Jedyne takie miejsce

Wydawnictwo: WE NEED YA
Shookus

Co pomyśli twój najlepszy przyjaciel z dzieciństwa, z którym łączą cię już tylko wspomnienia, gdy on nagle zjawia się po dziesięciu latach rozłąki, a ty stoisz przed domem z dwuletnim chłopcem przytulonym do nogi? Lena, została samotną matką w wieku szesnastu lat i postanowiła nigdy nie wyjawiać prawdy o tym, kim jest ojciec jej synka. Zamknięta w sobie, odizolowana od rówieśników, poraniona...

Lena, została samotną matką w wieku szesnastu lat i postanowiła nigdy nie wyjawiać prawdy o tym, kim jest ojciec jej synka. Zamknięta w sobie, odizolowana od rówieśników, poraniona przez wydarzenia z przeszłości każdego dnia uczy się być lepsza nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla swojego dziecka.

Alan od urodzenia był skazany na sukces. Bogaci rodzice, najlepsze szkoły, luksusowe życie w wielkim mieście stanowiły jego codzienność. Spełniał swoje kolejne marzenia bez większego trudu. Wszystko posypało się jak domek z kart, gdy zakończył czteroletni związek z dziewczyną, nakrywając ją na zdradzie.

Czy Lena, mimo zadanych w przeszłości ran, dopuści do siebie choć odrobinę miłości? Czy Alan pozna jej tajemnicę i poradzi sobie z demonami, które zostawił w wielkim mieście? Czy sama chęć wystarczy, żeby wszystko się ułożyło? Czy dom pod lasem to jedyne takie miejsce, w którym wszyscy będą szczęśliwi?

źródło opisu: czwartastrona.pl

źródło okładki: czwartastrona.pl

Ciepłe, ale i wywołujące motyle w brzuchu New Adult. Debiutancka powieść Klaudii Bianek przypadła mi do gustu dzięki okolicznościom przyrody, w których została osadzona, oraz dzięki sympatycznym głównym bohaterom: Lenie, Alanowi, małemu Marcelowi, babci Teresie i Panu Tadkowi. Idealna lektura na letni wieczór. Warto się skusić :)

PRZEDPREMIEROWO!

„Jeżeli z godnością przyjmujesz ciosy, rozumiejąc prawa, którymi rządzi się świat, zawsze będziesz o krok przed tymi, którzy cierpią z tego powodu”.

"Jedyne takie miejsce" czyli debiutancka książka Klaudii Bianek zabiera czytelników do świata Leny i Alana. Lena Michalska w wieku szesnastu lat została mamą. Wraz z tą informacją cały jej dotychczasowy świat wywrócił się do góry nogami. Lena zdecydowała, iż nigdy nie wyjawi prawdy o tym, kto jest ojcem jej syna. Ostrożna, nieufna, strachliwa, zamknięta w sobie, skrywająca złe wspomnienia i tajemnice każdego dnia stara się być najlepszą matką dla Marcela. Alan Rogucki miał zdecydowanie lepszy start niż Lena. Bogaci rodzice, najlepsze szkoły i luksusowe życie stanowiły jego codzienności. Alan spełniał swoje marzenia, dostał się na studia w Warszawie, ale z czasem w jego niemal idealnym życiu pojawiła się rysa. Czteroletni związek, który wydawał się być czymś na stałe, okazał się kompletną pomyłką i nieporozumieniem....

magpie101 | 2019-05-24
Przeczytana: 24 maja 2019

Bohaterowie to 18 letnia Lena, matka 2 letniego chlopca i 20 letni Alan.
Obydwoje bardzo mlodzi ale dojrzali. Przyjaznili sie jako dzieci, ona mieszkala w srodku lasu wychowana przez dziadkow, on przyjezdzal na wakacje do swojego dziadka.
Gdy Lena miala 8 lat ostatni raz widziala Alana,wiecej nie przyjechal na wakacje, zjawil sie nagle po 10 latach jako dorosly mezczyzna. Dziewczyna wiele przeszla, ciaza w mlodym wieku, opieka nad synkiem, brak akceptacji w swoim srodowisku ale nie zapomniala nigdy o swojej przyjazni, o jedynej osobie przy ktorej czula sie szczesliwa.
Tylko czy teraz w doroslym zyciu obydwoje beda potrafili oddzielic przyjazn od milosci?
Wszyscu bohaterowie sa wiarygodni, a autorka pokazuje co w zyciu jest wazne, polecam :)

Nie od wczoraj słyszy się, że przyjaźń między kobietą a mężczyzną jest czymś niemożliwym. Najczęstszym argumentem padającym na potwierdzenie tych słów bywa, że prędzej czy później któraś ze stron poczuje coś znacznie więcej. A wtedy sprawy mogą się lekko skomplikować. Nastanie moment, gdy widok ukochanej osoby z kimś innym zacznie dogłębnie ranić, a zazdrość zaślepiać. Walka z tym zacznie tłamsić, ale też przybędzie obawa, zasiewająca ziarnko niepewności. Przecież w przyjaźni nie ma sekretów, prawda? Lepiej nie ukrywać swych uczuć, być szczerym, jak zawsze. Kto wie, może ta druga strona czuje to samo? Tylko czy warto zaryzykować utratę tego, co budowało się przez lata?

MOŻE WIELKIE MIASTA OFERUJĄ MULTUM MOŻLIWOŚCI, ALE NIGDY NIE DADZĄ TEGO, CO MAŁA WIEŚ: ODPOCZYNKU

Przykro mi to mówić, ale nie tak od razu dałam się porwać stworzonej przez Klaudię Bianek historii. Po wielu pieśniach pochwalnych, znaczy się pozytywnych rekomendacjach osób, które lekturę „Jedynego takiego miejsca”...

prostymislowami | 2019-03-31

Jeśli Klaudia była w stanie napisać tak wzruszającą debiutancką książkę, to ja już się boję jaki emocjonalny rollercoaster czeka na nas w kolejnych jej powieściach :) Bardzo przyjemna, wciągająca i przenosząca w sielski, magiczny zakątek, gdzieś pośrodku lasu. Polubiłam te postaci i nie ukrywam, że książkę przeczytałam "na jeden raz". Nie byłam w stanie się od niej oderwać :) Mam też wrażenie, że ta historia z każdą kolejną stroną robiła się coraz lepsza i ewoluowała. Widać, że autorka w miarę pisania czuła się coraz pewniej :) Jeśli lubicie książki młodzieżowe i te kierowane do młodych dorosłych, to ten tytuł z pewnością przypadnie Wam do gustu :)

„Jedyne takie miejsce” to literacki debiut Klaudii Bianek. To nie jest zła książka, jednak przy tak pozytywnych opiniach, takim szumie w social mediach, spodziewałam się czegoś lepszego. Autorka stworzyła powieść schematyczną, infantylną, jednak nie mogę odmówić jej tego, że tę historię czytało się bardzo łatwo i szybko. Czy zgadzam się ze stwierdzeniem, że to najważniejszy polski tytuł New Adult w 2019 roku? Nie, zdecydowanie nie. Czy ją wam polecę? Też nie, bo uważam, że na rynku jest cała masa lepszych książek i skoro nie możemy przeczytać ich wszystkich, to wybierajmy te, które są naprawdę dobre. Jednak decyzję zostawiam wam, bo jak wiadomo, każdy czytelnik zupełnie inaczej podchodzi do książek, ilu czytelników tyle opinii.

Jabłuszkooo | 2019-05-24
Przeczytana: 18 maja 2019

,,Jedyne takie miejsce'' to bardzo fajna historia na jakieś leniwe popołudnie, ponieważ na pewno wciągnie Was niesamowicie i zostawi po sobie miły ślad. Sądzę, że ta historia jest bardzo przyjemna, czyta się ją szybko i kompletnie nie czuje upływu czasu. Do tego klimat powieści jest wspaniały. Jeżeli o mnie chodzi to jedynym minusem tej książki jest zbyt mocna idealizacja głównej bohaterki, ale reszta jest bez zarzutu. Myślę, że warto się na nią skusić (zwłaszcza jeśli lubicie zagraniczne historie w stylu Hoover czy Sheridan).

Fragment tekstu pochodzi z mojego bloga, po ciąg dalszy zapraszam tutaj:

ZaczytanaOlaa | 2019-05-19
Przeczytana: 17 maja 2019

"Jesteśmy stworzeni do przeżywania dobrych i złych dni. Dobre są po to, by dać nam siłę. Zaś złe uczą pokory i wytrwałości."

"Jedyne takie miejsce" to świetny debiut polskiej autorki, której okładkę zna chyba każdy, kto prowadzi bloga lub konto książkowe. To uważany za najważniejszy polski tytuł New Adult w 2019 roku! Dlatego jak mogłam przejść obok tej książki obojętnie ? Po prostu nie umiałam!

Historię Leny i Alana pokochałam od pierwszych stron, a jedyne o czym marzyłam podczas czytania to też znalezienie takiego swojego miejsca na Ziemi jak Lena. Książkę tą czyta się bardzo dobrze i przyjemnie, a autorka pisze tak ciekawie, że nie idzie odłożyć jej na półkę przed skończeniem całej historii.

"Pasowałem tu. Pasowałem tu bardziej niż do wielkiego miasta, jakim była Warszawa. Nie tęskniłem za tłokiem, imprezami, wielkomiejską codziennością. Tutaj czas stał w miejscu. Tutaj mogłem cieszyć się z drobiazgów i wyobrażać sobie, że to moje miejsce na Ziemi."

Znacie ten moment,...

Barbara Bandyk | 2019-05-16
Przeczytana: 15 maja 2019

"Każdy z nas został czymś obciążony. Nieodwracalnie i dożywotnio."

Znali się już od dzieciństwa. Alana i Lenę już wtedy połączyła silna więź i chęć spędzania razem czasu. Co roku mieli dla siebie całe wakacje. Aż pewnego lata on nie przyjechał...

Lenę los nie potraktował łagodnie. Wyśmiewana przez rówieśników za wygląd, ciuchy, ciąże czy brak wykształcenia. Została matką w wieku szesnastu lat i w tajemnicy zachowuje tożsamość ojca swojego uroczego synka - Marcela.

Wydaje się, że Alan ma wszystko czego potrzebuje - bogatych rodziców, najlepszą szkołę, luksusowe życie, wymarzone studia i czteroletni związek z dziewczyną. Jego świat się burzy gdy przyłapuje ją na zdradzie, dlatego postanawia wyjechać do dziadka, gdzie po latach spotyka Lenę.

Czy jedyne takie miejsce okaże się strefą z dala od zgiełku wielkiego miasta?

"Jedyne takie miejsce" to książka, w której od pierwszych stron wyczuwa się wrażliwość autorki. Każde zdanie, każda strona przesiąknięte są najróżniejszymi...

ewka_czyta | 2019-05-18
Przeczytana: 17 maja 2019

Kilka słów o książce: W wieku szesnastu lat Lena została samotną matką i obiecała sobie nigdy nie wyjawić światu kim jest ojciec małego Marcela. Odizolowana od rówieśników, z pomocą babci i sympatycznego sąsiada, pana Tadeusza, musiała radzić sobie z trudami codziennego życia.
Alan miał znacznie lepszy start. Bogaci rodzice otworzyli mu drogę do elitarnych szkół i luksusu, którym mógł cieszyć się w wielkim mieście. Niestety nawet pieniądze nie pomogły uchronić mu się przed ciosem, który postanowili zadać najbliżsi.

Po dziesięcioletniej rozłące przyjaciele z dzieciństwa, Lena i Alan, znów staną ze sobą twarzą w twarz. Czy uda im się odnaleźć jedyne takie miejsce, w którym oboje mogą poczuć się szczęśliwi?

"Miłość, przyjaźń, lojalność, tęsknota - każde z uczuć wymagało niesamowitej odwagi, której niejednemu człowiekowi po prostu brakowało. Bo obdarzenie kogokolwiek uczuciem wiązało się z zaufaniem. Zaufanie zaś było jak opuszczenie gardy i wystawienie się na cios - tak, że w...