Śmiertelne dziedzictwo

Okładka książki Śmiertelne dziedzictwo Robin Stevens
Okładka książki Śmiertelne dziedzictwo
Robin Stevens Wydawnictwo: Dwukropek Cykl: Zbrodnia Niezbyt Elegancka (tom 5) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Zbrodnia Niezbyt Elegancka (tom 5)
Mistleoe and Murder
Dwukropek
2019-04-24
2019-04-24
Magdalena Korobkiewicz
kryminał dziewczynka boże narodzenie śledztwo detektyw literatura dla dzieci

W 5 tomie bohaterki docierają do Cambridge i spędzając czas z bratem Daisy od razu natrafiają na pewną tajemnicę , a konkretnie chodzi o dwóch bliźniaków(Donald i Czaruś) i jak się okazuję Donald jest trochę starszy i to On według prawa ma odziedziczyć ogromną fortunę i jak bohaterki się dowiadują Donaldowi często przydarzają się dziwne wypadki(Zupełnie jakby ktoś chciał go zabić) i Daisy jest oczywiście podekscytowana. I Hazel niby też , ale myśli również o spotkaniu z Aleksandrem. I w końcu na przyjęciu bohaterki spotykają wiele osób w tym także Aleksandra i Jego przyjaciela(George) , którzy również są detektywami i od razu między George’m i Daisy pojawia się napięcie , bo dziewczyna święcie wierzy , że są lepsze od nich , a z kolei Aleksander na powitanie przytula Hazel i ta jest szczęśliwa , ale po chwili Jej uśmiech znika , bo Aleksander mówi do Daisy , że ślicznie wygląda. I okazuję się również , że obaj również zauważyli , że coś się dzieję między Donaldem , a Czarusiem. I cała czwórka chcę rozwiązać tą tajemnice , ale Daisy nie chcę działać z nimi i w końcu wpadają na pomysł , że każde stowarzyszenie detektywów będzie prowadzić sprawę na własną rękę i komu się uda odkryć prawdę wygra zakład i właśnie wtedy dochodzi do morderstwa , a konkretnie ktoś zabija Czarusia i bohaterki są w szoku , bo sądziły że to Donald jest zagrożony. Chłopacy również są zaskoczeni i cała czwórka postanawia olać zakład i współpracować by znaleźć zabójcę. I podczas śledztwa do Hazel dociera , że Aleksander lubi Daisy , a sama Daisy mówi przyjaciółce , że Ją chłopaki nie interesują i nigdy się nie ożeni. I podczas badania sprawy bohaterowie tworzą listę podejrzanych. A konkretnie są to : Brat Daisy , Donald , Alfred(inny student) Michael(wykładowca) Moss(pokojowy) Perkins(portier) i Amanda(koleżanka brata Daisy) A po jakimś czasie dochodzi do kolejnej zbrodni i okazuję się , że ktoś otruł Donalda. I czwórka bohaterów dalej dąży do odkrycia prawdy i w końcu odkrywają , że mordercą jest Michael i zabił , bo jak się okazuję był kuzynem zamordowanych i dzięki ich śmierci dostałby pieniądze rodzinne. I sprawca po wszystkim zostaję aresztowany , a Daisy i Hazel spędzają super święta na które przyjeżdża też wujek Daisy i okazuję się , że jest zaręczony z Panną Alton. A w poranek wigilijny Aleksander i George oficjalnie przyznają , że Daisy i Hazel są lepszymi detektywami. Mamy również scenę tańca , gdzie Aleksander pyta Hazel czy miałby szansę u Daisy i dziewczyna mówi prawdę. Czyli , że nie , bo Jej przyjaciółka nie interesuję się miłością i związkami. I tak się kończy kolejny tom. Historia wciąż trzyma poziom i super się czyta. Sprawa kryminalna również jest świetna i finał zaskakuję. Jednak pod koniec szkoda mi było Hazel , która poczuła jak to jest mieć złamane serce. Ciekawi mnie też fakt , że Daisy wielokrotnie powtarza , że nie lubi chłopców. Ciekawie by było jakby się za kilka tomów okazało , że dziewczyna lubi dziewczyny(Już parę razy ten wątek się pojawił w serii)

Spodobała mi się ta ksiżąka. Daisy i Hazel przyjeżdżają na Boże Narodzenie do Cambridge. Są tam też " Młodzi Pinkertonowie " Aleks i George. Pojawiają się pierwsze sympatie i oczywiście przydarza się trup. Obie "drużyny" na przemian rywalizują lub łączą siły żeby wykryć sprawcę. Rozwiązanie jest zaskakujące. Nie ma tu dziwnych zbiegów okoliczności , które niszczą wiarygodność kryminału. Jest pięknie opisane Cambridge [ chociaż aytorka przyznała się , że część budynków wymyśliła ].
Po pierwszym znakomitym tomie serii i następnych mniej udanych p. Robin Stevens wróciła do formy [ albo zaczęła współpracować z dobrym redaktorem ].
Polecam tym ,którym marzy się miły kryminalny relaks.

Świetna pozycja na okres około świąteczny lub zimowy. Klimat super. Fani serii nie będą zawiedzeni. Bohaterki dojrzewają i trochę inaczej patrzą na świat.

Na półkach: , , , , , , , , , ,

„Śmiertelne dziedzictwo” Robin Stevens. Jest to 5 tom „Zbrodnia niezbyt elegancka”. Daisy i Hazel udają się do Cambridge- gdzie studiuje starszy brat Daisy, Bertie, aby spędzić tam Boże Narodzenie. Tam poznają jego znajomych oraz nauczycieli. Nagle dwa dni przed Bożym Narodzeniem ginie dziedzic fortuny. Towarzystwo postanawia zbadać tą sprawę i odkrywają, że doszło do morderstwa. A do tego muszą rywalizować z inną agencją detektywistyczną. Fabuła jak zawsze była ciekawa i bardziej zawiła niż by się to wydawało. Pomimo tego, że dochodzi do morderstwa to wciąż czuć ten klimat zimy oraz świąt. Były to jedne z czynników przez których książkę czytało się naprawdę szybko. Postacie jak zawsze są genialne. Daisy w tej części zdecydowanie jest lepsza niż w poprzednich. Poprawił jej się charakter dlatego zdecydowanie bardziej ją tu polubiłam. Hazel jak zawsze była bardzo fajną postacią, ale muszę przyznać, że często wkurzało mnie to, że wspomina jaka Daisy jest angielska i cudowna (ale na szczęście z czasem przestała to robić). Bardzo podobał mi się powrót Aleksandra i pierwsze pojawienie się jego przyjaciela- George’a. Jak miałabym być szczera zdecydowanie bardziej przypadł mi do gustu George (i ogromnie liczę, że ponownie się pojawia). A co do samego złoczyńcy. Ponownie kompletnie nie spodziewałam się kto to będzie. A cała otoczka jego motywu była naprawdę ciekawa! Teraz możemy przejść do podsumowania. Fabuła i postacie jak zawsze były super, plot twisty i morderstwo przegenialnie zaplanowane a okładka jak zawsze śliczna. Jeszcze na koniec chciałam wspomnieć, że podoba mi się to, że mamy opisane jak byli traktowani ludzie, którzy nie pochodzili z Anglii. Autorka przedstawiła to na prawdę dobrze. Podsumowując daje ocenę 10/10. Zdecydowanie jeden z najlepszych tomów

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Temat morderstwa w czasie świąt Bożego Narodzenia nie jest nowy, ale wciąż klimatyczny. Zwłaszcza jeśli akcja ma miejsce w Cambridge.

Jak na razie moja ulubiona część! <3
Absolutnie kocham świąteczny klimat, a jeżeli na dodatek jest dobrze połączony z wątkiem kryminalnym to super ^^
Chociaż teoretycznie są to dwa przeciwne bieguny ;P
Uwielbiam współpraco-rywalizację Towarzystwa Detektywistycznego i Młodych Pinkertonów; zdecydowanie chcę więcej Aleksandra i Georga <3 <3
Jak zawsze świetna zagadka, miejsce, bohaterowie i zwroty akcji :3
Gorąco polecam!

Jak na razie moja ulubiona część! <3
Chociaż teoretycznie są to dwa przeciwne bieguny ;P
Jak zawsze świetna zagadka, miejsce,...

Kolejna bardzo dobra część z tej serii. Wyjątkowo miejsce akcji średnio przypadło mi do gustu, natomiast sama zagadka, jak najbardziej. Była jak zwykle świetna, pomysłowo wykreowana.

Fajne, lekkie i przyjemne, ale mam wrażenie, że jednak trochę przegadane i rozciągnięte momentami. Jak zwykle uważam końcówkę za mocno skróconą - serio, pani Robin, niech pani coś z tym zrobi - i troszkę niepotrzebną, ale co tam. Jako książka na rozluźnienie i zapomnienie o wszystkich problemach jest idealna.

Absolutne arcydzieło

Absolutne arcydzieło

• Kryminały

Dodaj cytat z książki Śmiertelne dziedzictwo