rozwiń zwiń

Boska proporcja

Okładka książki Boska proporcja Piotr Borlik Patronat LC
Okładka książki Boska proporcja
Piotr Borlik Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Agata Stec i Artur Kamiński (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Agata Stec i Artur Kamiński (tom 1)
Prószyński i S-ka
2019-03-12
2019-03-12
debiut literacki kryminał literatura polska manipulacja niebezpieczeństwo obsesja polski kryminał śledztwo zabójstwo zagadka kryminalna

Świetny wątek kryminalny od początku do końca.

Świetny wątek kryminalny od początku do końca.

Dobrze napisany kryminał.
Trochę mnie denerwuje główna bohaterka bo jak na taką inteligentną panią detektyw jest za bardzo chaotyczna, nieprzemyślana w decyzjach i agresywna.
Mam nadzieję, że moje wątpliwości rozwieją następne tomy.

Dobrze napisany kryminał.
Mam nadzieję, że moje wątpliwości rozwieją następne tomy.

Fajny pomysł, ale wszystko psuje główna bohaterka. Jej brat jest znacznie ciekawszą postacią. Agata niezbyt pasuje na policjantkę, brakuje jej "nosa". Niby udaje jej się dobrze kombinować, ale może jest zbyt stłamszona przez autorytet brata? Dziwna para bohaterów, ciekawi mnie ich przeszłość. O bracie wiemy nieco więcej po tym tomie, Agata jawi się jako wulgarna, nadużywająca alkoholu policjantka, ale pewnie ma to też drugie dno i źródło gdzieś w przeszłości.

Bardzo średnia książka. Zapowiadało się fajnie, ale autor ewidentnie przekombinował.
Główna bohaterka to dla mnie totalna porażka - obraża kobiety i policjantki. Niezrównoważona, wyżywająca się na kolegach z pracy, dzieląca się śledztwem z bratem, który leczy morderców. Niby dobrze kombinuje, ale... Nie nadaje się do tego zawodu, zwłaszcza, że żeby poczuć się lepiej musi poniżyć, któregoś z kolegów. Pije i kombinuje jak awansować. Za bardzo polega na bracie - używa jego zdań w rozmowach z przełożonym, używa dokładnie tych samych przykładów, bez konsultacji niewiele potrafi sama wymyślić. Plus jedynie za pomysł z boską proporcją.

Znalazlam kolejnego supe pisarza, ktory szarpie mi trzewia w sposob, ktory uwielbiam. Fanka zostalam, nie wstydze sie przyznac, malo tego! Bede sumiennie czytac nastepne pozycje wyplywajace spod piora autora. Polecam polecam, jako wielbicielka krwawych i lekko obrzydliwych opisow zbrodni 😁😍

Na półkach: , , , ,

Wynudziłam się przy tej książce. Niby ma to być kryminał, ale z tym gatunkiem wspólnego ma tyle, że są trupy i jacyś śledczy, jednak samym śledztwem wcale nie zajmują się aż tak wiele. Za to w innych kwestiach jest aż za bardzo stereotypowo - policjantka-superbohaterka ma się za nie wiadomo co, wszyscy inni dookoła są głupi (ale ona przecież też nie poznaje ostatecznie prawdy!), zajmuje się pracą nawet odsunięta od śledztwa, a wszystko robi sama, oczywiście bez wsparcia, by zafundować czytelnikom do bólu sztampową, mającą trzymać w napięciu końcową scenę, w której główna bohaterka ma być na zagrożonej pozycji (a do tego dzieje się na Wyspie Sobieszewskiej, zupełnie jak w "Czerwieni" Sobczak, sceny mają wiele wspólnych elementów i zastanawiam się, która książka została wydana wcześniej). Zamiast typowego docierania do prawdy dostajemy mnóstwo różnych scen z perspektywy kilkorga bohaterów, tak żeby czytelnik mógł rozwiązać zagadkę. Niby to jest w porządku, bo przynajmniej rozwiązanie nie wyskakuje na końcu niczym królik z kapelusza, sama intryga też nie byłaby taka zła, ale jakoś totalnie nie przekonała mnie ta książka. Szybko zaczęłam domyślać się prawdy, a zakończenie, w którym czytelnik nie dostaje właściwie ukarania sprawców, jest kompletnie niesatysfakcjonujące. Autor wrzucił górnolotne nawiązanie do ciągu Fibonacciego i złotej proporcji, i myślał, że będzie taki fajny jak Dan Brown. Zresztą bohaterkę też chyba kreował na wzór innych znanych z kryminałów postaci, ale przerysował i wynudził. Mnogość bohaterów sprawia, że zostali potraktowani dosyć ogólnikowo. A sensu wprowadzenia niektórych postaci, jak prezenterki z telewizji, która miała sesje z Arturem, totalnie nie rozumiem. Zastanawiam się też, co mną w sumie pokierowało, by wziąć się za tę książkę i dlaczego nie spojrzałam wcześniej na opinie tutaj, wtedy byłoby oczywiste, że coś jest z tą pozycją mocno nie tak mimo stanowczo zbyt wysokiej średniej ocen. Oj, chyba muszę ostrzec czytelnika zapisanego w kolejce za mną po tę książkę w bibliotece, że może lepiej wziąć co innego...

Trochę inny kryminał. Sięgam dalej bo to 1 tom.

Trochę inny kryminał. Sięgam dalej bo to 1 tom.

Ależ to była kryminalna uczta! Powieść przypominała mi te pisane przez Chrisa Cartera. Mamy psychopatę i ofiary, których śmierć, a raczej ich pośmiertne "rzeźby" są tylko i wyłącznie projekcją jego chorego umysłu, a ty komisarzu i ty czytelniku dochodź już sobie sensu sam. Pokrętny psychologiczny kryminał z otwartym zakończeniem, tylko zaprasza do sięgnięcia po kolejny tom.

Świetna , polecam

Świetna , polecam

Najpierw napiszę, jak trafiłam na trylogię.
W ostatnim czasie wzięłam udział w wieczorku autorskim z Małgosią Sobczak (lubię jej kolory "Biel", "Czerń" i "Czerwień"), Małgosią Starostą (świetne komedie kryminalne), Mieczysławem Gorzka (rewelacyjny cykl z komisarzem Marcinem Zakrzewskim) oraz właśnie Piotrem Borlik. Piotra Borlik czytałam do tej pory "Zapłacz dla mnie" oraz "Skłam, że mnie kochasz". Książki uznałam za świetnie napisane, ale zakończenie mi się nie podobało.
W trakcie spotkania padło pytanie o debiuty. Na to Piotr Borlik mówi, że jego debiut to "Boska proporcja" i dzisiaj napisałby ją od nowa.
Bo z jednej strony, w jego ocenie, jest niedoskonała, ma niedociągnięcia i dzisiaj zrobiłby to inaczej.
Ale z drugiej strony pamięta, że ta książka otworzyła mu wiele drzwi i do dzisiaj zbiera dobre recenzje.
Po takim opisie, to ja musiałam po to sięgnąć. W mojej ocenie cała trylogia jest napisana świetnie i nie ma żadnych niedociągnięć.
Jest to bardzo dobry kryminał: ciekawy pomysł na fabułę poszczególnych tomów, zwroty akcji, duża dynamika.
Do tego dodatkowo świetne ujęcie psychologiczne, socjologiczne. Bardzo dopracowane postacie.
Ale wielkim walorem powieści są wątki kulinarne. Jakie tam potrawy się przewijały!
Bardzo polecam całą trylogię!

Najpierw napiszę, jak trafiłam na trylogię.

Piotr Borlik Boska proporcja Zobacz więcej