Drudzy

Prószyński i S-ka
2024-01-16
2024-01-16

Hejo

Czy zbrodnia może zostać usprawiedliwiona jeśli przestępca działał w imię wyższej wartości?

Takie pytanie można by sobie zadać po lekturze "Drugich" Piot a Bielika, wydanych przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka. Historia zaczyna się od nielegalnych wyścigów samochodowych, które po raz kolejny miał się odbyć na ulicach Gdańska. Całą "zabawę" psuje jednak anonimowy motocyklista, który podpala jedną z obecnych dziewczyn i wypuszcza na nią chmarę ciem, po czym znika w powstałym po wydarzeniu chaosie. Podkomisarz Paweł Szumski wraz z aspirantką Moniką Lewicką dokładają starań by odnaleźć przestępcę, tak samo, jak brat poszkodowanej- legenda ulicznych wyścigów, jednak ktoś jakby specjalnie podkłada im podpowiedzi, po czym miesza plany. W dodatku wydaje się jakby media wyprzedzały ich o pół kroku, zupełnie jakby ktoś kierował dziennikarzy w miejsca związane ze śledztwem. Współczesne postępowanie miesza się z dawnymi wykroczeniami, a praca podkomisarza przeplata się z życiem prywatnym. Czy uda mu się rozwiązać wszystkie zagadki?

Podchodziłam do "Drugich" z dozą ciekawości, ponieważ nie znałam jeszcze twórczości autora. Muszę jednak przyznać, że powieść była pisana dość schematycznie. Model kulturalnego policjanta, postępującego według zasad w duecie z postrzelonym narwańcem, działającym intuicyjnie, ale skutecznie zna chyba każdy miłośnik kryminału. Odniosłam wrażenie, że krytyczne wypowiedzi w mediach brzmiały zbyt naciąganie, nie wierzę żeby coś takiego mogło przejść w świecie realnym, a od kryminałów wymagam przede wszystkim realizmu. W pewnym momencie stwierdziłam, że prawie wszystko tu prowadzi do happy endu, brakowało napięcia i poczucia niepewności. Muszę przyznać, że nie odgadłam kto będzie głównym antagonistą, jednak ta postać również nie wypadła przekonująco.

Jeśli miałabym polecić komuś "Drugich" to chyba tylko osobom lubiącym lekkie, łatwe w lekturze kryminały lub sensacje. Komuś, kto ma ochotę odprężyć się z niewymagającą zbytniego główkowanie lekką lekturą na parę wieczór.

Hejo

Piotr Borlik w formie. Warto!

Piotr Borlik w formie. Warto!

Albo zły moment, albo podła równonoc wiosenna zabiła we mnie wszelkie uczucia, ale tak trochę ciężko mi się czytało. Zakończenie ratuje. Zganiam na moją niemoc nie autora.

Nie powiem, że historia wzbudziła we mnie jakieś ogromne emocje, nie mniej jednak jest to solidnie skonstruowana opowieść.
Docenić należy precyzyjne osadzenie akcji na terenie Gdańska i okolic - dla mieszkańców jest to zapewne dodatkowy smaczek.

Jest to moja pierwsza książka autora, wcześniej się nie złożyło, chociaż autor ma na koncie sporo książek.

Opis książki jest zachęcający bardzo. Początek historii uderzył mnie ogromnie, po prostu mam tę scenę przed oczami do dziś, lubię takie zapadające w pamięć obrazy. Kupiona tym świetnym początkiem, czytałam z zapartym tchem. Jednak już później było zdecydowanie mniej emocjonalnie i mniej uderzająco. Chociaż całościowo książka mi się podobała, mam obawę, że nie zostanie ze mną zbyt długo, oprócz wspomnianego początku. Chętnie sięgnę po inne książki autora, żeby sprawdzić jaki będzie mój odbiór w innej historii.

Piotr Borlik to jeden z płodnych rodzinnych pisarzy, którzy próbują zabłysnąć w literaturze kryminalnej. Do tej pory nie zwracałem specjalnej uwagi na wyrastające jak grzyby pod deszczu kolejne pozycje autora. Zauważyłem jednak, że trzydziestoośmioletni Borlik ma już na swoim koncie kilkanaście wydanych książek. Sprawiło to, że postanowiłem w końcu zapoznać się z piórem autora i sięgnąć po ostatnią wydaną pozycję Piotra.
„Drudzy” – to powieść skierowana do młodego czytelnika, który nie wybrzydza kryminałami i przeczyta wszystko to, co wpadnie mu w ręce. Wystarczy szczypta wulgaryzmu, seksu, brutalności i umiejętności sklejenia tego w całość a rozrywka gwarantowana. Problem w tym, że dla mnie to trochę za mało. Lubię przeczytać opowieść kryminalną w której autor napisze coś inteligentnego, skomplikowanego. Gdzie akcja będzie się rozkręcać na minimum dwóch płaszczyznach czasowy z ciekawymi bohaterami, którzy zostali uwikłani w splot nieprawdopodobnych, skomplikowanych wydarzeń połączonych z aktualną tematyką społeczną. Borlik pisze zwyczajnie, nie zagłębiając się zbytnio w psychikę bohaterów. Próbuje zagrać na emocjach poprzez skłonienie czytelnika co do motywacji i chronologii działania sprawcy, którego mamy na wyciągnięcie ręki. Pomysł z nielegalnymi wyścigami samochodowymi na ulicach Trójmiasta pod osłoną nocy to przecież nic nowego. To, że władze na pewne zdarzenia przemykają oko też nie dziwi. Ciekawość budzi symbolika – ćmy i motyle. Toksyczna przeszłość i relacje rodzinne, które sprawiły, że sprawca o chorej psychice wymierza na własną rękę sprawiedliwość. Szkoda, że tak płyciutko nakreślił autor psychopatyczność sprawcy. Naprawdę można było bardziej przyłożyć się do tej powieści, uczynić ją bardziej prawdopodobną. Tutaj był potencjał do popisu i został on delikatnie mówiąc pominięty. To oczywiście moje subiektywne odczucie, które kiełkuje takim lekkim niedosytem. Domyślam się, że P. Borlik napisze kolejną część z doświadczonym podkomisarzem i ambitną panią aspirant z Wejherowa. Tylko panie Piotrze proszę pamiętać, że te watki poboczne, dzięki którym bardziej poznajemy głównych bohaterów należy poszerzyć i bardziej rozbudować o ich wewnętrzne przeżycia.

Nie spodziewałam się takiej tematyki w książce Piotra Borlika, ale powiem szczerze, że czytało się całkiem dobrze. Książka mnie wciągnęła, choć momentami miałam odczucie, że to wszystko jest mało wiarygodne i dziwne. Jednak autor sprawnie poprowadził całą akcję do końca i podsumowując wszystko się spięło.
Główny bohater jest dla mnie jednak jeszcze ciut mało wyraźny i konkretny. Jeśli Piotr zamierza zrobić z tej książki serię to mam nadzieję, że Szumski nieco ewoluuje bo tu mnie trochę rozczarował. Ale ale … żeby nie było - lektura mi się podobała ! Uważam, że Piotr Borlik pisze coraz lepiej i ciekawiej więc czekam na kolejne książki:)

Główny bohater jest dla mnie jednak jeszcze ciut mało wyraźny i...

Muszę przyznać, że twórczość Piotra Borlika to był mój ogromny wyrzut sumienia. Nie znałam jego dzieł, ale dzięki książce "Drudzy" mogłam to odmienić. Teraz już wiem, dlaczego jest okrzyknięty bardzo dobrym autorem. Sposób w jaki wciąga czytelnika w wir akcji jest niesamowicie atrakcyjny.
Nie mogłam się oderwać od lektury. Wszystko mi w treści pasowało. Elementy układanki sprawnie wskakiwały na swoje miejsca. Było spójnie i naprawdę dobrze.
Połączenie motoryzacji, nielegalnych wyścigów oraz motyli okazało się fascynujące. Mogłam przyswoić wiele nowych treści i ta podróż przez tematyki dotychczas mi obce, była zaskakująco atrakcyjna.
Podobała mi się zaciętość młodej pani komisarz. Jej jasny umysł, pomysłowość i zwyczajna bystrość. Monika zdecydowanie była barwną i dającą się lubić. Razem w parze z Pawłem, tworzyli zgrany zespół. Natomiast czarnym charakterem tej historii była postać drugoplanowa, co również wpłynęło bardzo pozytywnie na odbiór "Drugich". Nie osaczała, natomiast brudną robotę wykonywała.
Piotr Borlik odkrywa karty jedna po drugiej, nie robiąc wielkiej tajemnicy w związku ze sprawcą przestępstwa. Jednakże jego motywy zaskakują i są one swoistą wisienką na torcie podczas ostatnich stron książki.
Mam jedynie zastrzeżenia do samego motywu motyli i szukania sprawcy. Odniosłam wrażenie, że podobny motyw w książce już widziałam. Włącznie z okładką. O motylach czytałam już w książce "Szum", ale możliwe, że jest to zwyczajny zbieg okoliczności.

"Drudzy" pod autorstwem Piotr Borlik wydawnictwa Prószyński i S-ka to kryminał, który zaskakuje od pierwszych stron.
Sam początek książki jest dość mocny i makabryczny. Podczas nielegalnego wyścigu aut w Gdańsku ktoś na motocyklu podjeżdża i oblewa dziewczynę benzyną i podpala. Następnie wypuszcza ćmy... Śledztwo w tej sprawie zaczyna prowadzić Paweł Szumski oraz Monika Lewicka. Śledczy mają dwa tropy, które muszą połączyć z tą zbrodnią. Pierwsza to ćmy i motyle, co one symbolizują? Dlaczego morderca zdecydował się na tego typu owady? Drugi trop to brat zamordowanej dziewczyny- on był organizatorem nielegalnych wyścigów. Do czego doprowadzą nas te tropy?

Przede wszystkim pragnę zwrócić uwagę na bardzo fajny pomysł dotyczący fabuły. Szybkie samochody, piękne dziewczyny i adrenalina wiecznie płynąca w żyłach. Wieczna ekscytacja i ryzyko. Autor już na początku książki kieruje Nas w kierunku sprawcy, właściwie po to by toczyć z nami grę. Właściwie to sam sprawca nie jest dla Nas zaskoczeniem, natomiast okoliczności które nim kierowały, które sprawiły, że dopuścił się do takiego czynu to już tak...

Nasi śledczy- Paweł i Monika są jak dwa przeciwieństwa. On spokojny, ona z zasadami. Jednak takie połączenie sprawia, że idealnie się uzupełniają i dzięki temu tworzą zgrany team.

Muszę przyznać, że to było moje pierwsze spotkanie z Piotrem Borlikiem. Książkę czyta się niesamowicie szybko przez wciągającą fabułę. Podobało mi się to, że praktycznie na pierwszych stronach dochodzi już do zbrodni. Nie ma zbędnego owijania, opisów... od razu jest wielkie WOW. Polecam.

Paweł Szumski to doświadczony komisarz, ma do pomocy nową koleżankę Monikę Lewicką, która ma niecodzienne zasady pracy! Jednak potrafi być niezwykle skuteczna jak na nową policjantkę w ich wydziale. Na pewno, nie można im odmówić zapału i chęci do pracy.
Dostają nową sprawę, na jednej z ulic miasta na której regularnie co jakiś czas odbywają się wyścigi samochodowe dochodzi do tragedii.. nieznany sprawca polewą dziewczynę benzyną i ucieka... I wtedy zaczyna się zabawa...
Kto daje pozwolenia na wyścigi? Dlaczego nadal trwają? Dlaczego ktoś podpalił tą dziewczynę? Czy chodzi o nienawiść motocyklistów do wyścigów samochodowych?

Pytań jest wiele, na wszystkie powoli odpowiedzą nam komisarze Paweł i Monika. Autor stworzył niezwykle ciekawą historię. Sprawa jest złożona, tropy prowadzą w różne miejsca, a ktoś ewidentnie bawi się z policją w kotka i myszkę.
Oprócz komisarzy, ofiar i rodzin ofiar, poznajemy też narzeczoną naszego komisarza i jej rodzinę... I tu muszę przyznać, byłam szczerze zaskoczona czytając o zwyczajach panujących w rodzinie... Już samo to, w jakim stroju zasiadali do kolacji .. Niesamowicie dziwna rodzinka, no i niestety nie polubiłam się z wybranką komisarza... Jak można z kimś być i chcieć go tak bardzo zmienić?

Ogromne brawa za zakończenie tej historii, brawo za to kto okazał się sprawca 😎 lepiej się nie dało tego rozegrać! Choć dla niektórych mogło być to szokujące! Oczywiście dzięki tej lekturze też się czegoś dowiedziałam... Wiecie co znaczy motylek na łóżeczku dziecka zaraz po urodzeniu? .. Ja nie wiedziałam ... I szkoda, powinno się o tym mówić.. 💔.

• Kryminał
  • Przeczytane 2024