Ministerstwo Nie dla Dam

Okładka książki Ministerstwo Nie dla Dam Robin Stevens
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Ministerstwo Nie dla Dam
Robin Stevens Wydawnictwo: Dwukropek Cykl: Ministerstwo Nie dla Dam (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Ministerstwo Nie dla Dam (tom 1)
The Ministry of Unladylike Activity
Dwukropek
2024-04-10
2024-04-10
Magdalena Korobkiewicz

Huk bomb przeszywający skryte nocną szatą niebo, szepty wymieniane przez mieszkańców willi na angielskiej prowincji i tajemnica skrywana za kotarami zaciemnienia. W tym przesyconym niepokojem czasie i miejscu nastoletni samozwańczy szpiedzy rozpoczynają pierwszą misję.

Ekscentryczna grupa osobowości stłoczonych pod jednym dachem, trawiona przez różne niepokoje i niezamknięte sprawy i dwójka przybyłych pod przykrywką z Londynu dzieciaków wiedzionych chęcią odkrycia niemieckiego szpiega, która otworzyłaby im drogę do Ministerstwa. W tej historii pomnoży się nie tylko liczba młodych detektywów, ale też spraw do rozwiązania. May, Eric i Fionnuala będą musieli nie tylko zdemaskować wroga narodu, ale także schwytać mordercę i udaremnić kolejne zbrodnie. Jedno jest pewne – niemal nikomu nie mogą zaufać.

„Ministerstwo nie dla dam” otwiera nową serię autorstwa Robin Stevens doskonale znanej z serii „Zbrodnia niezbyt elegancka”. I to jak otwiera – ucieczką z domu i ze szkoły, fałszywymi tożsamościami by dostać się do Elysium Hall, duchem wędrującym po mrocznych zakamarkach domu i dwoma morderstwami. Tłem dla rozgrywającej się w willi akcji jest II wojna światowa, a towarzyszący jej strach podbija emocje bohaterów. Autorka serwuje czytelnikom liczne zwroty w śledztwie i rozwiązanie, które nie jest oczywiste. Ba! Całkiem zgrabnie wodzi go za nos.

Powieść napisana z dużą swobodą i lekkością, dzięki której niełatwe wątki nie przytłaczają, a skupiają uwagę i igrają z czytelniczymi emocjami. Czerwień okładki z dominującą wśród bomb i bombowców lupą intryguje. I chociaż ma wyraźne naleciałości stylu retro (zarówno okładka, jak i sama powieść),to wiele w niej współczesnej dynamiki i wyrazistych postaci.

Zdecydowanie chcę więcej!

„Ministerstwo nie dla dam” to książka dla dzieci w wieku od 9-12 lat. Muszę jednak przyznać, że zaskoczyła mnie i to bardzo.
Autorka zabiera nas do czasów II Wojny Światowej, do Londynu. Poznajemy tam dziewczynkę May Wong, która wraz ze starszą siostrą została w Anglii. Jej rodzice wrócili do Hongkongu. May ma 11 lat i uważa się za szpiega. Pewnego dnia kradnie siostrze kartkę z pewnym adresem, pod który oczywiście udaje się. Tam poznaje chłopca Erica, który jest Niemcem i również znajduje się tutaj z własnej woli. Postanawiają jednak zaprzyjaźnić się i razem trafiają do Elysium Hall. Podobno tutaj ktoś przekazuje informacje dla Niemców. Poznają tam Fionnuali O’Malley, która nie jest przyjaźnie do nich nastwiona. W pierwszych dniach ich pobytu dochodzi do morderstwa. Nie żyje wujek Sidney. Co się stało? Kto go zabił i dlaczego? Tego będzie próbowała dowiedzieć trójka dzieci. Zamienią się w prawdziwych detektywów.
Książka nie jest cienka, ale w ogóle nie czułam ilości jej stron. Od samego początku byłam ciekawa jak będzie wyglądać kryminał dla dzieci osadzony w czasach wojny. I uważam, że bardzo ciekawie to wyszło. Trójka dzieci, która zajmuje się szpiegowaniem, została bardzo dobrze tutaj wykreowana. Są to osoby odważne, zacięte i zadziorne. Zwłaszcza główna bohaterka jest tutaj silną postacią, która wszędzie wejdzie. Jak coś sobie wbie do głowy to musi to zrobić i już. Jest tutaj wiele tajemnic, morderstwo, a w tle huk bomb.
Książka potrafi trzymać w napięciu i dostarcza wielu emocji. Odkrywając wraz z dziećmi tajemnice nie od razu wszystkiego domyśliłam się. Książka na pewno spodoba się małym fanom zagadek kryminalnych i bardzo ją polecam. Już nie mogę doczekać się kolejnego tomu.

"Ministerstwo nie dla dam" to książka, która zachwyci fanów serii "Zbrodnia niezbyt elegancka". Tutaj główną bohaterką jest May Wong (młodsza siostra Hazel) oraz jej przyjaciele. Czas, w jakim przyszło im się spotkać, jest ciężki. Wojna, huk bomb, szkolenie szpiegów, wątek kryminalny przeplata się z przyjaźnią, tęsknotą i tajemnicami.

May to odważna i uparta dziewczyna. Wie, czego chce i za wszelką cenę chce to zrealizować. Za cel postawiła sobie bycie szpiegiem. Ucieka ze szkoły i razem z Ericem podstępem dostają się do Elysium Hall, gdzie poznają Fionnualę. Przed dziećmi nie lada wyzwanie. Razem będą musieli stawić czoła nie tylko tajemnicom, ale i zdemaskować niemieckiego szpiega.

Autorka ma niesamowity dar przelania na papier historii, emocji, ciekawych osobowości. Trudne tematy opisuje w sposób przystępny, czytelny i lekki - nie przytłacza czytelnika. Dobór bohaterów jest przemyślany - idealnie się uzupełniają.

Poznaj trudny czas wojny widziany oczami dzieci.

May to odważna i uparta dziewczyna....

„Ministerstwo nie dla dam” czytałam z ogromną przyjemnością. Robin Stevens zaserwowała nam bowiem opowieść, która ma wiele twarzy. Jest zatem kryminałem z prawdziwego zdarzenia, historią rodzącej się niełatwej przyjaźni, opowieścią z wojną w tle, a także obrazem ludzkich charakterów, wartości i postaw moralnych. A przede wszystkim to dziecięca perspektywa na sprawy, które mogą wydawać się zarezerwowane dla dorosłych. To wojna, szpiegowanie, emigracja, morderstwa i życie w lęku.

„Ministerstwo nie dla dam” to książka, na którą czekał każdy, kogo porwała seria „Zbrodnia niezbyt elegancka”. Tym razem poznamy bliżej May Wong, młodszą siostrę Hazel z poprzedniej serii, wraz z jej przyjaciółmi. May to dziewczyna uparta, zadziorna i zdeterminowana. Dlatego, gdy postanawia, że zostanie samozwańczą brytyjską szpieżką, robi wszystko, by zrealizować swój cel. Ucieka nawet ze szkoły i podstępem dostaje się do Elysium Hall, domu, w którym schronienie mają znaleźć uciekające przed wojną dzieci. W drodze poznaje Erica, a na miejscu - Fionnualę. Okaże się, że we trójkę wplączą się w zdumiewającą rodzinną tajemnicę i rozwiążą niebezpieczną zagadkę, z którą nie mogli sobie poradzić dorośli.

Ta książka jest o odwadze, przyjaźni i poczuciu obowiązku. To historia z wojną i ciągłym strachem w tle, ale również dająca otuchę, nadzieję i siłę. To w końcu zagadka, nagłe zwroty akcji i rodzinne sekrety. Są tu dziecięca (i nie tylko dziecięca) rywalizacja, tęsknota za rodziną i widmo zagłady, z którym każdy z bohaterów radzi sobie na swój sposób.

Jestem pod wrażeniem tego, jak wielowarstwową opowieść zaserwowała nam Robin Stevens. Mamy tu bowiem naprawdę skomplikowane śledztwo („Bardzo trudno jest prowadzić śledztwo i jednocześnie robić to wszystko, co zwykle robią dzieci”) i rozbudowane postaci. Soczyste dialogi, moralne dylematy i obraz bombardowanej Wielkiej Brytanii. I przy tych wszystkich ciężkich tematach, całość czyta się jednak lekko. To z pewnością zasługa tego, że autorka wie, w których momentach należy spuścić nieco powietrza, aby atmosfera nie stała się zbyt gęsta.

Takich właśnie książek życzę naszym dzieciom. Takich, które pobudzają umysły i dają czystą radość czytania.

Rok 1940. Londyn. Dziesięcioletnia May Wong chce zostać szpiegiem. Ma niebywałe zdolności i bystry umysł. Jednak nikt nie bierze na poważnie jej zamiarów, bo jest tylko dzieckiem. Wraz z innym początkującym detektywem trafia do Elysium Hall w którym mieszka bogata rodzina Vereyów, by sprawdzić pewien trop. Podejrzewają, że znajduje się tam osoba, która pomaga nazist0m.

Wspaniały pierwszy tom serii. Cała fabuła jest dopracowana, a tło historyczne robi piorunujące wrażenie.
Bombardowania, panika, miasto w gruzach - to wszystko przypomina o tragicznych wydarzeniach drugiej wojny światowej. Bohaterowie inaczej odbierają tę rzeczywistość - po prostu stała się ich codziennością.
Książka pokazuje jaka siła drzemie w dzieciach, których wyobraźnia jest nieograniczona i podsuwa nietuzinkowe rozwiązania. Główna bohaterka jest waleczna i zadziorna. Natomiast Eric jest jej przeciwieństwem - spokojny i wycofany. Łączy ich jedno - działanie dla dobra swoich rodzin, kraju i świata. Ale czasem wcale nie tak łatwo ocenić kto jest dobry, a kto jest zły. Historia Erica, którego rodzice wyemigrowali z Niemiec do Anglii, a później ojciec został pojmany, skradła moje serce. Każdy słysząc jego akcent podejrzewa go o najgorsze.
Młodzi detektywi mają ważną misję do wykonania. Muszą nauczyć się jak stać się niewidocznymi, by pozyskać jak najwięcej informacji.

Przepadłam w tej historii. Ciągle myślałam o tym, by wracać do czytania. Jeśli lubicie książki dla młodszych czytelników lub szukacie czegoś, co możecie czytać ze swoimi pociechami - polecam 𝘔𝘪𝘯𝘪𝘴𝘵𝘦𝘳𝘴𝘵𝘸𝘰 𝘕𝘪𝘦 𝘥𝘭𝘢 𝘋𝘢𝘮.

Sugerowany wiek: 9-12 lat

• Szukam