Raj

Wydawnictwo: Marginesy
literatura polska
Ag2S

Raj na ziemi? Miejsce, gdzie wszyscy są szczęśliwi? Świat nie składa się już z ulic i domów i drzew. Składa się z alejek w galerii handlowej, słit foci w nowych ciuchach wrzuconych na Insta story, postów na Facebooku i filmików na YouTube. I głodu: głodu uwagi i lajków. Pomiędzy tymi momentami wykreowanej rzeczywistości snują się zombie z telefonami w dłoniach, wypatrując nowych chwil, które...

Raj na ziemi? Miejsce, gdzie wszyscy są szczęśliwi?

Świat nie składa się już z ulic i domów i drzew. Składa się z alejek w galerii handlowej, słit foci w nowych ciuchach wrzuconych na Insta story, postów na Facebooku i filmików na YouTube. I głodu: głodu uwagi i lajków. Pomiędzy tymi momentami wykreowanej rzeczywistości snują się zombie z telefonami w dłoniach, wypatrując nowych chwil, które mogą pokazać w social mediach. Co się stanie, kiedy ten misternie skonstruowany świat się zawali?

Ostatnia sobota przed długim majowym weekendem. Czy można sobie wyobrazić lepszy pomysł na spędzenie tego dnia, niż odwiedziny w centrum handlowym, zaprojektowanym przez słynnych dekoratorów wnętrz i pełnym wszystkiego, o czym się marzy – albo nie wiedziało, że marzy?

Matka, córka i jej przyjaciółka, dwóch dilerów, złodziej i pracownik korporacji. I czające się zagrożenie. Sześcioro z nich spędza noc w galerii handlowej, siódme ogląda wydarzenia z zewnątrz. Dwoje jest przekonanych, że ich życiu zagraża niebezpieczeństwo, jedno chce zdobyć jak najwięcej lajków, inne pieniądze, ktoś coraz lepiej się bawi, a kto inny chce tylko wypełniać porządnie obowiązki. Każde z nich jest gotowe na wszystko, żeby osiągnąć cel. Nawet zabić.

Co zrobić, gdy raj zmieni się w piekło? Kiedy nie wiadomo, komu ufać? Kto dożyje poranka? Czy istnieje jedna, prawdziwa wersja wydarzeń? I czym jest prawda, jeśli nie wersją wydarzeń, którą, za pomocą mediów społecznościowych, można oznajmić światu.

Co wydarzyło się tamtej nocy?

Thriller psychologiczny, w którym nic ani nikt nie jest tym, czym się wydaje.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/

na_marginesie_ksiazk | 2019-04-18
Przeczytana: 17 kwietnia 2019

Każdy z nas ma swój raj. Miejsce, które według jego subiektywnej oceny utożsamia ze szczęściem .

A co jeśli nasza boska Idylla zmieni się w….piekło?

Przekonali się o tym bohaterowie najnowszej ksiązki Marty Guzowskiej „Raj”.
Tytułowy raj to nic innego jak galeria handlowa idealnie wpasowująca się w współczesny klimat XXI wieku. Jest to nowoczesne i kultowe miejsce, z mnóstwem technologicznych zastosowań i psychologicznych trików, zaskakujące różnorodnością sklepów, dostosowanych do każdego, które mają przyciągnąć całe rzesze klientów. Tak tez się dzieje. Galeria mimo niezachowania podstawowych standardów zostaje otwarta, a dzięki niecodziennemu klimatowi pęka w szwach.

"Raj" przyciąga jednak nie tylko zaślepionych przepychem nowych rzeczy i rozrywek ludzi, ale również różnego rodzaju krętaczy. Dziwnym zrządzeniem losu na noc zostają w niej zamknięci złodziej, dwie nastolatki, matka jednej z nich i dwóch dilerów narkotyków. Będzie to długa, nieprzespana i z pewności...

ewa1may | 2019-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2019

Wczoraj premierę miał thriller psychologiczny autorstwa Marty Guzowskiej pt. "Raj".
Jeżeli szukacie oryginalnej, współczesnej książki z dreszczykiem, która dobrze obrazuje nasze, dziwne, sztuczne i komercyjne czasy - sięgnijcie po RAJ.
Dlaczego piszę "dziwne", a dlatego, że większość młodych ludzi pochylonych nad smartfonami nie zauważa ani innych osób, ani otaczającego świata. Mało kto nawiązuje dialog w normalnych sytuacjach /w poczekalni, na przystanku/, każdy pracuje paluszkiem, żyjąc w wirtualnym świecie..... Wiele osób zamiast na spacer np. do parku, woli przechadzać się alejkami "wypasionych" galerii....
W galerii handlowej toczy się właśnie akcja tej powieści, wszystko rozgrywa się zaledwie w ciągu jednej doby, a właściwie nocy.
Autorka pokazuje tylko kilka postaci, które stanowią przekrój współczesnego społeczeństwa.
Są nimi np. dwie nastolatki Dorota i Cecylia, jedna żyjąca w cieniu drugiej - blogerki modowej i instagramerki, która gotowa zrobić wszystko dla lajków i...

wposzukiwaniuidealow | 2019-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2019

Nowoczesna architektura, zachwycający, roślinny wystrój, ogromny metraż, niezliczona ilość sklepów, restauracji - oto raj na miarę XXI. wieku.

Galeria zostaje otwarta w ostatnią sobotę przed majówką, na jeden dzień. Większość prac nie jest dokończona, ale liczy się przecież zysk, a czy wyobrażacie sobie lepszy termin na otwarcie nowej świątyni konsumpcyjnego społeczeństwa, niż tuż przed weekendem majowym?

Niegdyś królowała idea theatrum mundi - nasze życie jest teatrem, ale autorka miała inny pomysł - theatrum centrum handlowe.

Nasz nowo otwarty Raj staje się teatrem, na którym sztukę swego życia odgrywać będzie pięć kluczowych postaci, wraz z nielicznymi bohaterami drugiego planu. Kimże są gwiazdy naszego spektaklu?

Teresa - rozwódka, nadopiekuńcza samotna matka, psycholożka.

Dorota - córka Teresy, przyjaciółka Ce, chcąca zdobyć pieniądze i popularność tak jak koleżanka.

Ce - instagramerka, youtuberka, szafiarka - opętana popularnością i mediami społecznościowymi,...

paratexterka | 2019-04-07
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 kwietnia 2019

Nie ma to, jak w słoneczną sobotę rytualnie udać się do galerii… “Raj” Guzowskiej gwarantuje rozrywkę, jakiej nie spotka się w żadnym centrum handlowym. Zanim rozpęta się piekło, w przemyślany sposób wybiera ofiary z tłumu, w którym znaleźć by się mógł każdy z nas. Nadgorliwy corpo-człowiek, wyrachowani dilerzy, złodziej mierzący wyżej, nastoletnie panienki liczące na fejm i matka, która chciałaby lepiej odgrywać swoją rolę. Nowość, nadmiar i chęć posiadania popychają skrajnie różne charaktery w to samo miejsce o tej samej porze. Pech chciał, że timing nie najlepszy. Guzowska najpierw wyciąga, co we współczesnym społeczeństwie tak prawdziwe, jak i kompromitujące, po czym odbiera kontrolę każdemu, kto z otwarciem Raju wiązał jakiekolwiek plany. Spostrzeżenia jak szpile, nieustające napięcie i cel, którego bez trupów się nie osiągnie - świetna gra, tylko czy komuś da do myślenia? Naprawianie świata można zacząć od siebie. Polecam zamiast wypadu do zatłoczonej świątyni konsumpcjonizmu.

zelazna88 | 2019-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2019

Kiedy Raj zamienia się w prawdziwe piekło!

Nowe centrum handlowe, o kontrowersyjnej nazwie „Raj”, zostało otwarte dla klientów. Wielkie otwarcie wypadło w ostatni dzień przed majowym weekendem, a chętnych by zobaczyć nowy obiekt jest tak wielu, że w budynku jest ogromny ruch. W galerii czas spędzają dwie nastolatki Ce i Dora by się pochwalić na Insta zdjęciami z otwarcia centrum, matka Dory by móc kontrolować swoją córkę, która jest jej oczkiem w głowie, diler narkotyków Jakub ze swoim współpracownikiem, by zdobyć nowy rejon handlu oraz złodziej, który traktuje dzisiejsze wyzwanie jako test swoich możliwości.
Radosny nastrój pryska, gdy Jakub orientuje się, że został nagrany podczas sprzedaży towaru przez dwie nastolatki, które znikają we wnętrzu galerii handlowej. Razem ze swoim wspólnikiem muszą za wszelką cenę odzyskać telefony dziewczyn i usunąć nagrany film. Pogoń za małolatami przerywa alarm przeciwpożarowy, który rozlega się w galerii, co umożliwia dziewczynom ukryć się...

Panna Jagiellonka | 2019-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2019

Raj oprócz ukazania skłonności do autodestrukcji współczesnej młodzieży, jest również lustrem przemian jakie zachodzą w głównych bohaterach w trakcie tej ferelnej nocy i już po niej. Prawdę powiedziawszy tylko jeden z bohaterów przeszedł jakąkolwiek metamorfozę, a pozostali z tych, który przeżyli tę koszmarną noc, wprowadzili tylko nieznaczne zmiany w swoim życiu, nie zmieniając przy tym swoich priorytetów. Smutna zatem jest to historia bo pokazuje, że nie jesteśmy skłonni do zmian, nawet gdy ledwie ujdziemy z życiem przez własną głupotę.

Choć zdecydowanie bardziej podobał mi się Ślepy Archeolog, uważam, że Raj wyszedł pani Marcie całkiem przyzwoicie. Bohaterowie są bardzo rzeczywiści, a ich spora liczba nie wprowadza chaosu - przeciwnie, możliwość poznania sytuacji z kilku perspektyw znacznie urozmaica treść. I oczywiście prawdziwość opisanej ludzkiej głupoty, którą wszędzie dziś można dostrzec - nos w telefonie na przejściu dla pieszych, zdjęcie kawy w drogiej kawiarni podczas...

ZaczytanaOlaa | 2019-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2019

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki i muszę się przyznać, że udane ;) Po przeczytaniu opisu wiedziałam, że muszę przeczytać tą książkę i bardzo cieszę się, że po nią sięgnęłam.

Krótkie rozdziały, szybka i ciekawa akcja spowodowała, że nie wiem kiedy skończyłam czytać całą historię, tak się wciągnęłam w losy tych bohaterów.

Nie będę nic zdradzać, bo jeżeli zainteresuje Was opis to z pewnością sami będziecie chcieli poznać losy bohaterów. Ja czytając tą historię czułam się jak w escape roomie!

Wszyscy, którzy lubią thrilley, albo chcą poczuć się jak w escape roomie i rozwiązać kilka zagadek to polecam tą książkę! ;)

Jeżeli chcecie się przekonać czy galeria handlowa i zakupy mogą stać się rajem koniecznie sięgnijcie po tą książkę! Polecam, bo warto !!!;)

Moja ocena to 7/10 ;)

Za możliwość przeczytania tej książki dziękuję wydawnictwu Marginesy !

kasia | 2019-04-16
Przeczytana: 14 kwietnia 2019

Po lekturze najnowszej książki Marty Guzowskiej, jako pierwsza nasuwa mi się myśl, że nigdy nie wybiorę się na otwarcie galerii handlowej. Autorka zaprezentowała nam chyba najbardziej czarny scenariusz, jaki może się przydarzyć, czyli pożar, panikę ewakuowanych klientów oraz trupy.
„Raj” to thriller oparty na konwencji escape roomu. Sześciu ludzi zamkniętych w galerii, bez możliwości kontaktu ze światem zewnętrznym, próbują ocalić własne życie. Bohaterowie Guzowskiej to zupełnie różne osobowości. Dwie nastolatki, Dorota i Cecylia, jedna naśladuje we wszystkim drugą, blogerkę modową, dla której najważniejsze jest liczba lajków i odsłon jej vloga. Nadopiekuńcza matka Doroty, która wychowuje ją samotnie i nieustannie drży nad jej bezpieczeństwem. Złodziej, który w najdrobniejszych szczegółach ma opracowany plan kradzieży telefonów, dbający o ekologię. Są też dwaj dilerzy narkotyków, którzy chcą przy okazji otwarcia galerii zdobyć nowych klientów. Paradoksem może wydawać się to, że od...

EdyMon | 2019-04-16
Na półkach: Recenzenckie, 2019, Przeczytane
Przeczytana: 12 kwietnia 2019

"Raj" Marty Guzowskiej jest bez wątpienia powieścią, która na długo zakorzeni się w mojej pamięci, mimo iż wcale nie zaliczę jej do ulubionych. Po jej przeczytaniu czułam się bowiem jak uczennica pierwszego dnia w nowej szkole, wywołana do tablicy. Potrzebowałam trochę czasu, by poukładać ją sobie w głowie, by stworzyć jeden spójny obraz książki i znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Wciąż jednak uważam, że jej pełna diagnoza jest niedokonana.
To powieść, która ma szansę mocno wstrzelić się w świadomość czytelników. Czy stanie się bestsellerem? Tego nie wiem. Oryginalny pomysł na fabułę i przyjazny styl, forma powieść i ciekawi bohaterowie — to jej plusy. Zabrakło jednak dynamizmu i napięcia charakterystycznego powieściom sensacyjnym, grozy czy nawet przygodowym. W tej kwestii bliżej jej zdecydowanie do utworu o charakterze społeczno-psychologicznym. Do tego mocne rozciągnięta fabuła, powracanie do tych samych scen — tyle że z perspektywy innego bohatera, sprawia, że...

Aneta | 2019-04-03
Przeczytana: marzec 2019

Jeśli lubicie thrillery psychologiczne, mam dla Was ciekawą propozycję. Tutaj akcja rozgrywa się w polskiej rzeczywistości w nowootwartej galerii handlowej o nazwie "Raj", gdzie na noc zostają zamknięci: dwie głupiutkie nastolatki, nadopiekuńcza i sfrustrowana matka jednej z nich, dwóch dilerów narkotyków (w tym jeden nieobliczalny Rosjanin) oraz złodziej z ambicjami. Jak to się stało, że się tam znaleźli i dlaczego raj zamieni się dla nich w piekło? Polecam samemu się przekonać 😊
Książka ma wartką akcję, jest przedstawiana z perspektywy bohaterów - co chwila przeskakujemy od jednego do drugiego, żeby się przekonać, co robią w danym momencie i co im chodzi po głowie. Pisarka posługuje się przy tym prostym językiem, jakiego używa się na co dzień, bez lukrowania, dosadnie, bez cenzury - przez co bohaterowie są bardziej wiarygodni. Zaplanowałam sobie czytanie na cały weekend, a pochłonęłam w jeden dzień. Polecam!