Portret rodziny (z herbem) we wnętrzu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
literatura faktu
KenGoKang

„Z każdym rokiem niemal ubywa w odwiecznej naszej Wielkopolsce jeden lub więcej starych i do niedawna jeszcze zamożnych rodów szlacheckich.... Do rodzin tych należą i Gozdawici Drwęscy, którzy w zeszłym jeszcze stuleciu poważne w gronie domów wielkopolskich zajmowali stanowisko i z wielu znacznymi domami byli bliskimi węzłami krwi połączeni”. Teodor Żychliński, Złota Księga szlachty polskiej

Nieczęsto się zdarza, żeby trzy pokolenia jednej rodziny pisały diariusze. I żeby te diariusze prowadziły ze sobą rodzaj rozmowy. Przewijają się w nich nie tylko z trzech stron od wewnątrz oglądane pikantne nieraz tajemnice rodzinne, nie tylko nazwiska wielu utytułowanych rodzin, ich życia świątki, piątki i niedziele, ale także głośne wydarzenia historyczne oglądane i komentowane od salonów, a niekiedy od kuchni, przynosząc zaskakujące nieraz detale i jeszcze bardziej zaskakujące oświetlenia. Ta historia zaczyna się w XIX wieku, kończy w XXI. Nieledwie wczoraj.

PROF. ZW. DR HAB. WALDEMAR ŁAZUGA. Kierownik Zakładu Myśli i Kultury Politycznej Instytutu Historii UAM. Autor m.in.: Ostatni stańczyk. Michał Bobrzyński – portret konserwatywny; Rządy polskie w Austrii. Gabinet Kazimierza hr. Badeniego (1895-1897); Gabriel Narutowicz. Pierwszy Prezydent Rzeczypospolitej (wespół z Januszem Pajewskim); Znany – nieznany prezydent Poznania. Rzecz o Jarogniewie Drwęskim; Zrozumieć dzieje. Wiek XIX; Kalkulować… Polacy na szczytach c.k. monarchii; Okiem stańczyka; Tysiąc skarbów Krakowa. Dzieje i sztuka. Za książki wielokrotnie nagradzany nagrodami rektorskimi ministerialnymi, a także nagrodą Klio i Nagrodą im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego.

źródło opisu: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H4/zapowiedzi.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H4/zapowiedzi.html

Łukaszo | 2019-06-07

Na zdjęciu widać było cała rodzinę. Z ich oczu dało się odczytać w zasadzie wszystko, radość łączyła się ze spokojem i nadzieją. Były i kolejne fotografie z zupełnie innych lat. Tam z kolei królował smutek i zwątpienie. Każda epoka miała swoje troski i zmartwienia, każdy rok miał swoje chwile szczęścia i wzlotów. Niezmienna pozostała rodzina utrwalona w swoim czasie. Portret rodziny został uwieczniony.

"Wszystko zaczyna się od jednej fotografii"

Założę się, że każdy zna jakieś opowieści zasłyszane od rodziców, dotyczące przodków. Ja sam potrafiłbym przywołać z pamięci różne zdarzenia z przeszłości, przekazane mi przez członków rodziny. Autor...