest Mchelle Gable, która trzy lata temu porzuciła swoje dotychczasowe stanowisko pracy i zaczęła przygodę z pisaniem. Jej pierwsze dziecko („Apartament w Paryżu) szybko trafiło na listy bestsellerów „New York Timesa” i „USA Today” co skłoniło Gable do intensywnej pracy nad kolejnymi tytułami („Do zobaczenia w Paryżu”, „The summer I met Jack”).
Powiem szczerze, szalenie obawiam się takiego sposobu przedstawienia autora i jeszcze bardziej- takich okładek. Kiedy zerknęłam na piękne, pastelowe zdjęcie, które zdobi „Dom na klifie”, zaniepokoiłam się, że oto mam przed sobą ckliwy romans. Czterysta siedemdziesiąt stron westchnień, trzepnięć rzęsami i opisów wystawnych przyjęć... Zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu amerykańska okładka „The Book of Summer”. Moim zdaniem dokładnie odpowiada ona treści tej ksiąźki (widok...

Kamila | 2019-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2019

"Dom na Klifie" Michelle Gable to jedna z nowych propozycji Wydawnictwa Wab.
Nie znam tej autorki, jest dla mnie całkowitą nowością.
To przepiękna, ciepła, pełna wzruszeń opowieść o Bess i jej rodzinie.
Dom w którym mieszka jej mama znajduję się na klifie, który w każdej chwili może się obsunąć.
Niestety, konieczna jest przeprowadzka.
W trakcie pakowania znajduje się wiele pamiątek opowiadających historię osób zamieszkujących wcześniej dom.
Mam wrażenie, że "Dom na klifie" przypomina mi trochę powieści Kate Morton i Lucindy Riley. Tutaj też mamy wielopokoleniową opowieść i retrospekcję sprzed 100 lat.
Mnie książka bardzo się spodobała, pozostawiła we mnie pozytywne uczucia i na pewno będę chciała do niej wrócić.
Bardzo Wam ją polecam. Idealna lektura na wakacje.

Gilbertwedel | 2019-06-28
Przeczytana: 27 czerwca 2019

Dom w nadmorskim Sconset to bardzo ważne miejsce dla Bess i jej matki – Cissy. Ten piękny budynek jest w ich rodzinie od prawie stu lat i to w nim rozgrywały się najważniejsze wydarzenia. Niestety klif, na którym jest umiejscowiony może w każdej chwili osunąć się do morza. Kobiety są więc zmuszone pożegnać się z ukochanym miejscem. Nie jest to dla nich łatwe, zwłaszcza, że znajduje się w nim mnóstwo pamiątek po poprzednich pokoleniach, zwłaszcza po babce Bess – Ruby.

„Dom na klifie” to moje pierwsze spotkanie z twórczością Michelle Gable i myślę, że nie ostatnie. Bardzo Wam polecam tę słodko - gorzką historię, pełną tajemnic i rodzinnych sekretów. Wprawdzie potrzebuje ona trochę czasu by się rozkręcić, początek może nawet lekko nudzić, ale późniejsze wydarzenia wszystko wynagradzają. I ostatecznie ciężko się oderwać od czytania. Zwłaszcza, że autorka prawie każdy rozdział kończy w taki sposób, że koniecznie trzeba czytać dalej i dalej.
Fabuła książki krąży oczywiście wokół...

itysiek_reads | 2019-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2019

Michelle Gable – w 2016 roku, po dwudziestu latach pracy w finansach, postanowiła zająć się tylko pisaniem. Wydana dwa lata wcześniej jej debiutancka powieść „Apartament w Paryżu” trafiła na listy bestsellerów „New York Timesa” i „USA Today”. Od tamtej pory ukazały się jeszcze: „Do zobaczenia w Paryżu”, „Dom na Klifie” oraz „The Summer I Met Jack”. Gable mieszka w Kalifornii z mężem i dwiema córkami [opis pochodzi z okładki].

Dom na Klifie liczy prawie 100 lat – w całej swojej historii gościł wielu ludzi, dzięki czemu jest pełen wspomnień, a atmosfera ciepła i miłości odczuwalna jest przez każdego, kto do niego wejdzie. Właśnie dlatego Bess i Cissy nie mogą pogodzić się z tym, że dom wkrótce runie do morza, a jedyne co po nim pozostanie to wspomnienia. Tradycja spędzania lata w Domu na Klifie nie pozwala kobietom na opuszczenie go, jednak z ciężkim sercem muszą zacząć myśleć o swoim bezpieczeństwie i spakować stuletni dobytek. Czytając „Księgę Lata” poznajemy historie osób, dla...