Widzę cię

Wydawnictwo: Edipresse
Watching You
stalker, stalking, morderstwo
aleqsia

Nie tylko ty obserwujesz Wróciłaś do domu po czterech latach pracy za granicą, przywożąc ze sobą męża. Chciałabyś znaleźć własny kąt. Ale na razie koczujesz w pokoju gościnnym swojego starszego brata. I wtedy – całkiem nieoczekiwanie – spotykasz mężczyznę z sąsiedztwa. To dyrektor miejscowego liceum. Jest od ciebie dwa razy starszy. I niezwykle atrakcyjny. Wkrótce zdajesz sobie sprawę, że go...

Nie tylko ty obserwujesz
Wróciłaś do domu po czterech latach pracy za granicą, przywożąc ze sobą męża.
I wtedy – całkiem nieoczekiwanie – spotykasz mężczyznę z sąsiedztwa.
Wkrótce zdajesz sobie sprawę, że go obserwujesz. Cały czas.
Nie wiesz jednak tego, że ktoś obserwuje ciebie.
Ani tego, że coś, co zaczęło się jako niewinne zauroczenie, szybko przeradza się w mroczną, śmiertelną obsesję.
Rodzinne sekrety, zakazana namiętność i niewyjaśnione morderstwo tworzą intrygę nowej, trzymającej w napięciu powieści Lisy Jewell.

źródło opisu: Edipresse

źródło okładki: Materiały wydawcy

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Między obsesją a paranoją

Zwyczajna kuchnia w bogatej dzielnicy Bristolu, a na podłodze zwłoki w kałuży krwi. Idealne rodziny w kolorowych domkach na wzgórzu skrywają najmroczniejsze sekrety.

Po śmierci matki Joey wraca do Anglii, aby wreszcie zacząć dorosłe życie u boku świeżo poślubionego Alfiego. Zatrzymuje się w domu brata, w luksusowej dzielnicy Bristolu, miejscu, gdzie ktoś zawsze kogoś obserwuje. Spotkanie z jednym z sąsiadów – mężczyzną idealnym, dyrektorem szkoły kochanym przez uczniów (a zwłaszcza przez uczennice) – staje się początkiem fatalnego zauroczenia, które za kilka miesięcy zakończy się dla kogoś dwudziestoma ciosami nożem i plamą krwi na kuchennej podłodze.

Gdyby „Widzę cię” Lisy Jewell nie rozpoczynało się sceną krwawej zbrodni, książka z początku mogłaby przypominać kiepski romans: młoda dziewczyna tuż po ślubie zakochuje się od pierwszego wejrzenia w starszym mężczyźnie z sąsiedztwa. Banał. Ale historia banalnego uczucia między sztampowymi bohaterami szybko zmienia się w intrygujący thriller za sprawą doskonale wykreowanych postaci drugoplanowych. To pozostali mieszkańcy osiedla nadają książce głębi i przenoszą ją na wyższy poziom. Z pozoru zwyczajne rodziny za kolorowymi fasadami swoich domów skrywają całą gamę obsesji, perwersji i urojeń, które sprawiają, że z niemal każdym rozdziałem rośnie liczba podejrzanych.

Lisa Jewell prowadzi nas przez wydarzenia w sposób, który zmusza do zachowania czujności aż do końca lektury. W miarę jak odkrywa kolejne motywy kierujące działaniami bohaterów, wydaje nam się, że wszystko staje się jasne i że zaczynamy rozumieć, do czego to wszystko dąży – aż nagle okazuje się, że daliśmy się zwieść pozorom, a sprawa ma drugie i trzecie dno. Intrygująca jest też budowa powieści: poznajemy wydarzenia z 24 marca, a następnie cofamy się w czasie o kilka miesięcy, próbując dociec, jak doszło do zbrodni i jaki był jej motyw. Wydarzenia zostają ukazane z różnych punktów widzenia, możemy się też zapoznać z fragmentami policyjnych protokołów. Wszystko to sprawia, że „Widzę cię” czyta się z prawdziwym zaangażowaniem.

Poza sprawą zabójstwa i rozwijającego się uczucia między bohaterami powieść porusza bardzo aktualne kwestie przemocy w szkole i w rodzinie, zaburzeń psychicznych, stalkingu i molestowania. Przy czym niekiedy autorka daje nam się ponieść własnym uprzedzeniom. Czy właściwie oceniamy poszczególnych bohaterów? To okaże się dopiero na końcu.

Agnieszka Kruk

Ania | 2019-08-16

Joey to dwudziestosześcioletnia młoda żona, która pewnego dnia spotyka intrygującego mężczyznę. Kobieta wręcz dostaje na jego punkcie obsesji i obserwuje go w każdej możliwej chwili. Ich pierwsze oficjalne spotkanie jest dla niej ważnym incydentem, ponieważ wie, że została zauważona. Nigdy nie spodziewałaby się jednak, że czynność, którą ona wykonuje może również być stosowana wobec niej.

Miałam specyficzne podejście do tej książki. Z jednej strony czytało mi się ją bardzo szybko i nie zdawałam sobie sprawy, jak umykają mi rozdziały, a z drugiej brakowało mi czegoś w akcji. Historia została zaliczona do thrillerów, jednak podczas lektury nie czułam dreszczyku niepokoju. Cieszę się, że książka została napisana takim przyjemnym językiem, ponieważ rekompensowało to straty w fabule.

ciąg dalszy: http://zaczytana-aniaa.blogspot.com/2019/08/widze-cie-lisa-jewell.html

gazelopka | 2019-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2019

Bardzo proszę o kontakt prywatny kogoś, kto przeczytał tę książkę i jest w stanie mi wyjaśnić, co miało na celu zakończenie, bo po prostu go nie zrozumiałam...
Pierwszy raz mi się coś takiego zdarzyło..
Help.

beti | 2019-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2019

bestseller? serio?! nie wierzę w to co czytam.jedna wielka porażka..złej passy ciąg dalszy.. rozciągnięta niepotrzebnie do tylu stron i cała książka opisuje fascynację czyt. obsesję mężczyzną wystawanie pod jego domem żeby pod koniec jednak stwierdzić że to pomyłka..no dramat

Paulita | 2019-07-24
Przeczytana: 23 lipca 2019

Dawno nie miałam takich mieszanych uczuć w trakcie czytania. Od początku miałam wrażenie, że domyślam się zakończenia....ale takiego się nie spodziewałam.
Książka trochę nudna, rozkręciła się pod koniec.
Stawiam mocną 6.

Carmen | 2019-07-17
Przeczytana: 12 lipca 2019

Macie czasami wrażenie, że ktoś Was obserwuje? Że coś jest nie tak? Że w każdej chwili ktoś może Was skrzywdzić? Obecnie coraz częściej słyszy się takie historie. Że ktoś miał obsesję na czyimś punkcie, czy że ktoś kogoś nękał – pośrednio lub bezpośrednio. Czasami wystarczy kilka słów wprost do drugiej osoby, ale czasami jest to niemożliwe, bo nie da się walczyć z czymś, czego nie widać, ale mimo wszystko czuć. Wszystko powyższe skłoniło mnie do sięgnięcia po „Widzę cię” Lisy Jewell. I ten opis z tyłu książki, który jest bezpośrednim zwrotem do czytelnika. A przecież nie jestem główną bohaterką… chyba.

Josephine ma 26 lat, poznała męża na Ibizie, a z zawodu jest pielęgniarką noworodków. Gdy po kilku latach pracy za granicą, wraca do Anglii, przypadkowo widzi starszego od siebie mężczyznę. Pierwotnie szybko ulatuje on z jej pamięci, ale w niedługim czasie ich drogi ponownie się krzyżują. Dziewczyna zaczyna rozmyślać o przystojnym facecie, który okazuje się jej sąsiadem, i jest to...

Booksaremagic_93 | 2019-07-16

„Widzę Cię” to thriller który trzyma w napięciu aż do samego końca.

Melville to niewielkie osiedle, gdzie mieszka Tom Fitzwilliam (dyrektor szkoły) wraz z żoną i synem, szalona Frances Trip z córką Jenną i młoda Joey z mężem Alfiem, która wróciła z Ibizy i zamieszkała u brata.
Joey sama nie wie czego chce od życia. Myślała, że skoro znalazła sobie męża to w końcu dojrzała, jednak nadal jej czegoś brakuje. Nie znosi swojej nowej pracy i tęskni za słoneczną Ibizą. Ma również wrażenie że jej bratowa nie jest zadowolona z jej pobytu w ich domu, mimo że brat zapewnią ją że jest inaczej.
Jednak przypadkowe spotkanie z sąsiadem Tomem przewraca jej świat do góry nogami i sprawia, że dziewczyna czuje coś, czego nie powinna. Jest nim zafascynowana, a obsesja na jego punkcie doprowadza do tego, że zaczyna go obserwować. Ale nie ona jedyna.

Rodzina Fitzwilliamów, a w szczególności sam Tom jest w centrum zainteresowania większości mieszkańców osiedla.
Pani Trip cały czas ma go na oku i...

GirlsBooksLovers | 2019-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2019

Joey wróciła do rodzinnego miasta po czterech latach pracy za granicą, przywożąc ze sobą męża, z którym pobrała się po krótkiej znajomości na Ibizie. Chcą znaleźć swoje własne cztery kąty, jednak ze względu na sytuację finansową mieszka u swojego brata i jego żony. Wtedy na swojej drodze spotyka Toma, dwukrotnie starszego, lecz niezwykle pociągającego sąsiada, który jest również dyrektorem miejscowego liceum. Kobieta zaczyna go obserwować, ale również ktoś inny zaczyna obserwować ją.

„Co ona robiła? Zauważyła, że ją obserwuję? Nie mogła. Był znakomity w śledzeniu ludzi tak, by nie zdawali sobie z tego sprawy. Ale potem przypomniał sobie mamę Jenny w zeszłym tygodniu i palec wyciągnięty w jego kierunku, słowo „ty”. Może jednak nie był tak dyskretny jak mu się zdawało.”

Kto obserwuje Joey?
Jakie tajemnice skrywa Tom?
Co odkryje matka Jenny?

„Ktoś na moim miejscowym czacie, pewna kobieta z Mold, nie znam jej imienia. Kilka lat temu Tom był dyrektorem w tamtejszej szkole. Ona wie, z...

Qulturasłowa | 2019-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2019

Kto kogo obserwuje?
Mówi się, że zemsta najlepiej smakuje na zimno. Ale czy tak jest w rzeczywistości? Jakim trzeba być człowiekiem, żeby całymi dniami, miesiącami pielęgnować w sobie nienawiść tylko po to, by dopełnić aktu zemsty? Jakim trzeba być człowiekiem, by z zimną krwią układać plan, ustawiając przy tym ludzi, niczym pionki na szachownicy?
Na część z tych pytań odpowiada książka pt. „Widzę cię”, autorstwa Lisy Jewell. To znana wszystkim miłośnikom gatunku autorka, która w swoich powieściach łączy zagadkę z dreszczykiem emocji oraz … ze śmiercią. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Edipresse Książki powieść, to lektura idealna na letni wypoczynek czy długie, jesienne wieczory, choć niestety zbytnia lekkość, schematyczność oraz skłonność do przesady odbiera książce tak wskazaną głębię. Niemniej jednak po tę pozycję sięgnąć mogą nie tylko miłośnicy twórczości Jewell, ale również wszyscy, poszukujący kryminalnych zagadek (nawet jeśli w połowie książki domyślają się, kto może być...

Patryśka | 2019-06-28
Przeczytana: 15 czerwca 2019

Nie jest to jakaś wybitna powieść, wprawny czytelnik domyśli się szybko pewnych rzeczy, niektórych pewni znudzi ta książka. Ja obstawiałam dwie osoby stojące za morderstwem, jedna okazała się celna. Czytało mi się błyskawicznie, może to zasługa stylu autorki albo krótkich rozdziałów, nie mam pojęcia, wiem jedynie, że książka mnie wciągnęła na maksa. Podobało mi się też to, że nasze uczucia względem poszczególnych postaci zmieniają się wraz z kolejnymi rozdziałami - dotyczyło się to w moim przypadku jednej postaci - na początku czułam odrazę, potem jedynie współczucie. Wydaję mi się, że to jedna z tych książek idealnych na letnie wieczory, szybka i łatwa lektura. Polecam.

Aneta-Wiola | 2019-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2019

Osiedle Melville tętni życiem różnorodnych ludzi, mających sprawy na swojej głowie.
Sprawy, które często wymykają się spod kontroli. Sytuacje, które nie zawsze można opanować.
Tom Fiztwilliam, mieszkaniec tego osiedla, uważany powszechnie za wzór do naśladowania, dyrektor miejscowej szkoły, człowiek który roztacza wokół siebie aurę, jakiej zazdroszczą inni mężczyźni.
Fitzwilliam sprawia, że ktoś traci dla niego rozum, ma obsesję na jego punkcie, a konsekwencje mogą prowadzić do tragedii.

Zastanawiałam się czytając tę książkę, czy pisarka opóźniła się w rozwoju?
W „podziękowaniach” pisze, że to już jej szesnasta książka, więc nie znajduję dla niej wytłumaczenia.
Z początku lekki ton, który mi się podobał, zaczął ustępować miejsce irytacji. Jestem pewna, że lepiej by tę powieść napisało dziecko ze szkoły podstawowej.
Te ciągłe „wznoszenie na piedestał” Fitzwilliama, doprowadzało mnie do furii. Może bym uzasadniła to, gdyby to był pamiętnik zauroczonej bohaterki, a nie relacja...