Księżniczka

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Literatura polska
Ag2S

Lena, dorosła kobieta, mężatka, i Lenka, dziewczynka, która dopiero rozpoczyna podróż przez życie - ta sama osoba, ale pierwsza z bagażem doświadczeń tej drugiej. To ciężar, z którym musi się zmierzyć po latach księżniczka tatusia. W zacnym domu szanowanego inżyniera i budowniczego socjalistycznej Nowej Huty, za zamkniętymi drzwiami, rozgrywa się dramat pozornie idealnej rodziny. Obserwowany...

W zacnym domu szanowanego inżyniera i budowniczego socjalistycznej Nowej Huty, za zamkniętymi drzwiami, rozgrywa się dramat pozornie idealnej rodziny. Obserwowany oczami dziecka dodatkowo nabiera ostrości.
Dorosła Lena wraca do rodzinnego domu, aby stanąć z ojcem twarzą w twarz i przekonać się, czy wszystko można wybaczyć, czy szacunek i miłość wpisane w relację rodzicielską są silniejsze niż pamięć o krzywdzie.

źródło opisu: https://www.proszynski.pl/_Ksiezniczka-p-35609-1-30-.html

źródło okładki: https://www.proszynski.pl/_Ksiezniczka-p-35609-1-30-.html

Fragment książki

Kamila M | 2019-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2019

"Księżniczka" Lucyny Olejniczak zaskoczyła mnie. Pozytywnie. Temat poruszony przez autorkę jest trudny, bolesny i często zamiatany pod dywan. Rzecz dzieje się w Nowej Hucie, w czasie PRL-u i na dwa lata przed ogłoszeniem stanu wojennego. Dzieciństwo i dorosłość, mała Lenka i duża Lena - opowieść kobiety i dziecka o dramacie rodzinnym. Uzależnieniu ojca, przymykaniu oczu na molestowanie seksualne, przemoc psychiczną i słowną.

Powieść, która od pierwszych stron nasuwa wiele pytań. O granicę pomiędzy normalnością, a patalogią, wizerunkiem tzw. dobrego domu i odpowiedzialnego rodzica, a tym, co działo się za zamkniętymi drzwiami w rodzinie inzyniera budującego Nową Hutę.

Podczas lektury nasuwają się pytania: Na ile w dorosłym życiu potrafimy egzystować z poczuciem krzywdy, czy umiemy wybaczyć i normalnie funkcjonować, kiedy wizerunek najbliższych, najukochańszych osób od samego początku jest ambiwalentny. Kiedy nie wiadomo, czy mama to dobra wróżka, czy ktoś, kto obroni nas przed...

Najnowsza książka Lucyny Olejniczak snuje się dwutorowo. To historia jednej i tej samej osoby przedstawiona w perspektywie lat dziecięcych i w czasach kiedy jest już dorosła i samodzielna.

Lenka to dziewczynka, mieszkająca z rodzicami i rodzeństwem w Krakowie na terenie Nowej Huty, która jest właśnie w okresie prężnej rozbudowy. Za drzwiami jej mieszkania toczy się dramat. Wiecznie podpity ojciec, despota, pomiatający całą rodziną nie poprzestaje na pokazywaniu swej wyższości przed żoną i dziećmi. Nie wystarcza mu epatowanie stanowiskiem przed sąsiadami i znajomymi. On robi coś gorszego, coś, co w dziewczynkach, a szczególnie małej Lenie zostawia traumę na całe życie.

Lena dorosła, to kobieta, która wraca do domu, by sprawdzić, czy potrafi pokazać rodzicom, że pójdzie swoją drogą. Być może chce też pożegnać demony dzieciństwa.
Wtedy też zaczyna patrzeć na swój dom bez upiększania go światem wyobraźni. Widzi ciągle kłócących się rodziców, brak wzajemnego szacunku, nałóg ojca,...

Maromira | 2019-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2019

Lenka jest kilkuletnią dziewczynką, która wraz z rodzicami i rodzeństwem mieszka w Nowej Hucie. Ma rodzinę idealną – a przynajmniej taka prezentuje się przed obcymi, nieznajomymi, bowiem gdy jest tylko ich piątka, to ojciec zrzuca swoją maskę. Lena jest dorosła, wraz z mężem ma wyjechać do Warszawy rozpocząć nowe życie, wpierw jednak musi pożegnać swoich rodziców, a także rozliczyć się ze swoim dzieciństwem.

W swojej najnowszej powieści Lucyna Olejniczak wraca do okresu swojego dorastania, do przeżyć jej, ale przede wszystkim swojej koleżanki ze szkoły i jej opowieści o tym, co działo się za drzwiami mieszkania. Z pewnością przez to jest to powieść trudna, szorstka, ponieważ sięga do tematu tabu, do cudzej opowieści, osoby, która musi żyć z traumą.

„Księżniczka” jest jednak także obrazem wielu rodzin z tamtych czasów. Dramatów zazwyczaj bagatelizowanych, wyciszanych, zamiatanych pod dywan, bo przecież co sąsiedzi powiedzą. Jednocześnie zaś i tak przez wszystkich doskonale...

Krysia Czerniga | 2019-04-13
Agata | 2019-04-17
Książkoholiczka | 2019-04-17
Monika | 2019-04-17

W moim otoczeniu nie ma słabych kobiet – wywiad z Lucyną Olejniczak

Choć zawsze marzyła o pisaniu, pierwszą książkę napisała dopiero na emeryturze. Lucyna Olejniczak zapełnia strony swoich powieści rodzinnymi sekretami, barwnymi podróżami i klimatem Krakowa z przełomu wieków. A także postaciami silnych kobiet, które są w stanie pokonać każdą przeciwność losu. Rozmawiamy przy okazji premiery najnowszej książki zatytułowanej „Księżniczka”.

Patronaty tygodnia

Nowy tydzień, nowe premiery! Tym razem na uwagę czeka ponad dziesięć zróżnicowanych pozycji – między innymi reportaże o czasach PRL-u czy górskich wspinaczkach, literatura popularnonaukowa o sprytnych zwierzętach, thrillery znanych pisarzy i książki dla młodzieży o najważniejszych problemach czasu dorastania.