Ostra

Marek Krajewski Wydawnictwo: Znak kryminał, sensacja, thriller
Znak
2023-11-10
2023-11-10
morderstwa kryminał śledztwo detektyw

Wyróżniona opinia i

Ostra

przeczytanych książek 717 napisanych opinii 716

Nie porwała mnie. Wolę Mocka, ale w takiej dawce raz na rok.

Nie porwała mnie. Wolę Mocka, ale w takiej dawce raz na rok.

W jakimś wielkim polskim mieście dwie czterdziestoletnie przyjaciółki prowadzą walkę z dużym graczem. Ewa Skoczek była policjantka, która prowadzi agencję detektywistyczną oraz Małgorzata Drewnowska adwokat ze wstydliwym sekretem.

Co z tego wyniknie? Dla mnie nic specjalnego, gdyż kiążka jest przeciętna.

Moja ocena: 5

Najlepszy cytat: Chciałbym kiedyś mieć pracę przy komputerze - powiedział. - Nie widzieć ludzi przez cały dzień, tylko świat na ekranie. Ale jak długo patrzę, boli mnie oko. Mięśnie są zbyt napięte. Dobrze jest mieć znajomego okulistę, nie takiego, do którego trzeba się zapisać rok naprzód i składać podania o dofinansowanie protezy oka.

Co z tego wyniknie? Dla mnie nic specjalnego, gdyż kiążka jest przeciętna.

Moja ocena: 5

Najlepszy cytat: Chciałbym kiedyś mieć pracę przy...

Moim zdaniem, jak na razie, najgorsza książka pana Marka jaką czytałem. Wszystko jest tak naciągane aż serce boli, że tak dobry pisarz popełnia taką książkę. Nie polecam

Zawiodłam się końcówką. O ile sprawozdawczy, telegraficzny wręcz epilog można uznać za rodzaj konwencji, o tyle rozwiązanie fabularnych problemów zostało ujęte zbyt pobieżnie, bez grama obecnej wcześniej psychologizacji bohaterów. Nie zakumałam zwrotu o 180 stopni postaci Willema, przewartościowań, jakie nastąpiły w uczuciach Roberta, ani zmiany frontu w przypadku Ewy. A przecież w "Ostrej" jest narrator wszechwiedzący, który wcześniej o tę psychologizację dbał, i to z całkiem niezłym skutkiem (postać jednookiego chłopaka to miód na moje serce).

Mogę sobie narzekać, ale doprawdy nie wiem, co musiałoby się stać, abym Krajewskiego przestała czytać. To jest silniejsze ode mnie. Uwielbiam jego eleganckie, czasem wręcz dostojne pióro (kurczę, ono nie znika nawet wtedy, gdy autor opisuje patoblokowisko zwane Harlemem),przemycanie słów takich jak "eksplorator" czy "pretorianin" oraz seksualne wtręty. Proces dotyczący artysty od erotycznego performance'u to majstersztyk! Co tu dużo mówić, kręci mnie to wszystko, ta niegrzeczność połączona z nobliwością, cielesny eksces w sąsiedztwie bogactwa słów, diabeł za skórą zestawiony z nienagannym wizerunkiem samego Krajewskiego.

A, zapomniałabym! W "Ostrej" autor zrezygnował z czasu zaprzeszłego, który stosuje w powieściach retro. Mimo że bardzo lubię ten zabieg narracyjny, tak rozumiem jego decyzję. Zakurzony plusquamperfectum zwyczajnie do współczesności nie pasuje. Ale uwaga: w "Ostrej" jest do niego zabawne odniesienie. Chcę wierzyć, że zamierzone. Tak, mimo błędów, jakie czasem popełnia, naprawdę ubóstwiam Krajewskiego. :)

Szczerze przyznam, że do tej książki podchodziłem z wielką obawą i lekkim dystansem. Bo oto pisarz znany nam z powieści osadzonych w czasach (nie aż tak bardzo ale jednak) zamierzchłych bierze się za współczesność. Co wyszło z tego mariażu?

Niestety nic dobrego. Nie mogę powiedzieć, że ta książka jest zła, bo nie jest. Nie jest też dobra. Sama fabuła wypada dosyć blado, mamy dwie postacie kobiece wokół których toczą się różne wątki. Tutaj objawia się pierwsza słabość tej powieści, otóż przewracając kolejne strony nie wiemy w zasadzie o co autorowi chodziło. Czy chciał w ręce czytelników oddać kryminał czy powieść obyczajową. Jeżeli to pierwsze to niestety za dużo jest tutaj wątków i wynaturzeń natury osobistej zamiast wartkiej akcji. Druga rzecz to styl pisania. Sprawdza się on doskonale w przypadku opowieści o Popielskim, do czasów obecnych niestety kompletnie nie pasuje.

Podsumowując. Tak jak napisałem we wstępie, nie jest to zła książka, nie jest też dobra. Ot, taki średniak. Mimo iż autora lubię, szanuję i bardzo cenię to myślę, że mógłby sobie odpuścić tego typu eksperymenty i skupić się na tym co mu wychodzi najlepiej, czyli opowieściach z lat minionych.

#307#20#2024

Jeśli chodzi o drugi debiut Pana Marka, najlepsze jest zdjęcie z okładki ;)

Jeśli chodzi o drugi debiut Pana Marka, najlepsze jest zdjęcie z okładki ;)

Ale gniot mi się trafił. Nie spodziewałem się po p. Marku Krajewskim , że stworzy takie ,,arcydzieło ,, . Sugerowałem się Jego retro kryminałami i dlatego też sięgnąłem po tę pozycję . Wkurzony jestem bo to strata czasu . Stek bzdur , kupę postaci , opisy wątków które są nie potrzebne . Zakończenie przewidywalne i oklepane . Nie polecam .

Ebook,Ostra jest ostra

Ebook,Ostra jest ostra

Wolę jednak retro kryminały w wydaniu Pana Krajewskiego. Tutaj niby wszystko poprawnie, dobrze się czyta, ale jednak znając tego autora czegoś nam brakuje. Myślę, że nie tylko ja odczułam taki niedosyt. Podobało mi się za to w odróżnieniu do serii o Mocku czy Popielskim, że mamy tu mocne postacie kobiece, a nie tylko prostytutki czy żony. Zakończenie niestety pozostawiło mi pewien zgrzyt, bo wszystko tak ładnie i zgrabnie się rozwiązało, a zabrakło mi walki o to piękne zakończenie. Ten zabieg dobrze wypada właśnie w retro kryminałach, ale we współczesnych powieściach już mniej. Co tu jednak dużo mówić, jak Marek Krajewski napisze kolejną książkę, czy retro czy nie, to i tak ją przeczytam.

Ewa Skoczek to była policjantka, która prowadzi biuro detektywistyczne.
Małgorzata Drewnowska uchodzi za ostrą, nieprzekupną Panią adwokat.
Obie kobiety łączy przyjaźń, jaką się darzą.
Jednak tym razem będą musiały, pokonać przeciwności losu, aby rozwikłać zagadkę podpalenia, w której zginął… sam podpalacz?
Kobiety trafia w sam środek niebezpiecznej gry. Która prowadzić będzie przez przybytki rozpusty, Gabinety polityki i biznesu oraz skorumpowane machlojki. A wszystko po to aby, odnaleźć jedynego świadka…

Czy uda im się dotrzeć do prawdy?
Komu zależy na jej zatajeniu?

“Ostra” to książka, której fabułę wyobrażałam sobie trochę inaczej 🤭
Autor zabiera nas w podróż po bezimiennym mieście, gdzie alkohol, narkotyki są stałymi gośćmi w patologicznych dzielnicach.
Po książkę sięgnęłam, bo była opisana jako kryminał, sensacja, thriller.
Dla mnie była to raczej sensacja z wątkiem kryminalnym.
Na plus jest tu fabuła, która jest wartka i szybko się ją czyta oraz bohaterowie, którzy wydawali się bardzo realistyczni.
Zakończenie jest bardzo przewidywalne.

Podsumowując.

Autor ma naprawdę świetny styl pisania, dzięki czemu nie ma się ochoty odłożyć książki na bok (na pewno sięgnę po inne powieści spod jego pióra) sama książka idealna jest jako coś lekkiego do poczytania np. przed snem.
Myślę, że znajdą się fani, którym spodoba się ta historia, więc niech każdy z Was sam przekona się jakie wrażenia zrobi na nim.

Ewa Skoczek to była policjantka, która prowadzi biuro detektywistyczne.
Małgorzata Drewnowska uchodzi za ostrą, nieprzekupną Panią adwokat.
Obie kobiety łączy przyjaźń, jaką się darzą.
Kobiety trafia w sam środek niebezpiecznej gry. Która prowadzić...

• Kryminał
  • Przeczytane w 2023