Księżniczka

Okładka książki Księżniczka Lucyna Olejniczak
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Księżniczka
Lucyna Olejniczak Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
232 str. 3 godz. 52 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2019-04-04
Data 1. wyd. pol.:
2019-04-04
Liczba stron:
232
Czas czytania
3 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381690355
Tagi:
Literatura polska
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
135 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1970
1164

Na półkach: , , ,

Lenka jest kilkuletnią dziewczynką, która wraz z rodzicami i rodzeństwem mieszka w Nowej Hucie. Ma rodzinę idealną – a przynajmniej taka prezentuje się przed obcymi, nieznajomymi, bowiem gdy jest tylko ich piątka, to ojciec zrzuca swoją maskę. Lena jest dorosła, wraz z mężem ma wyjechać do Warszawy rozpocząć nowe życie, wpierw jednak musi pożegnać swoich rodziców, a także rozliczyć się ze swoim dzieciństwem.

W swojej najnowszej powieści Lucyna Olejniczak wraca do okresu swojego dorastania, do przeżyć jej, ale przede wszystkim swojej koleżanki ze szkoły i jej opowieści o tym, co działo się za drzwiami mieszkania. Z pewnością przez to jest to powieść trudna, szorstka, ponieważ sięga do tematu tabu, do cudzej opowieści, osoby, która musi żyć z traumą.

„Księżniczka” jest jednak także obrazem wielu rodzin z tamtych czasów. Dramatów zazwyczaj bagatelizowanych, wyciszanych, zamiatanych pod dywan, bo przecież co sąsiedzi powiedzą. Jednocześnie zaś i tak przez wszystkich doskonale znanych, jedynie nie mówionych głośno, a szeptanych po kątach, skądś zasłyszanych. To ojcowie molestujący dzieci, mężowie bijący żony, terror psychiczny i fizyczny panujący w mieszkaniu. Każdy wie, nikt nie reaguje.

To, co przebija z książki Olejniczak, to zawód. Zawód dorosłymi, którzy jeden po drugim nie stawali na wysokości zadania. Nade wszystko rodzina - ojciec, który najdalszy jest uzyskania tytułu idealnego taty, matka patrząca przez palce na poczynania męża, poniżana na każdym kroku i babcia, która zmarła i nie mogła już jej dalej chronić. Ale i nauczycielka czy sąsiedzi – szczególnie Kruszyński, postrzegany przez dziewczynkę jako mentor, zaś po latach rozpoznany jako kolejny człowiek, który zawiódł.

Z pewnością jednak najbardziej zapadającą w pamięci jest postać ojca – tyrana, pijaka, bijącego żonę, molestującego dzieci, terroryzującego całą rodzinę. Świetnie wypada porównanie przez Olejniczak spojrzenia Leny na swojego oprawcę oczyma dziecka, a potem już jako dorosłej osoby. O ile bowiem spoglądanie na każdego bohatera po latach powoduje u czytelnika zmianę perspektywy i oceny, o tyle przy ojcu ta zasadnicza rzecz się nie zmienia. Owszem, Lena patrzy już na niego inaczej, widzi awanturującego się pijaka, a nie człowieka, przed którym nie da się ukryć, ale wciąż ojciec jest nie mniej przerażający i odrażający niż wcześniej.

W „Księżniczce” przeplatają się narracje głównej bohaterki z różnych okresów jej życia – jest więc narracja jej kilkuletniej, jej usamodzielniającej się i jej dorosłej. Wzajemnie dopełniają się – historie z dzieciństwa z odkryciami dorosłej już Lenki, która po raz ostatni przed wyjazdem odwiedza swoich rodziców. Niektóre są delikatniejsze, gdzie znaczenie znane jest przez to, że czytelnik doskonale zdaje sobie sprawę, o czym jest ta historia, inne zaś mówią wprost o molestowaniu, o przymykaniu oczu na zło i o rozliczaniu się z traumą.

Jeżeli „Księżniczka” robi wrażenie to tylko dlatego, że jest to opowieść prawdziwa, przełożona na język literacki. Bowiem de facto nie ma tu niczego nowego – ani pod względem fabuły, ani pod względem językowym. Na uwagę zasługuje sposób połączenia poszczególnych scen, pokazania tej wielorakości samej bohaterki, jej kształtowania się i tego, jak mocno trauma wpływa na dalsze życie, zostając w człowieku na zawsze.

Opinia także na: https://natemat.pl/blogi/recenzjeksiazek/269799,ksiezniczka?_ga=2.131503947.59300510.1555106811-578968109.1467746419

Lenka jest kilkuletnią dziewczynką, która wraz z rodzicami i rodzeństwem mieszka w Nowej Hucie. Ma rodzinę idealną – a przynajmniej taka prezentuje się przed obcymi, nieznajomymi, bowiem gdy jest tylko ich piątka, to ojciec zrzuca swoją maskę. Lena jest dorosła, wraz z mężem ma wyjechać do Warszawy rozpocząć nowe życie, wpierw jednak musi pożegnać swoich rodziców, a także...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    160
  • Chcę przeczytać
    152
  • Posiadam
    24
  • 2019
    15
  • Przeczytane 2019
    4
  • 2021
    3
  • 2020
    3
  • 2020
    2
  • Przeczytane w 2019
    2
  • Ulubione
    2

Cytaty

Więcej
Lucyna Olejniczak Księżniczka Zobacz więcej
Lucyna Olejniczak Księżniczka Zobacz więcej
Lucyna Olejniczak Księżniczka Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także