Łańcuch

Wydawnictwo: Agora SA
7 (178 ocen i 63 opinie) Zobacz oceny
The Chain
Ag2S

Zwyczajny dzień. Rachel podrzuca córkę na przystanek i pędzi do swoich spraw. Chwilę później ktoś dzwoni z zastrzeżonego numeru. Trzynastoletnia Kylie została uprowadzona. "Jeśli chcesz odzyskać córkę, musisz zapłacić okup… oraz porwać kolejne dziecko" – informuje zniekształcony kobiecy głos. Porywaczka okazuje się matką, której syna uprowadzono wcześniej. Jeśli Rachel nie spełni żądań...

Porywaczka okazuje się matką, której syna uprowadzono wcześniej. Jeśli Rachel nie spełni żądań porwane dzieci zginą. Oboje. Tak działa Łańcuch, przerażające organizacja, która ofiary zmienia w przestępców, a nieznanych sprawców wzbogaca o miliony. Gdy stajesz się ogniwem Łańcucha, nigdy już się od niego nie uwolnisz.

Rachel jest zwykłą kobietą, będzie jednak musiała przeobrazić się w kryminalistkę, dokonywać dramatycznych wyborów moralnych i zrobić straszne rzeczy. Łańcuch jest bezlitosny i nieuchwytny. Zasady są proste: załatw pieniądze, wybierz ofiarę, a potem dokonaj okrutnego czynu, który jeszcze wczoraj wydawałby ci się zupełnie niedopuszczalny.

Twórcy Łańcucha wiedzą, że rodzice zrobią wszystko dla swoich dzieci. Skonstruowali go tak, by kolejne wciągane w niego osoby chroniły jego anonimową strukturę. Tym razem jednak trafili na równego przeciwnika. Rachel jest bystra, zdesperowana i nigdy się nie poddaje. Czy uda jej się uratować córkę i rozerwać Łańcuch?

Prawa do publikacji książki zostały sprzedane do 37 krajów. Prawa filmowe zakupiło studio Paramount Pictures.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Klaudyna książek: 211

Ogniwa strachu

Rachel to chorująca na raka piersi kobieta po rozwodzie. Wychowuje nastoletnią córkę, szykuje się do rozpoczęcia nowej pracy. Wszystko jest na dobrej drodze do ustabilizowania jej sytuacji życiowej. Pewnego dnia dostaje telefon z numeru zastrzeżonego. Kiedy odbiera, jej świat zmienia się w jednym momencie. Kobieta po drugiej stronie informuje ją, że porwała jej córkę, a jedynym sposobem na odzyskanie jej jest dołączenie do Łańcucha. Oznacza to, że aby uwolnić nastoletnią Kylie z rąk porywaczy, Rachel musi uprowadzić kolejne dziecko oraz zmusić jego rodziców do tego samego, aby podtrzymać działanie Łańcucha. Co zrobi zdesperowana kobieta? Czy będzie miała w sobie wystarczająco dużo bezwzględności, aby uprowadzić niewinne dziecko?

W pierwszej połowie książki akcja dzieje się z zawrotną prędkością. Strony nie wiadomo kiedy same się przerzucają, minuty – nie wiadomo kiedy – umykają. W drugiej połowie sytuacja nieco się uspokaja, fabuła zwalnia i daje czytelnikowi odetchnąć. Ale tylko po to, by na końcu uderzyć ze zdwojoną siłą. Książkę czyta się tak, jakby oglądało się dobry film. Nie dziwota, że Paramount Pictures wykupiło prawa do ekranizacji.

Intryga pozornie prosta, działanie Łańcucha zrozumiałe i jasne, ale ile frustracji przynosi ta wiedza i świadomość położenia, w którym znaleźli się bohaterowie. Autor umiejętnie zagłębił się w psychikę bohaterów, ukazał ich słabości i mocne strony. Stworzył postacie realne, zagubione i słabe, dzięki czemu ich wędrówka przez niecodzienną sytuację nabiera rumieńców. Ile jest w stanie zrobić matka, której dziecko zostało uprowadzone? Jak zmienia się myślenie, jakie zmysły przejmują nad człowiekiem kontrolę w takiej sytuacji? Myślę, że odpowiedzi, które sugeruje Adrian McKinty, mogą okazać się całkiem trafne.

Język i styl autora jest prosty i zrozumiały, aczkolwiek można czasem pogubić się w technologicznym żargonie, na który tu i ówdzie czytelnik się natknie. Sporo bowiem akcji obraca się wokół smartfonów, internetu, namierzania sygnałów itp. Rozdziały są bardzo krótkie, co zaliczam do plusów, ponieważ im krótsze, tym chętniej mówimy sobie słynne „jeszcze tylko jeden”. Dzięki temu płynnie i szybko suniemy przez historię, od której ciężko się oderwać.

Czyta się z zaangażowaniem, wartka akcja sprawia wiele przyjemności, emocje są gwarantowane. Jednak niekoniecznie jest to powieść, która zapadnie głęboko w pamięć. Ale czy wszystkie książki musimy pamiętać do końca życia? Otóż nie. A „Łańcuch” to czysta rozrywka, więc jeśli jesteście fanami thrillerów, to sięgajcie po niego bez skrępowania, bo na pewno nie będziecie się nudzić.

Klaudyna Ślenzak

AagaA | 2019-10-20
Przeczytana: 18 października 2019

Takiego pomysłu na fabułę chyba jeszcze nie było. Tutaj każdy z bohaterów jest zarówno ofiarą i katem. Czym jest moralność? Nawet prawy człowiek z zasadami złamie je bardzo szybko żeby ratować najbliższą osobę. Bardzo skomplikowane. Zwykli ludzie stają się oprawcami, nie mają wyjścia. Każdy dba o swoje dobro, dobro innych się nie liczy. Nie trzeba czekać aż akcja się rozkręci. Już pierwsze strony wprowadzają nas w świat jakiego nie znamy. A gdyby coś takiego spotkało Cię naprawdę? Fantastyczny pomysł na książkę. Zakończenie nie przypadło mi do gustu, przerysowane. Ogólnie bardzo dobry thriller z lekkimi niedociągnięciami. Warto przeczytać.
„Zatrważająca liczba ludzi zamieszcza publiczne wpisy, które może obejrzeć każdy. George Orwell się mylił, myśli. W przyszłości nie państwo będzie wszystkich monitorować. Ludzie zrobią to sami. Odwalą robotę za aparat nadzoru, nieustannie informując o swoim miejscu pobytu, zainteresowaniach, wyborach żywieniowych, ulubionych restauracjach,...

bartek3112 | 2019-10-20
Przeczytana: 20 października 2019

Słabe. Na okładce książkę chwali R. Mróz. Nic dziwnego, bo poziom absurdu podobny co w jego książkach.

Karolka-czyta | 2019-10-20
Przeczytana: 19 października 2019

Szczerze mówiąc nie do końca rozumiem fenomenu tej książki. Jest dobra, to fakt. Ale żeby aż tak zachwycała, to już chyba zależy od odbiorcy. Książka podzielona jest na trzy części: przed, w trakcie i po porwaniu. Taki podział wprowadza ład dzięki, któremu czyta się ją szybko. Rozdziały są krótkie, a akcja toczy się płynnie. Autor nie zasypuje czytelnika nie potrzebnymi opisami. Bohaterzy jednak nie do końca mnie przekonali. Nie wciągnęła mnie również na tyle aby przeczytać ją na jednym tchu. A wręcz nie czułam żalu odkładając ją na bok. Nie miałam również wielkiej potrzeby aby jak najszybciej po nią sięgnąć.
Jest to już też kolejny tytuł z ostatnich przeze mnie książek, który głośno mówi o "problemie" mediów społecznościowych, gdzie wielu posiadaczy kont dzieli się ze światem swoim życiem w najdrobniejszych szczegółach. Informując "znajomych" o każdym swoim ruchu, o miejscach gdzie przebywają, o swoich planach. To w tej książce, tak jak w poprzednich, warte jest uwagi. Oraz...

dagmara gorzelinska | 2019-10-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam ebook
Przeczytana: 02 października 2019

„-Musisz zapamiętać dwie rzeczy – głos po drugiej stronie został przefiltrowany przez jakieś urządzenie zniekształcające. – Punkt numer jeden: nie jesteś pierwsza i na pewno nie będziesz ostatnia. Punkt numer dwa: tu nie chodzi o pieniądze. Chodzi o Łańcuch”
Codziennie dowiadujemy się z mediów, że zaginęło dziecko, dokładnie w tym tygodniu pomagałam szukać młodszej siostry koleżanki z pracy. W tym przypadku, wszystko skończyło się dobrze, 15 letnia dziewczyna się znalazła, cała i zdrowa.
Mimo, że zabrzmi to nierealnie, ale może być jeszcze gorzej... bo będąc ofiarą możesz stać się też katem.
Książka bardzo trudna dla rodzica, a jednocześnie dająca do myślenia, bo ja pewnie też zrobiłabym wszystko dla swojego dziecka, ale jak to zrobić? jak porwać dziecko?
Gorąco polecam.
„Trafiłaś do Łańcucha, Rachel. Obie w nim tkwimy.”– informuje jedna matka drugą. –„A Łańcuch będzie się chronił (…) Nie interesujesz ich ty ani twoja rodzina, interesuje ich tylko bezpieczeństwo Łańcucha. Jasne?”

Aga | 2019-10-18

Przeczytałam ogólny zarys fabuły i już wiedziałam, że to książka z historią, której jeszcze nie czytałam. Musiałam ją mieć i poznać. Czy po zakończeniu okazała się równie dobra jak podczas jej wyboru?

'- Musisz zapamiętać dwie rzeczy. - Głos po drugiej stronie został przefiltrowany przez jakieś urządzenie zniekształcające.
- Punkt numer jeden: nie jesteś pierwsza i na pewno nie będziesz ostatnia. Punkt numer dwa: tu nie chodzi o pieniądze. Chodzi o Łańcuch.'

Świat Rachel staje w miejscu w momencie, kiedy odbiera telefon z zastrzeżonego numeru. W słuchawce słyszy, że ktoś porwał jej córkę. Wydawać by się mogło, że porywaczom chodzi o okup, jednak sytuacja jest bardziej złożona. To prawda, Rachel musi wpłacić określoną sumę, jednak aby odzyskać córkę musi porwać inne dziecko. Na tym właśnie polega Łańcuch. Aby odzyskać swoje dziecko, musisz porwać inne. Czy taka cena nie jest zbyt wygórowana? Czy każdy jest w stanie posunąć się do przestępstwa, aby uratować swoje...

Jolka | 2019-10-18
Przeczytana: 18 października 2019

"Łańcuch" to thriller psychologiczny,gdzie psychika i moralność człowieka zostaje wystawiona na nie lada próbę,bo tu ofiara jest przestępcą i odwrotnie.
Powieść podzielona jest na dwie części.W pierwszej jesteśmy widzami jak działa cały schemat łańcucha,druga to już przejścia po traumatycznych wydarzeniach głównych bohaterów,które przeplatane są z życiem założycieli Łańcucha.
W pierwszej części czytelnik uświadamia sobie do czego jest zdolny człowiek by bronić swojej rodziny,gdzie w chwili zagrożenia nie jesteśmy racjonalnie myśleć,tracimy wszelkie skrupuły i zdrowy rozsądek. Kieruje nami strach i rozpacz.Tu autor też próbuje nam uzmysłowić jak wszelkie portale społecznościowe są naszym zagrożeniem,bo to przecież w nich zapisujemy wszelkie informacje i przez to inni wiedzą o nas więcej niż my sami, i stajemy się potencjalną ofiarą.
Druga część to historia założycieli Łańcucha.Poznajemy ich życie od samego dzieciństwa.Dowiadujemy się jak ich przeżycia i wychowanie wpłynęły na ich...

Fredkowski | 2019-10-18

Jakiś taki mało naoliwiony ten łańcuch. Miałem duże oczekiwania, a tu średnio... bardzo... śre... dnio....

panda_zksiazka_ | 2019-10-17

Dzwoni Twój telefon.
Ktoś porwał Ci dziecko.
Aby je uwolnić, musisz porwać kolejne dziecko.
Tak działa Łańcuch, przerażająca organizacja, która ofiary zmienia w przestępców.
Jeśli go przerwiesz, twoje dziecko zginie.
_
Jak sami widziecie spotykamy się tutaj z czymś zupełnie nowym i nieoczywistym. Już sam pomysł na taką fabułę brzmi niezwykle intrygująco. Co może zrobić rodzic kiedy zostanie postawiony w takiej sytuacji?
Otóż sprawa może wydawać się prosta. Jednak to wszystko zależy od siły charakteru tej osoby, może ona zrobić to co jej każą a może postąpić według własnego scenariusza. Ten przedstawiony w powieści nie jest napewno do przewidzenia, ale zarazem jest lekko przerysowany. Mam mały problem z tą książką, bo jest dobrze, naprawdę dobrze. Jednak coś sprawiło, że nie do końca mogłam zrozumieć bohaterów i utożsamić się z ich wyborami. Zazwyczaj jak mam podobne przemyślenia to mogę się określić co to było, jednak ta książka była tak dobra, a zarazem dziwna, że nie jestem w...

Anna | 2019-10-16
Przeczytana: 15 października 2019

"Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono..." Czyżby Adrian McKinty czytał Szymborską? Niewątpliwie jego pomysł na rozwój fabuły mógłby zainteresować czytelnika, gdyby autor myślał o swych bohaterach jak o ludziach a nie o cyborgach.

atii_monster | 2019-10-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 01 października 2019

O Rachel możemy powiedzieć wiele jest po rozwodzie, wygrała walkę z rakiem, dla zarobku imała się różnych prac między innymi była kierowcą Ubera. Ale przede wszystkim Rachel jest matką i kiedy jadąc samochodem otrzymuje telefon, że jej córka została uprowadzona jej świat się wali. Zadanie Rachel jest proste,
a jednocześnie niewyobrażalnie trudne - musi porwać i uwięzić dziecko, a gdy rodzice tego dziecka porwą kolejne, jej córka zostanie uwolniona. Czy zdobędziesz się na taki czyn? ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Bardzo ciężko było mi się oderwać od tej książki, a szczególnie od pierwszej części, ponieważ całość podzielona jest na dwie dynamiką pierwszej połowy byłam zauroczona. Druga część bardziej skupiała się na przeżyciach bohaterów, ich rozterkach i poznawaniu przerażającej historii powstawania Łańcucha. Trudno mi było postawić na miejscu bohaterów, bo takie rzeczy nie dzieją się codziennie, ale się dzieją. Zdecydowanie widziałabym książkę zekranizowaną na srebrnym ekranie. Wielkie brawa dla...