Babcia robot przy kominku

Wydawnictwo: Śląsk
5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
sulibrat

"Dziesięć fantastycznych historii, których osobliwa akcja toczy się na Ziemi, pośród Planet i jeszcze znacznie dalej." - ze strony tytułowej. Zbiorek zawiera następujące opowiadania: Babcia-robot przy kominku Exodus Trzy razy dziennie Najwierniejszy przyjaciel człowieka Czerwonogłowi Światła biegną przez kosmos Niezniszczalne Trolejbusy przed śniadaniem Towarzyszka kosmonauty Nasi ludzie w...

Zbiorek zawiera następujące opowiadania:

Niezniszczalne
Trolejbusy przed śniadaniem
Towarzyszka kosmonauty
Nasi ludzie w kosmosie

Tytuł i okładka mogą być nieco mylące - to nie są opowiadania przeznaczone dla dzieci. Nie są to też bajki. Autor puszcza wodze fantazji snując fantastyczne historie - jedne przypominają fantastykę (Exodus, Światła biegną przez kosmos, Nasi ludzie w kosmosie) inne bardzie opowieści niesamowite (Czerwonogłowi). Wszystkie opowiadania podszyte są humorem. Autor raczej bawi się opowieściami niż próbuje roztaczać wizje przyszłości.

źródło opisu: Własny

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

sulibrat | 2019-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2019

Poprzedni opis książki mówił: Jest to zbiór opowieści fantastycznych dla dzieci. Bardzo sympatyczne opowiadania wprowadzają młodego czytelnika w krainę fantastyki. (...) Zbiór dostosowany językowo do młodego czytelnika. Polecam początkującym czytelnikom science fiction.

Nie, też dałem się nabrać okładce i pierwszemu (tytułowemu) opowiadaniu. I po tym pierwszym opowiadaniu od razu sprawdziłem datę wydania "Bajek robotów" Lema... które ukazały się w 1964 (a "Babcia..." ukazała się rok wcześniej). Teoria spiskowa jednak na nic bo żadne z kolejnych dziewięciu opowiadań nie przypomina już bajek Lema.

Opowiadania są dość nierówne i mimo iż zawierają sporą dawkę humoru to czasami puenta jest zupełnie słaba (Najwierniejszy przyjaciel człowieka). Ale niektóre się udają (Trzy razy dziennie, Trolejbusy przed śniadaniem). Niektóre z opowiadań są bardzo dobre - niezły pomysł a i ciekawa forma (dobry humor autora nie opuszcza w: Światła biegną przez kosmos, Nasi ludzie w kosmosie).

In summa...

Fantasmagoria | 2019-04-20