Muzyka dla Ilse

Wydawnictwo: Replika
literatura polska
literatura piękna
Ag2S

Wzruszająca opowieść z czasów wojny inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Słowo od autorki: Ta historia powstała na podstawie wspomnień, chociaż przyznam szczerze, że sama nie wiem, ile w niej jest prawdy, a ile fantazji. Musiałam połączyć fakty z fikcją literacką, aby powstała ta fabuła. W swojej pracy często słucham wspomnień dotyczących wojny, moi podopieczni opowiadają mi swoje historie,...

Wzruszająca opowieść z czasów wojny inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

Słowo od autorki:
Ta historia powstała na podstawie wspomnień, chociaż przyznam szczerze, że sama nie wiem, ile w niej jest prawdy, a ile fantazji. Musiałam połączyć fakty z fikcją literacką, aby powstała ta fabuła. W swojej pracy często słucham wspomnień dotyczących wojny, moi podopieczni opowiadają mi swoje historie, często ze łzami w oczach, ale zauważyłam, że częściej pamiętają te dobre chwile, tak, jakby złe wyparli z pamięci.
Moje bohaterki Ilse i Sabine żyły naprawdę, chociaż nazywały się inaczej. Historia ich przyjaźni jest prawdziwa, reszta… w większości to fikcja literacka.
Opowiedziana przez jedną z moich podopiecznych historia bardzo mnie wzruszyła, dlatego postanowiłam ją opisać, głównie po to, aby pokazać, że nie wszyscy Niemcy byli złymi ludźmi, nie wszyscy uważali, że Żydów należy zlikwidować. Pamiętajmy o tym i nie karmmy się nienawiścią.

źródło opisu: https://replika.eu/tytul/muzyka-dla-ilse/

źródło okładki: https://replika.eu/tytul/muzyka-dla-ilse/

Mała Ile trafia wprost z transportu Żydów do domu niemieckiego oficera,pod zmienionym imieniem.
Ma dotrzymać towarzystwa jego córce Sabine jednak dziewczynka tęskni za malutkim swoim braciszkiem,którego porzuciła go matka przed zabraniem go do obozu zagłady ocaliła synka.
A cała jej rodzina została zabrana do Obozu.
Żyje myślą Ilse,że jej braciszek gdzieś żyje.
Historia poruszająca opowieść wzruszająca oparta na prawdziwych wydarzeniach.
Okrucieństwo wojny,pełna smutku,przerażenia tej strasznej wojny i cierpień ludzi.
Emocjonująca,piękna powieść chwytająca bardzo za serce.
Mnie wzruszyła do łez,zaciekawiła.

Edyta | 2019-07-03
Przeczytana: 21 czerwca 2019

Tematyka II wojny światowej dość często jest podejmowana w powieściach polskich autorów. Uważam, że pisanie o tym jest bardzo ważne. Trzeba wciąż poruszać bolesne sprawy związane z okupacją, ludobójstwem oraz pracą przymusową w III Rzeszy. Ważne jest jednak, by nie zapominać o tym, że nie wszyscy Niemcy byli bezdusznymi istotami żądnymi rozlewu krwi, gdyż wielu z nich sprzeciwiało się zarówno wojnie, jak i dyktaturze Adolfa Hitlera.

Klasycznym przykładem powieści, w której zaprezentowane są dwie strony tego samego medalu - czyli zwolennicy i przeciwnicy nazizmu, jest "Muzyka dla Ilse" Ewy Formelli.

Opis powieści ze strony Wydawnictwa Replika:

Historia czerpiąca ze szkatułki wspomnień kobiety, która przeżyła piekło wojny.
Mała Ilse nie zdaje sobie sprawy, jak potworny los miał stać się jej udziałem. Cała jej żydowska rodzina, z wyjątkiem maleńkiego braciszka, została zesłana do obozu zagłady. Jej samej udało się wyjechać na Zachód, aby tam służyć rodzinie pewnego niemieckiego...

Zima, tory kolejowe, dwóch małych chłopców zbierających pogubione w transporcie bryłki węgla. Tym razem pociąg, który akurat nadjechał, jest inny. Szczekające psy, pilnujący żołnierze i zupełnie inna zguba. Tym razem chłopcy do domu przyniosą niemowlę.

Ilona dokładnie w wigilię upewnia się, że mąż ją zdradza. To przerasta kobietę, która ucieka z domu i przez zupełny przypadek, trafia pod dach ludzi, którzy od pierwszego spotkania traktują ją jak członka rodziny. Poznaje tam mieszkających starszych ludzi a wśród nich kobietę, która opowiada jej historię swoich bliskich, i swoją własną. Jakże niewiarygodna jest ta historia. Opowiada losy małej dziewczynki, ocalonej z transportu żydowskich więźniów, wywiezionej do domu jednego z niemieckich oficerów, gdzie ma dotrzymywać towarzystwa i pomagać jego niepełnosprawnej córce. Mimo iż dziewczynka jest jeszcze dzieckiem, potrafi docenić ten gest. Owszem ma żal za wszystkie krzywdy wyrządzone jej rodzinie przez Niemców, ale już wtedy widzi,...

eMM | 2019-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2019

"-𝒟𝓁𝒶𝒸𝓏𝑒𝑔𝑜 𝓃𝒶𝓈 𝓏𝒶𝒷𝒾𝒿𝒶𝒸𝒾𝑒?𝒟𝓁𝒶𝒸𝓏𝑒𝑔𝑜 𝓏𝓃ę𝒸𝒶𝒸𝒾𝑒 𝓈𝒾ę 𝓃𝒶𝒹 𝓃𝒶𝓂𝒾?𝒫𝓇𝓏𝑒𝒸𝒾𝑒ż 𝓉𝑜 𝓌𝓎 𝒸𝒽𝒸𝒾𝑒𝓁𝒾ś𝒸𝒾𝑒 𝓉𝑒𝒿 𝓌𝑜𝒿𝓃𝓎!-𝑀𝒶𝓈𝓏 𝓇𝒶𝒸𝒿ę.𝑀𝒶𝓈𝓏 𝓅𝓇𝒶𝓌𝑜 𝓂𝓃𝒾𝑒 𝓃𝒾𝑒𝓃𝒶𝓌𝒾𝒹𝓏𝒾ć.𝒫𝑜 𝓅𝑜𝓁𝒾𝒸𝓏𝓀𝓊 𝓉𝑒𝑔𝑜 𝒹𝓊ż𝑒𝑔𝑜,𝑜𝒷𝒸𝑒𝑔𝑜 𝓂ęż𝒸𝓏𝓎𝓏𝓃𝓎,𝓊𝒷𝓇𝒶𝓃𝑒𝑔𝑜 𝓌 𝓏ł𝑜𝓌𝓇𝑜𝑔𝒾 𝓃𝒾𝑒𝓂𝒾𝑒𝒸𝓀𝒾 𝓂𝓊𝓃𝒹𝓊𝓇,𝓈𝓅ł𝓎𝓃ęł𝒶 ł𝓏𝒶."

"Muzyka dla Ilse" to zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami wzruszająca historia o wielkiej przyjazni, jaka zrodziła się, pomiędzy dwiema dziewczynkami,Żydówką Ilse i Niemką Sabine,w czasie II wojny światowej.
Ilona,po odkryciu zdrady męża,opuszcza dom.Schronienie znajduje w domu kilkorga sympatycznych staruszków.W przyjaznej atmosferze,przy domowej szarlotce,słucha opowieści Isi,o jej dzieciństwie i młodości.Uratowana z transportu dziewczynka,trafia do domu swojego wybawiciela.
Traktowana jest prawie jak członek rodziny,bo nie wszyscy Niemcy przez wojnę,zatracili swoje człowieczeństwo.Przy pięknej muzyce Beethovena,Debussy'ego i Schumana,czeka końca wojny,żeby wrócić do Polski,aby odnalezć młodszego brata.Czy ta przyjaźń przetrwa i jeszcze kiedyś się...

SylwiaAnna | 2019-06-14
Przeczytana: 10 czerwca 2019

Książka warta jest uwagi. Jest to kolejna pozycja, która ostrzega nas przed wydawaniem pochopnych osądów, generalizowaniem przewinień i rzucaniem wyrokami. Przeżycia małej Żydówki dają do zrozumienia, że każdy człowiek winien być osądzany na podstawie jego czynów, a nie czynów ogółu. Tak jak wśród Polaków, a nawet samych Żydów, byli tacy, którzy współpracowali z hitlerowcami, tak wśród Niemców byli i tacy, którzy próbowali pomagać uciskanym narodom, niejednokrotnie ryzykując życie. Powieść ta, daje także do zrozumienia, że nie mamy prawa oceniać postępowania kogokolwiek z ówczesnych ludzi, gdyż sami nie byliśmy w ich sytuacji. Sytuacji, w której człowiek walczył nie tylko o życie, ale i o zachowanie swojej godności, o utrzymanie swego człowieczeństwa, a przede wszystkim o życie swojej rodziny, swoich dzieci. Wszak mnóstwo przyjaźni między przedstawicielami walczących stron przetrwało znacznie dłużej niż sama wojna.
Cała recenzja na:...

Ania96 | 2019-06-12

Jak mnie zachwyciła tak książka ❤️ pozwoliła podumać, zastanowic się nad losem nieszczęśników rozdzielonych przez los. I mój ulubiony temat! Dobry Niemiec ❤️ nie zapominajmy że tacy też istnieli 😊
II wojna światowa. Piosenka dla Ilse zaczyna się od znalezienia przez małych chłopców zawiniątka,które okazuje się dzieckiem. Ktoś wyrzucił malucha z pociągu. Głupi impuls czy bardzo przemyślana decyzja? Później losy współczesne, przeplatane z historiami z dalekiej przeszłości ❤️ o wojnie, miłości , przyjaźni, trudach codzienności - dla mnie bomba ❤️ mnóstwo informacji, które sprawiają że się łezka w oczu kręci. I uwaga! Nie wszystko kończy się dobrze. Znalazłam w tej maleńkiej książce wszystko co chciałam. Przyjaźń Żydówki i Niemki oraz cała ta otoczka - bohaterowie,tekst, tło wydarzeń ❤️ nie ma nic do czego można by było się doczepić ❤️bardzo polecam, bardzo chętnie do niej wrócę za pare lat❤️

Aneta | 2019-06-05
Przeczytana: 01 czerwca 2019

Wydawca na okładce zapewnia, że czeka na nas „wzruszająca opowieść z czasów wojny inspirowana prawdziwymi wydarzeniami” i taką otrzymujemy. Akcja toczy się dwutorowo, czasy współczesne sprawnie przeplatają się z okresem II wojny światowej, gdzie kilkunastoletnia żydowska dziewczynka Ilse Salman, cudem unika wywózki do obozu koncentracyjnego. Zostaje ocalona przez niemieckiego oficera, który posyła ją na roboty do Niemiec, umieszczając ją już jako Izabelę ( z polskimi dokumentami) w swoim domu nad Jeziorem Bodeńskim, gdzie zostaje towarzyszką jej niepełnosprawnej córki Sabine. Salmanówna jest prostą dziewczynką, zaś Sabine panienką z tzw. dobrego domu, z olbrzymim talentem muzycznym. Dziewczynki zaprzyjaźniają się, młoda Niemka dzieli się z Polką muzyką i opowieściami o nich, a nastoletnia Żydówka opowiada jej o zwyczajach żydowskich ( bardzo ciekawie przedstawione przez autorkę). Pomimo toczącej się wojny i ojca i brata w armii niemieckiej, rodzina Sabine nie zdaje sobie sprawy z...

Przeczytana: 01 maja 2019

— Ale przecież mój tatuś walczy z wrogiem, z ludźmi, którzy chcą źle dla Niemiec, ale dziecko…? Dziecko nie może przecież być wrogiem dorosłych ludzi. Jest takie niewinne.
Ewa Formella ponownie sięgnęła do wspomnień zapisanych w pamięci swoich podopiecznych i stworzyła cudowną opowieść o przyjaźni, która jest silniejsza od podziałów i o dobroci, która daje nadzieję w świecie pogrążonym w wojennych okrucieństwach. Bohaterką „Muzyki dla Ilse” jest dziewczynka, którą niemiecki oficer ratuje z transportu śmierci. Straciwszy całą rodzinę młoda Żydówka nie może uwierzyć w swoje szczęście gdy trafia do niemieckiej rodziny jako towarzyszka niepełnosprawnej córki oficera. Radość zakłóca jej jednak niepewność o los najmłodszego braciszka – wyrzuconego przez matkę z pociągu w nadziei na cudowne ocalenie. Czy rodzeństwo się odnajdzie? Czy można znaleźć przyjaciół wśród wrogów?

Historia napisana przez Ewę Formellę biegnie wielotorowo – czytając podróżujemy w czasie wraz ze wspomnieniami...

Kobiece_ksztalty | 2019-05-24
Przeczytana: 20 maja 2019

Najnowsza powieść Ewy Formelli Muzyka dla Ilse to książka inspirowana wydarzeniami, które kiedyś naprawdę miały miejsce. Fikcja często miesza się tutaj z realnym światem, a przeszłość ma ogromny wpływ na teraźniejszość. Książka porusza trudne wojenne tematy, jednak bije z niej wrażliwość i pewnego rodzaju subtelność. Głowna bohaterka to staruszka Ilse, która opowiada swoją historie, piękne w niej jest to, że pomimo podeszłego wieku nigdy nie przestała być dzieckiem. Historii Ilsy wysłuchuje Ilona, która trafia do jej domu totalnie przez przypadek. W wigilijna noc dowiaduje się, że jest zdradzana przez męża. Pod wpływem silnych emocji ucieka z domu i słabnie na środku miasta. W tym stanie odnajduje ją Andrzej, kory jest lekarzem, zabiera on ja do swojego rodzinnego domu i tam pozwala jej dojść do siebie i własnie tu Ilona poznaje Ilse, która opowiada jej swoja historie.

Staruszka wraca wspomnieniami do roki 1942 gdzie podczas II wojny światowej gdzie Żydzi są masowo wywożeni do...

Maggy | 2019-05-16

Przyjemna lektura na deszczowe dni.