Gambit

kryminał, sensacja, thriller
Agora
2019-04-03
2019-04-03
II wojna światowa konspiracja lata 60. XX w. literatura polska porwanie szpieg thriller thriller szpiegowski zemsta zimna wojna
Inne

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Wyzwanie LC 2022 na listopad. #Przeczytam książkę o Polsce lub dziejącą się w Polsce.
***'
Bardzo dobra, mocno "polska" (tym razem w dobrym tego słowa znaczeniu). Mimo, że opowiada o czasach słusznie minionych - wyjątkowo aktualna - zważywszy na to, co aktualnie wyprawia się na świecie. Nie ma co się rozpisywać. Trzeba polecać.
Naprawdę warto!

***'
Naprawdę warto!

Na półkach: , , , , , ,

W ramach listopadowego wyzwania - #Przeczytam książkę o Polsce lub dziejącą się w Polsce - szukałam pozycji, która spełniałaby oba kryteria równocześnie. I znalazłam.

"GAMBIT" to książka i o Polsce i dziejąca się w Polsce w latach 1939 - 1990. Autor w interesujący sposób porusza w niej losy Polaków podczas okupacji hitlerowskiej i okupacji sowieckiej po zakończeniu II wojny światowej. Oczywiście bardzo ogólnie i fragmentarycznie, ale daje nam ogólny obraz i motywację działań Polaków zaangażowanych w działania AK, ZWZ, Narodowych Sił Zbrojnych, Brygady Świętokrzyskiej czy innej partyzantki. Pokazuje drogę jak z wojennych bohaterów stają się szpiegami Zachodu po ucieczce z kraju lub agentami ZSRR, jeśli w nim pozostali.
A z książki dowiedziałam się, że mieszkam w POLSKIEJ SYCYLII tj. dawnym KIELECKIM, gdzie "(...) Ludzie przyjmą cię pod dach, podzielą się ostatnim kawałkiem chleba i oddadzą ostatnią koszulę. Ale niech cię ręka boska broni zrobić im jakąś krzywdę. Tu każdy nosi nóż w kieszeni, a zemsta jest święta." I muszę przyznać, że dużo w tym prawdy...

To znakomita książka zakwalifikowana jako szpiegowski thriller. Dużo się w niej dzieje i szybko rozgrywa się akcja, jak w najlepszej sensacji. Ponadto autor całą fabułę oparł na prawdziwej historii, opisując rzeczywistych bohaterów. To bardzo pasjonująca powieść, trzymająca czytelnika w napięciu od pierwszej do ostatniej sceny, wywołująca duże emocje. Ponadto poszerza wiedzę i horyzonty. Czytamy zbeletryzowaną, ale zgodnie z prawdą historyczną opowieść, mimowolnie poznając dzieje naszej ojczyzny.
GORĄCO POLECAM "Gambit" fanom powieści szpiegowskich i powieści historycznych.

Przygodę z autorem zacząłem od innej pozycji - Katharsis. Gambit jest wcześniejszy i to czuć. Autor mocno skupił się na tym co było ważne / ciekawe dla niego - różnych niesamowitych wątkach z historii IIWŚ. Niestety, w tym barszczu grzybów jest za dużo, a całość nie ma wyrazistego smaku.
Podczas gdy Katharsis dalekie jest od polskiej martyrologii, Gambit wręcz nią ocieka. AK, przysięgi na wierność, konspiracja, egzaltacja, okupacja... cóż wojna bywa skomplikowana.
Katharsis niby jest o tym samym, ale Polska jest tam tylko sceną dramat, a Polacy statystami lub postaciami drugoplanowymi.
Do tego Katharsis ma puentę, na którą warto czekać. W Gambicie nic takiego nie znajdziemy...

Na dzień dobry - intrygujące otwarcie z partią szachów, potem świetna powieść szpiegowsko - historyczna z wielokrotnie wykorzystywanym manewrem gambitu, czyli poświęcenia. A na do widzenia zaskakujące zakończenie i wyjaśnienie głównej zagadki. Szach, mat. Do tego dużo wiadomości o Polsce czasów wojny, głównie w kontekście działań podziemia, trochę tajników pracy służb specjalnych, międzynarodowe konflikty, niespełniona miłość oraz tajemnice, tajemnice, tajemnice, a nawet… poszukiwanie nietypowego skarbu.
Mnogość wątków i wydarzeń, którymi można obdzielić niejedną powieść. Świetna lektura pod znakiem zaufania (lub jego braku), chęci zemsty, znaczenia przypadków, zdrady, miłości.

Losy fikcyjnej bohaterki Wandy - Muszki stanowią główną oś fabularną książki, przypominają trochę historię o nietypowym Kopciuszku, powodują, że książkę czyta się łatwo i przyjemnie. Ale nie to jest najważniejsze. Przedstawienie historii Wandy było tylko pretekstem do pokazania szerokiego tła historycznego i wieku faktów. Przede wszystkim prawdziwej historii życia braci Ostrowskich i przy okazji ocaleniu od zapomnienia i oddaniu hołdu starszemu z nich - Włodzimierzowi, który zginął bestialsko zamordowany. Dzięki „Gambitowi" wiem, że taki ułan AK o pseudonimie Ryś istniał oraz żył pięknie i godnie. Przy okazji poznałam też losy młodszego z braci oraz mnóstwo faktów, drobnych epizodów i scen z historii wojennej i powojennej Polski. Na przykład fakty związane z dramatyczną ewakuacją i zagładą Jasła, powstaniem, działaniem i powojennymi losami Brygady Świętokrzyskiej, zamachem terrorystycznem w czasie olimpiady w Berlinie itp.
Dużą przyjemność sprawiło mi pojawienie się w powieści Leona Niemczyka, znanego mi z powieści „Bohaterowie są zmęczeni”.
I to jest dla mnie najwartościowsza i najciekawsza warstwa powieści, a dzięki wątkom fikcyjnym łatwo, ciekawie i szybko się czyta. I z przyjemnością.

Wyjątkowa sensacja. Bardzo dobrze napisana, inteligentnie prowadzona akcja tej powieści trzymała mnie do samego końca w niebywałej ciekawości jak to się zakończy! Posłowie złożyło mnie w pełny ukłon dla autora - większość postaci lub wątków ma odzwierciedlenie w niedalekiej przeszłości. To już druga książka autora, która mnie tak zaciekawiła. Wielką, niedoścignioną sztuką jest tak ciekawie żonglować fikcją opartą na faktach. Pan Siembieda jest niekwestionowanym mistrzem tej umiejętności.
No i Mariusz Bonaszewski w wersji audio!!

Dawno nie czytałem tak dobrej ksiązki o II Wojnie Światowej. Sama fabuła przeplata w sobie wątki historyczne z kreatywną fikcją stworzoną przez Macieja Siembiedę. Dało to niebywały realizm, świetną i dynamiczną akcję głąboko osadzoną na fundamentach historycznych. Jak dla mnie mistrzostrzowski popis autora, godny ekranizacji. Byłaby z tego niezła seria na Neflixa, czego autorowi szczerze życzę!

Bardzo ciekawa książka, łącząca wątki historyczne i sensacyjne oraz całkiem aktywne życie uczuciowe głównej bohaterki - tak! Tu kobieta jest główną postacią wokół której wiją się jak bluszcz wątki powieści. Trochę niechcący, całkiem sporo dowiedziałem się o życiu w okupowanej Warszawie, bez pompatycznej martyrologii, o prozie życia a przy okazji o tym jak naprawdę wyglądała egzystencja z Hitlerowcami na ulicach. Intryga szpiegowska wciągająca i zaskakująca na końcu - materiał na fajny serial albo film sensacyjny - super się to czytało. Polecam

Na kilka dni przed premierą „Kołysanki”, piątego tomu serii o Jakubie Kani wracam do wcześniejszej nienależącej do tego cyklu książki autorstwa Macieja Siembiedy pt. „Gambit”, moim skromnym zdaniem obok „Katharsis” najlepszej w jego powieściowym dorobku.

Wszystko zaczęło się od nietypowego hobby autora, czyli odwiedzania cmentarzy i analizowania treści tablic nagrobnych. Na jednej z nich, znalezionej w Bytomiu nic się nie zgadzało, a Siembieda jako dziennikarz specjalizujący się śledztwach historycznych, po wielu próbach dowiedzenia się czegoś więcej na jej temat, poprosił o jakąkolwiek pomoc czytelników swoich artykułów. Po dłuższym czasie otrzymał telefon z Monachium od Jerzego Arłamowskiego, mistrza szachowego i inżyniera w biurze konstrukcyjnym BMW, współtwórcy projektu modelu Z-3 znanego z Bondowskiego filmu „Goldeneye”. Żyjący na emigracji Polak zaprosił go do Niemiec i opowiedział mu zarówno o swoim życiu przypominającym nieco perypetie bohatera „Procesu” Franza Kafki, ale także o losach nieżyjącego brata Włodzimierza Arłamowskiego (pseudonim. „Ryś”), ułana konnego walczącego w Armii Krajowej, później aresztowanego przez Rosjan. Wspomnienia te stały się zalążkiem szpiegowskiej intrygii toczącej się w „Gambicie”, a rodzeństwo Arłamowskich pod zmienionym nazwiskiem Ostrowscy stało się jednymi z najważniejszych bohaterów powstającej powieści.
Niewiele da się przybliżyć z treści książki, bo jest ona tak skonstruowana, że zagadka goni zagadkę, a zdradzenie drobnego szczegółu psuje niespodzianki i zaskoczenia towarzyszące ich odkrywaniu przez czytelników. Choć wydaje się to kompletnie niewiarygodne, wiele postaci poza fikcyjną główną bohaterką Wandą Kuryło (przywodzącą pewne skojarzenia ze słynną polską agentką Krystyną Skarbek) to najczęściej prawdziwe osoby, a sporo opisanych niesamowitych zdarzeń miało miejsce w rzeczywistości. W „Gambicie” pojawia się mnóstwo znanych osobistości, Witold Pilecki, Ian Fleming, czy Jurij Andropow to tylko niektóre z nich. W treść książki wpleciono też dzieje Brygady Świętokrzyskiej, wstrząsające wspomnienia z likwidacji Jasła pod koniec nazistowskiej okupacji, informacje o kulturze łemkowskiej, tajemniczych złożach ropy na Podkarpaciu, opowieść o niezwykłym szachowym pojedynku w środku wypoczynkowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Arłamowie czy zamachu terrorystycznym w czasie Igrzysk Olimpijskich w Monachium. Dla bardziej dociekliwych czytelników zapewne będzie to impuls do poszerzenia swojej wiedzy w tych tematach już na własną rękę.

Maciej Siembieda podobnie jak jego idol Ken Follett, potrafi pisać doskonałe książki łączące fikcję z wyraźnie zarysowanym historycznym tłem. W „Gambicie” stworzył epicką opowieść o dwóch dwudziestowiecznych wojnach. II światowej, tej prawdziwej i najkrwawszej w dziejach, ale również o zimnej rozgrywającej się potem pomiędzy Wschodem a Zachodem, także tragicznej w skutkach dla wielu ludzi. Efekt pracy pisarza jest naprawdę imponujący, bo to kolejna jego powieść, od której nie mogłem oderwać wzroku, a jego książki to dla mnie najważniejsze odkrycie literackie w 2022 roku.
-----------------
Maciej Siembieda
Gambit
Data wydania: 2019-04-03
ISBN: 9788326827884

"Gambit" to mój pierwszy kontakt z twórczością Macieja Siembiedy, która od razu przypadła mi do gustu. Temat, styl, jakość wszystko super. Od razu dodałem Pana Maćka do ulubionych autorów. Mam nadzieję, że pozostałe książki przeczytam z wielką przyjemnością.

Nigdy nie ciągnęło mnie w stronę książek o tematyce drugiej wojny światowej. Tym bardziej sfera AK, działanie wywiadów, kontrwywiadów omijałem szerokim łukiem. Tę pozycję, dorwałem z polecenia.. i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Książka jest wciągająca, przewrotna, momentami wstrząsająca - ale również świetnie poukładana, pomimo niektórych przeskoków chronologicznych. Polecam serdecznie.