Boska proporcja

Cykl: Agata Stec i Artur Kamiński (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
literatura polska
Ag2S

Matka to skarb, a miejsce skarbu jest głęboko pod ziemią. W zamkniętej dla zwiedzających palmiarni Parku Oliwskiego zostają znalezione zaaranżowane w sposób równie makabryczny jak piękny zwłoki dziewczyny. Człowiek odpowiedzialny za remont obiektu znika, a na miejscu zbrodni jako jeden z pierwszych pojawia się Robert Mazur - zabójca po wyroku będący pod stałą kontrolą terapeuty. Sprawę bada...

Matka to skarb, a miejsce skarbu jest głęboko pod ziemią.

Sprawę bada komisarz gdańskiej policji Agata Stec, której alkohol, kac i pobudka w obcym łóżku nie są obce. Żyje pracą, przeklina i całkiem nieźle radzi sobie w środowisku zdominowanym przez mężczyzn, choć nieustannie, jako przełożona grupy śledczej, musi znosić seksistowskie przytyki. Agata nie przepada za pracą zespołową, a za jedynego przyjaciela uważa starszego brata - znanego psychologa Artura Kamińskiego, którego potajemnie wciąga w kulisy śledztwa, licząc na jego doświadczenie w pracy z psychopatycznymi jednostkami. Elegancki i powściągliwy, otaczający się pięknymi i drogimi przedmiotami, wyczulony na rytuały Kamiński to przeciwieństwo porywczej siostry. Ta sprawa stanowi autentyczne wyzwanie dla jego nieprzeciętnego intelektu.

Napisany z brawurą i mistrzowską precyzją kryminał plastyczny jak serial i dynamiczny jak życie. „Boska proporcja” jest pierwszą częścią trylogii, której kolejne tomy: „Materiał ludzki” i „Białe kłamstwa” ukażą się w 2019 roku.

źródło opisu: https://www.proszynski.pl/_Boska_proporcja-p-36050-1-30-.html

źródło okładki: https://www.proszynski.pl/_Boska_proporcja-p-36050-1-30-.html

Izabela Pycio | 2019-03-12
Przeczytana: 12 marca 2019

"Spojrzałbym na czterolistną koniczynę jak na aberrację."

Trafione i zajmujące spotkanie z książką, zwłaszcza ze względu na ciekawie zaplecioną intrygę kryminalną, wyrazistych i przekonujących bohaterów, a także wartki, płynny i przekonujący styl narracji. Podobała mi się niejednoznaczność przeszywająca zagadki detektywistyczne, nie tylko zajmujące dociekanie, kto kryje się za zbrodnią, ale również szkatułkowa konstrukcja wątków i mnóstwo materiału do dokonywania interpretacji. Autor umiejętnie wodzi czytelnika za nos, stawia frapujące wyzwania, nie pozwala we wpadanie w rutynę spekulacji, podsuwa idee do głębszych analiz. Odpowiada mi sięganie po mocne instrumenty oddziałujące na wyobraźnię odbiorcy, jest krwisto, mrocznie i zatrważająco, niekiedy na granicy odrazy, zwłaszcza kiedy wbijamy się w opisy zbrodni. Trudno wchodzi się w zwyrodniałe umysły oprawców, ale łapiemy się na tym, że to właśnie one stają się bodźcem do inscenizacji miejsca zbrodni. Głowienie się nad wspólnym...

Panie i Panowie poznajcie boski kryminał z iście idealnymi proporcjami, wzbudzającym podziw wnętrzem, idealnie wykreowanymi bohaterami oraz znakomitym pomysłem i niebanalnymi ciekawostkami.

Boski kryminał, który zadowolił mnie idealnie pod każdym względem czytelniczym.

Mamy tu makabryczne zbrodnie przy których obiad aż sam się prosi żeby wrócić z żołądka na wstecznym biegu.
Z drugiej strony morderstwa te są spełnieniem chorych fantazji jakiegoś popaprańca, wirtuoza, artysty, który robi z ciał artystyczne dzieła wzbudzające wielkie "łał".

Do tego przemyślane postacie - wylajtowana policjantka po przejściach Agata Stec, z wielkim burdelem w domu i w życiu, jej brat- Artur, elegancki psycholog o genialnym umyśle. Nie wiem czy komuś też ale mi od samego początku kojarzył się z postacią z serialu "Hannibal"(chyba przez ten styl i zapędy do wyrafinowanych potraw). Do tego psychopaci - każdy z mocno porypaną psychą i po przejściach.
Kto tym wszystkim steruje i dąży do...

rude_recenzuje | 2019-03-07
Na półkach: 2019, Przeczytane, Recenzenckie

Głównym elementem tej kryminalnej układanki jest morderstwo i specyficzne wyeksponowanie ciała. Z jednej strony przerażające, ale z drugiej eleganckie i ekscytujące. Zdumiewająco dobrze i płynnie poprowadzone są wątki, których uniwersalność w tej historii sprawia, że pasują do kilku różnych elementów, a źle połączone przez podświadomość czytelnika ostatecznie wprowadzają go błąd. Początkowo ciężko w jakikolwiek logiczny sposób wyjaśnić niektóre kwestie, jak chociażby samo działanie zabójcy, ale ostateczne rozwiązanie sprawy jest bardziej niż zadowalające. Ta powieść ma w sobie dużo wspomnianej wcześniej elegancji, chociaż nie brakuje jej też impulsywności i ordynarności. Wszystko za sprawą dwójki skrajnie różnych bohaterów – Agaty Stec i Artura Kamińskiego.

rudarecenzuje | 2019-03-10
Przeczytana: 10 marca 2019

Czy zbrodnia może być piękna? W palmiarni zostają znalezione zwłoki młodej kobiety. Inscenizacja budzi nie tylko niepokój ale również zachwyca przygotowaniem i wykonaniem. Jedną z pierwszych osób na miejscu zbrodni jest morderca po wyroku. Przypadkowy przechodzień czy twórca makabrycznego dzieła?

Sięgając po „Boską proporcję” liczyłam na kryminalną rozrywkę w najlepszym wydaniu. W ostatnim czasie to po takie mroczne historie sięgam najczęściej i najchętniej. Wciąż jednak czegoś mi brak, a uczucie niedosytu narasta. Czy nowa powieść Borlika pozwoliła choć na chwilę zaspokoić ten apetyt?

„Boska proporcja” rozpoczyna się mocnym akcentem i aż do samego końca nie traci rozmachu. Wielokrotnie przekonałam się, że nie ma dobrego kryminału bez dobrej zbrodni, a tej w książce nie brakuje. Kolejne strony zostały wypełnione niebanalnymi i zaskakującymi przypadkami, które świadczą nie tylko o bogatej wyobraźni autora ale także stanowią najlepszy dowód na to, że właściwy człowiek znalazł się...

Okoń | 2019-03-14
Na półkach: Recenzje 2019, Przeczytane
Przeczytana: 11 marca 2019

Filmowa recenzja na YouTube: bit.ly/boskaproporcja

Z rezerwą podchodzę do polskich autorów. Szczególnie tych od kryminałów. Bardzo to brzydkie z mojej strony, ale tłumaczę to moim niespełnionym marzeniem o podróżowaniu.
Ciągle ta sama rzeczywistość i jeszcze mam o niej czytać?
Okazuje się, że Polska to całkiem niezłe miejsce na zbrodnie. Zbrodnie o których ma się ochotę czytać (wiem, to chore).
U Piotra Borlika nie czuję natrętnej polskości. To chyba za sprawą bohaterów, którzy na myśl przywodzą mi amerykańskie seriale.
„Boska proporcja” dowodzi, że czytanie kryminału odbywać się może tak płynnie jak oglądanie filmu. Z tą samą przyjemnością. A, no i dowodzi jeszcze jednego. Że czas porzucić niesprawiedliwe uprzedzenia do polskich autorów.
Szczegółowo rozgadałem się w filmie. Wiecie gdzie go szukać.

ZuzaManiek | 2019-03-02

Lubicie mocne wrażenia? To polecam!!! 🔥💪 @piotr.borlik totalnie zamieszał mi w głowie, aż w końcu nie wiedziałam, co jest wytworem wyobraźni mordercy, a co rzeczywistością 👍 a zakończenie?? Otwiera się szeroko na kolejną książkę. Ja chcę już drugi tom. Najlepiej natychmiast 😂
📚
W palmiarni parku oliwskiego zostają odnalezione zwłoki dziewczyny. Ciało jest wyeksponowane w "artystycznym", na swój sposób, pięknym stylu . Przypadkowo natrafia na nie niebezpieczny typek, dla którego stają się natchnieniem.. i wtedy do akcji wkracza bezkompromisowa komisarz Agata Stec. Musi działać szybko, zwłaszcza, że za chwilę pojawiają się kolejne zwłoki. Swoje teorie konsultuje z bratem, znanym psychologiem, który zajmuje się terapią najtrudniejszych pacjentów. Atmosfera robi się mroczna, gęsta i .. dziwna. Ja nie widziałam granicy, pomiędzy wewnętrznym głosem mordercy, a faktami. Obrót spraw jest na prawdę oryginalny 😱
📚
Pierwsze wrażenia: okładka jaka jest, każdy widzi 😂 Uwielbiam! ,💣
Pierwsze...

withwords_alexx | 2019-03-11

"Matka to skarb, a miejsce skarbu jest głęboko pod ziemią", czyli idealny kryminał wraz z nutką grozy.

Boska proporcja rozpoczyna trylogię, której kolejne tomy Materiał ludzki i Białe kłamstwa ukażą się w 2019 roku. Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością tego autora. Zaintrygował mnie opis książki i genialna okładka. Czy w środku jest się czym zachwycić?

W palmiarni parku Oliwskiego zostają znalezione zwłoki dziewczyny. Uwagę przykuwa sposób w jaki morderca je pozostawił. Makabryczny, ale też na swój sposób piękny. Na miejscu przestępstwa pojawia się Robert Mazur, morderca (po wyroku) będący pod nadzorem terapeuty. Sprawę bada komisarz Agata Stec. Wciąga w śledztwo swojego brata Artura Kamińskiego, który jest psychologiem. Wkrótce pojawiają się kolejne ofiary.

Boska proporcja to kryminał – bardzo mroczny i brutalny (takie lubię najbardziej). Borlik stworzył niebanalne śledztwo, które z każdą stroną książki staje coraz bardziej zagmatwane. Autor próbuje mydlić oczy...

Łukasz | 2019-03-13
Przeczytana: 13 marca 2019

Agata Stec - komisarz gdańskiej Policji. Kobieta o mocnym charakterze dla której alkohol i seks z obcymi mężczyznami to dobra odskocznia od dnia codziennego. Potrafi odgryźć się słownie lub przemocą jeśli słyszy seksistowskie przytyki pod swoim adresem. Często kieruje się impulsem, a nie instynktem.
Artur Kamiński - brat Agaty. Ceniony i wpływowy psycholog. Swoją ekstrawagancją, intelektem, bogactwem i dążeniem do perfekcji jest przeciwieństwem swojej siostry. Ma słabość do drogich i pięknych przedmiotów. Swoje terapie rezerwuje dla ludzi bogatych. Psychologicznymi mackami otacza również osoby, które są jak perełki wśród osób psychicznie chorych.
Robert Mazur - morderca, schizofrenik, pacjent Kamińskiego. Swoje ofiary wybiera spośród zaborczych matek, usidlających swoich synów.
A miedzy nimi wszystkimi jednocześnie piękne i makabryczne morderstwo. Ofiarą okazuje się młoda dziewczyna, która zapoczątkuje serie innych, równie brutalnych zbrodni...
Czas ucieka...kto w tej grze jest...

noodla_books | 2019-03-01
Przeczytana: 12 lutego 2019

Ponad rok temu czytałam pierwszą powieść z gatunku grozy autora Teatr lalek. Nie do końca jest to gatunek, który lubię, więc też mi trudno było ją ocenić. Niemniej jednak historia nawet przypadła mu do gustu. Niecały rok temu wstawiłam jedną ze swoich pierwszych opinii na blogu, w tym właśnie tę lekturę. Nawet nie przypuszczałam, że rok później otrzymam od autora kolejną dawkę grozy. Tym razem w połączeniu z sensacją i thrillerem.

Czyżby autor był jasnowidzem i idealnie wyważył wszystkie proporcje i stworzył perfekcyjną historię? Boski, znakomity, nieprzeciętny i doskonały twór, dla mnie idealny. Dla takich książek warto zarwać dzień lub noc, zapomnieć o chłodnej wodzie już w wannie czy też zwyczajnie przegapić przystanek, na którym trzeba było wysiąść.

Boska proporcja lub też złota proporcja dziś wykorzystywana jest przy projektowaniu, grafice i wielu innych dziedzinach nauki, a to, co zostanie stworzone, ma być dla nas atrakcyjne wizualnie. Wiedzieliście? Przyznaję z ręką na...

Agnieszka Bendkowska | 2019-03-11
Przeczytana: 08 marca 2019

"Matka to skarb, a miejsce skarbu jest głęboko pod ziemią."
Już po tym pierwszym zdaniu wiedziałam, że książka będzie dobra, a każda kolejna przeczytana strona tylko mnie w tym utwierdzała.

Dawno nie czytałam tak genialnej, tak dopracowanej książki, która trzymała mnie w napięciu od początku do samego końca.

Historia ma wiele wątków, autor umiejętnie nami tutaj sterował, mylił tropy. Podczas czytania miałam paru podejrzanych, ale co rusz musiałam zmieniać zdanie, bo wychodził nowy wątek, który przeczył mojej teorii.

Lubię, uwielbiam, kocham takie historie! Było mrocznie, krwawo, było właśnie tak jak powinno być w thrillerach!

"W zamkniętej dla zwiedzających palmiarni parku Oliwskiego zostają znalezione zaaranżowane, w sposób równie makabryczny jak piękny, zwłoki dziewczyny. Człowiek odpowiedzialny za remont obiektu znika, a na miejscu zbrodni jako jeden z pierwszych pojawia się Robert Mazur - zabójca po wyroku będący pod stałą kontrolą terapeuty.
Sprawę bada komisarz gdańskiej...